Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Huawei nova 5, Antutu testinde görüldü!

Huawei nova 5

Huawei nova 5 Antutu benchmark testinde görüldü. Akıllı telefon Huawei‘nin yeni orta segment işlemcisi Kirin 810‘u kullanıyor.

İlginizi çekebilir: Huawei, Kirin 810 işlemcisini duyurdu

reklam
HONOR MagicWatch 2

Huawei nova 5 Antutu sonuçları

Çinli teknoloji devi Huawei dün orta seviyeye konumlanan Huawei nova 5‘i tanıtmıştı. Nova 5, Huawei‘nin ürettiği yeni tanıtılan orta segment Kirin işlemcisi 810‘u kullanıyor. Bu işlemciyi kullanan ilk akıllı telefon olduğu için telefonun nasıl bir performans gösterileceği çok merak ediliyordu. Yapılan Antutu testi sayesinde kafaları kurcalayan bu soru cevabını bulmuş oldu.

Huawei nova 5

Özellikle Kirin 710 ve Snapdragon 730 işlemcileriyle karşılaştırılan Kirin 810‘un aldığı sonuç, orta-üst segmentte dengelerin bozulmasını sağlayabilir. Qualcomm artık bu cephede dişli bir rakiple karşı karşıya. Testten genel toplamda 237,000 alan 810, SD 730‘un 210,000 civarındaki ortalama puanını geçiyor. Bu da 13% daha fazla performans anlamına geliyor.

Huawei nova 5

İşlemci, öncülü Kirin 710‘dan ise 70% daha fazla performans veriyor. Aralarındaki bariz isim benzerliği yüzünden SD 710‘la sıkça karşılaştırılan Kirin 710‘un performansı rakibine kıyasla başarısız bulunmamıştı. Kirin 810 grafik tarafındaysa SD 730‘dan 25%, 710‘dansa yaklaşık üç kat daha performanslı.

Yeni işlemcisinin kendi klasmanındaki diğer rakiplerini rahatlıkla geçen performanslar alması son günlerde zor günler geçiren Huawei‘de yüzlerin bir miktar gülmesini sağlayabilir.

Teknoloji ve sinema sevdalısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Android 11 ile gelecek bazı yenilikler

Yazan:

android 11

Geçtiğimiz günlerde, Google yanlışlıkla Android 11 için yapılan yenilikleri içeren “Geliştirici Önizleme” sürümünü sitesinde yayınlandı. Kısa bir sürenin ardından site eski haline döndü ve yayınlanan tüm detaylar kaldırıldı. Ancak bu kadarı bile yeni android sürümü ile gelecek yeni özellikleri ve detayları görmemiz için yetti.

İlginizi çekebilir: Instagram için yeni özellik: Gönderiler artık gözünüzden kaçmayacak!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Android 11’in yayınlanan açıklama sayfasında, gelişmiş gizlilik denetimleri, katlanabilir desteği, paylaşım bağlantılarında ciddi yenilikler ve biyometri ile ilgili yeni özellikler dikkat çekti. Firma maalesef, Pixel cihazlar için gelecek olarak Android 10 beta programını işaret ediyor, bu da demek oluyor ki henüz Android 11 ile ilgili bir sürüm karşımıza çıkmayacak. Fakat Google’ın Android 11 ile ilgili bir geliştirici sürümü tasarladığı ve yayınlanma tarihinin yaklaştığı bilinmekte.

Yeni android sürümünün özellikleri firma tarafından tam olarak detaylandırılmadı fakat, işletim sisteminin 4K olarak kaydedilen videolara 4GB maksimum dosya boyutu özelliğini kaldıracağı düşünülüyor. Ek olarak sistemin tamamına entegre edilmiş karanlık mod desteği, Bluetooth ve Wi-Fi tabanlı yakın dosya aktarım teknolojisi gibi özellikleri de göreceğiz. Yeni sürümün Google Pixel 4 cihazlarda test edildiği ve Geekbench tarafından listelendiği de bildirildi.

Google, I / O 2020 Geliştiriciler Konferansı’nda 12-14 Mayıs tarihleri arasında, Android 11 işletim sistemini ve Pixel 4a sınıfı telefonlarını da tanıtacak. İlerleyen günlerde yeni sürümle ilgili daha fazla detay ortaya çıktığında sizlere aktaracağız.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy Z Flip parçalarına ayrıldı!

Katlanabilir yapıdaki akıllı telefonlar, mobil cihazlara farklı bir form faktörü getirse de özellikle tamir konusunda büyük tereddütler yaşatıyor. Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Samsung Galaxy Z Flip detaylı olarak parçalarına ayrıldı ve tamir durumu ortaya çıktı!


İlginizi Çekebilir: Mutlaka oynamanız gereken 5 Playstation 4 oyunu!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Samsung Galaxy Z Flip kolayca tamir edilebiliyor mu?

Mobil cihazların tamir edilebilirliğini ölçen iFixit, geçtiğimiz günlerde Moto RAZR 2019’a “kabul edilemez” anlamına gelen 1 puan vermişti. Bu durumdan sonra gözler haliyle iddialı telefon Samsung Galaxy Z Flip’e çevrildi. Bir YouTube kanalı, satışa çıktığı gibi temin ettiği telefonu parçalarına ayırdı. Videonun sonucu ise izleyen herkesi şaşırtacağa benziyor.

samsung galaxy z flip

Cihazın söküm videosu, cihazın arkasında yer alan iki adet panelin çıkarılması ile başlıyor. Samsung Galaxy Z Flip ikinci ekranının flex kablosu da yuvasından çıkarıldıktan sonra telefonun kalbi resmen görülüyor. 2 parçalı batarya yapısı bulunan Galaxy Z Flip’in alt kısmında ana pil hücresi yer alırken, anakartın olduğu üst bölüme ise daha küçük bir pil yerleştirilmiş. Bu noktada cihazın batarya ve USB şarj soketinin değişimi oldukça kolay gibi görünüyor.

Kullanıcıların en çok merak ettiği ekran değişimi ise biraz daha detaylı bir çalışma istiyor. Anakart ile iç ekran flex bağlantısının ayrılmasından sonra sıra görünen kısımdaki işleme geliyor. Ön yüzeydeki plastik koruma katmanının ayrılmasının ardından esnek cam, menteşe sisteminin altından kolayca çıkarılıyor. Ayrıca telefonun tüm parçaları çıkarıldıktan sonra menteşe sisteminin çalışma prensibi hakkında da ufak ipuçlarına yer veriliyor.

Videoda Galaxy Z Flip’in tamir edilebilirliği hakkında olumlu görüş belirtilmiş. Cihazın iFixit incelemesinden nasıl bir sonuçla ayrılacağı ise merakla bekleniyor. 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Oppo Find X2 yalnızca Oppo marka kablosuz şarj cihazlarını destekleyecek!

Oppo Find X2 hızlı şarj menüsü

Oppo Find X2 yalnızca Oppo marka kablosuz şarj cihazlarını destekleyecek. Oppo’nun üst kademe yetkililerinden Shen Yiren‘in yaptığı açıklamaya göre merakla beklenen yeni Oppo modeli Find X2 kablosuz hızlı şarjı destekleyecek ama uyumluluk konusunda yaşanabilecek problemlerin önüne geçebilmenin ve cihaz sağlığının güvenceye alınabilmesi için sadece Oppo markasına ait kablosuz hızlı şarj istasyonlarını destekleyeceğini söyledi.


İlginizi çekebilir: Oppo Find X2 Pro, Geekbench’te görüntülendi!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Oppo Find X2’nin hızlı şarj teknolojileri bizlere ne gibi yenilikler sunacak?

Markanın yaptığı Ar-Ge yatırımları sayesinde hızlı şarj sistemleri ve hızlı şarj teknolojilerinde Oppo markasının şu anda lider konumda olduğunu söyleyebiliriz. Oppo Find X2 de bu Ar-Ge yatırımlarından nasibini almış olsa gerek ki sızıntılara göre 65 W hızlı şarj desteğiyle gelecek. Karşılaştırmak için belirtelim Xiaomi‘nin yeni amiral gemisi Mi 10 Pro bile sadece 50 W‘lık hızlı şarj desteği sağlayabiliyor! Oppo bu yeni şarj teknolojisine “65 W SuperVOOC flash charging technology” adını veriyor. Buna ek olarak telefonun içinde önyüklü bir hızlı şarj menüsü var. Aşağıda sızdırılan hızlı şarj menüsü ekran görüntüsünden gördüğünüz üzere Oppo bu hızlı şarj işini baya ciddiye alıyor olmalı!

Oppo Find X2 hızlı şarj menüsü

Find X2 kablosuz hızlı şarj özellikleri neler?

Bu ekran görüntüsü ile sızdırılmış olan bir diğer bilgi de Oppo Find X2 hızlı şarj özellikleri. Cihaz 30 W‘lık kablosuz hızlı şarjı destekleyebilecek. Oppo bu kablosuz hızlı şarj teknolojisine ise “30W wireless VOOC flash charging technology” adını veriyor. Dilenirse yine kablosuz olarak tersinir şekilde başka cihazları da Oppo Find X2 ile şarj edebileceksiniz. Tersine şarj özelliğinin içinde ise kullanımınıza özel seçenekler sunuluyor; örneğin “batarya şarj seviyesi düşük olduğunda şarjetmeyi durdur”, “belirli bir dakikadan sonra şarj etmeyi durdur”, “uyku modundayken optimize et” gibi; yani bu konuda Oppo birçok seçeneği kullanıcıya bırakacak. Oppo’nun hızlı şarj desteği sunan bir kablosuz hızlı şarj istasyonuyla Find X2’yi şarj etmek isterseniz cihazın 4000 mAh‘lik bataryasını sıfırdan yüzde yüze tamamen doldurmanız sadece 80 dakika sürecek.

Devamını oku