Sosyal medya

Güncelleme

Messenger, yanlış haberleri engelleyecek yeni özelliğe kavuştu

Facebook Messenger

Facebook Messenger uygulamasına, yanlış haberlerin yayılmasını engellemek amaçlı yeni bir özellik geldi. Yeni özellik ile beraber Messenger’da bir mesajı en fazla 5 kişiye iletmek mümkün olacak.


İlginizi çekebilir: Facebook, fotoğraf ve videoları Dropbox’a aktarma desteği getirdi

reklam
MSI reklamı

Facebook, ilk olarak WhatsApp için kullanıma sunduğu mesaj iletme sınırını bu kez diğer mesajlaşma uygulaması Messenger’a getirdi. Hatırlanacağı üzere WhatsApp, yalan haberlerin yayılmasını engellemek amacıyla bir mesajın iletilerek gönderilmesini sınırlıyor; işte şimdi benzer bir sınırlama, Messenger’da da olacak.

Messenger, yanlış haberleri engelleyecek yeni güncelleme aldı!

Her ne kadar mesaj iletme sınırının yalan haberleri engellemek için etkili bir mücadele olmadığı düşünülse de, Facebook’un açıklamaları bunun tam tersi olduğunu gösteriyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre mesajların iletilmesini sınırlamak, yalan haberlerin viral olmasını engelleme noktasında oldukça fayda sağlıyor. Öyle ki WhatsApp da geçen ay, bu sınırlama dolayısıyla iletilen mesajların sayısında %70′e kadarlık bir düşüş yaşandığını söylemişti. Bu bağlamda Facebook, Messenger uygulamasına da bu özelliği getirerek ilgili mesajın sadece 5 farklı sohbete iletilebilmesini sağlayacak.

Facebook Messenger

Messenger platformunun gizlilik ve güvenliğinden sorumlu yöneticisi Jay Sullivan, yeni güncellemeyi; “Kaosa neden olmak, belirsizlik yaratmak veya yanlışlıkla doğru bilgileri baltalamak isteyenlerin çabalarını engellemeye yardımcı olmak için Messenger’da yönlendirme sınırı getiriyoruz. Messenger’ın arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmak için güvenli ve güvenilir bir platform olmasını istiyoruz.” ifadeleriyle duyurdu.

Elbette ki şirketin bu adımı yalan haber yayılımını kökten durdurmayacak. En nihayetinde yalan haberlerin yayıldığı tek yer Facebook ekosistemi değil. Ancak Messenger uygulamasının dünya çapında 1,5 milyardan fazla kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde, böyle bir sınırlamanın oldukça fayda sağlayacağını ifade edebiliriz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncelleme

Xbox Game Bar artık CPU/GPU/RAM tüketimini detaylıca gösteriyor

Yazan:

Xbox Game Bar

Microsoft, Windows 10’da yerleşik olarak sunduğu Xbox Game Bar uygulamasına CPU, GPU, RAM ve Disk tüketimini gösteren yeni araç ekledi. ‘Kaynaklar’ adıyla dağıtılan yeni araç ile, kullanıcılar sistem kaynaklarını o an tüketmekte olan tüm programları kolaylıkla görebilecekler.


İlginizi çekebilir: Steam Cadılar Bayramı indirimi başladı!

reklam
MSI reklamı

Windows 10’da, (belki ilk defa duyacaksınız) Xbox Game Bar isimli yerleşik bir sistem uygulaması bulunuyor. Aslına bakacak olursanız bu uygulamayı, kısaca Android’deki widget özelliğinin Windows 10’a göre uyarlanmaya çalışılmış hali olarak tanımlayabiliriz. Örneğin Android’de ana ekrana Spotify widget’ı ekleyebildiğiniz gibi, Xbox Game Bar’daki Spotify widget’ını da masaüstünüze sabitleyerek sürekli orada tutabiliyorsunuz.

Xbox Game Bar sayesinde Windows 10 PC’lerin sistem kullanımı kolaylıkla izlenebilecek

Xbox Game Bar’ı basit bir yardımcı uygulama olmaktan çıkarıp kullanıcıların her an kullanmak isteyeceği bir alan haline getirmek isteyen Microsoft ise, uygulamaya eklediği yeni ‘Kaynaklar’ aracıyla, Windows 10 kullanıcılarının bilgisayarda yaptığı en önemli işleri ve onlarla bağlantılı eylemleri takip ederek, bunları düşük, orta veya yükseğe göre sıralamaya başladı.

Xbox Game Bar

Bu bağlamda artık, Windows 10 bilgisayarınızda CPU, GPU, RAM gibi sistem kullanımını programsız bir şekilde doğrudan Xbox Game Bar’da takip edebileceksiniz. Hatta eğer isterseniz, takibi her an yapabilmek adına ‘Kaynaklar’ı sabitleyerek masaüstünüzün herhangi bir noktasında sürekli olarak tutmayı de seçebilirsiniz.

Normalde Windows 10 için CPU, GPU ve RAM gibi sistem kullanımını gösteren bir sürü üçüncü parti uygulama var; ancak bu desteğin bilgisayara yerleşik olarak eklenmesi, muhtelif üçüncü parti uygulamalara güvenmeyenler için oldukça sevindirici bir gelişme. Güncellenen Xbox Game Bar uygulaması bugünden itibaren Microsoft Store üzerinden indirilebiliyor. Hemen şimdi uygulamayı en son sürümüne güncelleyerek yeni ‘Kaynaklar’ aracını görüntüleyebilirsiniz.

Diğer taraftan Microsoft, anlaşılan Xbox Game Bar’a üvey evlat muamelesi yapmaksızın geliştirmeye tüm hızıyla devam etmeyi sürdürecek. Bu geliştirme çalışmaları kapsamında Xbox Game Bar, işlevsellik bakımından da adeta biçilmiş kaftana dönüp, insanların sık sık açmak isteyebileceği bir uygulama haline gelecek gibi duruyor.

Devamını oku

Güncelleme

Dört yaşındaki Galaxy S7, Eylül 2020 güvenlik güncellemesi aldı

Yazan:

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge

Samsung, 2016’da piyasaya sürdüğü Galaxy S7 için Eylül 2020 yamalarını içeren bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Samsung’un zaten, cihazlarını güvenlik yamalarıyla sürekli olarak güncel tutma konusundaki tartışılmaz başarısı, böylelikle bir kez daha kanıtlanmış oldu.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S21 kutudan şarj aletsiz ve kulaklıksız gelebilir!

reklam
MSI reklamı

Android güncellemeleri konusunda rakiplerine kıyasla gölgede bırakılamayacak bir başarıya sahip olan Samsung, Galaxy S7 için yeni bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Galaxy S7’ye hatırlarsanız en son Mayıs 2020’de bir güvenlik güncellemesi gelmişti. O tarihten bu yana artık bir daha hiç güncelleme almayacağı düşünülüyordu ki, bugünden itibaren Samsung’un yayınladığı güncellemeyle tam aksi oldu.

Galaxy S7, Eylül 2020 güvenlik yamalarını aldı

İlk olarak Reddit kullanıcılarının fark ettiği ve haber verdiği Eylül 2020 güncellemesi, telefonda meydana gelmesi potansiyel birkaç küçük güvenlik problemi dışında başka herhangi bir değişiklik içermiyor. Eğer sizin de bir Galaxy S7’niz varsa, gelmiş olma ihtimaline karşı ayarlar kısmından güncellemelerinizi kontrol edebilirsiniz.

Reddit kullanıcısının paylaştığı fotoğrafta, Samsung’un güncellemeyi G930W8VLSBCT11, G930W8OYABCT11 ve G930W8VLSECTI1 ürün yazılımı sürümü olarak piyasaya sürdüğü apaçık bir şekilde belli oluyor.

Galaxy S7 Eylül 2020

Yalnız, bu güncellemenin global olarak Galaxy S7 cihazlarına gelip gelmeyeceği veya güncellemenin hangi bölgelere özel dağıtıldığı konusunda net bilgi bulunmuyor. Elbette ki Samsung’un eski model telefonlarının güvenliğini hala düşündüğünü bilmek mutluluk verici olsa da, Galaxy S7’nin en nihayetinde desteği resmi olarak sonlanmış bir telefon olduğu unutulmamalı.

Devamını oku

Güncelleme

Windows 10 için yayınlanan bir güncelleme, Flash Player’ı kaldırdı!

Yazan:

Windows 10 Flash Player

Microsoft, Windows 10 için isteğe bağlı küçük bir güncelleme yayınlayarak Adobe Flash Player yazılımını tamamen kaldırdı. Üstelik bu güncelleme, Flash Player’ın yeniden yüklenmesini de engelliyor.


İlginizi çekebilir: SwiftKey klavye, Windows 10’la pano senkronizasyonu yapabilecek

reklam
MSI reklamı

Adobe Flash Player, Windows 10 güncellemesiyle ‘erkenden’ öldü

Microsoft, Adobe Flash Player’ı Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlardan kaldıran ve yeniden yüklenmesini de önleyen isteğe bağlı bir Katalog güncellemesi yayınladı. Böylelikle 2021’den itibaren tamamen “ölecek” olan Flash, şimdiden Microsoft’tan büyük bir darbe yemiş oldu.

Windows 10 Adobe Flash Player

Microsoft’un yayınladığı KB4577586 numaralı güncellemeyi isterseniz hemen şimdi yükleyebilirsiniz. Bu arada güncelleme sadece Flash Player’ı kaldırıyor, bilgisayarınızdaki diğer çeşitli Adobe Flash bileşenleri hala yerinde durmaya devam edecek. Örneğin Microsoft Edge ve diğer tarayıcılarda yerleşik olarak bulunan Adobe Flash Player bileşeni, KB4577586 güncellemesini yükleseniz bile hala çalışmayı sürdürecek. Bunu isterseniz, güncellemeyi yükledikten sonra Flash’ı tarayıcınızda etkinleştirip ardından https://helpx.adobe.com/flash-player.html bağlantısı üzerinden test edebilirsiniz.

Windows 10 için Flash desteği bu yılın sonunda resmi olarak sona erecek ve aralık ayına kadar da Internet Explorer 11 ve Edge’in eski sürümüne başka güncelleme verilmeyecek. Google’ın Chrome motorunu kullanan Edge ise Ocak 2021’de Flash desteğini tamamen kaybedecek. Microsoft, Windows 10’a yayınladığı en son güncellemeyi insanların Adobe Flash Player’ın kaldırılmasından dolayı yaşayabileceği herhangi bir problemi test etmelerine ve doğrulamalarına yardımcı olmak için yayınladığını ifade etti.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler