Sosyal medya

İnternet

Google’dan Friends’in 25. yılına özel sürprizler

Friends

Televizyon tarihinin en efsanevi dizilerinden biri olan Friends, 25. yaş dönümünü kutluyor. Google da 25 yılın şerefine arama sonuçlarında Friends karakterlerini kapsayan özel sürprizler hazırladı. Örneğin Google’da Phoebe Buffay araması yapıp, sağ tarafta çıkan gitara tıkladığınızda dizide konu edilen Smelly Cat şarkısı çalmaya başlıyor ve ekranda kokuşmuş bir kedi dolanıyor.

Google’ın Friends sürprizleri neler?

Hatırlarsanız Google, bu yıl içerisinde benzer bir durumu Avengers filminde yer alan Thanos için de yapmıştı. Aramaya Thanos yazdığınızda, Thanos parmak şıklatıyor ve tüm arama sonuçlarını sayfadan siliyordu. Şimdi de buna benzer bir durum Friends karakterleri için yapıldı. Google’ın hazırladığı sürprizler şu şekilde:

  • Phoebe Buffay – Smelly Cat şarkısı çalıyor
  • Ross Geller –‘pivot’ kanepe şakası
  • Joey Tribbiani – Joey yemeğini asla paylaşmaz şakası
  • Chandler Bing – Ekranda bir kaz ve civciv beliriyor
  • Rachel Green – Rachel’ın saç kesimi fotoğrafları
  • Monica Geller – Monica’nın temizlik hastalığına vurgu yapılıyor

 

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Dopamin orucu, Silikon Vadisi’nin yeni trendi oldu

Dopamin orucu

Dopamin orucu, Silikon Vadisi’nin yeni trendi oldu. Business Insider sitesindeki bir haberde, ABD’nin California eyaletinin San Francisco şehrinde yer alan Silikon Vadisi‘nde çalışan çok sayıda üst düzey yöneticinin son dönemde “dopamin orucuna” başladığı belirtildi.

İlginizi çekebilir: WhatsApp, kendini imha eden mesaj özelliğini test ediyor!

Dopamin orucu

Teknolojinin dünyadaki merkezi Silikon Vadisi’nde, yeme alışkanlığı olarak popülerleşen aralıklı oruç (intermittent fasting) yöntemini teknolojiye uyarlayanların sayısı artıyor. Bunun sebebi olarak Amerikalıların günde ortalama olarak 11 saatini medya iletişim araçlarını kullanarak geçiriyor olması. ABD’de yapılan araştırmalar insanların her zamankinden çok daha fazla dijital içerik tükettiğini gösteriyor. Bu içerik tüketimi, beynin ödül algısını oluşturan bölümünü harekete geçirerek alışkanlık ve hatta bağımlılık yaratıyor.

Dopamin, beynin salgıladığı özel işlevli bir hormon. Beynin, öğrenme ve yeniliklere verdiği tepkiyi de kontrol ediyor. San Francisco’da yaşayan psikiyatrist Dr. Cameron Sepah ise “dopamin orucu” terimini ortaya atan uzman. CEO’larla ve yatırımcılarla çalışan Sepah, teknolojinin de yemeğin de ofis yaşamında bağımlılık yaratan unsurlar olduğunu vurguluyor.

Dopamin orucu

Dopamin orucu için Twitter yerine kitap

Sepah, yeme alışkanlıklarını temel alan aralıklı orucu örnek göstererek teknolojiden sürekli olarak uzak durmanın mümkün olmadığını ancak belli bir süre için bunun gerçekleştirilebileceğini belirtiyor. Instagram, Facebook gibi sosyal medya sitelerinde dolanmak ya da Twitter’daki yazıları okumak beynin dikkat süresini düşürdüğü gibi duygularımızı kontrol altına almayı da zorlaştırıyor.

Sürekli uyarıcılara maruz kalmak zamanla dopamine duyulan hassaslığı azaltıyor; Sepah bunu “dopamin hacking” olarak tanımlıyor. O yüzden Sepah’a göre geceleri bilgisayarı kapatmak, hafta sonları boş zaman geçirmek ve tatile çıkmak bununla başa çıkmak için iyi yöntemler. Sepah ayrıca Twitter’da vakit geçirmek yerine bir kitap okumanın bile faydalı olacağı görüşünde.

Devamını oku

Haber

Frankfurt DE-CIX, veri trafiğinde dünya rekoru kırdı!

Frankfurt DE-CIX

Frankfurt DE-CIX bölgesindeki veri trafiği geçen hafta en yüksek noktaya çıktı. Böylece saniyede 7.1 Terabit ile yeni bir dünya rekoru yarattı. İnternet Değişim operatörü DE-CIX’te bugüne kadar en yoğun zamanlardaki en yüksek veri değişim hacmi saniyede 6.8 Terabit idi. Aslında 2017 yılının Aralık ayında saniyede 6 Terabit rekoru kırılmıştı.

İlginizi çekebilir: PUBG Mobile geliri 1 milyar doları aştı

 

Frankfurt DE-CIX

Frankfurt DE-CIX CEO’su Harald A. Summa konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “DE-CIX Frankfurt’taki veri akışı, 2014 yılından beri ikiye katlanmanın da ötesine geçti ve gelecekte de hızla ilerlemeye devam edecek. Geçen sene sadece bağlı kapasite, yüzde 35’in üzerinde arttı ve 2017 yılına kıyasla 45 Terabit (Tbit)’i aştı. Bağlı cihazlardaki sürekli büyüme rakamı ile teknolojiler ve artan dijitalleşme, gelecek dönemde büyümenin itici gücü rolünde olacak”.

Genel olarak Internet Değişim Noktaları’nda veri trafiği dalgalı şekilde hareket ediyor ve internet kullanımının günlük ritmini gösteriyor. Bu ritim sabah 06:00’da başlayıp akşam 21:00 gibi en yoğun zamana ulaşıyor. Dönemsel değişiklikler de kaydedilirken, yaz aylarında insanlar, sonbahar ve kışa göre daha az online olma eğilimi gösteriyor.

1995’te kurulan Frankfurt DE-CIX, Avrupa, Orta Doğu ve ABD’de bulunan lokasyonlarda dünya genelinde toplam 18 Internet Değişim Noktasını yönetiyor. Bu lokasyonlarda; internet servis sağlayıcılar, ağ operatörleri, içerik dağıtım ağları ve kurumlar, veri paketlerinin en hızlı ve en uygun maliyetli yol aracılığıyla alıcıya ulaşması için “eşleştirme” sayesinde trafiğini maliyetten bağımsız bir temelde veri değişimi yapıyorlar.

Saniyede bir Terabit veri ne anlama gelir? Saniyede bir Terabit, HD kalite 230 bin videonun aynı anda iletimine eşit. Ayrıca, yaklaşık 230 milyon A4 sayfası içeriğine denk olup, bu da neredeyse 25 kilometre yüksekliğinde kağıt yığını demek.

Devamını oku

Haber

E-Belediye Bilgi Sistemi duyuruldu!

E-Belediye Bilgi Sistemi

E-Belediye Bilgi Sistemi Projesini hayata geçiren İçişleri Bakanlığı,belediyecilik konusunda yeni bir boyuta geçilmesini sağlayacak. T.C. İçişleri Bakanlığının kamuoyuyla paylaştığı habere göre artık E-Devlet sistemi gibi E-Belediye sistemi de tüm Türkiye’deki belediyeler tarafından uygulanacak.

İlginizi çekebilir: Meizu 16TH tekrar mı geliyor? Güncelleme olayı ne olacak?

E-Belediye Bilgi Sistemi

Ülke çapındaki tüm belediyeler, 2020 yılına kadar e-Belediye sistemine giriş yapacak ve bu sayede yerel hizmetler çevrimiçine taşınacak. İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan E-belediye projesi, belediyeler tarafından tamamen ücretsiz olarak kullanılacak ve yıllık 3 milyar lira tasarruf sağlanacak. Kazanılan maddi tasarrufun yanı sıra zaman ve emek tasarrufu da sağlayacak olan “E-Belediye Bilgi Sistemi Projesi” vatandaşlar için büyük kolaylık olacak.

E-belediye Bilgi Sistemi Projesiyle, belediyelerin tek veri tabanında ortak bir altyapıda, standart yazılımlarla tüm iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapabilmesi ve yerel hizmetlerin elektronik ortamda vatandaşa sunulması sağlanıyor. Sistem ile vatandaş odaklı yerel yönetim yapısı oluşturularak, vatandaşların yerel yönetim hizmetlerinden daha hızlı, kolay, etkin ve kaliteli bir şekilde yararlanması amaçlanıyor.Ayrıca kamu kurumları ile yerel yönetimler arasında anlık veri paylaşımı yapılabilecek. Bu sistem sayesinde bürokrasi nedeniyle oluşan yoğunluğun da azalması bekleniyor.

E-Belediye Bilgi Sistemi

E-belediye Bilgi Sistemi sayesinde Dünya Banka’sının iş yapılabilirlik listesinde Türkiye’nin 30 sıra birden yükselmesi öngörülüyor.  Yıllık 3 Milyar Lira tasarruf sağlayacağı ön görülen sistemde Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) Modülü sayesinde toplam 2 milyon 274 bin 124 elektronik evrak işlem görürken, 7 Milyon 936 Bin 693 Liralık tasarruf sağlanmış durumda.

Toplamda 61 modülden oluşan sistemde, 43 modül İçişleri Bakanlığı, 18 modül Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak. Sistemde şu an itibarıyla 24 mödül ise uygulamaya alındı. 2020 yılı sonuna kadar İçişleri Bakanlığınca geliştirilecek tüm modüllerin tamamlanması ve sisteme 600 belediyenin dahil olması hedefleniyor. 2020 yılı sonuna kadar ise tüm belediyelerin sisteme dahil olması bekleniyor.

Devamını oku