Sosyal medya

Kripto Para

Nvidia RTX 3080 ile madencilik mümkün mü?

nvidia

Nvidia, yeni nesil RTX ekran kartlarını tanıttı. Bu yeni nesil ekran kartları bir önceki nesilden olan RTX 2080Ti’a göre üst düzey performansa sahip. Tom’s Hardware‘e göre GPU, önceki nesilden iki kat daha hızlı, teknik özellikleri performansının çok daha yüksek olabileceği izlenimini uyandırıyor. Yüksek performanslı RTX 3080 700 dolarlık fiyatıyla tanıtıldı. RTX 3090 sadece %20 daha iyi bir performansa sahip ancak fiyatı 3080’in tam iki katı. Fiyat performans açısından RTX 3080 daha verimli bir model olarak gözüküyor.

İlginizi çekebilir: Makro Piyasalar Ve Bitcoin Için Bu Hafta Neler Var?

nvidia

Philip Salter Nvidia RTX 3080 için neler söyledi?

Genesis Mining’de operasyonlardan sorumlu yönetici Philip Salter, RTX 3080’in madencilik sektörü için ne anlama gelebileceğini şu sözlerle ifade etti: 3080’in yapabileceği hash oranı şu an için belirsiz. Teorik olarak sadece bant genişliğini değerlendirdiğimizde Ethereum hash oranı %60-70 daha hızlı olabilir. Tanıtımda söylenen 1 TB/s bant genişliği şu anda AMD tarafında Vega VII ile sunuluyor.

Salter ayrıca Ethereum madenciliğinde bu tip artışların gerçekleşebilmesi için bellek zamanlamalarındaki optimizasyonların gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Bu optimizasyonu gerçekleştirebilmek CPU’nun dahili donanım yazılımı olan VBIOS ayarlarını değiştirerek yapılabilir. Ancak Nvidia VBIOS modlarının kullanılmasına izin vermiyor. Nvidia, Ethereum madenciliğini geliştirmek için resmi bir VBIOS çıkartabilir ama şimdilik bu konuda bir adım atmadı.

Performansın yanı sıra fiyatlar da kripto para madencileri için sorun olacaktır. Salter, “Nvidia oyun performansı için piyasada güçlü bir konuma sahip ve kartların fiyatları da bunu yansıtıyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Yüksek maliyetli ray-tracing kripto para madencileri için çok yardımcı olmuyor.

Salter sözlerini “Sonuç olarak 3080 AMD’nin madencilik için maliyeti düşük ve ayarlanabilir GPU’larını yenmeyi başaramayacak.” diyerek sözlerini noktaladı. Ancak kripto para fiyatlarındaki artış devam ederse GPU’lar için olan talep artabilir. 2017 boğa piyasasına benzer şekilde olacak piyasa hareketleri yüksek performanslı Nvidia kartlarına olan talebi arttırabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Osman Yılmaz

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval