Sosyal medya

Haber

Google bütün Wi-Fi şifrelerinizi biliyor

Hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelen akıllı cihazlar, şu sıralar herkesin elinde. Bizler Android, iOS, Windows Phone ve BlackBerry OS uygulamalarıyla boğuşurken, birileri kişisel bilgilerimizi depolayıp duruyor. Bu tedirgin edici konudaki son haber, Computerworld’den geldi. Michal Horowitz’in keşfi, Google’ın tüm Android cihazlardaki Wi-Fi şifrelerini depoladığını ortaya çıkardı.

Wi-Fi şifrelerimizi bir log dosyasına saklayan ve her Android cihazda bunu yapan Google, son dönemde sıkça tartışılan “kişisel bilgi güvenliği” konusuna bir kez daha dikkatleri çekmiş oldu. Google bu şifreleri ne yapacak diye soruyorsanız, bu konuda net bir yorum yapmak zor olur.

andy-evil

Wi-Fi şifrelerinin tespit edilmesi ve depolanması konusunda muhtemelen bizim bilmediğimiz ince ayrıntılar gizli. Çünkü Google’ın Street View araçları da bir süre önce bu konuyla gündeme gelmişti. Normalde sadece 360 derece fotoğraflar çekerek sokakları taraması gereken araçlar, etraftaki Wi-Fi şifrelerine ve kullanıcı bilgilerine erişmeye çalışırken yakalanmış, Google bu durumdan ötürü defalarca mahkemelik olmuştu.

Şu an Google sunucularında milyonlarca, belki de milyarlarca kullanıcının kişisel bilgileri bulunuyor. Google’ın korkutucu dev planını tam olarak tahmin etmek mümkün değil, ancak umarız yakın gelecekte bu gelişmeler başımızı ağrıtmaz.

Rüyalarınızı takip eden mobil uygulama: ‘Shadow’

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval