Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

iPhone 13 Üretimi Azalıyor: Tedarik Sıkıntısı ve Azalan Talep Apple’ı Vurdu!

Apple, son zamanlarda satış başarımı konusunda Çin menşeili rakiplerinin karşısında biraz zorlanıyordu. Xiaomi ve Oppo gibi markalar, 2021 yılı raporlarında yüksek satış rakamları açıklamaya devam ederken Bloomberg tarafından yayınlanan rapor, iPhone 13 satışlarının bu yıl Apple’ın beklentilerinin altında kalacağı iddialarını kuvvetlendiriyor.

Üretim Hacminde Azalmaya Gidiliyor!

Apple, iPhone 13 serisinin 2021 yılı için üretim adetini 90 milyon birim olarak planlamıştı. Ancak gelen rapor ve Apple’ın üretim bantlarına giden bildirimler, üretimde 10 milyon birimlik bir azalmaya gidileceğini gösteriyor. Böyle bir azalma, firmanın sonu olmasa da hissedarlar ve yönetim tarafından beklenen satış rakamlarının yakalanamayacağı söylentileri teknoloji çevrelerinde konuşulmaya başlanmış durumda.

Böyle bir değişikliğe gidilmesinin çeşitli sebepleri var. Ancak, en belirgin sebeplerin iPhone’a olan talepteki azalma ve tedarik zincirindeki aksamalar olduğunu söyleyebiliriz.

Sol tarafta iPhone 12 ailesi, sağ tarafta ise iPhone 13 ailesi görülüyor.

Talepteki azalmanın sorumlusu, iPhone 12 veya 11 gibi görece yeni sayılabilecek cihazlara sahip olan kullanıcıların model yükseltmek için geçerli bir sebep bulamaması. Zira iPhone 13 serisi, önceki serilere göre kamera ve batarya dışında önemli yenilikler içermiyordu. Ancak, iPhone 14 modeli eğer beklendiği gibi büyük yeniliklerle gelirse bu durum değişebilir ve iPhone modellerine olan talep yeniden artabilir.

Tedarik zincirindeki aksamaların birincil nedeni ise yarı iletken azlığı yüzünden yaşanan çip krizi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Apple’ın en önemli üretim bantlarından biri olan Foxconn’un ana vatanı Çin’de yaşanan enerji sıkıntısı da bu durumun tam tabiriyle tuzu biberi oldu.

Yine de, planlanan 80 milyon birimlik üretimin de oldukça yüksek hacimli olduğunu söyleyebiliriz. Üretilmesi planlanan 80 milyon cihazın satılacağına ise kesin gözüyle bakılıyor. Diğer firmaların birçok farklı model ile benzer rakamlara ulaştğı düşünüldüğünde, Apple’ın azalan üretim hacmine rağmen sadece iPhone serisi ile böylesi rakamları yakalaması, firmanın mobil pazardaki başarısını kanıtlıyor.

2022 Yılı İçin Planlar Ne?

Söylenenlere göre Apple’ın 2021 yılında üretmekten vazgeçtiği 10 milyon birimi 2022 yılının başında telafi edeceği bilgisi, Apple için üretim yapan tesislere gitmiş durumda.

Ancak bu durumun da değişkenlik gösterebileceğini belirtelim. Zira, COVID-19 salgınının seyri ve çip krizindeki gelişmeler Apple’ın kararını önemli ölçüde etkileyebilir.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple’ın üretim hacmini düşürmesi doğru bir karar mı? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın!

İlginizi Çekebilir: Apple, iPhone 13 için iPad üretimini Yüzde 50 Oranında Azaltıyor!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Onur Balbaşı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval