Sosyal medya

Donanım

Nvidia Arm anlaşmasına Qualcomm da karşı çıktı

nvidia arm

İngiltere merkezli Arm işlemci firmasının Nvidia tarafından satın alınması birçok otorite tarafından eleştiriye maruz kaldı. Şimdi ise bilindik bir başka işlemci firması Qualcomm da konuyla alakalı görüşünü bildirdi.


Bu arada Intel-AMD yakın performanslı işlemcilerin fiyatlarını karşılaştırabilmekaynı zamanda da 796-3.999TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlara göz atmak isterseniz bu listeye bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Birleşik Devletler Ticaret Komisyonu, Avrupa Komisyonu yanında Birleşik Krallık ve Çin otoritelerine görüş bildiren Nvidia; söz konusu anlaşmaya karşı olduklarını söyledi. Bunun dışında anlaşma üzerinde halihazırda araştırma başlatan otoriteler de mevcut.

Bu sırada FTC, yani Birleşik Devletler Ticaret Komisyonu da araştırmasında ikinci aşamaya geçti. CNBC’ye konuşan iki kaynağa göre komisyon; Softbank, Arm ve Nvidia’dan anlaşmayla alakalı daha fazla bilgi vermesini istedi. İstenilen bilgilerin gelmesinin ise biraz zaman alması muhtemel gibi duruyor. Çünkü hem istenenler ufak çaplı belgeler değiller; hem de komisyon karar vermeden önce başka şirketlerin de fikirlerini soracak.

Adventure İstanbul

nvidia arm

 

Bunun yanı sıra Qualcomm dünya çapında kendi araştırmasını da yürütmeye karar verdi. Firmaya göre Nvidia-Arm işbirliğinin onaylanıp onaylanmamasında bunun önemli bir etkisi olacak.

Diğer taraftan Nvidia ise CNBC’ye yaptığı bir konuşmada; yetkililerin araştırma sonucunda bu anlaşmanın yararlı olduğunu göreceklerine güvendiklerinden bahsediyor.

Arm işlemcileri şu anda dünya üzerindeki akıllı telefonların %95’inde kullanılıyorlar. O yüzden de Qualcomm ve diğer bazı firmalara göre bu anlaşmanın onaylanması durumunda firmanın işlemcilerini kullanmak çok daha zorlaşacak. Dolayısıyla Qualcomm bu anlaşmaya karşı çıkan tek işlemci firması değil.

Nvidia Arm anlaşmasının onaylanıp onaylanmayacağını araştırmalar bitene kadar bilmemiz çok zor. Anlaşmanın ve etkilerinin potansiyel büyüklüğünü de düşünürsek, bu süreç biraz uzayabilir gibi duruyor.

Dillerle ve onların iletişimi ile ilgilenen, bu iletişime de teknolojiyi eklemeye çalışan bir arkadaş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

Esporcular için tam profesyonel kulaklık: Razer BlackShark V2 Pro

Razer’ın en yeni ve en iyi kablosuz oyuncu kulaklıklarından biri olan Razer BlackShark V2 Pro modeline bakıyoruz. Ürün, kablolu deneyimini kablosuza taşıyabilen ender üst seviye kulaklıklardan biri konumunda.


İlginizi çekebilir; Razer Viper 8KHz, resmi olarak satışa çıktı!

reklam
Aorus reklamı

Esporcular için tam profesyonel kulaklık: Razer BlackShark V2 Pro

Dünyanın en popüler oyuncu markalarından biri konumunda olan Razer, Opus gibi tamamen müzik odaklı ses deneyimi de sunmayı başardı. Ancak, bu incelememizdeki konuğumuz ise BlackShark V2 Pro. Markanın hali hazırda, Tresher, Nari gibi serileri varken tam espor odağı ile gelen BlackShark ailesinde ise üç model var. BlackShark V2 X, BlackShark V2 ve bu incelememize konu olan BlackShark V2 Pro.

Adventure İstanbul

Tasarımsal olarak gerçekten Razer’dan beklenmeyecek kadar sade tasarım ile geliyor. Evet, Razer’dan büyük, gösterişli bir tasarım bekleriz. Ancak BlackShark V2 ailesinde ve Opus’ta bu durumu sadeliğin getirdiği bir şıklık var.

Kulaklıkta yer alan pedler çok rahat. Akıllı köpük içeren bu pedler hem takarken kulağınızın ve kafanızın şeklini alabiliyor, hem de rahat, havalanan yapısı ile ne ağrı ne de terletme derdi var. 65 mm x 40 mm boyutlarında olan bu kulak kısmı, benim kulağımı rahatlıkla sarıyor. 320 gram ağırlığı ise hissedilmiyor bile.

50 mm özel sürücüler

Performans kısmına geldiğimizde ise Razer TriForce Titanium 50 mm sürücüleri kullanan ve daha iyi rezonans sağlayan bir tasarım ile geliyor. Yanı klasik bir 50 mm sürücü değil, geliştirilmiş bir yapı var. Daha net midler, daha parlak tizler ve derin ve hissedilir bir bass deneyimi sunabiliyor. THX desteği de cabası.Pro yapan özelliği ise Hyperspeed destekli kablosuz da kullanılabiliyor olması. Buna değinmeden önce hem kablolu hem kablosuz kullanılabilir olması cihazın en sevdiğim yönü oldu. Her ne kadar Hyperspeed ile gecikmesiz bir kablosuz deneyim sunduğu bariz olsa da kablolu kullanma seçeceği bence BT kulaklıklarda olmalı idi ki bunda da sağlamışlar.

9.9 mm değerindeki çıkarılabilir mikrofonu ise Razer HyperClear olarak geçiyor. Ve bu gerçekten sesinizi karşıya sorunsuz ve temiz bir şekilde aktarabiliyor. Ben mikrofon için genellikle Razer Sieren X tercih ediyorum. Ama benzer sonuçları verebilecek kadar geliştirilmiş olması sevindirici. Aynı zamanda Synapse üzerinden ses yükseltme, netleştirme ya da gürültü engelleme gibi işlemleri de yapabilirsiniz. Mikrofon için özel ekolayzer ayarı olması da güzel. Böyece kendi ses tarzınıza göre en iyi ve en doğru ayarı yapabilmenizi sağlıyor.

Ne ararsan var!

Oyun modu ile oyunlara göre en doğru çevresel sesi alabilme desteği var. Ayrıca ekolayzer ile yine istediğiniz düzenlemeyi yapabilme özelliği sunuyor. Bass severler için Bass boost özelliği gibi detayları ile gerçekten esporcu olun olmayın seveceksiniz. Kaliteli bir oyun/müzik karışımı kulaklık arayanlar için ideal yapıda. Toplamda ise TR piyasasının en iyilerinden biri olmuş. Çünkü müzik odaklı kulaklıklar oyunlarda bir adım geri kalırken, oyun odaklılar da güzel müzik deneyimi veremezler. Razer BlackShark V2 Pro ise bu iki deneyimi de tatmin edici seviyede verebiliyor. Taşıma çantası da hafif ve kullanışlı.

Genel olarak baktığımızda rakibi olan Logitech G Pro X’i de kullanmış biri olarak BlackShark V2 Pro’yu daha çok beğendim. Daha rahat, kullanışlı ve en önemlisi de keyifli. Fiyat konusunda tuzlu olsa da alan kişiler fazlasıyla memnun kalacaklardır.

Devamını oku

Donanım

DÜNYANIN İLK 360 Hz MONİTÖRÜ | ROG Swift PG259QN incelemesi

DÜNYANIN İLK 360 Hz MONİTÖRÜ | ROG Swift PG259QN incelemesi

ROG Swift PG259QN incelemesi ile karşınızdayız. Geçtiğimiz aylarda duyurusu gerçekleştirilen monitör nihayet Türkiye’de. Bu videoda ürünün detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; Asus, ROG Rapture GT-AXE11000 modelini duyurdu!

reklam
Aorus reklamı

DÜNYANIN İLK 360 Hz MONİTÖRÜ | ROG Swift PG259QN incelemesi

ROG Swift PG259QN dünyanın ilk 360 Hz tazeleme hızı sunan monitörü olarak dikkat çekiyor. IPS panel kullanarak Fast IPS teknolojisiyle beraber bu tazeleme hızında 1 ms GTG gecikme sunabilen PG259QN, bu konuda rakipsiz durumda.

Adventure İstanbul

24,5 inç boyutunda olan ROG Swift PG259QN modeli, özellikle esporcuların en çok istediği boyutta ayarlanmış. Bu sayede direkt ekrana bakarak ekranın her bir köşesine hakim olabiliyorsunuz. FHD çözünürlüğünde gelen monitörün amacı kaliteden ziyade rekabetçi oyunlarda sizi birkaç adım öne geçirmek.

IPS tabanlı olması sayesinde geniş bir görüş alanına sahip olan üründe HDR10 sertifikası da var. Bu sayede birçok oyunda ya da dijital içeriklerdeki HDR desteğine sahip olabiliyorsunuz. Bir adet HDMI 2.0 ve DP 1.4 bağlantısına sahip olan PG259QN’de 360 Hz’i sadece DisplayPort ile alabiliyorsunuz. HDMI ile maksimum 240 Hz’e çıkabileceğinizi de önemle belirtelim.

ROG tasarımı, yine alışılagelmiş geniş ayağı ile gelen monitörün arkasında Aura Sync desteğine de sahip olan büyükçe ROG logosu da yer alıyor. Dahili soğutma bloğu nedeniyle biraz kalın bir monitör olan ROG Swift PG259QN şu anda özellikle profesyonel esporcular tarafından ya da esporu meraklı kişiler tarafından tercih edilecek gibi duruyor. Ancak bu dünyanın en yüksek tazeleme hızında öncü olan Asus, ilerleyen dönemde bu teknolojiyi de standart haline getirecektir.

Genel olarak baktığımızda rekabetçi oyunculuk ve espor camiasındaki sizi öne geçirecek bir monitör olan ROG Swift PG259QN, yenilikçi yapısı ve rakipsiz tazeleme hızıyla bazı kesimlerin gözdesi olacağı şüphesiz.

Devamını oku

Donanım

Intel Core i5 Rocket Lake-S işlemci testlerde AMD’ye yetişemedi

intel core i5

Intel Core i5-11400 Rocket Lake-S Geekbench test platformu üzerinden görüntülendi ve sonuçlar kullanıcılara yeni işlemciler hakkında diğer sızıntılar gibi bazı fikirler veriyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Videocardz tarafından keşfedildiği üzere Geekbench listesinde görüntülenen Core i5-11400, 6 çekirdek ve 12 işlem parçacığına sahip. Mimarisi ise Intel firmasının çift haneli komut sayısı sağlayacağını söylediği 14nm Cypress Cove olarak karşımıza çıkıyor.

Saat hızlarında Intel Core Rocket Lake-S i5-11400 işlemcisi 2GHz ana saat hızı ve 4.4GHz turbo hıza sahip. Bir önceki nesil işlemci i5-10400 ise 2.9GHz ile daha yüksek bir temel saat hızına sahipken turboda 4.3GHz ile bir tık aşağıda kalıyor.

Adventure İstanbul

Firmanın masaüstü işlemcisi tek çekirdek skorunda 1248 alırken çoklu çekirdekte ise 6197 sayısına ulaşıyor. Ayrıca Videocardz’ın belirttiğine göre görülen cihaz bir ES2 mühendislik numunesi. Dolayısıyla asıl parçalarla aynı olmasa bile benzer özellikleri göstermesi muhtemel.

intel core i5 rocket lake-s

Bu sayılar bizlere i5-10400 işlemcisine nazaran daha düşük temel saat hızına sahip olmasına rağmen yeni işlemcinin tek çekirdekte %12, çoklu çekirdekte ise %9’luk bir gelişim gösterdiğini söylüyor.

İşlemci diğer nesil ve markalarla karşılaştırılacak olursa i7-8700K ile oldukça yakın bir performans gösterirken, AMD Ryzen 5 5600X çipine o kadar da yaklaşamıyor; Geekbench 5 testinde boy gösteren Zen 3 mimarili işlemci tekli ve çoklu çekirdekte yaklaşık %30 daha yüksek bir performans gösteriyor.

Intel Rocket Lake-S masaüstü işlemcilerinin dağıtımına bu ay gelecek Intel 500 serisi ana kartların ardından Mart ayı gibi başlanması planlanıyor.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler