Sosyal medya

Apple

iPhone 12 serisinde performans kaybı doğrulandı!

Apple’ın bu hafta düzenlediği etkinlikte duyurulan iPhone 12 serisi, çeşitli gerekçelerle gündeme gelmeyi sürdürüyor. Son olarak düşük AnTuTu skorları nedeniyle kullanıcıları şaşırtan telefonlarda yer alan A14 Bionic işlemci, saat frekansı bakımından yavaşlatılmış olabilir!


İlginizi çekebilir: Google konum paylaşma uygulaması Güvenilir Kişiler’i kapatıyor

reklam
MSI reklamı

iPhone 12 modellerinde kullanılan A14 Bionic ile ilgili çarpıcı tespit!

Bilindiği üzere iPhone 12 serisindeki bütün telefonlara Apple A14 Bionic işlemci güç veriyor. 5 nm tekniği üzerinde geliştirilen işlemcinin gücü iPad Air modelinde ispatlanırken, yeni iPhone serisinden gelen ilk veriler ise tam aksini gösteriyordu. İki cihazın arasındaki karşılaştırma sonuçları, performans kaybının tam olarak nereden kaynaklandığı hakkında bazı kritik ipuçları veriyor.

AnTuTu Benchmark’ın güncel sürümünde yapılan testler sonucu iPad Air 4’ün 660.038 puan aldığı görülüyor. Aynı işlemciye sahip olan iPhone 12 ise testten 564.899 puan ile ayrılıyor. Puanlamanın detaylarına inildiğinde CPU, bellek ve kullanıcı deneyimi tarafında sorun bulunmazken, GPU tarafında ise iPhone 12’nin %25 oranında performans kaybı yaşadığı tespit edilmiş. Bu da telefonda yer alan işlemcinin grafik arabiriminde olası bir yavaşlatma (downclock) işlemi yapıldığını gösteriyor. Hatta iPhone 12’nin elde ettiği GPU sonucu, bir önceki yılın modeli olan iPhone 11 Pro’nun dahi gerisinde kalıyor.

iphone 12

Konu ile ilgili henüz Apple cephesinden herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Ancak Apple’ın A14 Bionic lansmanında GPU kıyaslamasını A12 işlemcisine göre yapması, durumun doğru olabileceğine dair şüpheleri arttırıyor. Son olarak devre tasarımından kaynaklı bir ısınma sorunu yaşanabileceği ve sorunun şimdiye kadar çözüldüğü ihtimalinin de bulunduğunu belirtelim.

İnternet ile ilk karşılaşmam, 2000'li yılların başlarında 146 çevirmeli ağ bağlantısı sayesinde gerçekleşti. Teknolojiyle aram zaman içerisinde koyulaştı ve şimdi de HWP bünyesinde en güncel haberleri sizlere aktarıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

iPhone 12 Pro ile çekilen video büyüledi

Yazan:

Söz konusu video kaydı olduğunda, iPhone’lar uzun zamandır diğer akıllı telefonların ilerisinde konumlanıyor. iPhone 12 serisindeki ‘Dolby Vision HDR’ kayıt desteği ile birlikte, iPhone ve diğer akıllı telefonlar arasındaki fark bir kademe daha artmış görünüyor. ‘Dolby Vision HDR’ kayıt desteği ile çekilmiş videolar direkt olarak iPhone’larda düzenlenebiliyor. Şu an için hiçbir Android cihazda böyle bir düzenleme şansı bulunmuyor.


İlginizi çekebilir: iPhone 12, 5G pil performansıyla hayal kırıklığı yarattı

reklam
MSI reklamı

iPhone 12 Pro ile kaydedilen bir video paylaşıldı

iPhone 12 Pro ile çekilen bir ‘Dolby Vision HDR’ destekli videonun nasıl görüneceği teknoloji tutkunları tarafından merak konusu olmuş durumda. YouTuber Jonathan Morrison, bu merakımızı giderecek bir video yayınladı. Bu etkileyici içeriğe aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İçeriği HDR (yüksek dinamik aralık) destekli bir ekranda izlemek önemli. Aksi takdirde SDR (standart dinamik aralık) olarak oynatılacaktır. ‘Dolby Vision HDR’ ile kaydedilen videoların daha yüksek dinamik aralığa, daha canlı renkler sunulmasına, daha yüksek parlaklığa, karanlık alanların ise daha aydınlık ve detaylı görünmesine olanak sağladığını belirtelim.

‘Dolby Vision’ nedir?

Dolby Vision, dinamik bir HDR formatı olarak özetlenebilir. Videoyu oluşturan resimleri kare kare düzenleyerek daha doğru renkler ve daha fazla detay görebilmemizi sağlayan bir teknoloji.

dolby vision
HDR10 ile 10-bit veriler kullanılarak renk tanımlaması yapılırken; Dolby Vision ile 12-bit desteği sunuluyor. Teoride az bir fark gibi görünse de, uygulamada büyük farklar teşkil ediyor. 10-bit ile bir ana renk için 1024 farklı ton arasından seçim yapılırken; 12-bit ile 4096 farklı ton arasından seçim yapılıyor.

Devamını oku

Apple

iPhone 12, 5G pil performansıyla hayal kırıklığı yarattı

Yazan:

iphone 12 5g

iPhone 12 üzerinde gerçekleştirilen pil testi, 5G mobil veri kullanımının pil ömrüne büyük bir etki ettiğini gözler önüne seriyor. Söz konusu cihazla yapılan 4G ve 5G’deki pil performansı kıyaslamasında, 5G’nin 2 saat gibi büyük bir pil ömrü kaybına yol açtığı görüldü. iPhone 12 Pro’da ise fark daha da açılıyor.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 Pro Max modelinin batarya kapasitesi ortaya çıktı

reklam
MSI reklamı

5G’nin pile olumsuz bir etkisi olduğu görülüyor

Tom’s Guide, iki yeni iPhone modelini standart olarak uyguladığı bir pil testinden geçirdi. 150 nit parlaklığa ayarlanan ekranda, pil tamamen bitene kadar internet tarayıcısı üzerinden 30 saniye aralıklarla farklı web siteleri ziyaret ediliyor. Bu standart teste yeni bir unsur daha eklendi: 4G5G kıyaslaması. iPhone 12 ve iPhone 12 Pro için söz konusu test 4G ve 5G için ayrı ayrı yapıldı ve arada ciddi bir fark oluştuğu görüldü.

iphone 12 pro max
iPhone 12 modeli 4G’de 10 saat 23 dakikalık bir pil ömrü sunabildi fakat 5G’deki sonuç 8 saat 25 dakikaya kadar geriledi. Aradaki fark 1 saat 58 dakika gibi dikkate değer bir zaman dilimine tekabül ediyor. iPhone 12 Pro’da ise fark daha da açılıyor. 4G’de 11 saat 24 dakika pil ömrü sunan cihaz; 5G’de 9 saat 6 dakikalık bir pil ömrü sunabilmiş görünüyor. İki mod arasındaki fark tam olarak 2 saat 18 dakika.

Aynı test Android cihazlara da uygulandı

Tom’s Guide aynı testi 5G destekli bazı Android telefonlara da uyguladı. Benzer bir performans kaybı Android tarafında da meydana geliyor.

samsung galaxy s20
Samsung modellerinin 5G’deki pil performansı Apple modellerine göre daha iyi olsa da; 120Hz ekran tazeleme hızı aktif edildiğinde kötü bir performans sergiliyorlar. Samsung Galaxy S20 modelinde 5G aktifken 9 saat 31 dakikalık bir pil ömrüne ulaşılırken; 120Hz’de 8 saat 4 dakikalık bir pil ömrü sunabiliyor.

samsung galaxy s20+
Samsung Galaxy S20+
 modeli 10 saat 31 dakika ile iPhone 12 Pro’dan 1 saat 30 dakika daha uzun bir pil ömrü sunuyor. Cihazın ekran tazeleme hızı 120Hz’e ayarlandığında ise 8 saat 55 dakikaya kadar düşüyor ve söz konusu değer iPhone 12 Pro’nun 5G ile pil kullanım süresinden daha kötü.

oneplus 8t
OnePlus 8T de yeni iPhone modellerini geride bırakan başka bir Android telefon. 60Hz’de 10 saat 49 dakika pil ömrü sunan cihaz; 120Hz’de 9 saat 58 dakikalık bir performans sergiliyor.

google pixel 5
Google Pixel 5 ise iPhone 12’ye göre neredeyse 1 saati bulan daha iyi bir performans sergileyerek 9 saat 56 dakikalık bir pil ömrü sunuyor. Ekran tazeleme hızı 90Hz’e alındığında ise 9 saat 29 dakika gibi kabul edilebilir bir düşüş yaşanıyor. Her iki değer de iPhone 12’nin 8 saat 25 dakikalık performansının oldukça ilerisinde görünüyor.

Apple’ın çözümü: ‘Smart Data’

Sorunun oldukça farkında olan Apple, iOS’a yeni bir özellik ekledi. ‘Smart Data’ adı verilen özellik ile ihtiyaç olmadığı durumlarda 5G’den 4G’ye otomatik geçiş sağlanıyor. ‘Smart Data’ modu, Tom’s Guide’a göre pek de kullanışlı değil. Bu sebeple de genel kullanımda direkt olarak 4G’nin tercih edilmesini öneriyor.

iphone 12 5g hız testi
Söz konusu pil testinin epey zorlayıcı olduğunu ve günlük kullanımda daha uzun sürelere ulaşılacağını belirtelim. iPhone 12 serisinin, aynı testin uygulandığı Android rakiplerine göre geride olduğu ise aşikar.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12, Android telefonlara yine fark attı!

iPhone 12

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Geekbench 5 skorları açıklandı. Geleneği değiştirmeyen Apple işlemcileri, tüm Android telefonları testlerde adeta ezdi geçti.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 parçalarına ayrıldı!

reklam
MSI reklamı

iPhone 12 Geekbench’in altını üstüne getirdi!

A14 Bionic işlemciden güç alan iPhone 12 ve iPhone 12 Pro, gelmiş geçmiş en hızlı telefon ünvanına sahip oldular. Apple, en yeni iPhone 12 modellerine güç veren A14 Bionic işlemcisinden büyük performans kazanımları vaat etmişti. Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro için yapılan testlere dayanarak, şirketin A14’ün neler yapabileceği konusunda şaka yapmadığı ortaya çıktı. iPhone 12 serisi, en iyi Android telefonları bir kez daha geride bıraktı.

Yapılan testlerde iPhone 12, tek çekirdekli işlemlerde 1593, çok çekirdekli işlemlerde ise 3859 puan almayı başardı. iPhone 12 Pro da ise bu değerler, sırasıyla 1585 ve 3669 olarak karşımıza çıktı. Apple’ın en güçlü rakibi olan Samsung ise ne Galaxy Note20 Ultra ne de Galaxy S20 Plus modellerinde iPhone 12’yle yarışamadı.

iPhone 12 Geekbench

Hem sentetik kıyaslamalarda hem de gerçek dünya testlerinde, yeni 5nm A14 çipi piyasadaki her Android telefonu geride bıraktı. Bu, iPhone 12 ile rekabet edebilecek telefonlar arasındaki boşluğun, en azından Qualcomm’un Snapdragon 875 yongasıyla cevap verene kadar yeniden genişlediği anlamına geliyor.

Apple, sonuçların böyle olacağını bize lansman sırasında söylemişti. Yeni iPhone’larını duyurduğunda, diğer iyileştirmelerin yanı sıra performans ve grafiklerde %50’lik bir artış sözü de vermişti. iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu daha yeni modellerle karşılaştırırken bu tür kazanımlar görmedik, ancak en son iPhone’lar kesinlikle öncekilerden daha iyi performans gösteriyor.

 

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler