Sosyal medya

Apple

iPhone modası ABD’de hala yenilmez durumda

iPhone modası artık günümüzde kimsenin yabancı olduğu bir terim değil. 2007 yılında Apple’ın kurucularından Steve Jobs’un o unutulmaz tanıtımı ile hayatımıza giren iPhone, daha sonra teknoloji anlamında kullandığımız neredeyse her eşyin devrimsel olarak dönüşüp yenilenmesine vesile oldu.

İster sevin ister sevmeyin, iPhone’un akıllı telefon sektörü başta olmak üzere teknolojinin her alanına bir anda ivme kazandırması oldukça büyük bir başarı. Bunun akabininde üzerinden 11 sene geçen telefon belki dünya genelinde eskisi kadar favori gösterilmiyor olabilir ancak özellikle vatanı ABD’de en çok sevilen telefon modeli olma özelliğini eskisinden daha da yüksek bir seviyeye taşımış. Özellikle gençler arasında.

iPhone modası

Piper Jaffray adlı yatırım firmasının yaptırdığı bir anket sonucunda da bu istatistiksel olarak kanıtlanmış durumda. Ortalama bir Amerikalı gencinin iPhone sahibi olma isteği geçmiş yıllara nazaran daha da artış göstermiş durumda. 40 farklı eyaletten ankete katılan ortalama 16 yaşındaki 6000 gencin %82’si bir iPhone sahibi olmak istiyor. Kalanların %11’i ise Android telefon hayali peşinde.

iPhone modası sene içinde bile artış gösteriyor

Yukarıda belirttiğimiz rakamlar 2018 yılının ilk çeyreği yani ocak, şubat ve mart aylarının toplamı sonuçları. Kaldı ki bu rakam geçen son bahar %78 idi. Bu da dün kırmız rengi tanıtılan iPhone 8/ 8 Plus ve iPhone X’in eleştirlere maruz kalsa da marka değeri olarak ne kadar iyi bir iş çıkarttığını gösteriyor. Anket sonucuna nisan ayını da kattığımızda rakamın %84’e yükseldiği görülüyor. Her yıl düzenli bir şekilde artan iPhone modası belli ki, Apple ne derece başarılı ya da başarısız olursa olsun düzenli olarak artmaya devam ediyor.

Özellikle Amerika’daki lise çağındaki gençler arasında hala bir numara olan iPhone dünyanın genelinde de çok farklı bir çizgi sergilemiyor. Her ne kadar Çin marka telefonların ucuz ve kaliteli (pek çoğu dönemim iPhone modelinden daha güçlü) ürünleri yıllar içide Apple’ın satışlarından eksi etki yapmış olsa da marka değerinin hala en tepede olduğu gözlemleniyor. Nitekim iPhone X ile çentikli ekran akımını başlatan Apple, 10. yıla özel telefonunun fiyat politikasından dolayı eleştirilse de 2017 son çeyrekteki başarısı göz ardı edilemez.

Elbette bu rakamlar dünya geneli hakkında iPhone yorumuna yetersiz. Sonuçta anket sadece ABD’de belli yaş grubu için yapılmış. Lakin ülkemizde de 16 yaş grubu arasında iPhone’un önde olduğunun farkındayız. Özellikle gençler arasında bir statü sembolü olarak görülen akıllı telefonlar arasında iPhone hala en yüksek değere sahip. Apple’ın sadece telefon değil, diğer cihazları da el üstünde tutuluyor. Ankete katılan gençlerin %15’i Apple Watch’a sahipken %20’si de yakın zamanda almayı planlıyormuş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple, ekran üreticisi Japan Display’e yatırım yapacak

iPhone 11 serisini dünya genelinde satışa sunan Apple, bir yandan da artan üretim hacmi için yatırım gerçekleştirmeye devam ediyor. Cupertino merkezli şirketin, dünyanın en büyük ekran üreticilerinden Japan Display’e 200 milyon dolar değerinde yatırım yapacağı iddia edildi.


İlginizi Çekebilir: Chrome Beta sürümünden, telefonunuza numara gönderebiliyorsunuz!


Apple, OLED ekran üretimi için Japan Display’e dev bir yatırım yapacak

Geçtiğimiz yıllarda LCD ekran üretiminin önemli aktörlerinden olan Japan Display, OLED ekran kullanımının artmasından dolayı müşterilerinin önemli bir kısmını kaybetti. Haliyle şirket önemli bir dar boğaz içerisine girdi ve iflasın eşiğine geldi. Şirketin CFO’su Minoru Kikioka, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile OLED ekran üretim tesisi kurmak için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Toplam 630 milyon dolar yatırımla kurulacak tesis için “büyük bir müşterisinden” destek alacaklarını söyleyen Kikioka, yatırımcılarla ilgili bir bilgi paylaşmadı. Ancak alınan bilgilere göre Apple ve JDI, 200 milyon dolarlık bir yatırım için anlaşmaya varmış durumda.

Japan Display, iPhone 11‘de kullanılan LCD ekranların tedarikçisi konumunda bulunuyor. Firmanın hacimli OLED ekran üretimine başlayacak olması, halihazırda Apple’ın bu ekranları temin ettiği Samsung ve LG için kötü haber olabilir. Bu da Apple’a ciddi miktarda ekran sevkiyatı gerçekleştiren iki şirketin yeni müşteriler bulması anlamına geliyor.

Kaynaklar, yeni üretim tesisinin bir yatırımcısının da Hong Kong merkezli Oasis Management olduğunu ifade ediyor. Fonlama sistemine dayanan bu yatırımın değerinin yaklaşık 180 milyon dolar olacağı bildiriliyor. Sadece 2 şirketten 380 milyon dolar gibi bir miktar toplayacak Japan Display’in 2020 yılındaki iPhone serisinin tek ekran tedarikçisi olacağı tahmin ediliyor.

Devamını oku

Apple

Apple, iPhone 11 serisinin Türkiye fiyatlarını resmen duyurdu!

Apple

Apple, iPhone 11 serisinin fiyatları Apple Türkiye tarafından resmen duyuruldu. Geçtiğimiz ay şirket, Amerika’da yeni nesil iPhone serisini tanıtmıştı.


İlginizi çekebilir: Apple Watch’e uyku takibi desteği gelebilir!


Apple, geçtiğimiz ay California’da yer alan Steve Jobs Theatre’da her sene düzenli olarak gerçekleştirmiş olduğu konferansında yeni nesil cihazlarını tanıtmıştı.

Yapılan lansmanda, iPhone, iPad, watch ailesine mensup birçok cihazın yeni versiyonunu görme şansı elde etmiştik. Bu cihazlar arasında en çok iPhone cihazlar yapılan etkinliğe damgasını vurdu.

Apple

Apple, iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max olmak üzere üç yeni akıllı cihazını Cupertino merkezli konferans salonunda 11 Eylül’de gerçekleştirmiş olduğu etkinlikte birlikte göz önüne çıkarmıştı.

iPhone 11 Pro ve Pro Max modelleri önceki nesil cihazlara oranla çok daha canlı bir görsellik deneyimi sunan Super Retina XDR ekran, ultra geniş, geniş ve telefoto olmak üzere üçlü kamera ve tabiki de tüm bunlara gücünü veren geliştirilmiş A13 Bionic işlemcisiyle birlikte geliyor.

Apple

Amerikalı üretici devinin, daha ekonomik olan modeli iPhone 11’de ise geçen sene firmanın tanıtmış olduğu XR modelinin devamı olarak piyasaya sürülmüş gibi gözüküyor. XR modelinde 6.2 inç boyutlarında önceki nesile oranla geliştirilmiş Sıvı Retina ekran, ultra geniş ve geniş açıya sahip çift kamera ve Apple’ın %20 daha performanslı olduğunu ifade ettiği A13 Bionic işlemci yer alıyor.

Yaklaşık, bir aydır beklediğimiz sevindirici haber sonunda geldi. Apple Türkiye güncellenmiş iPhone modellerinin fiyatlarını resmen açıklamış oldu. 18 Ekim tarihinde Türkiye’ye çıkışı beklenen modellerin fiyatları ise şu şekilde belirlenmiş:

iPhone 11

64GB: 7.299TL

128GB: 7.749TL

256GB: 8.599TL

iPhone 11 Pro

64GB: 10.999TL

256GB: 12.229TL

512GB: 13.999TL

iPhone 11 Pro Max

64GB: 11.999TL

256GB: 13.299TL

512GB: 14.999TL

 

Devamını oku

Apple

Apple Watch’a uyku takibi desteği gelebilir!

Apple

Apple Watch, piyasadaki en iyi fitness takibi yapan uygulamalardan biri olarak biliniyor. Fakat senelerdir, cihazlarına dahil etmekten çekindiği bir özellik var.


İlginizi çekebilir: iTunes devri, Mac güncellemesiyle resmen sona erdi!


Apple Watch, akıllı saat piyasasında en çok satan cihazlardan biri olarak bilinir.  Apple Watch, spor yapan akıllı cihaz tutkunları için biçilmiş kaptan. Aynı zamanda, güvenlik özellikleri ve iletişim yetenekleri övülmeye değer diyebiliriz.

Üçüncü parti uygulamaların hali hazırda uyku takibi desteği verdiği cihazda, senelerdir resmi olarak bir destek bulunmuyor. Apple’ın minimalist çizgisini ve ihtiyaç algısına güvenerek bunu yaptığını düşünüyoruz.

Ne kadar, başka uygulamalar tarafından bir destek sunuluyor olsa da bu uygulamalar çokta yetenekli olamıyorlar. Yazılım içerisinden uyku öncesi özelliği aktif hale getirmeniz gerekiyor. Maalesef ki piyasadaki çoğu saatte uzun senelerdir yer etmiş “otomatik uyku takibi” özelliği kullanılıyor.

Apple Watch App Store’unda geçtiğimiz günlerde bir detay fark edildi. Alarm uygulamasında görüntülenen detayda, henüz varolmayan Uyku uygulamasıyla ilgili küçük bir yazı görsele dahil edilmiş.

Aşağıda gördüğünüz ekran görüntüsü, Apple’ın durumu fark edip fotoğrafı kaldırmadan önce çekildi.

Ekran görüntüsündeki metinde, “Yatma zamanınızı ayarlayın ve Uyku uygulamasıyla kalkın” ifadeleri açıkça seçilebiliyor. Muhtemelen, henüz hakkında çok az şey bildiğimiz uygulama, sizin istekleriniz doğrultusunda uyku döngünüzü ayarlayabilecek. Çeşitli veriler toplayarak, uyku analizinizin ölçülmesi sağlanacak.

Kuvvetle muhtemel, uyku desteğinin tüm yeteneklerini Apple Watch‘ın son iki jenerasyonunda göreceğiz. Yeni özelliğin, güçlü donanıma sahip akıllı saatte nasıl bir batarya performansı göstereceğini merak ediyoruz. Özellikle, kullanıcıların çok uzun süreler şarjı gitmeyen cihazlarını yatmadan önce şarja takmaya alışkın olduklarını düşünürsek.

Apple, sızdırılan yeni özelliği beşinci nesil watch duyurulmadan önce de ortaya çıkartmıştı. Fakat uyku takibiyle ilgili dile getirilen resmi bir yazı hala ortada yok.

 

 

Devamını oku