Sosyal medya

Haber

NASA, “Armageddon” Tarzı Bir Görev Başlatacak!

NASA, bir asteroitin uydusuna kasıtlı olarak çarpmak ve “gezegen savunmasını” test etmek için “Armageddon” tarzı bir görev başlatacak.

NASA’nın yaklaşan görevi, bir bilim kurgu felaket filminden bir sahneye benzeyebilir. Ajans Pazar günü yaptığı açıklamada, yörüngesini değiştirmek için bir asteroidin uydusuna çarpmak üzere üzerine uzay aracı göndereceğini duyurdu.

Bir Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) olan görev, büyük, yüksek hızlı bir uzay aracının hareketini değiştirmek için bir asteroidin yoluna gönderildiği kinetik çarpma tekniğini kullanan ilk ajans olacak.

NASA, 24 Kasım’da, Şükran Günü’nden bir gün önce, “gezegen savunması için ilk test” olarak adlandırdığı görevi, Dünya’ya yakın ikili asteroid Didymos ve onun uydusu Dimorphos’u vurmak üzere gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

NASA’ya göre asteroit kabaca 780 metre çapında yani yaklaşık 2.559 fit. Uydu ise yaklaşık 525 fit, bu da NASA’ya göre “Dünya için en olası önemli tehdidi oluşturabilecek asteroitlerin boyutu için daha tipik”. 


İlginizi çekebilir: NASA’nın InSight Aracı 3 Mars Depremi Tespit Etti!


NASA, DART uzay aracının uyduya yaklaşık olarak saniyede yaklaşık 6,6 kilometre hızla çarpacağını, bu bir mermiden daha hızlı ve uydunun hızını %1 oranında değiştirebilecek kadar hızlı olduğunu söylüyor. Küçük bir değişiklik gibi görünse de bu etki uydunun yörünge periyodunu birkaç dakika değiştirecektir.

DART, bir SpaceX Falcon 9 roketinde fırlatılacak, ancak 10 ay daha asteroitin uydusuna çarpmayacak. NASA, Didymos sisteminin Dünya’nın 11 milyon kilometre yakınında olduğu Eylül 2022’ye kadar uzayda dolaşacağını söyledi.

Görev, uzay ajansının bir asteroit üzerine inmek ve Dünya’yı yok etmeden önce patlatmak için bir sivil ekibini görevlendirdiği 1998 bilim kurgu aksiyon filmi “Armageddon”u andırıyor. Filmin temel fikri benzer olsa da NASA, ne Didymos’un ne de Dimorphos’un Dünya için bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Ajans, bu özel görevin, bilim adamlarının DART görevlerinin ne kadar etkili olabileceğini hesaplayabilmesi için olduğunu söylüyor.

Eylül 2022’de Didymos ve Dimorphos, Dünya’ya nispeten yakın olacak ve gezegenimizin 6.835.083 mil (11 milyon kilometre) yakınında olacak. DART görevinin gerçekleşmesi için mükemmel bir zaman. Çarpışma anında asteroit ve uydusunun Dünya’dan uzaklığı, teleskopların neler olduğunu gözlemleyebileceği kadar yakın olduğu belirtildi.


Meraklısı için: NASA‘dan Ay Yüzeyinde Yerleşke Planı!


Kaynak: CBS NEWS, CNN

Bunlar da ilginizi çekebilir
Alper Canımoğlu

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval