Sosyal medya

Sanal Gerçeklik

Life Fitness VR teknolojisi kullanılmaya başlandı

Life Fitness VR

Fitness cihazları üreticisi Life Fitness, VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) teknolojisini Ağaoğlu MyClub üyeleri ile tanıştırdı. Türkiye’de ilk kez bir fitness merkezinde konumlanan VR teknolojisi, önümüzdeki dönemde kulüp üyelerine eğlenceli deneyim yaşatacak. Önceden halter, dumbbell, ağırlık makinesi önünde üyelere danışmanlık verirken görmeye alışık olduğumuz fitness eğitmenleri de artık VR cihazının başında görülebilecek.

Life Fitness VR neler sunuyor?

Life Fitness, 10 Mayıs Perşembe günü Ağaoğlu MyClub ile yapmış olduğu iş birliğinden ve geliştirdiği VR teknolojisinin özelliklerinden bahsettiği bir lansman gerçekleştirdi. Life Fitness Türkiye – EKS Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özdeş’in yanı sıra Ağaoğlu MyClub Müdürü Yusuf Akyıldız ve MyClub yetkililerinin katıldığı lansmanda, VR ile entegre edilmiş yatay veya dikey bisiklet kullanırken oynanabilen Tank, Cycle, Pegasus, Chopper, Cowboy, Racecar, Kayak gibi 7 farklı oyunun sporculara sağlayacağı fitness etkileri anlatıldı. Aynı zamanda fitness eğitmenleri de katılımcıların VR ekipmanını kullanmasına yardımcı olarak bu farklı fitness deneyimini yaşamalarını sağladı.

Teknolojinin her geçen gün hızla geliştiğini ve hayatımızı da çok yönlü olarak değiştirdiğini belirten Life Fitness Türkiye – EKS Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özdeş, “Amerikalı şirket Virzoom ile ortaklaşa geliştirilen VR teknolojisi sayesinde ileriki dönemlerde fitness salonlarında daha verimli bir şekilde vakit geçirileceğini ve etkili bir antrenman yapmanın kolaylaşacağını öngörüyoruz. Ağaoğlu ile uzun zamandır birlikte çalışıyoruz ve bugüne kadar pek çok farklı projede bir araya geldik. MyClub her zaman üyelerine en iyi hizmeti nasıl verebileceğine, üyelerinin fitness deneyimlerini nasıl farklılaştırıp geliştirebileceğine odaklanan bir fitness kulübü. Life Fitness Türkiye olarak teknolojiye ve üye deneyimine bu denli önem veren bir kulüp ile iş birliği içinde olmaktan çok mutluyuz. Yapılan araştırmalara göre; VR cihazının olduğu fitness salonuna gelen bir üye, bu cihazın üzerinde 38 dakika süre harcıyor. Bir üyenin, bir kardiyo cihazının üzerinde geçirdiği sürenin dünya ortalamasının 10 dakika olduğunu düşünürsek Life Fitness VR’ının yarattığı değeri daha kolay anlayabiliriz. MyClub üyelerinin de önümüzdeki süreçte bu ayrıcalığa sahip olup eğlenceli bir fitness deneyimi yaşayacağını düşünüyoruz” dedi.

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Sony, yeni bir VR teknolojisi üzerinde çalışıyor!

Yazan:

PlayStation VR

Sony, yeni nesil PlayStation modellerinde kullanılmak üzere yeni VR sistemi geliştiriyor. Gelen bilgilere göre parmakların kontrolcü olarak algılanacağı sistem üzerinde çalışıyor.


İlginizi çekebilir; Zam sonrası hangi telefon alınır? FİYATI ÇOK ARTMAYAN F/P TELEFONLARI!


Parmakları takip edebilen VR kontrolcüsü!

VR teknolojisi ya da bildiğimiz adıyla sanal gerçeklik gözlükleri, son yıllarda büyük gelişme kat etmişti. Daha çok oyun sektörü ile içli dışlı olarak gördüğümüz bu sistem aslında bir çok iş koluna da yardımcı olmuştu. Gelişen ekipman teknolojileri ile birlikte yapabildikleri artan bu cihazlar, büyük firmalar tarafından da oldukça dikkatli bir şekilde geliştiriliyor. Oyun dünyası denince akla gelen ilk firmalardan olan Sony de, VR cihazlarının gücünün farkında. PlayStation 4 için çıkarttığı VR sistemini yeni nesil konsolları için de geliştirmek isteyen firma, ilginç bir deneme yapacak gibi duruyor. UploadVR isimli YouTube kanalında yer alan videoya göre firma, parmak izi takip edebilen yeni sensörleri VR kontrolcülerinin içine yerleştirmeyi hedefliyor.

Prototip hali videoda yer alan teknoloji sayesinde VR gözlükleri üzerinden yapılan el hareketleri okunabiliyor. Parmakların takip edildiği bu sistem de videoda da gördüğünüz üzere eklem yerleri sensörler tarafından algılanabiliyor. PSVR 2 ile gelmesi beklenen bu teknolojinin Sony tarafından farklı senaryolar üzerinden testine devam edildiği öğrenildi. Bir kayış ile tutma zorluğunu engelleyen firma bakalım son halinde nasıl bir tasarım ile karşımıza çıkacak. PSVR 2‘nin, PlayStation 5 çıktıktan sonra gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

Devamını oku

Oyun

Half Life: Alyx yarın (23 Mart) çıkıyor ama VR başlığı!?

VR

Takip edenlerinin bildiği gibi Valve tarafından geliştirilen Half Life serisinin yeni oyunu Half Life: Alyx yarın (23 Mart pazartesi) sevenleriyle buluşuyor. Fakat oyunu deneyimleyebilmeniz için sadece güçlü bir bilgisayar sahibi olmak yeterli değil. Ek olarak bir VR (virtual reality) başlığına da sahip olmanız gerekiyor. Henüz ülkemizde rağbet gördüğünü söyleyemeyiz fakat özellikle Facebook tarafından üretilen Oculus adlı başlıkların fiyatları (yutdışı için) makul seviyelere gelince bu başlıklar yoğun ilgi gördü. Ülkemiz de ise hem kur ve vergiler hem de resmi satışının olmaması ( HTC Vive markası hariç) nedeniyle geniş kesimlere ulaşabilecek seviyenin çok uzağında görünüyor. Fakat yine de Half Life tutkunları için bazı VR başlıklarını içeren mini bir tablo hazırladık. VR başlığı alma kararı veren ve araştırmaya başlayanlar için araştırmalarının ilk durağı olması amacı güderek oluşturuldu. Fakat elbetteki çok daha fazla VR başlığı üreten marka var, araştırmalarınızda hem aşağıdaki başlıklara hem de diğer marka başlıklara daha detaylı bakmak yararınıza olacaktır.

Bir dizi VR başlığına dair veri tablosu

VR

Oculus Quest başlığı ‘All in One’ kategorisinde yani kendi başına bilgisayara bağlanmadan çalışabilen bir başlık fakat Half-Life: Alyx oynamak için güçlü bir bilgisayara bağlamak zorunda olduğunuzu hatırlatalım. Bu bağlantı için gerekli kablo – Oculus Link – 79 dolar fiyatıyla ayrıca satılıyor. Vive Cosmos’un da ek bir donanım satın alınmasıyla bilgisayar bağlantısı olmadan çalışabileceğini ekleyelim.

Ayrıca almaya karar verenler, sahip olduğunuz bilgisayarın yetkinlikleriyle seçtikleri başlığın sistem gereksinimlerini muhakkak karşılaştırmalılar.


İlginizi çekebilir: Half-Life: Alyx ilk bölüm videosu


Fiyatları yüksek bulan da bulmayan da olabilir, bazı telefonlarla aynı hatta ucuz başlıklar bulmak mümkün gözüküyor. Fakat insanların ihtiyaç kategorisine koydukları ve koymadıkları ürünler için pahalılık-ucuzluk değerlendirmesi farklılaşıyor. Telefon elbette de günümüzde gereksinim haline geldi, fakat telefon piyasasını yönetenlerin onu bir prestij ve özellikle -aşırı pahalılar için dahi- adeta temel ihtiyaç haline sokabilmeleri yada daha doğrusu öyle gösterebilmeleri etkili oldu. O nedenle telefon ile kıyaslamak yerine ürünleri kendi dünyaları içinde değerlendirmek daha doğru olabilir.

