Sosyal medya

İnceleme

Logitech G600

Logitech-G600

Daha iyi WoW oynayın diye…

MMO oyunları… Özellikle World of Warcraft’tan sonra piyasaya çıkanlar, çok sayıda tuş kombinasyonu gerektiriyorlar. Oyunlardaki yeteneklerin büyük bir kısmını klavyeye atıyor olsak da, pek çoğunun elimizin yetişemeyeceği noktalara kaldığı da görülüyor. Logitech bu durumdan şikayetçi olanlar için, özel bir fare hazırlamış: G600.

G600, üzerinde çok sayıda tuş bulunduruyor. Standart sağ klik – sol klik – kaydırma tekerleğinin hemen altında, 2 tane G tuşu yer alıyor. Bu G tuşları, ağırlıklı olarak hız ve profil ayarlarını değiştirmek için tasarlanmış. İstediğimiz takdirde macro veya sabit tuş atayabiliyor olsak da, konumu sebebiyle çok da tercih edilecek tuşlar değiller. Ayrıca kaydırma tekerleği de sağa ve sola yatabiliyor ve tuş kombinasyonları için kullanılabiliyor.

Farenin asıl olayı, sol tarafında baş parmak ile kullanmak üzere tasarlanmış / yerleştirilmiş olan 12 adet G tuşu. Bu tuşlara istediğimiz komutları verdirmemiz mümkün. MMO oyunlarında sürekli olarak kullandığımız atak tuşları yerine, yan yetenekler veya belirli sürede bir kullandığınız güçlendirme özellikleri (neye kasıyorsam ben de, cooldown’lardan bahsediyorum işte) için son derece ideal görünüyor. Tuşların ergonomik açıdan bir sıkıntısı olmasa da, hangi tuşa neyi atadığınızı ezberlemek ve bu tuşları efektif bir şekilde kullanmak için ciddi anlamda vakte ihtiyacınız olduğunu söylemek gerek.

Yüzük parmağının üzerine oturduğu bir tuş da, ön tanımlı olarak farenin ALT tuşu işlevini görüyor. Basılı tuttuğunuz sürece, sol taraftaki G tuşlarının ikincil komutlarını kullanabiliyorsunuz. Yani “12 tuş yetmez!” diyenler için. Tabii bunu da istersek tek, düz bir işleve atayabiliyoruz.

Rengarenk, ışıl ışıl aydınlatma

Logitech, G600’ün G tuşlarının aydınlatılması gerektiğini iyi düşünmüş. Hatta üzerine, çoklu aydınlatma renk seçeneği de sunmuş. Yazılımı üzerinden renk paletindeki istediğimiz rengi ayarlayıp, G600’ün tuşlarını o renkte aydınlatabiliyoruz. Dahası, renklerin yanıp sönmesini ayarlayabiliyoruz. Hatta bu yanıp sönme hızını da tercih edebiliyoruz. En eğlencelisi ise tüm renkler arasında sürekli geçiş yapma seçeneği. Sürekli ışıl ışıl parlayan bir fare, herkesin dikkatini çekecektir. Açıkçası ben bayılıyorum aydınlatmalı ürünlere…

Ürün, ortalama ağırlıktaki fareleri kullanmayı sevenlere hitap ediyor. Takılıp çıkarılabilecek bir ekstra ağırlık aparatı bulunmayan ürün, tuşların konumu açısından bakıldığında sadece sağ el ile kullananlar için hazırlanmış diyebiliriz. 8200 dpi değerine çıkabilen sensörü, oldukça hassas bir kullanım tecrübesi sunuyor. Tüm MMO’lar bir yana, World of Warcraft’ta Warlock oynayan herkesin sahip olması gereken bir fare olduğunu düşünüyorum.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval