Sosyal medya

Uzay - Bilim

NASA, James Webb Uzay Teleskobu Çalışmalarını Tamamladı!

Çok ama çok uzun bir yoldu. Sonunda bu yolun sonuna gelindi. NASA James Webb Uzay Teleskobu çalışmalarını tamamladı. Hubble’ın yapımını takiben, 1990’ların sonlarından bu yana geliştirme aşamasındaydı ve bu sefer teleskobun NASA’ya maliyeti $10 Milyar oldu. Son noktaya ulaşmamıza ise sadece birkaç ay kaldı. Bir sonraki durak, Dünya’yı sonsuza dek geride bırakacağı, French Guiana.

Hubble Uzay Teleskobu inanılmaz bir şekilde çalıştı, ancak sürekli izleme ve donanım yedekliliği olsa bile, cihazın fazla zamanı kalmadı. Son Hubble servis görevi 2009 yılında gerçekleşti ve Gözlemevi bir güç kaynağı arızası nedeniyle devre dışı kaldığında, birkaç ay önce olduğu gibi sorunlar meydana gelmeye başladı. Bu sefer çok daha fazla…

Yerine yerleştirildiğinde, James Webb Uzay Teleskobu, Hubble’ın görevine kaldığı yerden devam edecek. 6.5 metrelik Korsch tarzı parçalı aynası sayesinde daha uzaktaki, daha sönük nesnelere bakabilecek. Ayna o kadar büyük ki, onu uzaya fırlatacak olan ESA’nın Ariane 5 Roketi’nin içine sığacak şekilde katlanması gerekiyor.

NASA, Webb’in sistemlerindeki tüm mühendislik kontrollerini tamamladığını ve donanımın tamamen monte edildiğini söylüyor. Bir sonraki görevi ise, bu mühendislik harikası teleskobu, fırlatılacağı rampaya gitmek üzere okyanus ötesine göndermek. Geldikten sonra ekipler, yolculuktan sonraki kontrolleri yapmak için teleskobun üzerinde dolaşacak. Ayrıca “Uçuştan Önce Kaldır” etiketli çok sayıda parlak kırmızı bayrağı da kaldıracak. Bunlar, montaj ve test aşamasında hassas bileşenler için koruyucu örtü görevi görüyor. Yer ekipleri ayrıca Webb’e operasyon sırasında konumunu korumak için kullanacağı hidrazin ve azot tetroksit oksitleyici ile yakıt ikmali yapacak.

Projenin karmaşıklığı, $500 Milyon olarak planlanan (NASA’nın 1997’deki öngörüsü) maliyeti, 20 katından daha fazla artırdı. Projenin maliyeti yıldan yıla arttı ve işin sonuna gelindiğinde, NASA’ya epey pahalıya patladı. Fırlatma tarihi, 2021’de üç farklı tarih olmak üzere birçok kez geri çekildi. Şu anda, Webb’in 2021’in sonlarında hazır olması planlanıyor, ancak kesin bir tarih yok. Önceki Cadılar Bayramı zaman çizelgesi son resmi tarihti, bu yüzden şimdi Kasım veya Aralık ayına bakılıyor.


İlginizi çekebilir: Astra Uzay Roketi, Dengesiz Bir Kalkıştan Sonra Yörüngeye Ulaşamadı


James, yörüngedeki yerine yerleştikten sonra güneş panellerini açacak ve ona yerden verilecek olan komutları bekleyecek. NASA, sistemleri hazır hale getirmek ve testler yapmak için birkaç hafta harcayacak ve ardından Webb, L2 olarak da bilinen Güneş-Dünya Lagrange Yörüngesi’nde görevine başlayacak.

Bu yörüngede, Dünya’dan yaklaşık bir milyon mil uzakta, teleskop güneş panellerini uzatacak ve birkaç ay serinlemek için harcayacak. Her şey planlandığı gibi giderse, soğutulmuş Webb Teleskobu kızılötesine derinlemesine bakabilecek ve Hubble’ın yapabildiğinden daha fazla ayrıntı gözetleyebilecek.


Daha fazla detay isteyenler için: An Introduction to the James Webb Space Telescope Mission‘a göz atabilir.


Kaynak: ExtremeTech

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Alper Canımoğlu

Teknoloji meraklısı ve mühendis adayı bir öğrenci...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Inspiration4, İlklere Sahne Oluyor!

Bu hafta, dört kişiden oluşan bir ekip, Dünya yörüngesine ilk tamamen sivil misyonun bir parçası olarak fırlatılacak. Ancak bu, Inspiration4 Görevi için tek büyük “ilk” değil.

NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 15 Eylül Çarşamba günü saat 20:02 EDT’den (16 Eylül Perşembe) önce fırlatılacak olan Onboard Inspiration4, tarih yazmaya hazır dört sivil mürettebat içeriyor olacak. Bunların arasında, St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’nde Doktor Asistanı olan Hayley Arceneaux da bulunuyor ve bu uçuş için farkındalık ve fon sağlanacak. Göreve iki tarihi “ilk” eşlik ediyor olacak.

29 yaşındaki Arceneaux bu uçuşla iki rekor kıracak: hem uzaya uçan en genç Amerikalı hem de uzaya protezle uçan ilk kişi olacak. 

Arceneaux, bir SpaceX Crew Dragon uzay aracını kiralayan teknoloji milyarderi ve Komutan Jared Isaacman ile birlikte uçacak ve uçuşu Sian Proctor, bir Uzay Sanatçısı, Yerbilimci ve Bilim İletişimcisi ayrıca Hava Kuvvetleri Gazisi ve Veri Mühendisi Chris Sembroski ile birlikte gerçekleştirecek.

Arceneaux, uzaya çıkan en genç Amerikalı olacağını fark ettiğinde, “Ne kadar onur duyduğuma şaşırdım, aklım başımdan gitti” dedi. “Bunun benim başıma geldiğine inanamıyorum.”

Arceneaux, St. Jude için doktor asistanı olarak çalışıyor, ancak aslında çocukluğundan beri pediatrik kanserleri ve diğer hastalıkları tedavi eden ve araştıran araştırma hastanesiyle ilgileniyor.

Küçük bir çocukken, Arceneaux’ya bacağında bir miktar ağrı fark ettikten sonra kemik kanseri teşhisi kondu. Arceneaux ve ailesi, şu anda Netflix’te yayınlanan ve “Countdown: Inspiration4 Mission to Space” adlı görevle ilgili gerçek zamanlı belgesel dizisinde teşhisi anlattı.

Space.com’a verdiği bir röportajda, “Aslında kanser teşhisi konmadan sadece birkaç ay önce NASA’ya gittik” dedi. “Astronotların nerede eğitildiğini görmeliyim ve bence her çocuk buna bakar ve astronot olmak ister.”


İlginizi çekebilir: SpaceX’in İlk Uzay Turizmi Görevi!


Kanserin bu çocukluk uzay hayallerinden şüphe etmesine neden olduğunu söylemeye devam etti. “Bacağımda, kurtardıkları zamandan kalma metal bir çubuk var ve bu yüzden astronot olacağımı hiç düşünmedim” dedi. Buna rağmen, son altı aydır Arceneaux, astronot eğitimini görevden önce sürdürüyor. Bu, Rainier Dağı’nda bir yürüyüş, santrifüj eğitimi, suda hayatta kalma eğitimi, savaş uçağı uçuşları (bazı ciddi g-kuvvetleri dahil), hiperbarik bir odada eğitim ve çok daha fazlasını içeriyordu.

Bu metal çubuk, Arceneaux’u protezli olarak uzaya uçan ilk kişi yapacak. Ve özellikle, yıllar önce savaştığı gibi bugün de kanserle savaşan çocuklarla çalıştığı düşünülürse, insanlı uzay uçuşunda ileriye doğru atılan bu adımın önemi onun için paha biçilemez.

“Yolu döşediğim için çok onur duyuyorum” dedi. “Benden sonra gelecek insanları düşünmek beni çok heyecanlandırıyor. Ve bence uzay yolculuğu herkese açık olmalı. Bu gerçekten büyük bir ilk adım.”

Inspiration4, St. Jude için 200 milyon dolar toplamayı hedefliyor. Arceneaux ve mürettebatı, hastanede tedavi gören çocukları uzaydan çağırarak göreve getirecekler. “Çocuklarımız için aynı ayakkabıda olan birinin büyüdüğünü, hayallerini gerçekleştirdiğini ve sonra da aynısını yapabileceklerini bilmek çok eğlenceli olacak.”

Kaynak: Space.com

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Uzay - Bilim

NASA’nın Perseverance’ı, Mars’tan İlk Kaya Numunesini Aldı!

Perseverance’ın içerisinde saklanan ilk Mars kayası örneği, 1 yıllık beklemeden sonra Dünya’ya dönecek olan numunelerin ilki oldu.

NASA’nın Perseverance gezgini, Ağustos ayındaki ilk denemesinin gizemli bir şekilde boş kalmasından sonra geçen hafta kayalık Mars malzemesinin ilk örneğini ele geçirdi. Küçük bir puro büyüklüğündeki yeni kaya örneği, insanlığın ilk Mars örneklerini bozulmamış durumda Dünya’ya geri getirmek için onlarca yıl sürecek olan daha geniş bir çabanın önemli bir ilk adımını kontrol ediyor.

Gezginin başarılı örneklemesi geçen Çarşamba günü saat 5:36’da ET’de gerçekleşti ve “Rochette” lakaplı bir kaya bilimcisine girdi. Kayalık malzemeyi içine hapseden içi boş, tüp benzeri bir matkap ucu kullanarak Perseverance, yedi metrelik örnekleme kolunun ucuna yerleştirilmiş döner darbeli bir matkap kullanarak birkaç santim derinliğinde bir delik açtı. Matkap ucunun içindeki bir büküm mekanizması, kaya çekirdeğini Rochette’den kopardı ve bir numune tüpünün içine sıkıca oturmasını sağladı. İçeride güvende olduğunu doğrulamak için Perseverance, matkap ucunu gezicinin Mastcam-z kamerasının önüne getirmek için beş eklemli örnekleme kolunu manevra yaptı ve bir fotoğraf gönderdi.

Gezginin Mastcam-Z kamerası tarafından fotoğraflandığı gibi, Perseverance tarafından çekilen kaya çekirdeğinin mevcut en net resimlerinden biri. (NASA/JPL)

Tekerlekler üzerinde araba büyüklüğünde bir bilim laboratuarı olan Perseverance, Şubat ayında Mars’ın Jezero Kraterine, mikrobiyal yaşamın eski belirtilerini aramak ve gelecekteki bir Mars robotunun geri alması ve eve geri göndermesi için düzinelerce örnek toplamak için temel bir görevle indi.


İlginizi çekebilir: Perseverance, Mars Uydusu Deimos’u Görüntüledi!


Gezicinin matkap ucu kayayı ele geçirdikten ve bilim adamları başarılı bir örneklemeyi görsel olarak doğruladıktan sonra, örnekleme eli kaya tüpünü işleme için gezicinin ana gövdesi içindeki başka bir mekanizmaya verdi. Başka bir kamera, Örnek Önbelleğe Alma Sistemi Kamerası (Sample Caching System Camera), hava geçirmez bir kaba takılmadan önce kaya örneklerinin fotoğraflarını çekti.

Gezginin, hava geçirmez bir kapta işlenmeden önce numunenin fotoğraflarını çeken Sample Caching System Camera tarafından çekilen bir dizi görüntü. (NASA / JPL)

Hava geçirmez kap, Perseverance’ın kapalı tüpü toplama için yüzeye geri koyma zamanı gelene kadar gezicinin göbeğindeki mini bir bölümde saklanacak.

Detaylı görüntüler için tıklayın.

Kaynak: The Verge

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku