Sosyal medya

Google

Google konum paylaşma uygulaması Güvenilir Kişiler’i kapatıyor

Google, 2016 yılında piyasaya sürdüğü Güvenilir Kişiler adlı konum paylaşma uygulamasının fişini çekiyor. Bugün yapılan duyuruyla uygulamanın aralık ayından itibaren desteklenmeyeceği bildirildi. Mevcut kullanıcılar ise uygulamayı kapanana kadar kullanmaya devam edebilecek.


İlginizi çekebilir: Google Asistan artık podcast sağlayıcısını değiştirmeye izin veriyor

reklam
MSI reklamı

Pek göz önünde olmasa da Google’ın 2016 yılında konum paylaşma hizmeti olarak piyasaya sürdüğü Güvenilir Kişiler uygulaması bulunuyor. Bu uygulama basitçe, güvendiğiniz bir Google kullanıcısıyla telefonunuzun konumunu paylaşabilmenize olanak sağlıyor. Kullanıma sunulmasından yaklaşık dört yıl sonra uygulama, Google Haritalar’da aynı işlevi sunan başka bir özelliğin var olmasından dolayı kapatılıyor.

Google’ın bu uygulamayla amacı aslında aile içi bağlantıyı sürekli canlı tutmak ve güvende olmadığınızı hissettiğinizde konumunuzu kolay yoldan paylaşabilmenizi sağlamaktı. Örneğin ailenizden birisi Güvenilir Kişiler uygulaması aracılığıyla sizden konumunuzu paylaşmanızı istediğinde sizden yanıt alamazsa, uygulama belli bir süre sonra otomatikman konumunuzu o kişiye gönderiyor.

Google, konum paylaşma uygulaması Güvenilir Kişiler’in fişini çekiyor

Google Güvenilir Kişiler konum paylaşma

Esasında fikir olarak çok mantıklı denebilecek Güvenilir Kişiler uygulaması, 1 Aralık 2020’den itibaren artık desteklenmeyecek. Google, kullanıcılara konum paylaşma ihtiyacı hissetmeleri durumunda Google Haritalar’ın Konum Paylaşımı özelliğini tercih etmelerini öneriyor.

Güvenilir Kişiler 1 Aralık 2020’den sonra desteklenmeyecektir. Uygulama cihazınızda yüklüyse bu tarihe kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Konumunuzu diğer kullanıcılarla paylaşmak için Google Haritalar’daki Konum Paylaşımı özelliğini deneyin.”

1 Aralık 2020’ye kadar mevcut kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam edebilecek. Bu tarihten sonra ise Güvenilir Kişiler artık Google tarafından desteklenmeyecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google, varsayılan arama motoru olmak için Apple’a 12 milyar dolar ödüyor

Yazan:

google apple

ABD Adalet Bakanlığı, Apple ve Google arasındaki kazançlı anlaşmanın bir tekelcilik unsuru olduğu gerekçesi ile iki şirketi de hedef tahtasına koydu.


İlginizi çekebilir: Google, çocukların verilerini toplayan üç uygulamayı yasakladı

reklam
MSI reklamı

ABD Adalet Bakanlığı: Google rekabeti bozuyor

ABD Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz salı günü Google’a karşı bir tekelleşme davası açtı. Bakanlık, Google tarafından arama ve reklamcılık pazarında rekabeti engelleyici tutum sergilendiğini iddia ediyor.

2017 yılında Apple ve Google arasında yapılan anlaşmada, Apple cihazlardaki varsayılan arama motorunun Google olarak belirlenmesinde karar kılınmıştı. New York Times’ın raporuna göre, Apple tarafından iPhone ve Siri dahil olmak üzere, cihazlarında ve hizmetlerinde varsayılan arama motorunu Google olarak belirlemesi karşılığında yılda yaklaşık olarak 12 milyar dolar aldığı bildirildi. Söz konusu meblağ, Apple’ın yıllık kar marjının yaklaşık yüzde 21’ini oluşturuyor.

google apple
Savcılar, anlaşmanın Google’ın tekelini korumak ve rekabeti engellemek için kullanılan yasa dışı yolların bir belgesi olduğunu iddia ediyor. ABD Adalet Bakanlığı’na göre, Google’ın arama trafiğinin yarısı Apple cihazları üzerinden gerçekleşiyor. Anlaşmayı kaybetme olasılığı, şirket içerisinde korkunç bir senaryo olarak tanımlanıyor. Zira, arama trafiği şirket için önemli bir gelir kapısı. Arama motoru, şirketin reklam sistemi nedeni ile iş modelinin ayrılmaz bir parçası.

Apple da aynı şekilde anlaşmaya rıza göstererek daha fazla para kazanma ve rekabete aykırı davranışları kolaylaştırıcı eylemler sergileme nedeni ile ABD Adalet Bakanlığı’nın radarına girmiş durumda. İki şirket birbirlerinin en büyük rakibi olsalar da; anlaşmanın iki taraf için de kârlı bir model olduğu su götürmez bir gerçek.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleşmesi muhtemel bir yasal müdahale, Apple’ın gelirinin önemli bir kısmı için tehdit oluşturur nitelikte. Apple’dan kaybedeceği trafiğin yerini hiçbir şekilde dolduramayacak olan Google için daha olumsuz bir tablo olduğunu belirtelim. New York Times, böyle bir ayrılığın Apple’ın kendi arama motorunu inşa etmeye itebileceğini ve bunun da Google için daha da kötü bir senaryo oluşturabileceğini öngörüyor.

Devamını oku

Google

Tapatalk Android uygulaması, sebepsizce Play Store’dan kaldırıldı

Yazan:

Tapatalk logo

Google, Tapatalk Android uygulamasını sebebini kimsenin anlayamadığı bir şekilde Play Store’dan sessiz sedasız kaldırdı. Google’ın neden böyle bir karar verdiğini Tapatalk’ın yetkilileri bile bilmiyor. Yetkililer sadece, sorunu çözmek için Google Play ekibiyle görüştüklerini söylemekle yetiniyorlar.


İlginizi çekebilir: Google, çocukların verilerini toplayan üç uygulamayı yasakladı

reklam
MSI reklamı

Bir zamanlar çoğu forum sitesine hayat veren Tapatalk, uzun süredir sessizliğini koruyor. Uygulama, özellikle sınırlı sayıdaki web sitelerinin mobil cihazlara özel forumlara sahip olduğu zamanlarda, mobilden sitelerde gezinmeyi kolaylaştırdığı için oldukça popülerdi. Şimdi eski popülaritesi olmasa da hala hizmet vermeye devam eden Tapatalk, sessiz sedasız Android marketten kaldırıldı.

Tapatalk’ın tam olarak hangi tarihte kaldırıldığı belli olmasa da, uygulamanın kullanıcıları ilk olarak bu hafta perşembe gününden itibaren yokluğunu fark etmeye ve ses çıkarmaya başladı. Aslında Tapatalk, telefonunda yüklü olan mevcut kullanıcılar için sıkıntısız bir şekilde çalışmaya devam ediyor, fakat platform uygulama içi satın almada Google Play’ın altyapısını kullandığından dolayı VIP abonelikler artık kullanılabilir durumda değil.

Tapatalk Android

Tapatalk uygulamasının neden kaldırıldığını kimse bilmiyor!

Bahsettiğimiz gibi, uygulamanın neden kaldırıldığını Tapatalk’ın yöneticileri dahi henüz bilmediklerini söylüyorlar. Zaten Tapatalk yetkilileri artık Twitter veya Facebook dahil olmak üzere sosyal medyayı da yaklaşık 1 yıldır aktif kullanmıyorlar. Bu hafta kullanıcıların uygulamayı Play Store’da bulamadığı için ve VIP aboneliklerde de hata meydana geldiği için Tapatalk’ın kendi forumlarındaki bir yönetici, Google’ın uygulamayı kaldırdığını resmen doğruladı.

Yönetici, forumda yazdığı mesajda, “Sorunun ne olduğunu öğrenmek için Google Play ile çalışıyoruz. Lütfen gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.” dedi. Tapatalk telefonunuzda hâlihazırda yüklüyse hayatınızdan eksilen tek şey VIP aboneliği olacak, onun dışında sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz; ancak yüklü değilse ve yüklemek istiyorsanız mecburen muhtelif APK sitelerine yönelmeniz gerekecek.

Devamını oku

Google

Google Haritalar, bisikletliler için yeni özellikler duyurdu

Yazan:

Google Haritalar

Son zamanlarda pandeminin de etkisiyle yollarda bisiklet kullanımı arttı. Şubat ayından bugüne kadar bisikletliler için yön tarifi istekleri ise aynı doğrultuda %69 artmış olarak görünüyor. Google’ın verileri bu isteğin geçtiğimiz ay rekor düzeye ulaştığını dahi gösteriyor. Ayrıca bisikletlilere verilecek yön tariflerinin arabalar ya da yayalar için olanla aynı olmayacağı da aşikar, zira bisikletliler daha hızlı yolculuk için zorlu yolları kullanabiliyor. Yön tarifi isteklerinin artması sonucunda Google Haritalar büyük şehirlerde bisiklet rotaları göstermeye başladı.


İlginizi çekebilir: Google, çocukların verilerini toplayan üç uygulamayı yasakladı

reklam
MSI reklamı

Google Haritalar bisikletlileri sevindirdi!

Google Haritalar, bisiklet rotalarını hesaplamak için karışık yapay zeka algoritmaları ve kitle kaynaklı verileri kullanıyor. Böylece bisiklet kullanımı için en güncel rotalar bisikletlilere sunuluyor. Sunulan rotalar çeşitli bisiklet yollarının yanı sıra bisiklet kullanılabilecek sokakları da içeriyor.

google haritalar

Google Haritalar ürün müdürü Vishal Dutta kişisel blog’unda “COVID-19 pandemisi süresince, spor amaçlı da olsa işe ulaşmanın daha güvenli bir yolu da olsa, tüm bisikletliler için bisikletlerini sürmeyi kolaylaştırıyoruz.” yazdı. Bu amaç doğrultusunda Google, yerel devlet yetkililerini de yapılan coğrafi değişimleri veri güncelleme araçlarıyla kendisine bildirmeye davet etti. Zira günümüz hızlı değişim çağında rotanın herhangi bir yolunda yaşanan bir çalışma tüm rotayı sekteye uğratabilir.

Google ayrıca bisikleti olmayan ancak popülerleşmeye başlayan bisiklet paylaşma uygulamalarını kullanmak isteyen kullanıcıları da düşünmüş. Google Haritalar, bisiklet istasyonlarına adım adım yürüme ve gerçek zamanlı olarak teslim noktalarını gösterme gibi birçok özelliği kendi uygulaması içine entegre ediyor. Hatta bazı şehirlerde bisiklet paylaşma uygulamalarına link dahi sağlanmış bu sayede kullanıcılar kolaylıkla bisiklet kullanmaya başlayabiliyor.

Bu özelliklerin henüz yeni olduğunu belirtmekte fayda var. Dünyanın büyük şehirlerinde henüz yavaş yavaş kullanıma giren yeniliklerin ülkemize gelmesi belli bir süre alacaktır.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler