Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Google

Google, 2. parmak izi dönemine geçiyor

Google şimdilerde, eski usul şifre yazma yöntemiyle oturum açmak yerine sadece parmak izinizi kullanarak Android üzerindeki Chrome‘da kendi birtakım servislerine girebilmenize olanak sağlıyor. Bu özellik şimdilik sadece Google Pixel modelleri için bugünden itibaren mevcut olup, Android 7 veya daha yenisini çalıştıran tüm telefonlara önümüzdeki birkaç gün içinde çıkması bekleniyor. Bir Google yardım sayfasına göre bu özellik, telefonunuzun kilidini açmak için belirlediğiniz pin ve desen kilidi yöntemlerini kullanarak da giriş yapmanızı sağlıyor.


İlginizi çekebilir: Google Pixel 4, 20x zoom kamerayla gelebilir!

reklam

Android telefonlar, Google Pay alımlarını doğrulamak ve uygulamalara giriş yapmak için parmak izinizi kullanmanıza halihazırda izin veriyor. Yenilik ise şu; Google, Chrome tarayıcısındaki kendi web servislerinden birine giriş yapmak için aynı parmak izini kullanabiliyor. Şu anda, Google’ın sizin için kaydettiği şifreleri passwords.google.com adresinde görüntülemek ve düzenlemek için bu işlevi kullanabilirsiniz ancak Google, işlevselliği gelecekte daha fazla Google ve Google Cloud hizmetlerine eklemeyi planladığını söylüyor.
Google, 2. parmak izi donemine geciyor

Bir şifreyi hatırlamak zorunda olmamak, bunun oturum açmak için çok daha kullanışlı bir yol olduğu anlamına geliyor ve ayrıca daha güvenli olabiliyor. Şifrelerin zayıf noktaları olabiliyor ve çoğu daha önce başka sitelerde kullanılmış “bile” olabiliyorlar. Ancak bu yöntemle birlikte, kimlik bilgileri cihazınızda yerel olarak depolanıyor, böylece bir şirketin sunucularını ele geçiremiyorlar veya hackleyemiyorlar, sizi sahte bir web sitesini ziyaret ederken kandıramıyorlar ve şifrenizi çalamıyorlar. İki faktörlü kimlik doğrulaması ile birlikte bir parola yöneticisi kullanmak bu güvenlik açıklarının çoğunu azaltmaya yardımcı oluyor ancak Google’ın kullandığı yeni yöntem noksanlıkları ortadan tamamen kaldırıyor.

Google, 2. parmak izi donemine geciyor 2

Yeni özelliği deneme

Şu an için sadece “Google Pixel” cihazlarda çalışabilen bu yeni servisi, Pixel telefonunuzdaki Chrome uygulamasıyla passwords.google.com adresine giderek deneyebilirsiniz. Bu servis, Chrome‘un sizin için kaydettiği tüm şifreleri yönetmenize olanak sağlıyor. Bu kaydedilmiş şifrelerden birine dokunursanız, Google size “Siz olduğunuzu doğrulayın” diye soracaktır, bu noktada parmak izinizi veya telefonunuzun kilidini açmak için genel olarak kullanacağınız başka bir yöntemi kullanarak kimlik doğrulaması yapabilirsiniz. Servisin çalışması için kişisel Google hesabınızın, Android cihazınıza tanımlı olması gerekiyor.

Google’ın yeni özelliği, sitelerin web tabanlı yapılan girişlerini güvenceye almak için kullanabilecekleri açık bir standart olan WebAuthn protokolü ve FIDO2 kullanılarak tasarlanmış. FIDO2 standardı normal şifrelerden çok daha güvenli. 7.0 veya daha yeni bir Android versiyonu çalıştıran tüm cihazlar FIDO2 sertifikasına sahip. Google, hesabınıza giriş yapmak için aynı teknolojiyi kullanarak bir Android telefonu, 2FA güvenlik anahtarı olarak kullanmanıza olanak sağlıyor.

MSI reklamı

Uzuncadır teknoloji okuyucusu-takipçisi-izleyicisi, yenice teknoloji hakkında bir şeyler yazan yazarımsı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google, arama sonuçlarına kendinizi eklemeyi kolaylaştırıyor

Yazan:

Google

Google, kullanıcıların kendileriyle alakalı bilgileri doğrudan arama sonuçlarına entegre edebileceği yeni “kişi kartları” özelliğini test etmeye başladığını açıkladı.


İlginizi çekebilir: Apple Watch için Google Maps uygulaması geliyor

reklam

Google arama sonuçlarına kendinizi doğrudan ekleyebileceksiniz

Google’ın test sürecine ilk olarak Hindistan’da İngilizce olarak başladığı yeni özellik, kendinizle alakalı; işiniz, sosyal medya hesaplarınız, kısa bir biyografiniz ve daha bir sürü bilgiyi doğrudan arama sonuçlarına ekleyebilmenizi sağlıyor. Arama motoru devi, herhangi bir tanınırlığı olmayan kişilerin bile arama motorunda kendilerini göstermek isteyebileceğini ve People Cards (Kişi Kartları) adını verdiği bu özellik sayesinde, bu sorunu çözmeyi amaçladıklarını söyledi.

Google

Kendinize özel kişi kartı oluşturduğunuz zaman aslında tıpkı Instagram profili gibi bir Google profili oluşturmuş oluyorsunuz. Tek fark, bu profil herkese açık oluyor ve internet ortamındaki bulunabilirliğiniz kolaylaşıyor. Peki hangi bilgiler eklenebiliyor? Google oluşturacağınız profile isim, meslek, konum ve biyografi eklemeyi zorunlu tutuyor; bunların yanında eğitim, memleket, web sitesi, sosyal medya bağlantıları ve hatta e-posta ve telefon numarası bile eklemenize izin veriyor.

Bu yeni sistemin özünde faydalı olduğunu söylemek mümkün ancak, büyük bir kötüye kullanım potansiyelinin olduğu unutulmamalı. Herhangi bir kişinin, isminizi arattığında sizinle alakalı her türlü bilgiye ulaşması, iyi olduğu kadar tehlikeli de olabilir.

Bu noktada Google, sistemin kötüye kullanılmasını önlemek amacıyla çeşitli mekanizmalara sahip olduğunu da ifade ediyor. Tedbir olarak, her Google hesabının telefon numarasıyla doğrulanmış olması gerekiyor, ayrıca her hesabın 1 adet kişi kartı oluşturma hakkına sahip olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, sizin adınıza başka birisinin oluşturduğu kötü niyetli kartları direkt Google’a şikayet de edebiliyorsunuz. Bununla birlikte kullanıcıların oluşturduğu kartları istediği zaman düzenleme ve silme hakkının da olduğu, Google’ın açıklamasında yer alan bilgiler arasında.

MSI reklamı
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Google Pixel 5, AI Benchmark üzerinde görüntülendi!

Yazan:

Google Pixel 5

Google Pixel 5 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Firmanın yeni cihazı AI Benchmark üzerinde görüntülendi ve bazı teknik özellikleri ortaya çıktı.


İlginizi çekebilir; Huawei Watch Fit teknik özellikleri belli oldu!

reklam

Google Pixel 5, Snapdragon 765G işlemci ile geliyor!

Google, Pixel 5 üzerinde çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Pixel 4a modelini tanıtan firma, yeni nesil akıllı telefonu içinde çalışmalarını sürdürüyor. AI Benchmark isimli internet sitesinde ortaya çıkan cihazın bazı konuşulan teknik özellikleri belli oldu. Bunlardan en önemlisi cihazın işlemci kısmına yapılan yorumlardan. Firmanın yeni akıllı telefonu tahmin edildiği üzere Snapdragon 765G işlemci ile geliyor. Daha önceden amiral gemisi işlemciler ile piyasaya giriş yapan seri, artık baz modelde orta üst seviye bir yonga seti ile bizleri karşılayacak.

Google Pixel 4a

8 GB RAM kapasitesi ile geleceği de kesinleşen akıllı telefon, işlemcisi sayesinde 5G özellikli olarak piyasaya çıkacak. Her ne kadar orta üst seviye bir telefon olarak gelmesi beklenen cihaz, görünüşe göre 700 dolarlık tartışma konusu olabilecek bir fiyat etiketine sahip olacak gibi görünüyor. Tasarım detayları ve tüm teknik özellikleri bilinmeyen akıllı telefonun yapı itibari ile önceki seriden çok büyük farklılıklara sahip olmayacağı düşünülüyor. Ayrıca cihazın tersine şarj teknolojisine de sahip olacağı gelen bilgiler arasında. Sınırlı bir pazarda piyasaya çıkan Pixel serisi, bakalım her şeye rağmen beklentileri karşılayabilecek mi bekleyip göreceğiz.

MSI reklamı
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Google, 2021’de katlanabilir Pixel modeli piyasa sürebilir

Yazan:

Google

Google, yeni sızdırılan belgere göre, katlanabilen bir telefon üzerinde çalışıyor. Eğer sızıntılar doğru çıkarsa şirket, katlanabilir Pixel modelini 2021‘de piyasaya sürecek.


İlginizi çekebilir: iPhone 12, kablosuz hızlı şarj ile gelebilir!

reklam

Google katlanabilir telefon furyasına dahil oluyor

9to5Google‘ın ulaştığı bir belge, Google‘ın ilk katlanabilir telefonunu önümüzdeki sene piyasaya sürmeyi hazırlandığını ortaya çıkardı. Şimdilik sadece “Passport” kod adıyla bildiğimiz cihaz hakkında, sızdırılan belgelerde açıkça “foldable (katlanabilir)” olarak atıfta bulunulduğuna dikkat çekiliyor.

Katlanabilir telefonun yanı sıra belgede bir de “Raven” ve “Oriole” adında iki cihazdan daha bahsedildiğini görüyoruz. Bu cihazların ne olduğu tam olarak belli olmasa da, büyük ihtimalle Pixel 6 modeli olabileceği ifade ediliyor. Bahsedilen tüm bu 3 cihazın çıkış tarihi, 2021’in dördüncü çeyreği olarak etiketlenmiş durumda. Eğer sızdırılan bilgiler doğru çıkarsa Google, ilk katlanabilir telefonunu önümüzdeki sene piyasaya sürecek.

Google

Google‘ın katlanabilir telefon üzerinde çalışması aslında sürpriz bir gelişme değil. Her ne kadar son kullanıcıya tam olarak ulaşmamış olsa da katlanabilir telefonların, geleceğin akıllı telefon pazarında büyük yer edineceği kabul gören bir gerçek. Samsung ve Huawei‘in bu pazarda hakimiyetini güçlendirmek için yoğun çalıştığını düşünürsek; Google‘ın bu şirketlerle rekabet etmek için katlanabilir telefon üretmesinin mantıklı olduğu söylenebilir.

Aynı zamanda Google, Android‘in geliştiricisi olmasından ötürü yazılım tarafında da avantajlı. Ürettiği katlanabilir telefonlarda donanım ile yazılım uyumluluğunu kusursuz bir biçimde yapabilir. Her halükarda Google‘ın bu işe dahil olması, akıllı telefon pazarında yeni bir rekabetin ortaya çıkacağını gösteriyor.

MSI reklamı
Devamını oku