Sosyal medya

Diğer

Her yönü ile Deadpool

 

Deadpool fiminin çıkması ile birlikte kahramanımızı (aslında kahraman demek pek doğru değil çünkü arada kalmış bir şey) ele alalım istedik.

“Kimdir bu Deadpool?” sorusu ile başlayalım.

detail

Deadpool’un asıl adı Wade Wilson‘dır. Bu şahsın geçmişi çok bulanıktır ancak bilinen bazı kesinlikler vardır. Wade Wilson ailesini kaybettikten sonra (bir sürü rivayet var, hiç birinin kesin bir doğruluğu yok) orduya katılır ve bir müddet görev yaptıktan sonra afaroz edilir. Bunun üzerine Wilson paralı askerlik yapmaya başlar ve takıldığı mekanda karşılaştığı mutant bir fahişeye aşık olur ancak aşklarının doruklarında iken Wilson kansere yakalanır ve tam bir çöküş içindedir. Bu sırada bir adam gelir ve Wilson’a Wepon-X programına katılmasını, karşılında kanserini yok edeceklerini teklif eder (tam bir klişe). Wilson kabul eder ancak çekeceği acıların farkında değildir. Tek isteği aşkına bir an önce sağlıklı bir şekilde dönmektir.

Burada kesip kısaca Wepon-X programından bahsetmek istiyorum.

DeadpoolScreen_Lounging

Wepon-X, hiç bir zayıf noktası olmayan kontrolün tamamen sizde olduğu duygudan yoksun adeta bir robot gibi emirleri uygulayan bir mutant yaratmayı amaçlayan projedir. Wolverine Origins’de bu konu detaylıca geçmektedir. Spoiler olmaması adına daha fazla anlamıyorum ancak yazılardan sonranı bekleyin. Deadpool ile bağdaştırılan ve hayranların kızmasını sağlayan sahne orada.

Wilson kabul ettikten sonra işleme başlarlar ve arkadaşımız gözünü bir hücrede açar. Şimdi farkına varacaktır ki mutant genlerinin aktifleşmesi için bir kırılma noktası gereklidir, bu kırılma noktası işkenceler ile aktif hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Buraya kadar tamamız, şimdi iyice hazmedin. Bu işkenceler sırasında en çok ölümün yaşandığı yer bir havuzdur. Bu havuzda kişi son ana kadar boğulur, o yüzden mahkumlar arsında oranın adı deadpool (ölüm havuzu)’dur. Çok fazla spoiler olacağından nasıl kurlulduğunu ve kırılma noktasını nasıl yaşadığını filmi izleyince görürsünüz ve ayrıca filmdekinin aksine adını biraz önce anlattığım yerden almıştır.

Sıra geldi derisinin neden bu şekilde olduğuna. Wade Wison’ın savaşı adlı Deadpool çizgi romanında Deadpool kendi ağzı ile anlatmaktadır ancak ben yinede anlatacağım. Spoiler yemek istemeyen arkadaşlar bir sonraki paragrafa geçebilir.

Wilson hapsedildiği yerde aynı Wolverine‘nin ki gibi yenilenme gücene kavuşmuştur ancak hala ölümsüz değildir ve o hali bile Wolverine’nin yenilenme gücünden daha iyi iyidir. Bir uzuvu kopsa yerine yenisi çıkar. Dur abi deri diyorduk. Wilson kurtulabilmek için orayı hava uçurduğunda fena halde derisi yanmıştır ve itfaiyeciler onu kurtarana kara fazlaca vakit geçmiştir. Bu sırada mutant güçleri onu yenilerken bir yerden sonra kafaları karışmış ve asıl görüntüsünün o olduğunu düşünüp cildini o şekilde kalıcı olarak onarmıştır ( tabii ki filmdekinin aksine).

Gelelim nasıl ölümsüz olduğuna. Merak etmeyin burası filmde geçmiyor.

Deadpool, Death (ölüm) ile münasebete girer. Death, evrenin en güçlü varlıklarından birisidir ve Thanos ile bir birlikteliği vardır. Thanos bir yarı tanrıdır ve Death hanıma deli gibi aşıktır. Thanos, ikisinin arasında ki münasebeti öğrenince Deadpool’u ölümsüzlük ile cezalandırır.

Sıra geldi karakter yapısına.

background

Deadpool 4. duvarı kırabilen yani çizgi roman karakteri olduğunun farkında olan tek karakterdir ve sürekli okur ile konuşur. Ayrıca ölen hücreleri durmadan yenilendiği için beyninde psikolojik hasara sebep olmuştur. Bu yüzden hem deli hem de şizofrendir. Ek olarak birinci sayıda bir S.H.I.E.L.D ajanı olan ajan Preston ile tam olarak olmasa da ekip olarak çalışmaya başlarlar (tekrar spoiler olmaması adına bir sonra ki paragraf lütfen). İskoç bir büyücü ile yolları kesişir ve şaşkın büyücü Preston’ın hayatını kurtarmaya çalışırken Preston’ın tüm zihnini Deadpool’un zihnine nakleder. Zavallı ajan Preston.

Deadpool o kadar çenesi düşük bir karakter ki, diğer karakterlerin dediğine göre birini konuşarak intahar ettirebilirmiş. O kadar çizgi romanını okuduktan sonra akla yatkın geliyor.

Evet, özellikleri daha bitmedi. Kılıç ve ateşli silah kullanımında usta bir arkadaşımız ve hem kendi paralel evreninde ki Deadpoll’ları hem de tüm Marvel karakterlerini (paralel evrenler dahil olmak üzere) ve ayrıca o da yetmeyip Don Kişot ve Sherlok Holmes gibi isimleri katlettiği bir çizgi roman vardır. Bu serinin adı Deadpool Killustrated’dır.

Deadpool_Killustrated_Vol_1_2

Deadpool ne iyi karakter ne de kötü bir karakterdir. Öldürme sanatında ihtisas yapmış okuması felaket eğlenceli bir karakterdir.

deadpool_by_patrickbrown-d9j0tgo

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

MediaMarkt’tan ‘Teknolojiyle Yenilen’ kampanyası

Yazan:

Bugün itibarıyla fiziksel mağazalarını tekrar bir dizi önlemle açan MediaMarkt, ‘Teknolojiyle Yenilen’ kampanyasını başlattı. 1 – 8 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, beyaz eşyadan akıllı telefona, küçük ev aletlerinden kişisel bakım ürünleri ve süpürgelere tüm kategorilerde indirimler var. İndirimler hem mağazalarda hem de mediamarkt.com.tr’de geçerli.

Kampanyada öne çıkan ürünler hangileri?

Kampanya kapsamında indirime giren tüm ürünleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

iPhone 7 – 32GB

Apple’ın 32 GB depolama alanı sunan iPhone 7 akıllı telefonu, kampanya kapsamında 3499 TL yerine 3349 TL‘lik satış fiyatıyla listeleniyor.

PHILIPS BRE245/05

Philips’in kompakt epilasyon cihazı, MediaMarkt Teknolojiyle Yenilen kampanyasıyla 259 TL yerine 179 TL‘ye satılacak.

Oppo A5 2020

Oppo’nun uygun fiyatıyla en çok tercih edilen akıllı telefonlarından A5 2020 modeli, kampanya kapsamında 1949 TL‘ye satılıyor.

MediaMarkt mağazaları hangi saatler arasında çalışıyor?

Mağaza çalışma saatleri 12.00-20.00’dır. Sadece Ankara Kızılay mağazası 11.00-19.00 arası hizmet vermektedir. Kargo beklemek istemeyen müşteriler, internetten sipariş verip mağazadan teslimat seçeneğiyle sıra beklemeden ürünü mağazadan alıp aynı gün kullanmaya başlayabilirler.

Not: Bu içerik MediaMarkt desteğiyle hazırlanmıştır

Devamını oku

Diğer

Google, ırkçılığa karşı mücadele edenleri destekliyor!

Yazan:

Google

Google, birkaç gündür büyük olaylara gebe olan ırkçılık karşıtı gösterileri destekleme kararı aldı. Firma ırk eşitliğini savunduklarını bildiren bir mesaj yayınladı.


İlginizi çekebilir; Zoom ücretli kullanıcıları için uçtan uca şifreleme getiriyor!


Google ırkçılığa karşı net tavır sergileme kararı aldı!

ABD’de George Floyd‘un ölmesi ile gündeme gelen ve büyük protestolara sebep olan ırk eşitliği konusu, firmalar tarafından da ele alınmaya başlandı. Google da bu konuda aksiyon alarak ırkçılığa karşı takındığı tavrı gösterdi. Firma, Google arama motorunu kullanan kişiler için ekrana bir adet mesaj ekledi. Mesajda, ırkçılığa karşı her zaman eşitliği savunduklarını yineleyen firma, bu konuda mücadele eden herkesin yanında olduklarını yineledi. Mesaj herhangi bir link içermez iken, siyah kurdele ve yazılı metin içeren bir “Doodle” olarak görüntülendi.

Tüm bu olanların yanı sıra, YouTube da ırkçılığa ve sosyal adaletsizliğe karşı mücadeleye destek verme kararı aldı. Google‘ın alt firmalarından olduğu için bu tarz bir hamlenin şaşırtıcı olmadığı görülmekte. Ayrıca firma ırkçılığa, şiddete ve sosyal adaletsizliğe karşı tam 1 milyon dolar bağışta bulunacaklarını belirtti ve Twitter profil resimlerini kararttı. Olayları yakından takip edip ciddi aksiyonlar alan Google, Android 11 için düzenlenecek etkinliğinin de ertelendiğini duyurdu. Kutlama yapmak için uygun zaman olmadığını belirten firma, etkinlik için yeni bir gün vermedi. Bakalım Google gibi başka firmalardan da destek gelecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Diğer

Samsung Money kart duyuruldu!

Samsung Money

Samsung, Apple ve Huawei şirketlerine rakip olacak “Samsung Money” olarak adlandırdığı kendi kartını duyurdu. Samsung Pay uygulaması ile çalışacak bir banka kartı duyuran şirket, rakipleri karşısında lider olmayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir: Huawei Card duyuruldu!

Samsung Money

Teknoloji şirketleri hayatın her anına dokunmak için mesai harcamaya devam ediyor. Kullanıcılarının satın alma işleminde de kendi ürünlerinin kullanması için ilk adımı atan Apple’dan sonra Samsung da kendi kartını duyurdu. Rakibi Apple Card gibi titanyum bir malzemeden yapılmış ve üzerinde kart sahibinin adı dışında herhangi bir kart numarası, son kullanma tarihi veya CVV kodu bulunmuyor.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamada Samsung Money sahiplerinden herhangi bir hesap/kart kullanım ücretinin alınmayacağına da özellikle dikkat çekiliyor. Bununla birlikte kartın faiz oranının oldukça düşük olacağı da yetkililer tarafından belirtiliyor. Ayrıca banka kartı Samsung Pay mobil ödeme platformları ile bağlantılı olarak çalışabiliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kartlarını kaybetse dahi, Samsung Pay üzerinden kapatabiliyor.

Samsung Money

Şirketin yeni banka kartı, yapacağınız alışverişler ile birlikte ek puanlar kazanmanızı sağlayacak. Böylece bu puanları paraya veya diğer hizmetlere çevrilebilecek. Ayrıca kullanıcılar kartın gelmesine gerek kalmadan, Samsung Pay üzerinden kolaylıkla ödemelerini yapabilecekler.

Samsung’un yeni kartının ne zaman satışa sunulacağı henüz netlik kazanmadı. Söz konusu banka kartı ilk olarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak. Samsung Money kartının diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağı da şimdilik bilinmiyor.

Devamını oku