Son olarak tavsiye olarak söyleyeyem -çünkü daha derinlemesine araştırma yapmak gerekir- ama fiyatı başta olmak üzere, bilgisayara ihtiyaç duymadan çalışabilmesi, bir kablo yardımıyla bilgisayara ihtiyaç duyan oyunlar için de kullanılabilmesi, teknolojinin her ne kadar ilerlese ve potansiyeli yüksek olsa da henüz ticari ürün anlamında emeklemesi nedeniyle büyük bir yatırımdan kaçınılması gerekliliği düşünüldüğünde Oculus Quest önde gözüküyor.

Devamını oku

Google

Chrome; AR ve NFC teknolojilerini daha ulaşılabilir kılmak istiyor

Google Chrome 81

Google Chrome yeni gelecek versiyon 81 ile AR ve NFC teknolojilerini kullanıcılar için daha ulaşılabilir kılmak istiyor. Bilmeyenler için açıklayalım; AR (Augmented Reality) yani artırılmış gerçeklik; NFC (Near Field Comminucation) yani yakın alan iletişimi.


İlginizi çekebilir: Google Chrome Android sürümü için 5 harika özellik!


Google Chrome 81

Google Chrome 81 neyi hedefliyor?

Google Chrome yeni versiyonunda uygulamayı fiziksel teknolojilerle daha uyumlu, daha entegre hale getirmek istiyor. Google; Chrome 81’in beta versiyonunu Android, Linux, Mac ve Windows işletim sistemleri için yayınladı. Bu sürümde WebXR diye adlandırılan yeni bir uygulama desteği bulunuyor. WebXR‘ın amacı ise tarayıcı destekli artırılmış gerçekliği sağlayabilmek. Bu sayede ilerleyen zamanlarda geliştiriciler ekstra uygulamalar üretmek zorunda kalmadan istedikleri artırılmış gerçeklik ürünlerini kullanıcılara ulaştırabilecek. Zaman içinde geliştiricilerin Chrome için daha çok artırılmış gerçeklik içeriği üretmeye başlamasıyla bu teknoloji daha çok hayatımızın içine girecektir diye düşünüyoruz.

NFC için konuşmak gerekir ise Google Chrome üzerinden ek uygulamalar kullanmaya gerek kalmadan birçok işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Örneğin bir ödeme yapmak istediğinizde NFC özellikli telefonunuzda Google Chrome üzerinde ödeme ekranı açıkken kredi kartınızı telefonunuza temas ettirdiğinizde ödeme işleminizi gerçekleştirebileceksiniz. Kulağa çok pratik geliyor! Tabi AR’de olduğu gibi bütün bu teknoloji de hayatımıza girmeden önce geliştiricilerin bunlar üzerinde çalışması ve yaygın hale gelmesi gerekiyor. Neyseki artık bu teknolojinin temelleri Google Chrome 81 üzerinde artık hazır. Bakalım bu yeni teknolojilerin Chrome’a entegre edilmesi ve yaygınlaşmasıyla beraber başka ne yenilikler göreceğiz.

Google Chrome 81 NFC

Yeni versiyonda başka ne yenilikler var?

Google Chrome 81 versiyonunda sadece AR ve NFC üzerine yeniliklerle gelmiyor elbette. Artırılan güvenlik protokolleri ve HTTPS trafiğini optimize etmek adına TLS 1.0 ve TLS 1.1 yerine son HTTPS protokolü olan TLS 1.3 versiyonu bulunacak. Web siteleri artık TLS 1.2 veya TLS 1.3‘ü desteklemezse Google tarafından güvensiz site olarak işaretlenecek. Bu yüzden birçok site kendini uzun süre garantiye almak için TLS 1.3’e geçecektir diye tahmin ediyoruz. Zaten Google’ın bunu yapmaktaki amacı da eski web sitelerini güncel güvenlik protokollerine uygun hale gelmeye zorlamak. Yani Google Chrome 81 ile internette daha güvenli dolaşacağız.

Devamını oku