Sosyal medya

Giyilebilir Teknoloji

Magic Leap, Yeni AR Kulaklığı ve Yeni Finansmanını Açıkladı

Artırılmış gerçeklik (AR) firması Magic Leap, 500 milyon dolarlık yeni yatırımın yanı sıra kulaklığının ikinci versiyonunu açıkladı. Sanal gerçeklikten (VR) farklı olarak, AR Magic Leap kulaklıkları, gerçek dünyanın üzerine dijital 3D nesneleri yansıtır.

Firma, yeni kulaklıklı mikrofon setinin öncelikle iş kullanımı için tasarlandığını ve daha geniş bir görüş alanına sahip olduğunu söylüyor.

Magic Leap, çalışan prototipler ve ürünler geliştirmek için harcadığı süre nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Bu haftanın 2 milyar dolarlık değerlemesi ve 500 milyon dolarlık yeni yatırım, teknoloji haber sitesi TechCrunch tarafından vurgulandığı gibi, 2014’teki şirkete 2 milyar dolarlık bir finansman turu ile neredeyse tamamen aynı.

Site, şirketin kurulduğu 2010 yılından bu yana toplam 3,5 milyar dolarlık fon çektiğini belirtiyor ve şöyle yazıyor: “Yatırımcılar hala onlara para vermeye bağımlı görünüyor.”

Şirketin ilk kulaklık satışları, Florida firmasının ürünün bir tanıtım videosunu yayınlamasından üç yıldan fazla bir süre sonra 2018 yılına kadar başlamadı.

Şirket, Nreal, Microsoft, Facebook ve Snapchat gibi kendi AR kulaklıklarını geliştiren iyi finanse edilen rakiplerle rekabetle karşı karşıya.

“@Snap’in AR platformunun engin potansiyelinden yararlanan yeni nesil gözlükler, sürükleyici bir AR deneyimi için lensleri doğrudan önünüzdeki dünyaya yerleştirmenize olanak tanır.”

AR için iş kullanımları, ellerini serbest tutarken önemli bilgilere erişmesi gereken çalışanları içerebilir.

Magic Leap tarafından vurgulanan örnekler şunları içeriyor:

  • bir operasyon gerçekleştirirken taramaların ve diğer referans verilerinin gerekli olduğu ameliyat
  • üzerinde çalışılan öğelerin 3D modellerini paylaşarak veya bir teknisyenden uzaktan yardım alarak üretim
  • birden fazla kullanıcının aynı anda 3B nesnelerdeki değişiklikleri görüntüleyebileceği ve tartışabileceği tasarım

Magic Leap 2’nin şirketine geçen yıl Microsoft’tan katılan CEO Peggy Johnson, kulaklığın endüstrinin “kurumsal benimseme için tasarlanmış en küçük ve en hafif cihazı” olacağını söyledi.

Cihazın, sektördeki en geniş görüş alanına sahip olduğunu ve ayrıca arka plan ortamını koyulaştıran ve gözlüklerin açık havada ve aydınlık ortamlarda kullanımını kolaylaştıran “karartma” özelliğine sahip olduğunu iddia etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Aksa Umay Kanşıray

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval