Sosyal medya

Dosya

Kısa vadede teknoloji trendleri – 2: İnsanlar ve sentetik insanlar

Teknoloji

COVID-19 pandemisinin gündemimizi derinden işgal ettiği günlerde gelecek adına yazmak mantıklı görünmeyebilir. Fakat artık salgının psikolojik etkilerinin de hissedilebileceği günlerde gündemden bir dem uzaklaşmak ve kısa vadede hakkında çokça konuşacağımız ya da konuşmak durumunda kalacağımız teknoloji trendlerini şimdiden kısaca tanımak herkes için faydalı olacaktır.

Siz ve dijital siz

İnsanlık ve insanlar ikizleriyle yaşamaya hazır mı? Dijital ikizleriyle… Henüz Jon Snow’a final bölümü için özür diletmek, (aşağıda bu videoyu izlemeniz mümkün) Rasputin’e Beyonce şarkısı söyletmek, Lil Miquela adlı birini yaratmak (kendisine ve 2 milyon takipçili Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz) gibi keyifli örneklerini görsek de işin boyutlarının nerelere varabileceğine dair kısa bir zihin egzersizi dahi bu teknolojinin pozitif ve negatif yelpazesinin genişliğini tahayyül etmeye yeterli olabilir. Sentetik medya olarak adlandırılan bu fenomenin çok daha fazlasına gebe olduğunu dillendirmeme dahi gerek olmadığı kanısındayım.

reklam
MSI reklamı


İlginizi çekebilir: Kısa vadede teknoloji trendleri – 1: Puanlar Dünyası


Deep fake yada deep edit de denilen bu teknolojinin olumlu ve olumsuz etkilerini yaygın olarak hissedeceğimiz günler çok uzak görünmüyor. Telif yasalarının ardından dolanmak için de kullanılmaya başlanan bu teknoloji, kitle iletişimi konusunda ve görsel medya sektöründe başta olmak üzere toplum üzerinde de şu an için öngörebildiğimiz ve öngöremediğimiz birçok etkide bulunacak.


Sonraki: Kuantum Bilgisayarlar ve Robotlar


 

Öğrencilik hayat boyu devam etmeli klişesini realiteye dökmüş meraklı kişi, mühendis, PhD. adayı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

IPhone 12 almak istemeyenlere üç harika alternatif

İPhone 12 almak istemeyenlere üç harika alternatif

Apple’ın yeni iPhone 12 ve iPhone 12 Pro‘su mükemmel telefonlar, ancak bazıları Android cihazları tercih ediyor. CNBC’nin haberine göre, son zamanlarda piyasaya sürülen iPhone 12′yi istemiyorsanız, bilmeniz gereken gerçekten iyi üç Android telefon var. Hepsi yeni iPhone’lar gibi 5G içeriyor, yani önümüzdeki senelerde ihtiyaçlarınızı karşılayacak kapasiteye sahipler. Ayrıca sağlam kameraları var. Hepsi de 799 dolardan başlayan standart iPhone 12‘den daha ucuz.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ters kablosuz şarj özelliğini gizliyor olabilir!

reklam
MSI reklamı

Samsung Galaxy FE 5G

İPhone 12 almak istemeyenlere üç harika alternatif

Samsung Galaxy FE bu ayın başlarında piyasaya sürüldü. Samsung’un daha pahalı amiral gemisi telefonlarında bulunan birçok özellik sunuyor, ancak Galaxy S20 telefonları gibi 999 $ yerine 699 $ ‘dan başlıyor. Alüminyum ve plastikten üretilen Samsung’un maliyetleri düşürdüğü tek yer burası. Ancak yine de yüksek kaliteli Qualcomm 865 işlemciye, keskin ve renkli ekrana ve suya dayanıklı. Ve iPhone 12 gibi, kırmızı, mavi, mor ve yeşil gibi bir dizi renkte mevcut. Ayrıca iPhone 12′de olmayan birkaç özelliğe de sahip. Örneğin, web sitelerinde veya Twitter’da gezinmek gibi şeyler için iPhone 12′dekinden daha akıcı olan yüksek yenilenen bir ekrana sahip. Ayrıca, ekranın altında bir maske takarken telefonunuzun kilidini açmak için yararlı olan bir parmak izi okuyucuya sahip (bu, Apple’ın FaceID’si gibi yüz tanıma kilidini açmayı zorlaştırıyor). MicroSD karta sahip olması sebebiyle daha fazla film ya da oyun indirilebilir.

Google Pixel 5

İPhone 12 almak istemeyenlere üç harika alternatif

Google Pixel 5.699 dolar ve çok büyük olmayan tek elle kullanımı kolay bir telefon istiyorsanız iyi bir seçim. Renkli ekranı, harika kamerayı ve uzun pil ömrü ile seviliyor. Orta sınıf Qualcomm işlemciye rağmen gerçekten hızlı. Bunun nedeni, Google’ın yazılımı optimize etmek için çok çaba sarf etmesidir. Arkasında bir parmak izi okuyucusu var – maske takıyorsanız kullanışlı – ve gece modu portre çekimleri gibi bir iPhone 12′nin yapabileceği bazı şeyleri yapabilir. Parmak izleriyle lekelenmeyen yumuşak dokunuşlu alüminyum gövdeyi ve Google’ın sattığı benzersiz yeşil rengi de kayda değer. Son olarak, Pixel 5, diğer Android telefonlarda olmayan birkaç Google’a özel özellikle birlikte geliyor. Ses kaydedici uygulaması, örneğin röportajları otomatik olarak metne dönüştürüyor. Bir araba kazasında olup olmadığınızı tespit edebilir ve otomatik olarak acil numaraları arayabilir. Ayrıca mükemmel spam arama tarama özelliklerine de sahip.

OnePlus 8T

İPhone 12 almak istemeyenlere üç harika alternatif

OnePlus, amiral gemisi düzeyinde özelliklere sahip uygun fiyatlı telefonlar satan bir şirket olarak adını duyurdu. Fiyatları son yıllarda artmaya başlamıştı, ancak OnePlus 8T, yalnızca 749 dolardan başlayan bir telefonda üst düzey özellikler sunarak orijinal modele geri dönüyor. OnePlus telefonlarının süper hızlı olduğu da biliniyor ve OnePlus 8T bu sözü tutuyor. IPhone 12 gibi renkli ve birinci sınıf bir metal ve cam tasarıma sahip. Benzersiz bir özelliğe sahip: 39 dakika içinde, test edilen diğer tüm telefonlardan daha hızlı tam olarak şarj oluyor . iPhone 12 yarım saat içinde %50 şarj olabiliyor. Ancak, kablosuz şarj veya herhangi bir onaylı su geçirmezlik garantisi mevcut değil. Galaxy FE gibi, iyi çalışan ve ekranda gizlenmiş bir parmak izi okuyucusuna sahip. Kameralar yeterince iyi. Manzara resimlerinden gerçekten yakın çekimlere kadar birçok farklı fotoğraf türü için yine de geniş açı, ultra geniş açı ve makro lens elde edersiniz.

 

Devamını oku

Donanım

YouTube Müzik, artık beğenilen videoların filtrelenmesine izin veriyor

YouTube Müzik, artık beğenilen videoların filtrelenmesine izin veriyor

Google Play Müzik‘ten YouTube Müzik’e geçiş yapanlar için can sıkıcı bir faktör söz konusu. YouTube’dan rastgele videoların müzikle harmanlaması. Youtube’un müzik uygulaması söz konusu olduğunda, müzik olarak etiketlenen geleneksel YouTube videolarındaki beğeniler, şarkılardakilerle aynı. Bu, bir şarkıyı ve bir videoyu ayrı ayrı beğendiyseniz oynatma listenizin geri kalanıyla karışık oynatılıyor.


İlginizi çekebilir: YouTube Müzik, iOS 14 için widget tasarımlarını kullanıma sundu!

reklam
MSI reklamı

Android Police, kısa süre önce ayarlar menüsünde bunu düzeltmek için bir geçişin mümkünlüğüne dikkat çekerek, kullanıcıların platformun web sitesini veya uygulamasını kullanırken YouTube’daki beğenilerinden herhangi birini görmeyi devre dışı bırakmalarına olanak tanıdı. Ancak, belirttikleri gibi, sorunlardan biri, ters yönde çalışmaması. Bu nedenle Müzik uygulamasından beğenileriniz yine de video tarafına taşınıyor.

YouTube Müzik, artık beğenilen videoların filtrelenmesine izin veriyor

YouTube, bu değişiklik hakkında biraz geç olsa bile, müzik hizmetindeki boşlukları son bir yıl içinde artan hızda özenle dolduruyor. Google Play‘e kıyasla YouTube Müzik‘in ses kalitesinden hâlâ tam olarak memnun kalınmasa da, bu sorunu düzeltmek abone olanları biraz daha uzun süre memnun tutacak gibi görünüyor.

Devamını oku

Genel

İklim değişikliği, interneti de etkiliyor!

İklim değişikliği, interneti de etkiliyor!

İnternet kendi ölümüne neden oluyor. Her kod satırı çalıştırılmak için elektriğe ihtiyaç duyuyor ve bu elektriğin çoğu kirli fosil yakıtlardan geliyor. Ve fosil yakıtlı enerji santrallerinden gelen her karbondioksit püskürmesi interneti mahvolmaya bir adım daha yaklaştırıyor.


İlginizi çekebilir: Facebook bilgi merkezi, iklim değişikliğinin üzerinde durmaya karar verdi

reklam
MSI reklamı

İklim değişikliği interneti nasıl etkiliyor?

Akıllı telefonların yükselişi, her zamankinden daha fazla bilgiyi parmaklarımızın ucuna getirirken, web sitelerinin artan karmaşıklığı, bu bilgileri sunmak için daha fazla enerji gerektirdiği anlamına geliyor. İster Fortnite ister YouTube olsun, internetin artan karbon ayak izi büyük bir sorun. Bir 2019 raporu, dijital teknoloji üretiminin ve kullanımının, küresel havacılık emisyonlarından daha fazla olarak, tüm dünyadaki karbon emisyonlarının % 4′ünü oluşturduğunu savundu. Enerji talebi yılda % 9 artarak interneti iklim krizinin ön saflarına yerleştiriyor.

İklim değişikliği, interneti de etkiliyor!

Bu berbat bir durum, çünkü görünüşe göre pek çok internet altyapısı ön saflarda. İnternetin gerçekleşmesini sağlayan fiber optik kabloların ve düğümlerin çoğu deniz seviyesinde bulunuyor. 2018‘de yayınlanan araştırma, önümüzdeki 15 yıl içinde deniz seviyesindeki yükselişin kalıcı olarak 4.067 mil lifi sular altında bırakabileceğini ve 1.101 merkezin yalnızca ABD’de sular altında kalabileceğini gösteriyor.

Yoksulların ve ihmal edilenlerin yaşadığı sınırlara bakarsanız, iklim değişikliğinin internet erişimini nasıl daha da eşitsiz hale getireceğinin erken bir versiyonunu görebilirsiniz. Xiaowei Wang, Çin’in kırsal kesimlerinde bunun olduğunu zaten görüyor. “Çin, internet üzerinde devasa bir devlet kontrolüne sahip ve kimin bir web sitesi kuracağına dair çok sıkı kısıtlamalar mevcut” diyor. Hükümet karşıtı bir alt kültür internetin nasıl daha az kirletileceğini ve iklim değişikliği karşısında nasıl korunacağını anlamak için, araştırmalar yapılıyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler