Sosyal medya

İnternet

Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Instagram günümüzün en popüler sosyal medya uygulamalarından biri. Son dönemde yaşanan hesap çalışma vakaları sonrası biz de sizlere Instagram hesabı kurtarma yöntemlerini aktarıyoruz.


İlginizi çekebilir; Instagram Şifresi Nasıl Değiştirilir?


İlk olarak 2010 yılının Ekim ayında iPhone için Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirilen Instagram son derece popüler bir uygulamadır. Sahip olduğu kaliteli filtreler ve sosyal ağ özellikleri ile ön planda olan Instagram bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak dünya çapında oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

Instagram’ın dünya genelinde bu kadar popüler olmasının nedeni kullanıcıların çektikleri fotoğraflar üzerinde farklı filtreleri son derece pratik bir şekilde kullanabilmesi ve son derece güzel görünümlü fotoğraflara sahip olabilmesidir. Çekilen en basit bir fotoğraf bile onlarca farklı efektten biri kurtarılarak göz kamaştırıcı bir hale getirilebilir.

Instagram’ın hayatımızdaki yeri bu kadar büyükken tüm güzel anlarınıza ilişkin fotoğraflarınızı paylaştığınız Instagram hesabınıza bir gün ulaşamamanın ne anlama geleceğini hiç düşündünüz mü? Kabul ediyoruz düşüncesi bile rahatsızlık veren bir durum olmakla birlikte Instagram hesabınızı farklı yöntemlerle kurtarabilirsiniz. Instagram hesabınızı kurtarmanız için öncelikle hesabınıza ulaşamamanızın nedenini bilmeniz gerekir. Çünkü hesaba ulaşamama nedenine göre farklı yöntemlerin uygulanması söz konusu olabilmektedir.

Instagram hesabını kurtarma ihtiyacı; hesap şifresinin unutulması, hesabın geçici olarak kapatılması, hesabın kalıcı olarak silinmesi, hesabın Instagram tarafından devre dışı bırakılması ya da Instagram hesabının ele geçirilmesi gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Şifresini Unuttuğunuz Instagram Hesabını Kurtarma

Bu işlem için öncelikle Instagram mobil uygulamasını ya da internet sitesini açmalı ve giriş ekranında bulunun Şifremi Unuttum yazısını tıklamalısınız. Ardından hesabın adını ya da hesapla bağlantılı telefon numarasını veya e-mail adresini yazmanız gerekir. Giriş Bağlantısı Gönder butonunu tıkladıktan sonra aldığınız giriş bağlantısını açıp kendinize yeni bir Instagram şifresi belirleyebilirsiniz.

Şifresini unuttuğunuz Instagram hesabını kurtarma en kolay gerçekleştirilebilen işlemlerden biridir. Pek çok kullanıcı gerek mobil uygulamada gerek giriş yaptığı web tarayıcılarında şifresi kayıtlı olduğundan ihtiyaç duyduğunda Instagram şifresini hatırlayamayabilir. Bu durumda yukarıda belirttiğimiz adımları sırayla uygulayarak yeni bir Instagram şifresi oluşturabilirsiniz.

Geçici Olarak Kapatılan Instagram Hesabını Kurtarma

İlk olarak Instagram mobil uygulamasını ya da internet sitesini açmalı ve geçici olarak kapattığınız Instagram hesabınıza ait bilgiler ile giriş yapmalısınız. Eğer iki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyorsanız bu aşamada sizden kimliğinizi doğrulamanız istenir. Instagram’dan uzun süre uzak kaldıysanız yeni koşulları kabul etmeniz gerekir.

Kullanıcıların birçoğu gerek Instagram kullanmaktan sıkıldığı gerek bir başka nedenle hesaplarını geçici olarak kapatmayı tercih edebilirler. Geçici olarak kapatılan diğer bir deyişle askıya alınan Instagram hesabını yukarıdaki adımları izleyerek kurtarabilirsiniz. Bu süreçte hesabınızda herhangi bir değişiklik yapılmaz ve herhangi bir veriniz silinmez. Yalnızca hesabınız geçici olarak kapatıldığı süre boyunca silinmiş gibi görünür.

Silinen Instagram Hesabınızı Kurtarma

Ne yazık ki kalıcı olarak sildiğiniz Instagram hesabınızı kurtarmanızı sağlayacak herhangi bir yöntem yoktur. Bunun nedeni Instagram topluluk kurallarının bu konuda son derece katı olmasıdır. Silinen hesap bu nedenle kurtarılamamakla birlikte Instagram ile iletişime geçerek bir çözüm bulma yolunda şansınızı deneyebilirsiniz.

Devre Dışı Bırakılmış Instagram Hesabınızı Kurtarma

Bu işlemin ilk adımı olarak Instagram Yardım Merkezi sayfasını açmalısınız. Kimliğinizde yazılı olan tam adınızı soyadınızı ve devre dışı bırakılmış Instagram hesabına ait e-mail adresinizi yazmalısınız. Ardından devre dışı bırakılmış Instagram hesabınızın kullanıcı adını ve hesabınızla bağlantılı telefon numaranızı yazmanız gerekir. Devre dışı bırakılma kararına neden itiraz ettiğinizi yazıp Gönder butonuna tıklamalısınız. Normal şartlar altında birkaç gün içerisinde Instagram tarafından itirazınıza dönüş yapılır.

Instagram’ın herhangi bir hesabı kapatma nedeni genellikle topluluk kurallarına uygun olmayan davranışlar olur. Gerçekten topluluk kurallarının ihlal edildiği durumlarda hesabın kurtarılma ihtimalinin son derece düşük olduğunu bilmelisiniz.

Eğer Instagram hesabınızın haklı olmayan nedenlerle devre dışı bırakıldığı kanaatindeyseniz bu durumu itiraz metninizde açıkça dile getirmelisiniz. İtirazınız verdiğiniz bilgiler doğrultusunda Instagram yetkilileri tarafından titizlikle incelenir ve herhangi bir yanlışlık olduğu tespit edilirse hesabınızı geri alabilirsiniz.

Ele Geçirilmiş Instagram Hesabınızı Kurtarma

Instagram hesabınızın ele geçirildiği konusunda herhangi bir şüpheniz varsa ilk olarak Instagram hesabınızla bağlantılı e-mail adresinizin gelen kutusunu kontrol etmelisiniz. Eğer burada Instagram tarafından gönderilmiş olan ve söz konusu Instagram hesabınıza kayıtlı e-mail adresinin değiştiğine dair bir e-mail bulunuyorsa e-mail içerisinde yer alan bağlantı üzerinden bu duruma itiraz etmeniz mümkündür.

Instagram hesabınızın ele geçirildiğini düşünüyorsanız ve herhangi bir e-mail almadıysanız Instagram giriş sayfasındaki Şifreni mi Unuttun? Butonuna tıklayıp telefon numaranıza bir giriş bağlantısı gönderilmesini talep edebilirsiniz. Ardından şifrenizi daha önce kullandığınız şifre ile herhangi bir benzerliği olmayan güçlü bir şifre ile değiştirmeniz gerekir.

Eğer yaptığınız işlemlere rağmen hesabınıza yeniden erişemiyorsanız ele geçirilmiş olan Instagram hesabınızı silmelisiniz. Bunun için Instagram ile iletişime geçip kimliğinizi doğrulamalı ve hesabın silinmesini talep etmelisiniz. Kimliğinizi başarılı bir şekilde doğrulamanızı takip eden birkaç gün içerisinde hesap silme işlemi Instagram tarafından gerçekleştirilir.

Instagram Hesap Kurtarma İşleminden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Instagram hesap kurtarma amacına yönelik olarak uygulanabilecek farklı yöntemler olsa da hesabınıza bazı nedenlerle ulaşamıyor olmanızın son derece can sıkıcı bir durum olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hesap kurtarma işlemleri yapmanıza gerek kalmayacak şekilde uygulayacağınız bazı önlemlerle hesabınızın güvenliğini artırmayı deneyebilirsiniz.

Son dönemlerde büyük ilgi görmekte olan şifre yöneticisi bir uygulamanın kullanılması hesabınızın şifresini unutmamanız için uygulayabileceğiniz yöntemlerin başında gelir. Instagram hesabınızı kalıcı olarak kapatmaktansa geçici olarak kapatma işlemi yapabilir ve kararınızın kalıcılığını sorgulayabilirsiniz.

Instagram hesabınızın ele geçirilmesi riskini azaltmak için diğer sosyal medya hesaplarınızda kullandıklarınızdan daha farklı, güçlü, uzun, benzersiz ve karmaşık bir şifre belirlemenizi öneriyoruz. Aynı şekilde iki faktörlü kimlik doğrulaması da hesabınızın ele geçirilmesi gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırabilecek bir yöntemdir.

Hesabınızın Instagram tarafından dondurulmasını veya devre dışı bırakılmasını istemiyorsanız Topluluk Kuralları’na hassasiyetle uymanız çok önemlidir.

Instagram Hesabı Dondurma Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların Instagram hesaplarını kendi isteklerine bağlı olarak dondurması ve dondurulan hesabını geri açma süresi sonunda yeniden aktive edebilmeleri mümkündür. Eğer siz de Instagram kullanımına ara vermek istiyorsanız Instagram hesabınız için geçici ya da kalıcı olarak hesap kapatma işlemini yapabilirsiniz. Yeniden geri açma ve yeniden aktive etme için tamamlanması gereken bekleme süresi sonunda hesabınızı yeniden aktive edebilirsiniz.

Bunun için ilk olarak instagram.com üzerinden hesabınıza giriş yaparak profil butonuna tıklamanız gerekir. Daha sonra Profil Düzenle’ye tıklamalısınız. Açılan pencerede en aşağıda bulunan Hesabımı Geçici Olarak Kapat seçeneğine tıkladıktan sonra hesabınızı neden dondurmak istediğinizi belirtmeniz istenir. Hesap şifrenizi girdikten sonra aktive olan Hesabı Geçici Olarak Kapat butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Eğer hesabınızı kapatmak yerine hesabınızı kimlerin görebileceğine dair değişiklikler yapmak istiyorsanız gönderilerinizi gizli olarak ayarlamayı ya da istediğiniz kişileri engellemeyi tercih edebilirsiniz.

Dondurduğunuz Instagram hesabınızı açmak için en az 1 ya da 2 gün beklemeniz gerekir. Bu süre içerisinde hesabınıza giriş yapmayı denediğinizde Hatalı Kullanıcı Adı ya da Şifre şeklinde bir uyarı mesajıyla karşılaşırsınız. Yaklaşık 24 ile 48 saat sonra yeniden giriş yapmanız durumunda hesabınız aktif hale gelir. Instagram hesabınızı dondurduğunuzda resimleriniz, takipçileriniz, beğenileriniz ya da mesajlarınız silinmez.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Simur Digital

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval