Sosyal medya

Apple

iPhone gelecek yıl 120Hz ekranla gelebilir!

iPhone

iPhone modelleri gelecek yıl 120Hz tazeleme hızındaki ekranlarla gelebilir. Amerikalı teknoloji devi Apple bu özelliği bazı ürünlerinde sunmaya başlamıştı.

İlginizi çekebilir: ASUS ROG Phone II resmen tanıtıldı!

reklam
Aorus reklamı

iPhone ekranı tahminleri

İsabetli sızıntı haberleriyle tanınan Ice Universe, Twitter hesabından gelecek yıl piyasaya çıkacak iPhone modellerinin 120Hz yenileme hızına sahip ekranlara sahip olabileceğini açıkladı. Bu yeni akıllı telefonların ekran tazeleme hızının 60Hz ve 120Hz olarak değiştirilebileceği de iddia ediliyor. 

iPhone

Adventure İstanbul

Son yıllarda özellikle oyun odaklı akıllı telefonlar arasında yaşandığına tanık olduğumuz ekran tazeleme hızı yarışına Apple‘ın yanı sıra Güney Koreli üreticiler Samsung ve LG‘nin de katılması bekleniyor. Aslında Apple bu özelliğe ProMotion Screen adı altında son yıllarda çıkardığı iPad Pro modellerinde yer veriyordu. Özellik, güç tasarrufu sağlamak için cihazın kullanımına bağlı olarak ekran yenileme hızını otomatik olarak ayarlanmasını sağlıyordu.

Teknoloji ve sinema sevdalısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

MacOS için VLC Media Player güncellendi

VLC Media Player

Popüler MacOS medya oynatıcı VLC Media Player, bugün 3.0.12 sürümüne güncellendi. Güncelleme Apple’ın en yeni M1 donanımlı MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve Mac mini modelleri dahil olmak üzere Apple Silikon Mac’ler için yerel destek getirdi.


İlginizi çekebilir: AirPods Max pil tüketimi kullanıcıları çileden çıkarttı!

reklam
Aorus reklamı

VLC 3‘ün yetenekleri arasında 4K ve 8K oynatma için otomatik donanım kod çözme, 10 bit HDR desteği, 360 derece video3D ses ve yerel olmayan formatları destekleyen Chromecast akışı bulunuyor. Yani uygulama artık Apple silikon için tamamen optimize edilmiş durumda. Güncelleme bu özellikleri sağlamanın yanında bazı önemli performans ve enerji verimliliği avantajları getirdi.

Adventure İstanbul

3.0.12 güncellemesi sadece Apple silikon için destek eklemekle sınırlı değil. macOS Big Sur tasarım imzasıyla uyumlu hale getirmek için görsel iyileştirmeler ve oynatmaya başlarken ses bozulmasına yönelik düzeltmeler de içeriyor.


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


Yeni VLC henüz evrensel bir ikili program değil. Bu nedenle M1 için optimize edilmiş kod uygulama paketinin bir parçası da değil. Ancak, VLC’yi ‌Apple Silikon‌ üzerinde çalıştırırsanız ve VLC Media Player> Güncellemeyi Kontrol Et öğesini seçerseniz,  bir sonraki 3.0.12.1 güncellemesini görüyorsunuz.

VLC 3.0, VideoLan web sitesi üzerinden Mac için ücretsiz olarak indirilebiliyor. Apple kısa süre önce, Mac App Store’da bulunan Pixelmator Pro, Adobe Lightroom, Affinity Designer, Darkroom, Fantastical, BBEdit, Instapaper ve Twitter gibi M1‌ çipli Mac’ler için optimize edilmiş popüler uygulamaların bir listesini de paylaşmıştı.

Devamını oku

Apple

Apple Mac M1 cihazlardaki Bluetooth sorunu yakın zamanda çözülebilir

apple mac m1

Bluetooth bağlantı sorunları yaşayan yeni M1 çipli Apple Mac bilgisayarların macOS Big Sur işletim sistemi için yakın zamanda bir güncelleme gelmesi bekleniyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Wccftech tarafından gelen bilgilere göre M1 işlemcili yeni Mac mini ve Macbook cihazlarında bazı Bluetooth sorunları görülebiliyor. Bu konu hakkındaki çözüm söylemleri ise maalesef Apple tarafından gelen resmi açıklamalar değil Apple destek temsilcisinin ilettiklerinden oluşuyor.

The Atlantic yazarı Ian Bogost yeni bir macOS yamasının yakında geleceğiyle alakalı bir paylaşımda bulundu. Sonrasında ise bu bilginin Apple destek tarafından geldiğini ve ihtiyatlı davranılması gerektiğini söyledi. Sonuç olarak sorunun akıbetini zaman gösterecek ama bunun önemli bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul

apple mac m1

Sorundan biraz bahsedecek olursak M1 çipli bilgisayarlarla alakalı bazı kullanıcılar Bluetooth bağlantı kaybı yaşadıklarını bildiriyor. Problem birkaç günlüğüne yok olabilse de ardından tekrardan gözlemlenmeye devam ediyor. Özellikle etkilenen cihazın Mac mini olduğu görülebiliyorken, bunun dışında bu konuda şikayetçi olan M1 MacBook sahipleri de yok değil.

Bundan önce 2018 yılında da Mac mini bilgisayarlarında Bluetooth sorunları yaşandığı kaydedilmişti. Ancak M1 mimarisini düşününce pek de aynı sorunmuş gibi durmuyor. Daha fazla ve net bilgi için ise Apple tarafından gelecek olan resmi açıklamaları beklememiz gerekecek.

Devamını oku

Aksesuar

AirPods Max pil tüketimi, kullanıcıları çileden çıkarttı!

AirPods Max

Apple, AirPods Max kulak üstü kulaklığını Aralık ayında tanıtmıştı. Lansmandan bu yana geçen sürede AirPods Max’i satın alan çok sayıda kullanıcı, olması gerekenden fazla pil tüketiminden kaynaklı şikayetlerde bulundu.


İlginizi çekebilir: Apple, MacBook Pro onarım programını genişletti!

reklam
Aorus reklamı

AirPods Max pil tüketimi şikayetleri artıyor

Şikayetlerde, kulaklığın kullanım esnasındaki pil tüketiminin beklenenden yüksek olduğu ve kulaklıkların kullanılmadığında bile önemli derecede pil kaybına maruz kaldığı belirtiliyor.

Bir kullanıcı, AirPods Max’ini lansman gününden beri kullandığını ve son birkaç gündür ciddi bir pil tüketimiyle karşılaştığını belirtti. Verdiği örnekte, pil seviyesi gece %85 civarındayken kulaklıkları kılıfından çıkardığını, yaklaşık 15 dakika kullandığını, daha sonra kılıfına geri koyduğunu ve sabah kalktığında iPhone’undan kulaklığının sadece %5 şarjı kaldığına dair bildirim aldığını söyledi. Aynı zamanda, AirPods Max’lerin kılıfın içindeyken bile hala aktif olmasının çok garip olduğunu belirtti.

Adventure İstanbul

İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


airpods max

Yapılan şikayetlerin çoğunda, ‌AirPods Max’in kararlı bir şekilde düşük güç moduna geçmediği ve üzerinde bir güç düğmesi bulunmadığı için , kulaklıkları pil tasarrufu yapmaya zorlamanın bir yolu olmadığı söylendi.

AirPods Max piyasaya sürüldüğünde, kulaklıklarla birlikte gelen Smart Case’e konulup çıkartılırken düşük güç modlarının nasıl çalışacağı konusunda önemli bir kafa karışıklığı vardı. Bir destek belgesinde Apple, ‌AirPods Max’in beş dakika hareketsiz kaldıktan sonra (bir kılıfa konulmadan) “düşük güç moduna” girecek şekilde tasarlandığını açıklamıştı. Kulaklığa dokunulmazsa, ‌AirPods Max’in‌ üç gün boyunca düşük güç modunda kalacağı, ardından kulaklıkların Bluetooth’u ve Bul’u kesen “ultra düşük” bir güç durumuna geçeceğini belirtmişti.

Görselde Smart Case içinde AirPods Max gösteriliyor.

Apple’ın açıklaması göz önüne alındığında, AirPods Max’in kullanılmadığında pil tüketimini en aza indirmesi gerekiyor. Ancak bazı kullanıcıların yaşadığı pil sorunları düşünüldüğünde, düşük güç modunda bir sorun olabileceği oldukça aşikar.

Kulaklığın fiziksel bir kapatma düğmesi olmadığından, AirPods Max‌’in pilinin düşük güç modunda bile bir gecede boşalması oldukça muhtemel görünüyor. Pil tüketimi ile ilgili şikayetlerin sayısı göz önüne alındığında, Apple’ın bu hatayı yakın zamanda yayınlayacağı bir güncelleme ile düzeltmesi bekleniyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler