Sosyal medya

Sosyal Medya

Google, Youtube’ın masaüstü versiyonunu tekrar tasarladı!

Google

Bugün, Google Youtube’un masaüstü ve tablet sürümü içinde bazı değişiklikler yaptığını duyurdu.


İlginizi çekebilir: YouTube Premium, öğrenci aboneliğini getirdi!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Online video yayıncılık uygulaması Youtube’ın yeni görünüşü ilk kez Ağustos ayında ortaya çıkmıştı. Şimdi ise tüm kullanıcılara kademeli olarak sunulmaya başlandı ve yakında herkes için erişebilir hale geleceği vurgusu yapıldı.

Yeni dizayn, birtakım küçük değişiklikleri içerisinde barındırıyor. Fakat, kolayca fark edilebiliyor. İlk olarak, Google’ın video küçük resimlerinin boyutunu değiştirdiğini belirtmek isterim. Böylece kullanıcılar izleyecekleri içeriklerle ilgili daha detaylı bilgi alabiliyorlar. Bu görüntüler, daha yüksek çözünürlüklere sahip hale geliyor.

Daha büyük video küçük resimleri için Youtube anasayfadan maalesef ki aboneler tarafından sekmesini kullanımdan kaldırmak zorunda kalmış. Geriye kalan diğer geliştirmeler ise daha fonksiyonel. Sıraya ekle butonu artık videonun küçük resmine bastığınız zaman sağ üst köşede görüntüleniyor. Böylece ana ekrandan oynatma listesi oluşturabilir hale geliyor.

Bu listeler kalıcı olarak kaydedilmiyor. Fakat, sonra izle özelliği hala mevcut. Tamamıyla listede görmek istiyorsanız bu butonu kullanmanız gerekiyor. Üç noktalı menü butonu küçük resimden sonraya konumlandırılmış. Youtube’a içeriğini sevmediğiniz bir kanalın videosunu size önermemesini bu üç nokta içerisindeki seçenekten beliretebiliyorsunuz.

Son olarak, daha ilerideki anonslarda Youtube ev ekranınızı filtrelemek için yeni seçenekler ekleyebilir. Bunu, bu yılın başında mobil cihazlar için yapmıştı. Kullanıcılar böylece, hangi içerikleri izleyip izlemeyeceklerini kendileri belirleyebiliyorlar. Sadece size tavsiye edilmesini istediğiniz içerikleri görmek Youtube’un pazarlama stratejisinde kullanıcıları önemsemeye başladığını gösteriyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

1 yorum

1 yorum

  1. eser

    14 Kasım 2019 at 21:54

    bence çok çok daha iyi oldu

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya

Facebook Lite, karanlık mod desteğini aldı!

Facebook Lite

Akıllı cihazlarımızda karanlık mod desteğini alan uygulamaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Son olarak Facebook Lite Android sürümü karanlık mod desteğini aldı.

Android 10 ve iOS 13 işletim sistemlerinin, sistem geneli karanlık mod desteğini sunmaları sonrası çoğu uygulama kullanıcılarına karanlık mod desteği sunmaya başladı. Fakat Google Maps ve Facebook gibi bu özelliği kullanıcılarına sunmamış popüler uygulamalar da mevcut durumda.

reklam
HONOR MagicWatch 2

İlginizi çekebilir: Facebook yeni uygulaması Hobbi’yi sessizce yayınladı!


Facebook’un sahip olduğu, Instagram ve Facebook Messenger uygulamaları karanlık mod desteğine aylar önce kavuşmuş olsalarda WhatsApp Messenger ve Facebook’un temel uygulaması bu özelliğe sahip değiller. WhatsApp Messenger’ın beta sürümü ile karanlık modu uzun zamandır test ettiğini biliyoruz. Son olarak XDA Developers’ın haberine göre Facebook Lite sürümü de Android 10 işletim sistemi ile karanlık mod desteği sunmaya başlayacak. Bu gelişmelerden hareketle tüm Facebook uygulamaları için karanlık modun çok yakında kullanıma sunulacağını söylemek mümkün.

Devamını oku

Haber

Instagram için yeni özellik: Gönderiler artık gözünüzden kaçmayacak!

Yazan:

Instagram uygulamasında, kısa süre önce “Son gönderiler” adı altında yeni bir özellik keşfedildi. Kullanıcıların takip ettikleri hesaplar tarafından yayınlanan ve gözden kaçan son gönderileri bir araya getiren bu özellik anasayfada pop-up şeklinde karşımıza çıkıyor. Akış üzerinde, geçmişte olduğu gibi kronolojik bir sıralama bekleyen kullanıcılar, yeni özellikle birlikte gönderi sıralamaları için köklü değişiklikler de bekliyor.

İlginizi çekebilir: Spotify Kids, çocuklar için özel olarak yayınlanacak

reklam
HONOR MagicWatch 2

Firma, özelliğin varlığını doğruladı fakat tam olarak bu şekilde çalışmayacağını ve halen test aşamasında olduğunu dile getirdi. Son gönderiler özelliği, tersine mühendislikle ilgilenen Jane Manchun Wong adlı kullanıcı tarafından keşfedildi. Aşağıda yer alan ekran görüntüsüyle özelliği duyuran Jane, See Posts (Paylaşımları gör) seçeneğine dokunduğunda bazı arkadaşlarından rastgele gönderilere rastladığını bildirdi.

Instagram’ın kronolojik olmayan akış algoritmasıyla sıralanan gözden kaçırdığımız son gönderiler özelliğinin, prototip aşamasında olduğu düşünülüyor. Anlaşılan o ki kısa süre içerisinde mevcut pop-up özelliğini cihazlarımızda göremeyeceğiz. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan, en çok etkileşime sahip olduğunuz kişiler ile birlikte çalışması beklenen özellik, mevcut kronolojik olmayan akış algoritması ile mi gelecek yoksa yeni bir algoritmaya mı sahip olacak merak konusu.

Devamını oku

Sosyal Medya

Facebook yeni uygulaması Hobbi’yi sessizce yayınladı!

facebook hobbi

Facebook yeni uygulaması Hobbi’yi sessizce yayınladı. Uygulamanın Pinterest ile benzerliği dikkat çekti.

İlginizi çekebilir: Google AutoFlip’i duyurdu!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Facebook’un yeni uygulaması Hobbi bizlere neler sunuyor?

Facebook geçtiğimiz yaz şirketin ana markaları dışında deneysel uygulamalar geliştirmek için oluşturduğu yeni ürün deneme ekibini tanıtmıştı. Ekibin şimdiye kadar hayata geçirdiği ürünleri sosyal ağ uygulaması Bump, müzik uygulaması Aux ve mizah paylaşım uygulaması Whale oldu. Bu uygulamaların hiçbiri önemli bir başarı elde edemedi. Facebook ekibi girişimlerine Hobbi uygulaması ile bir yenisini eklemiş oldu. Hobbi App Store’daki sayfasına göre yemek pişirme, sanat, zanaat, spor ve ev dekorasyonu gibi yaratıcı süreçlerinizi paylaşabileceğiniz bir fotoğraf paylaşım uygulaması.

facebook hobbi

Uygulama bazı kullanıcılar tarafından Pinterest’e benzerliği nedeni ile ağır eleştiriler aldı. Fakat geliştirici ekibin tanımına göre uygulamanın amacı hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı sadece paylaşmak değil bütün bir süreci kayıt altına almak. Uygulamada projelerinizi tamamladıktan sonra arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz bir sosyal ağ bileşeni yok. Bu anlamda Hobbi bir sosyal ağdan ziyade bir editör ve organizatör gibi çalışmakta.

Facebook yeni ürün deney (NPE) ekibini kurduğunda şunları söylemişti:

Ekibin uygulamaları Facebook’un insanlara topluluk oluşturma gücü verme misyonuyla uyumlu olacak ancak tamamen yeni deneyimler sunmaya odaklanacak. Bu girişimleri yeni marka isimleri altında yapmayı planlıyoruz çünkü insanlar için yararlı olmadıklarını gözlemlediğimizde uygulamaları iptal etmek istiyoruz.

Şirketin bu açıklamasına bakacak olursak Hobbi uygulamasının geleceği kullanıcılar tarafından beğenilmesi ile doğru orantılı olacak. Fakat Facebook geliştirici ekibinin yeni uygulamalar ile karşımıza çıkmaya devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.

The Information’ın raporuna göre Hobbi sadece Apple uygulama marketi olan App Store için yayınlandı. Uygulama IOS 11.0 veya üzeri işletim sistemine sahip iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarıyla uyumlu.

Devamını oku