Sosyal medya

Video

Kızıl Hackerlar:

Redhack

Redhack

Yakın zamanda İsrail istihbarat teşkilatı MOSSAD’ın internet sitesini hackleyen, Türkiye’nin en popüler hacker grubu Redhack, hacklemekteki amaçlarını ve ideallerini Hardware Plus ile paylaştı.

Gökhan Menge (GM): Redhack nasıl ortaya çıktı, bize biraz bahseder misiniz? İlk aşamada kaç kişiydiniz, şimdi kaç kişisiniz? “Ben Redhack olayım” diyen birisi size ulaşıp aranıza katılabilir mi?

Redhack: Redhack kişilerden çok bir fikrin temsilinin adıdır.Yeryüzünün herhangi bir yerinde yapılan zulüm, baskı ve haksızlık karşısında yumruğunu sıkıp kaşlarını çatan herkes nasıl ki yoldaşımız ise; bunların karşısında yer alıp eylem pratiği sergileyenler de Redhack’lidir bizler için.

Zaten bir haksızlık karşısında çenesini değil, yumruğunu sıkmayı başaranlarla yürüyoruz.

GM: Redhack için “terör örgütü” yakıştırması yapılıyor. Hatta oluşumu bölücü terör örgütü ile bağlayanlar bile var. Redhack ile terör arasında nasıl bir çizgi var?

Redhack: Bir eylemin terör eylemi sayılabilmesi için belli gereklilikler üzerinden tanım yapılması gerekir.Ortada tedhiş, baskı ve sivil halka yönelik hiçbir eylem yokken; bilakis halkın menfaatleri gözetilerek yapılmış ve yapılmakta olan bilgi paylaşımı ve yolsuzlukları ifşa etmek gibi bilimsel sosyalizm öğretisinin amaçlarına hizmet eden pratikler varken, bu iddialar absürd ve güdük iddialar olmanın ötesinde bir anlam taşımaz.Tek silahımız fikirlerimiz ve direncimiz. Bunca terör eyleminin altına imza atmış bir devletin herhangi bir mekanizmasının bizleri yaftalamaya çalışma gayreti dışında tanımlama ihtiyacı duymayız. Kimin terörist olduğuna kazananlar karar verir ve bu kavgada halklar bugüne kadar hiç yenilmediler.

GM: Anonymous belirli bir merkezi yok denilse de kafa takımı olan bir oluşum. Tabii merkezden bağımsız saldırılar da gerçekleştiriyorlar. Redhack’in ortak çalıştığı başka hacker grupları var mı? Ya da Redhack için farklı hacker gruplarının bir karması diyebilir miyiz? Redhack diğer hacker gruplarına destek veriyor mu?

Redhack: Hatırlayacağınız gibi henüz gerçekleştirilmiş olan MOSSAD saldırısına benzer bir diğer saldırımız Bank Jarusalem (Kudüs Merkez Bankası) saldırısıydı.Ukrayna’da, ABD’de, Yunanistan’da, Suriye’de ve benzeri pek çok ülkedeki operasyonlarda desteğimiz istendiğinde tek ölçüt gözettik: Zulüm ediliyor mu ve halkların kazanımları var mı / yok mu ?

Operasyonlarımızda ve genel tutumumuzda çok net görülen bir detaya yine atıf yapmak isteriz: Bizim her bir operasyon ve kamu vicdanını yaralayan eylemde ayrı parantezler açarak işleyen bir yapımız yoktur. Tek ölçüt direnişi anlamlı ya da anlamsız kılmaya yeter bizler için.

Çünkü temelde gözetilen ölçütler aynıdır. Dünyanın diğer bölgelerindeki dostlarımızın da çok net bir şekilde farkına vardığı öznel gerçekliğimiz ise bizlerin sosyalist / komünist dünya oluşturmaya yelken açmış olmamızdır.

Bunu bizlerle işbirliği talep eden tüm hacker grupları bilir. Bilimsel sosyalizm ve devrim pratiğinden beslenen bizlerin; tüm inanç, yönelimlere yaklaşımı ortadadır.Irksal karmaşalarımız ve bu bilinç düzeyinde hareket eden gruplarla işbirliğimiz yoktur. Sınır ve sınıf ayrımı gözetmediğimizi de yine aynı şekilde bilirler. Yani Ramallah’taki zulüm ve baskı ile Auschwitz’deki arasında ayrım gözetmeyiz.

Redhack-02

GM: Anonymous’un en çok kullandığı saldırı DDoS bildiğiniz gibi. Redhack ise bu tarz bir saldırıda bulunmadı bildiğimiz kadarıyla. Redhack’in de kendi zombi ordusu var mıdır? Ya da Anonymous gibi gönüllü zombilerin oluşturduğu bir orduyu destekleyecek siber silahlarınız var mıdır? (Anonymous’un LOIC’i gibi mesela).

Redhack: Saldırıların türünden çok saldırıların içeriği ile ilgiliyiz demek daha doğru olacaktır. Çünkü REDHACK kendini önce insan, sonra sosyalist, sonra hacker olarak tanımlayan ve farklı devrim pratiklerinden beslenen üyelerden oluşur. DDOS da, tükürük de, çığlık da birer tepkidir özünde.Tepki vermek yaşam belirtisidir ve yaşamın korunup kollanması adına kıymetli birer adımdır. REDHACK’in en önemli silahı bilgisidir. Yeryüzünde bilmek ve bilinmesini sağlamaktan öteye bir silah olmadığını düşünüyoruz ve bu anlamda ciddi bir donanımımız olduğunu bugüne değin anlatabildiğimize inanıyoruz.

GM: Dünyada internet tarafsızlığı ya da daha çok “net neutrality” diye bilinen kavram tartışılıyor. Ülkemizde ise böyle bir yasa ya da internet halkının gizliliğini koruma çalışması yok. Hatta öyle ki internet servis sağlayıcılarının insanları izlediği iddia ediliyor. Böyle bir ortamda kendinizi sanal dünyada nasıl gizlemeyi başarıyorsunuz?

Redhack: Sizlerin de çok iyi bildiği gibi Allah’ın sopası yok ama terör bahanesiyle terör üreten ve ihraç eden ülkelerin #SOPA’sı, #ACTA’sı var 🙂 Phorm üzerinden yapılmak istenenleri gerek bizler, gerekse Alternatif Bilişim Derneği tarafından pek çok kez dile getirdi. Tüm dünyadan kovulmuş bir fişleme şirketinin teknoloji üreten dev bir firma gibi sunulmasına tepkisiz kalmamız beklenemezdi. Bu firma kişisel verileri işleyen, satan ve farklı amaçlarla depolamakta sakınca görmeyen bir firma ve ortaklık yapıları incelendiğinde mevcut iktidarın ve ülke üzerine kara bulut gibi çökmüş olan ama “hangi sıfatla” diye sorgulanmayan cemaatlerin uzantılarının çok net görüleceği yapılardır.

Net Neutrality kavramı her fırsatta kendi halkını fişleyen, baskı altında tutmaya çalışan ve halkına karşı enstrümanlar geliştirme gayretindeki devlet geleneğine sahip bir ülke için lüks bir kavramdır.

Geçici körlüğe neden olan fenerler, demir joplar ve her fırsatta haşere öldürür gibi aşırı dozda zerk edilen gazlar arasında Net Neutrality gibi insan onurunun haklı talebini tartışmaya açtığınız için teşekkür ederiz 🙂

redhack_03

GM:  Redhack’in kendini solcu, sosyalist, devrimci demokrat  olarak tanımlayan kişi ve örgütlerden beklentisi nedir ?

Redhack: İşin doğrusu son dönemlerde ısrarla anlatmayı denediğimiz ş eylerden biridir bu. Bizler bilimsel sosyalizm çerçevesinde eylem birlikteliğine sahip insanlar olarak nesnel ve bilimsel olmayan “eleştiri”leri dikkate almıyoruz. Kişinin kendi hissiyatı ile yaptığı yorumlar bizleri aydınlatmaktan çok yıpratmaya hizmet ediyor. Propaganda amaçlı sayılı mecralara sahip olan bizlerin bu değerli işbirliklerini dikkate almamız “reklam amaçlı” algılandığında inciniyoruz. Çünkü propaganda ve reklam son derece farklı 2 kavramdır. Bizlerle aynı durakta dolmuş beklese bizleri tanımayacak kişilerin, bizleri popülarite telaşında olarak tanımlaması son derece manidardır.

Gerçi şunu söylemeden geçmeyelim: Dine dinsizden, Sol’a bir başka cenahtan zarar gelmiyor. REDHACK kendi özelinde, bu kifayetsizlikleri eleştiri olarak almayacak ve bizi eleştirdiğini zannedenleri görmezden gelmeye devam edecektir.

Unutulmasın ki; bizler kendi söylediklerimizden sorumluyuz. Karşıdakinin anladıklarından değil.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval