Sosyal medya

Uygulama

Google, telefon bağımlılığını engelleyen uygulamalar duyurdu!

Google, artık 21. yüzyılın en büyük problemlerinden biri olan telefon bağımlılığını durdurmak için yollar üretiyor. Öncelikle, telefon içerisinde bunu sağlamak için çeşitli önlemler alan firma şimdi de bunu interaktif sistemlerle sağlamaya çalışacak.


İlginizi çekebilir: Android 11 R, Google Pixel 4 ile ortaya çıktı!


Google’a ait geliştirici şirketlerden biri olan Digital Wellbeing, telefon bağımlılığını azaltmak için çok başarılı üç uygulama hazırladıklarını açıkladı. Uygulamaların sunumunu, oldukça şık ve sadeleştirilmiş anlatımlarıyla bize aktaran bir videoyla yapan şirket bu konu üzerinde çok yoğunlaştıkları aşikar.

Google, tüm teknoloji konseptleriyle iç içe şirket. Telefondan, medya cihazına, medya cihazından, araba yazılımına gibi bir çok alternatif sistemin yaratıcıları Google’ın sahip olduğu şirketler içinde.

Telefon kullanımındaki bağımlılık ise, modern yaşamın bir sorunsalı haline geldi . Geçtiğimiz günlerde, Play Store üzerinde yayınlanan üç uygulama ile bu sorun bir nebze olsun aşılmak isteniyor.

Bunlardan ikisi Google’ın kendi geliştirici hesabı üzerinden yayınlanırken, diğeri “Special Project- Experiment” adıyla piyasaya sürüldü. Envelope adı verilen bu uygulamayı firmanın Cardboard adını verdiği sisteme benzer şekilde kullanabiliyorsunuz.

Android cihazınıza bu uygulamayı kurduktan sonra, üzerine belli başlı şemaların çizildiği bir kartonun içerisine koyup kapatıyorsunuz. Belli bir süre cihazınız elinizde olsa da ekranını hiçbir şekilde göremiyorsunuz. Arama yapmak veya saate bakmak gibi temel gereksinimleri gerçekleştirmek isterseniz de karton şema üzerindeki hareketler ve tuşlar yardımıyla bunları yapabiliyorsunuz.

GoogleGoogle

Örnek konsept, Pixel 3A cihazında ilk olarak yapıldığı ve prototiplerin cihaza göre tasarlandığını belirtiliyor. İsterseniz bu kartonu sipariş verip, hem bağımlılığınızı azaltabiliyor hem de eski nostaljik günlere bir süre geri dönebiliyorsunuz.

GoogleGoogle

Diğer iki uygulamamız ise Activity Bubbles ve Screen Stopwatch adındaki canlı duvar kağıtları. İkisi de ilk bakışta basit duvar kağıtları gibi görünüyor. İlkinin üzerinde beyaz baloncuklar yer alıyor. Telefonunuzu kitlediğinizde baloncuk sayısı elinize almadığınız süreye bağlı olarak büyümeye ve artmaya devam ediyor.

Screen Stopwatch ise, siyah arkaplan üzerine kurulu beyaz bir sayaç olarak basitçe tanımlanabilir. Bu sayaç gün içinde ekran açık kalma sürenizin ne kadar olduğunu büyük puntolarla size gösteriyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulama

TikTok, Whatsapp’ı tahtından indirmeyi başardı!

Daha çok tartışmalarla gündeme gelen video paylaşım uygulaması TikTok, önemli bir başarıya imza attı. Popüler uygulama, Whatsapp’ı geçerek dünyanın en çok indirilen mobil aplikasyonu olmayı başardı!


İlginizi çekebilir: Yodot Recovery ile bilgisayarınızda silinen verileri kolayca kurtarın!


TikTok yeni bir rekor kırdı: Dünya genelinde en çok indirilen uygulama!

Geçtiğimiz yıl dünya çapında önemli bir popülariteye ulaşan uygulama, özellikle sosyal medyaya ilgi duyan gençler arasında sıklıkla kullanılıyor. Bu popülerlik, Sensor Tower’ın hazırladığı Google Play Store ve App Store market verilerine de yansıdı. TikTok ve Çin versiyonu Douyin, yansıyan verilere göre Ocak ayında toplam 104 milyon kez indirildi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla %46’lık artış yaşayan uygulama, Whatsapp’ı geride bırakarak aylık bazda dünyanın en çok indirilen aplikasyonu oldu.

tiktok

İstatistiklerde TikTok’un en çok kullanıldığı ülkelere de yer veriliyor. Popüler uygulamayı Ocak ayında en çok Hindistan indirirken, onu Brezilya ve ABD takip ediyor. Google servisleri yasaklı olduğu için veri alınamayan Çin hesaba katıldığında indirme sayısının daha da artacağı tahmin ediliyor.

Çin merkezli ByteDance şirketi tarafından geliştirilen uygulama, 2018’de gerçekleşen musical.ly birleşmesi sonucunda büyük bir ivme kazandı. Bu birleşmeden sonra agresif bir reklam politikası benimseyen TikTok’un aylık 30 milyon dolar’a yakın uygulama içi satın alma geliri bulunuyor. Son olarak popüler uygulamanın dünya genelinde toplam 1.82 milyar indirme sayısına ulaştığını belirtelim.

Devamını oku

Uygulama

Google Mesajlar uygulamasına yeni özellikler geliyor!

Google

Google Mesajlar uygulamasına yeni fonksiyonlar gelmeye devam ediyor. Yeni sızıntılara göre Android’in mesajlaşma uygulamasına yakında önemli bir güncelleme yayınlanacak. Yıllardır rakibi olan iMessage uygulamasının özellikleri de böylece Android tarafına gelmiş olacak.


İlginizi çekebilir: Akıllı cihazlar bizi dinliyor!


RCS (Rich Communication Sevices) yani Türkçe olarak Zengin İletişim Servisleri olarak çevirilen bu mesajlaşma protokolü, Android için yeni nesil mesajlaşmanın temellerini atacak. Uzun zamandır Google, RCS standartını oluşturmada başarı yakalayamamıştı. Fakat sisteme adaptasyonu için çok efor sarf ettiği de ortada demek yanlış olmaz.

Twitter’da bilgisayar korsanı Jane Manchun Wong’un Twitter’da sızdırdığı bilgiye göre Google ayrıca Android Mesajlaşma uygulamasına geniş özellik ağı oluşturmaya çalışıyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise emoji reaksiyonları olacak.

Tweet’de gösterildiği üzere, Google Mesajlar uygulamasının beta kodlarında fonksiyonel emoji reaksiyon özelliği kullanılıyor. Mesajın üstüne bastığınız takdirde reaksiyon imajları Facebook’un sistemine ve Apple’ın iMessage fonksiyonuna benzer şekilde karşımıza çıkıyor.

Resmi açıklamanın henüz yayınlanmadığı şu sıralarda, RCS sistemi çoktan ayarlar kısmına eklendi bile. Modern mesajlaşma özelliklerinin de geleceği uygulamaya göre artık sadece SMS’ler değil Wifi veya LTE üzerinden internet yoluyla da mesaj gönderilebilecek. Okundu iletisi görüntülenebilecek. Yani diğer bir değişle WhatsApp’ın bel kemiği ekosistemi SMS dünyasının temel taşlarına yedirilecek.

Uzun bir süredir insanların Türkiye ve dünyada SMS sisteminin kullanılmadığı düşünülürse açıkçası çok yararlı bir özellik olmuş. Ama sadece bu temel atılım SMS sisteminin ölmesini yavaşlatır diye düşünüyorum. WhatsApp, Facebook, Instagram gibi sosyal medya devlerinin uygulamalarının yükselişi aşikar.

Devamını oku

Uygulama

YouTube Music uygulamasından şarkı sözlerine bakılabilecek!

Youtube

YouTube Music içinden artık şarkı sözlerini de görüntüleyebileceksiniz. Uzun süredir Spotify saflarından beklenen bu özellik Youtube Music’e çok daha erken geldi.


İlginizi çekebilir: Alphabet YouTube gelirlerini açıkladı!


Android tarafındaki YouTube Music kullanıcılarına müjdeli haber geldi. Artık yazılım üzerinden şarkı dinlerken sözlere eşlik etmeniz daha rahat olacak.

Bu fonksiyonu videonun içerisinde görmek yerine, aşağıda yer alan lirikler kısmından bulabiliyorsunuz. Birkaç Android kullanıcısının Reddit üzerindeki paylaşımlarından öğrendiğimiz habere göre şu an mevcuttaki parçaların %90’ında bu özellik kullanılabiliyor.

Bazı Android kullanıcılarının bahsettiği bir diğer unsur ise bu fonksiyonun YouTube Premium hesabınız olsun veya olmasın her kullanıcı için kullanılabilir olması. Her kullanıcının Premium hesap kullanmadığını düşünürsek, yararlı olduğu aşikar.

YoutubeYoutube

Maalesef ki bu özellik sadece YouTube Music kullanıcılarının bir kısmı için kullanıma sunuldu. Google, bu özelliğin hala test aşamasında olduğunu ve yakın zamanda tüm kullanıcılar içi erişime açılacağını belirtiyor.

Sunucu tabanlı bir güncelleme olduğu için maalesef ki aynı uygulama sürümüne sahip olsanız da bu özelliği kullanamayabilirsiniz.

Aynı versiyon için iOS cihazlar tarafında herhangi bir rapor belirtilmedi. iPhone tarafında da yakında bu özelliği deneyimleme şansını firma sunacaktır. Keza, testleri çok daha kolay işlendiği için iPhone tarafında bu işlemler daha kısa sürüyor.

 

Devamını oku