Sosyal medya

Netflix

Netflix hisseleri düşüş yaşadı

Netflix Türkiye

Netflix, bu yılın ikinci çeyreğindeki kazanç raporunu açıkladı. Bu rapora göre Netflix son çeyrek içerisinde %12’lik bir düşüş yaşadı. Bu raporun içerisinde firmanın son bir hafta içerisinde 28 Milyar Dolar değer kaybettiği de kaydedilmiş durumda.


İlginizi Çekebilir:YouTube Müzik mi Spotify mı Apple Müzik mi? Hangisi daha avantajlı? (VİDEO)


Bu yıl beş milyon kullanıcı hedefiyle yola çıkan Netflix hedefini tutturamayınca hisse senetlerinin değer kaybetmesine de neden oldu. Dünya üzerinde 140 milyonun üzerinde abonesi bulunan firma 2011 yılından beri ilk kez ana vatanı ABD’de kullanıcı kaybı yaşadı. Bu yıl ikinci çeyrek içerisinde 2.7 milyon aboneye erişen firma 2018 yılının ikinci çeyreğinde 5.45 milyon yeni kullanıcı kazanmıştı.

 

Netflix’in bu konu hakkında yapmış olduğu açıklamaya göre beş milyon yeni kullanıcıya ulaşmak istediklerini ifade etti. Bunun yanında “ABD’de ikinci çeyrek içerisinde abone sayımızda değişiklik görülmese de üçüncü çeyrek içerisinde yüksek artış bekliyoruz.” sözleriyle ifade edildi.

Buna ek olarak üçüncü çeyreğin ilk günlerinde beklediklerin artışı gördüklerini ve yedi milyon kullanıcıya ulaşarak geçen seneyi geçmek istediklerini belirtti. Geçen sene üçüncü çeyrekte 6.1 milyon aboneye ulaşmışlardı.

Netflix neden böyle bir düşüş yaşadı?

Netflix son zamanlarda bu denli yüksek kayıplar vermesinin sebebi çok açık. Firmaya rakip olarak gelen servisler oldukça iddialı ve bu şirketler kendi servislerini kullanıma sunduktan sonra firma ile daha az işbirliği uygulayacaklar.

Bunu çok kısa bir örnek ile açıklayalım. Netflix içerisinde HBO yapımı Sherlock dizisini izleyebilmekteyiz. Ancak HBO Max kullanıma sunulduktan sonra Sherlock’un yeni sezonu yalnızca bu platform üzerinden izlenmeye sunulacak.

Disney +

Veya Marvel, Pixar ve National Geographic yapımcıları ile ortaklık yapan Disney Plus servisinden sonra Netflix üzerinde daha az ortaklıkları bulunacak.

HBO Max ve Disney Plus servislerinin yanında eylül ayında hizmete başlayacak olan Apple TV+ da bulunuyor. Halihazırda Netflix’in rakibi olan Hulu ve Amazon Prime gibi servislerin yanına gelecek olan güçlü servisler, firmanın liderliğini sarsacağı apaçık ortada.

Netflix’in bu firmalar ile ortak yapımları yayınlanmaya devam edecek olsa da önümüzdeki günlerde büyük sıkıntılar çıkacağı ortada. Netflix Orijinal İçeriklerinin yanında içerik zenginliğini artıran bu yapımların azalması firma için büyük bir tehlike.

Artan rakiplerine karşılık Netflix tarafında ne tür bir strateji uygulayacak henüz bilinmiyor. Orijinal içerikleri ve bunun yanında yerel pazar içerisinde alacak olduğu içeriklerin yanında rakiplerinden bazı içeriklerin yayın haklarını satın alabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Netflix, aktif olmayan abonelikleri kapatıyor

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veren dijital yayın platformu Netflix, aktif olmayan kullanıcıların üyeliklerini iptal etmeye hazırlanıyor. Şirket tarafından alınan bu kararın altın önemli bir sebep yatıyor.

En popüler dizi ve film platformlarından biri olan Netflix, dünyanın dört bir yanında milyonlarca abonesi bulunuyor. Kullanıcılar belirli bir ücret karşılığında platformun tüm imkanlarından yararlanabiliyorlar. Ancak bazı kullanıcılar Netflix’e ödeme yaptıkları halde hiçbir içerik görüntülemediği ve platformu kullanmadığı tespit edildi.

İlginizi çekebilir: The Witcher : Nightmare of The Wolf animasyon filmi duyuruldu!

Netflix

Şirket bu tarz kullanıcılara karşı bir uygulamayı devreye sokarak, birçok kişiyi şaşırtacak bir karara imza attı. Netflix, bir yıl veya daha uzun bir süre içinde hiçbir şey izlemeyen müşterilere aboneliklerini sürdürmek isteyip istemediklerini soracağını ve geri dönüş yapılmazsa o müşterilerinin üyeliklerini iptal edeceğini söyledi. Netflix, bu hamlesiyle hizmetten yararlanmayan kullanıcıların boşuna para ödememesini sağlayacak.

İlk olarak söz konusu kullanıcıların Netflix hesabı üzerindeki mail adreslerine bir bilgilendirme metni gönderileceği belirtiliyor. Eğer herhangi bir geri dönüş yapılmazsa, iptal işleminin başlayacağı ifade ediliyor. Aboneliği iptal edilecek olan kullanıcılar mail iletişiminin yanı sıra mobil uygulamaları üzerinden bildirim de alacaklar.

Netflix

Netflix inovasyon direktörü Eddy Wu, “Netflix’te istediğimiz son şey insanların, kullanmadıkları bir şey için ödeme yapması. Bu yüzden Netflix’te bir yıl boyunca hiçbir şey izlemeyen herkese üyeliğini korumak isteyip, istemediklerini soruyoruz. İki yıldan fazla süredir izlemeyi bırakan herkes için de aynısını yapacağız “ dedi.

Dijital yayın platformu, bu uygulamayı bölge gözetmeksizin hizmet verdiği her bölge için uygulayacak. Söz konusu abonelik iptali için hemen endişeye kapılmamak gerekiyor, çünkü 10 ay içinde Netflix’e yeniden üye olunması halinde hesabınızda bulunan ayarlar silinmeyecek.

Devamını oku

4K

Netflix, Avrupa genelinde yayın kalitesini tekrar arttırıyor!

Yazan:

Geçtiğimiz mart ayı Corona virüs sebebiyle yayın kalitesini Avrupa genelinde düşüren Netflix, yeniden kalite arttırımına gidiyor. 4K ve HDR tekrardan kullanılabilir durumda.


İlginizi çekebilir; Facebook Messenger, 50 kişiye kadar görüşme sağlayacak!


Avrupa genelinde tekrardan kalite artışı!

Corona virüs sebebiyle, geçtiğimiz iki ayı evinde geçiren Avrupa, yavaş yavaş normalleşme adımları atmaya hazırlanıyor. Çoğu ülkede kısıtlamaların yumuşatıldığı şu dönemde, evlerinde kalan insanların sayısında da azalma görülmekte. Mart ayından bu yana olası bir yoğunluğu önlemek için, yayın kalitesinde düşüşe giden Netflix de, bu normalleşmeye uyacak gibi gözüküyor. FlatPanelsHD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, Netflix, 4K ve HDR özelliklerini Avrupa için tekrar kullanıma açtı. Çeşitli yollarla internet sitesine ulaşan bazı kullanıcıların yayın kalitelerinin eskiye döndüğünü bildirdikleri öğrenildi.

Bazı kullanıcıların 4K özelliğini 15 mbit/s değerlerinde kullanabildiklerini bildirdikten sonra kendi testini de yapan internet sitesi, 7mbit/s gibi bir değere ulaştıklarını da belirtti. İnternet servis sağlayıcılarına yük olmamak için bu tarz bir yol izlediklerini daha önce belirten Netflix, Nisan ayı gibi olası bir normalleşme üzerinde de çalıştıklarını bildirmişti. An itibariyle Amazon, Facebook ve YouTube gibi firmalar da Avrupa geneli yayın kalitesi düşürme yolunu izlemekte. Bu firmaların politikalarında değişime gidip gitmeyecekleri henüz netlik kazanmazken, Netflix bu yönde adım atan ilk firmalardan oldu. Bu geri dönüş henüz her kullanıcıya ulaşmasa da, normalleşme yönünde bir adım atılması, kullanıcılar tarafından olumlu karşılandı.

Devamını oku

Netflix

Designated Survivor, Türkiye ile ilgili bölümüne RTÜK engeli!

Designated Survivor

2018 yılında yapılan yasal düzenlemeler sonrasında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet yayınlarını denetlemeye başladığını biliyoruz. Şimdiye kadar ses getirecek bir sansür veya yasak görmediğimiz denetmelere Netflix üzerinde yayımlanan ‘Designated Survivor’ dizisi takılmış gibi görünüyor.

ABD’nin önde gelen sinema ve eğlence haber sitelerinden Variety ve Deadline’ın haberine göre Netflix, RTÜK’ün talebi üzerine ‘Designated Survivor’ dizisinin Türkiye’yi konu alan bölümünü platformundan kaldırdı. Dizinin 2. sezonunda yer alan 7. bölüm 3 yıl önce yayımlanmasına rağmen tekrar gündeme geldi.

Designated Survivor


İlginizi çekebilir: Netflix, Coronavirus salgını sebebiyle yeni bir rekor kırdı!


“Aile Bağları” adındaki bölüm, genel olarak Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler konu alıyor. Ayrıca Türkiye iç siyaseti ile ilgili konulara da değinen bölüm yayımlandığı dönemde de bazı kesimlerden olumsuz tepki almıştı. Variety ve Deadline’da yer alan haberlerde Netflix’in konu ile ilgili açıklaması, “Türkiye’deki yetkililerin talebi üzerine yerel kanunlarla uyum içinde olmak için bir bölüm platformdan kaldırıldı” şeklinde olmuş.

‘Designated Survivor’ dizisinin, Türkiye dışındaki ülkelerde tüm bölümleriyle hala izlenebilir durumda olduğunu belirtelim.

Devamını oku