Sosyal medya

Genel

Microsoft, McAfee ve büyük şirketler fidye yazılımlarına karşı beraber savaşacak!

Microsoft, mcafee, fidye

Microsoft ve McAfee gibi büyük isimlerin başını çektiği 19 güvenlik şirketi, teknoloji şirketi ve kar amacı gütmeyen bir grup güvenlik anlamında yeni bir adım attılar. Artan fidye yazılımları tehditleriyle başa çıkabilmek için yeni bir koalisyon kurmayı planladıklarını duyurdular.


İlginizi çekebilir; 5G teknolojisi bazı güvenlik açıkları verebilir 

reklam
Aorus reklamı

Öncelikle fidye yazılımından bahsetmek gerekirse bir cihazı kilitleyebilen veya sahibinden para çekmek için içeriklerini şifreleyebilen kötü amaçlı yazılımlara fidye yazılımı denir.

Özellikle elektronik ödeme sistemlerinin ve internet üzerinden alışveriş işlemlerinin yaygınlaşmasıyla fidye yazılımı saldırıları giderek artıyor. Kullanıcılar bu konuyu kendi başlarına çözemiyorlar. Elbette böyle durumlarda güvenlik uzmanlarına başvuruyorlar. Ancak bağımsız şirketler bu konunun çözümüyle ilgili sonuçtan uzak farklı tavsiye ve çözümler sunabiliyorlar. Bu nedenle büyük şirketler endüstri fikir birliğine dayalı bir standart çerçeve sunmayı hedefliyorlar.

Adventure İstanbul

Microsoft, McAfee ve büyük şirketler ortak çalışacak!

Microsoft ve McAfee şirketlerinin başta yer aldığı 19 şirket Ransomware Task Force (RTF) yani “Fidye Yazılımlarıyla Savaşma Kuvvetleri” olarak adlandırılan grup bir fidye yazılı sırasında koruma sağlayan çözümleri değerlendirmeye odaklanacaklar.

 

microsoft, mcafee, fidye

RTF, konuyla ilgili uzman kaynaklarını değerlendirmeye alarak ve sektördeki paydaşları dahil ederek çözüme ortak etmeye çalışacaklar. Mevcut çözümlerde boşluklar varsa onlar belirlenecek ve nasıl doldurulması gerektiğiyle ilgili rapor hazırlanacak. Tüm sorunların üyeler arasında ele alınması için ortak bir yol haritası üzerinde çalışma yapılacak. Şirketin kuruluş amacı ve hedefleri bu şekilde sıralanıyor. Basit olarak anlatmak gerekirse kullanıcıların sorun yaşamaması için çalışma sağlayacak ekip olası sorunların neyden kaynaklandığını saptayacaklar ve bu boşlukları doldurmaya çalışacaklar.

RTF grubunda bulunacak şirketlerin tam listesi şu şekilde:

 • Aspen Digital (politika belirleyici grup)
 • Citrix (ağ ekipmanı satıcısı)
 • The Cyber Threat Alliance (siber güvenlik sektörü paylaşım grubu)
 • Cybereason (güvenlik firması)
 • The CyberPeace Institute (siber saldırı mağdurlarına yardım eden kar amacı gütmeyen kuruluş)
 • The Cybersecurity Coalition (politika belirleyici grup)
 • The Global Cyber Alliance (siber riski azaltmaya adanmış kar amacı gütmeyen kuruluş)
 • The Institute for Security and Technology (politika belirleyici grup)
 • McAfee (güvenlik firması)
 • Microsoft (güvenlik firması)
 • Rapid7 (güvenlik firması)
 • Resilience (siber sigorta sağlayıcısı)
 • SecurityScorecard (uyumluluk ve risk yönetimi)
 • Shadowserver Foundation (kar amacı gütmeyen güvenlik kuruluşu)
 • Stratigos Security (siber güvenlik danışmanlığı)
 • Team Cymru (tehdit istihbaratı)
 • Third Way (düşünce kuruluşu)
 • UT Austin Stauss Center (araştırma grubu)
 • Venable LLP (hukuk firması)

Siber güvenlik en az ülke güvenliği kadar önemli bir konu haline geliyor. Daha önce Türkiye tarafından da 50 milyondan fazla kişinin kimlik bilgilerinin çalındığını görmüştük. Çok yakında ülkemizdeki teknoloji ve güvenlik şirketlerinin de benzer bir çalışma yapmasını umut ediyoruz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Ankara Büyükşehir Belediyesi, dönüştürülmüş elektrikli otobüsünü tanıttı

Ankara Büyükşehir Belediyesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk kez dizelden dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüs üretimini gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELKA A.Ş. tarafından üretilen örnek projeyi kamuoyuna Başkan Mansur Yavaş tanıttı.

Göz atmak isteyebilirsiniz: İBB köylere ücretsiz internet hizmeti sağlıyor

reklam
Aorus reklamı

Ankara Büyükşehir Belediyesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, çevre dostu ulaşım için önemli bir adım attı. Büyükşehir Belediyesi, kullanım ömrü dolmuş bir otobüsü, dizelden yüzde 100 elektrikliye dönüştürdü.

Adventure İstanbul

Avrupa Birliği’nin 2025 yılında şehir içi dizel toplu taşımayı kaldırma kararının ardından harekete geçen Yavaş; belediye iştiraki BELKA A.Ş. tarafından üretilen “Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsü”nü kamuoyuna tanıttı.

Yollarda geçirdiği yıllar sonucunda demode hale gelen ve kullanılamaz durumda olan otobüs, yapılan çalışmalar sayesinde yeniden hayata döndü. Tam şarj edildikten sonra 400 kilometre kadar menzil sunan otobüs, yakıt masrafını da 5’te 1 oranında düşürdü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Belka’nın projesini “Dönüşüme hazır mısınız?” başlığıyla duyurdu. Ayrıca kullanım süresi dolmuş toplu taşıma araçlarını yüzde 100 elektrikli otobüse dönüştürerek ekonomiye kazandıracak proje, Avrupa standartlarındaki testleri de başarıyla geçti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi

Programa katılan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş; “Eski bir otobüsün tamamen elektrikli hale gelmesinin dönüşümünü sağladık. Şu anda sadece bizim belediyemizde eski model olup bu şekilde dönüştürülecek tam 400 tane otobüs var.

Eski otobüsler hem hava kirliliği hem yakıt tüketimi açısından Ankara için son derece sakıncalıydı. Çünkü Ankara’da çok araç kullanılması ve diğer sebeplerden dolayı zaman zaman hava kirliliği yaşanıyor. Şu anda testler Avrupa standartlarına göre tamamlandı. Sanayi Bakanlığı’na müracaat ederek onayı aldıktan sonra artık seri üretmenin çaresine bakacağız. Bundan sonra Ankara’nın sokaklarında elektrikli otobüsleri inşallah göreceğiz” dedi.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Geek

Batman ve Fortnite şimdi de çizgi romanda buluşuyorlar!

Yazan:

Batman ve Fortnite

Batman ve Fortnite‘ın yolları kesişmeye devam ediyor. DC Comics Fortnite evreninde geçen bir çizgi roman için kolları sıvadı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Xiaomi Mi Pad 5, teknik özellikleri ve fiyatıyla birlikte görüntülendi!

reklam
Aorus reklamı

Fortnite evreninde geçen Batman çizgi romanına hazır olun!

Fortinte gücünü oyun dünyasının dışına çıkarmaya çalışıyor. Birçok farklı evrenlerden karakterleri oyun içine ekleyen Epic Games, bu sefer farklı bir yol izleme kararı aldı. 2019 yılında Batman‘i konuk eden Fortnite, bu sefer DC Comics‘in yeni çizgi romanına konuk oluyor. DC Comics, Fortnite evreninde geçen bir Batman çizgi romanı ile hayranlarını karşılıyor. Batman/Fortnite: Zero Point adını alan çizgi romanda tanıdık isimler de mevcut. Çizgi romanda Harley Quinn ve Catwoman’da yer almakta.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

Adventure İstanbul

Batman ve Fortnite

Tüm bunların yanı sıra çizgi roman 20 Nisan tarihinde, resmi olarak çıkış yapacak. Ayrıca çizgi romanın dijital platformlara ve raflara aynı anda geleceği ortaya çıktı. Her ne kadar hikayesi tam olarak bilinmese de, hayranların beklentileri şimdiden arttı. Bununla birlikte serinin 6 Haziran tarihinde sona ereceği tahmin ediliyor. Çoklu evren konusunun işlenmesi beklenen çizgi romanda kapak çoktan hazır. Ayrıca serinin Christos Gage bu durumdan çok memnun. Ekibi ile birlikte heyecanın arttığını belirten Christos Gage, hayranları mutlu etmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Bakalım DC Comics ve Fortnite birleşmesinden nasıl bir eser ortaya çıkacak bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Genel

Bitexen, Adana Demirspor Coin’i tanıttı

Bitexen

Bitexen Teknoloji, sponsorluğunu üstlendiği Adana Demirspor ile yeni bir iş birliğine imza attığını duyurdu. Anlaşmaya göre, Adana Demirspor Coin (ADSC) artık Bitexen Dijital Varlık Alım Satım Platformu’nda listelenecek.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Xiaomi, Türkiye’deki yeni mağazalarını Adana ve Gebze’de açtı

reklam
Aorus reklamı

Bitexen

TFF 1. Lig ekiplerinden Adana Demirspor ile Bitexen Teknoloji iş birliğine imza attı. Bu anlaşmaya göre; kripto para “Adana Demirspor Coin” (ADSC) ve “Mavi Şimşekler” mobil uygulaması hayata geçti.

Adventure İstanbul

Adana’da gerçekleştirilen lansman ile duyurulan ADSC’in; kendisine ait bir mobil uygulaması ve bu uygulama içerisinde ödeme sistemi olacak. Ayrıca günlük hayatta kullanılabilecek olan ve Ethereum blokzinciri üzerinde oluşturulmuş toplam 50 milyonluk bir arz ile üretilmiş ADSC, 1 Türk Lirası’na sabit olacak.

Bitexen

Tanıtım toplantısında konuşan Bitexen Teknoloji AŞ Kurumsal İletişim Direktörü Arif Kalem; “Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve ürünlerimizden biri olan Dijital Varlık Platformu’muz Bitexen; tüm Türkiye’de beğenilen, tercih edilen ve popüler bir dijital varlık alım satım platformu oldu.

Adana Demirspor için oluşturduğumuz Adana Demirspor Coin ve Mavi Şimşekler uygulaması ile heyecan verici bir projeye imza attık. Bundan dolayı da gurur duyuyoruz. Adana Demirspor’umuza hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Adana Demirspor taraftarlarına destek fırsatı vermesini amaçlayan Adana Demirspor Coin, taraftarların da büyük desteğini bekliyor. Bitexen Kıdemli Araştırma Uzmanı Agah Selim; “Örneğin kulübün maç esnasındaki en favori oyuncusu sizce hangisiydi ya da bu maçta takımınızın nasıl bir forma giymesini istersiniz gibi anketlere dahil olarak sesini takıma duyurabilirsiniz” dedi.

Tüm bunlara ek olarak Adana Demirspor’un anlaşmalı olduğu zincir marketler ve online alışveriş sistemlerinde de ADSC’nin kullanılması mümkün.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler