Sosyal medya

Yazılım

NordVPN ile yasaklı sitelere daha güvenli erişin!

NordVPN

NordVPN ile yasaklı sitelere erişimin çok daha kolaylaşması hedefleniyor. Günümüzün dünyası her geçen gün sanallaşmaya ve teknolojiye entegre olmaya devam ediyor. Sanallaşma süreci içerisinde, hükumetlerin politikaları da bazı sitelerin yasaklanmasına neden olabiliyor. İşte tam da bu noktada, VPN servisleri imdadımıza yetişiyorlar.


İlginizi çekebilir: realme 6i, yeni renk seçeneği olan “soda mavisi” ile tekrar satışta

reklam
Aorus reklamı

VPN nedir? NordVPN, müşterilerine neler sunuyor?

VPN servisleri, mevcut internet hizmetlerinizi kendi sunucularına yönlendirerek, sunucular üzerinden internet sağlayıcınız tarafından size sunulmayan internet sitelerine girmenizi sağlarlar. Yani bir nevi, yaşadığınız ülke sınırları içerisinde erişime kapalı olan internet adreslerine, VPN servislerinin başka ülkelerde konumlandırdığı sunucular üzerinden bağlanarak, yurt dışı kaynaklı olarak giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda VPN servisleri, IP adresinizi gizliyor, alınan ve gönderilen tüm verileri şifreliyor. Tüm verileriniz, bilgisayar korsanlarının eline geçse de, şifrelendiği için görülmesi mümkün olmuyor. Dünya üzerinde VPN hizmeti sunan birçok şirket bulunuyor. Peki NordVPN’i farklı kılan unsular neler?

Panama merkezli NordVPN, çoğu VPN servisinin aksine erişim sağladığınız sunucuların çok daha güvenli olduğunu öne sürüyor. 59 ülkede, 5000+ sunucusu olan şirket, verilerinizi Askerî Sınıf AES-256-CBC standardı ile iki kez şifreleyerek, üst seviye güvenlik ve gizlilik sağlarken, zararlı yazılımları cihazlarınızdan uzak tutuyor. Yazılımın sunmuş olduğu “Siber Güvenlik” özellikleri sayesinde; şüpheli siteler, zararlı yazılımlar ve siber tehditler tamamen engelleniyor. Can sıkıcı reklamlar da ortadan kalkıyor.

Adventure İstanbul

NordVPN: Torrent ve yayıncı dostu!

NordVPN, kullanıcılarına hızlı internet sunmak için gücünü Wireguard teknolojisinden alan, “Nordlynx” sunucularını kullanıyor. Çoğu VPN servisinin günümüzde çok hantal çalıştığı ve kullanıcıların düşük hızlarından yakındığı bir dönemdeyiz. Fakat gelişmiş  Nordlynx sunucular, bu sorunları çözüyor ve kullanıcılara yüksek performans vadediyor. Kullanıcılar, ayrıyeten OpenVPN (UDP ve TCP, IKEv2/IPSec) gibi internet protokollerinden, bu sunucular sayesinde yararlanabiliyorlar.

NordVPN

Daha hızlı torrent dosyaları indirmeyi ve pandemi döneminde ilginin daha da arttığı yayıncılık sektörünü önemseyen firma, P2P desteği (Açılımı, Peer to peer olan P2P, iki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşmak için kullanılan bir ağ protokolüdür.) de sunuyor.

Vermiş oldukları hizmetler nasıl? Hangi cihazlarda kullanılabiliyor?

Herhangi bir kredi kartı veya banka kartı ile NordVPN’i satın alabileceğiniz gibi; Bitcoin, Amazon Pay gibi uluslararası sistemler de ödeme seçeneklerinden de . Eğer almış olduğunuz hizmetten memnun kalmazsanız şirket, 30 gün içerisinde para iadesi yapacağını da belirtiyor. Aynı zamanda aldığınız hizmet için, 7 gün 24 saat müşteri destek hattından yararlanabiliyor. Müşteri temsilcileri ile hem canlı hem de isterseniz mesaj üzerinden irtibat kurabiliyorsunuz.

VPN hizmetini; Windows, Android, MacOS, iOS, Linux, Blackberry gibi platformlarda kullanabileceğiniz gibi, Chrome ve Firefox üzerinde eklenti kurarak hemen kullanılmaya başlanabiliyor. Bunların dışında, NordVPN; hayatın her dalında kullanıcılarına hizmet vermek için RasperryPi, çeşitli router cihazları ve Akıllı TV (Android TV ve Apple TV) ekosistemleriyle de uyumlu çalışıyor.

Nord VPN’in güncel fiyat tarifeleri neler? (10 Mart 2020)

Periyodik abonelik sistemiyle çalışan Nord VPN, 3 yıllık abonelik almak isteyen müşteriler için özel teklifler sunuyor. 17 Ağustos’a kadar geçerli olan 3 yıllık plan dahilinde, 439 USD yerine, 125.64 USD ödeniyor. Aylık 3.49 USD’a tekabül eden paket ile kullanıcılar 3 yıl yüksek hızlı VPN’in keyfini sürebiliyorlar. Diğer paketler ise şöyle;

NordVPN

 • 1 aylık plan: 11.95 USD
 • 1 yıllık plan: 6.99 USD/aylık (Toplam 83.88 USD)
 • 2 yıllık plan: 4.99 USD/aylık (Toplam 119.76 USD)
 • 3 yıllık plan: 3.49USD/aylık (Toplam 125.64 USD) – 17 Ağustos’a kadar geçerli.
1 yorum

1 yorum

 1. Bilal

  10 Ağustos 2020 at 19:39

  Keşke şu fiyatlandırmaları TL üzerinden yapsalar..

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Microsoft, Office 2021 sürümünü duyurdu!

Office 2021

Microsoft bugün, Windows ve Mac için bu yıl içinde piyasaya çıkması planlanan Office 2021 sürümünün yakında piyasaya çıkacağını duyurdu. Yazılımın 2021 sürümü, bulut tabanlı Microsoft 365 seçeneklerini kullanmak istemeyen müşterilere yönelik olacak.


İlgili haber: Windows 10 güncellemesi bazı kameraları bozabiliyor, çözüm yolda

reklam
Aorus reklamı

Office 2021’e dahil edilen özellikler hakkında herhangi bir ayrıntı yok. Ancak Microsoft, tek seferlik satın alma modeliyle beş yıl boyunca destek sağlamayı planlıyor. Yazılım yayınlandığında Microsoft daha fazla ayrıntıyı bizlerle paylaşacak.

Office 2021’e, ticari müşteriler için yeni bir Microsoft Office sürümü olan Office LTSC (Uzun Süreli Hizmet Kanalı) eşlik edecek.

Adventure İstanbul

Microsoft, LTSC sürümünün de Karanlık Mod ve erişilebilirlik iyileştirmeleri gibi yeni güncellemeleri içereceğini söyledi. Sürüm aynı zamanda Excel’de Dinamik Diziler ve XLOOKUP gibi özellikleri de içerek. Bu özelliklerin tüketici Office 2021’de de olması muhtemel. Ancak Microsoft, yayınlanma tarihine kadar herhangi bir ayrıntı paylaşmayacak. Şirket, tek seferlik satın alma maliyetini değiştirmeyi planlamadığını da belirtti.

office 2021 ile ilgili görsel sonucu

LTSC sürümü, özellik güncellemelerini kabul edemeyen veya internete bağlı olmayan cihazlar için tasarlanmış. Tek seferlik satın alınan Office 2021 gibi, Office LTSC de beş yıl boyunca desteklenecek.

Microsoft şirketin yatırım ve inovasyon yaptığı yer bulut olsa da, bir kerelik satın alma opsiyonuna ihtiyaç duyan veya bunu tercih eden müşterilere hizmet vermeyi de destekleyeceğini söylüyor.


İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Haber

Microsoft, Edge’in ilk sürümünü Windows bilgisayarlardan kaldıracak!

Microsoft, bundan yaklaşık 1 yıl evvel kadar Edge tarayıcısının yeni versiyonunu kullanıma sunmuştu. 2016 yılında Windows 10’la beraber piyasaya çıkan Edge’in yeni versiyonu olan tarayıcı, Chromium altyapısını kullanıyor. Microsoft, görünüşe bakılırsa yoluna yeni Edge ile devam etmeye karar vermiş. Zira Edge’in eski sürümü, 13 Nisan 2021 tarihinden itibaren Windows bilgisayarlardan kaldırılıyor.


İlgili haber: Microsoft Authenticator’un beta sürümüne, Google Chrome’daki şifreleri aktarma özelliği geldi

reklam
Aorus reklamı

Microsoft’un Windows 10 ile beraber piyasaya sürdüğü ilk Edge, şirketin kendi tarayıcı motoru olan EdgeHTML altyapısı üzerine kurulu. Başlangıçta EdgeHTML altyapısına yatırım yaparak bu motoru geliştiren Microsoft, geçtiğimiz yıllarda motoru durdurma kararı aldı. Bunun yerine şirket artık yoluna Chromium tabanlı Edge’le devam edeceğini açıklamıştı.

Bununla birlikte Microsoft, 9 Mart 2021’den itibaren Edge tarayıcının ilk versiyonu için herhangi bir güvenlik güncellemesi yayınlamayacağını duyurmuştu. Fakat şirketin Edge’e vurduğu darbe bununla bitmeyecek gibi gözüküyor. 13 Nisan’dan sonra ilk Edge, Windows bilgisayarlardan kaldırılarak resmen tarihin tozlu sayfalarına karışmış olacak. Peki hâlihazırda yeni Microsoft Edge’i yüklemeyenlerin ne yapmaları gerekiyor?

Adventure İstanbul

Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Yapılan açıklamaya göre, Microsoft Chromium tabanlı Edge tarayıcısını yüklemeyenlerin bilgisayarına otomatik olarak tarayıcıyı yükleyecek. Yani siz ister yeni Edge’i kullanıyor olun, ister eskisini kullanıyor olun, hayatınızda herhangi bir değişiklik hissetmeyeceksiniz. Siz farkına bile varmadan, Microsoft bilgisayarınıza yeni Edge’i yüklemiş; eski Edge’i ise kaldırmış olacak.

Yeni Microsoft Edge uygulamasını 13 Nisan’dan önce nasıl yükleyebiliriz?

Eğer isterseniz 13 Nisan’dan önce istediğiniz vakit bilgisayarınıza yeni Edge’i yükleyebilirsiniz. Bunun için aşağıda bahsettiğimiz adımları uygulamanız yeterli:

 1. Öncelikle bilgisayarınızdan buradaki linke tıklayın.
 2. Açılan sayfadaki “Şimdi dene” butonuna tıklayın.
 3. Bilgisayarınıza uygun sürümlerden birisinin kurulum dosyasını indirin.
 4. İnen kurulumu dosyasına çift tıklayarak yüklemeyi başlatın.
Devamını oku

Yapay Zeka

CodeCarbon yazılımı CO2 miktarını denetleyecek

CodeCarbon

Bir grup uluslararası AI araştırmacısı ve veri bilimcisi, bilgi teknolojileri işlemlerinin karbon ayak izini tahmin edebilen bir yazılım tasarlamak için işbirliği yaptı. CodeCarbon adlı açık kaynaklı yazılım paketi, yapay zeka ve veri bilimi şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum tarafından tasarlandı. Projenin amacı bilgi teknolojileri işlemleri sırasında kullanılan kaynaklar tarafından üretilen CO2 miktarını saptamak ve azaltmak.


İlginizi çekebilir: Okumanız gereken veri bilimi kitapları

reklam
Aorus reklamı

 

 

Adventure İstanbul

CodaCarbon

Karbon ayak izinin azaltılması

ITP’ye göre ,CodeCarbon yazılım paketi, AI araştırma şirketi Mila liderliğindeki bir yapay zeka araştırma grubu ile birlikte Comet.ml, Pennsylvania’daki Haverford College ve GAMMA tarafından geliştirildi. Yazılım yalnızca bilgi teknolojileri kullanımı sırasında üretilen CO2 miktarını saptamakla kalmayıp, aynı zamanda firmalara karbon ayak izlerini azaltmaları için önerilerde bulunarak CO2 salınımını azaltmayı hedefliyor.

 

Yapay zeka modelleri neden bu kadar çok CO2 üretiyor?

Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden araştırmacılar, belirli AI modellerini oluşturmanın ve eğitmenin toplam maliyetini hesapladılar ve ekip, doğal dil ağı BERT’i eğitmenin, San Francisco ile New York arasındaki bir gidiş-dönüş uçuşu kadar CO2 ürettiği sonucuna ulaştılar. Yapay zeka araştırmacıları, mevcut en son teknolojiye sahip algoritmalar üzerinde küçük iyileştirmeler elde etmek için modellerini binlerce kez eğitmek zorundalar. Ayrıca AI modellerinin boyutu da her geçen gün büyüyor ve her yıl daha karmaşık hale geliyor. Bu durum her yıl CO2 üretimini daha fazla artmasına sebep oluyor. Örneğin GPT-3, BERT ve VGG gibi makine öğrenimi algoritmaları milyonlarca parametreye sahipler ve eğitim süreleri ayları buluyor. GPT-2, yaklaşık 1,5 milyar parametreye sahipken, GPT-3’ün yaklaşık 175 milyar parametreye sahip.

CodeCarbon yazılımı nedir?

CodeCarbon, bulut sağlayıcıları ve veri merkezleri tarafından kullanılan güç miktarını kaydeden bir izleme yazılımıdır. Sistem, üretilen CO2 hacmini tahmin etmek için halka açık kaynaklardan alınan verileri toplar ve donanımların bağlı olduğu elektrik şebekesinden gelen tüketim istatistiklerini kontrol eder. İzleyici, belirli bir AI modülü kullanarak her işlem için üretilen CO2’yi saptar.

Mila’nın kurucusu Yohua Bengio, ”Yapay zeka birçok sorunu çözebilecek inanılmaz derecede güçlü bir araç olmasına rağmen, yüksek miktarda kaynak tüketmesi çözülmesi gereken bir sorundur.” dedi. Boston Consulting Group’un Genel Müdürü Sylvian Duranton, ”Bilgi işlem teknolojilerinin ve yapay zekanın gelişimi dünya çapında katlanarak büyümeye devam edecektir. CodeCarbon yazılımı yapay zeka ve bilgi işlem şirketlerinin büyümeye devam ederken karbon ayak izlerini sınırlamalarına yardımcı olacaktır.” dedi.

 

 

Enerji tasarrufu sağlayarak CO2 üretimini azaltan akıllı robot süpürge modellerini Hepsiburada‘dan incelemek için tıklayınız!

 

 

 

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler