Sosyal medya

Google

Google, 2. parmak izi dönemine geçiyor

Google şimdilerde, eski usul şifre yazma yöntemiyle oturum açmak yerine sadece parmak izinizi kullanarak Android üzerindeki Chrome‘da kendi birtakım servislerine girebilmenize olanak sağlıyor. Bu özellik şimdilik sadece Google Pixel modelleri için bugünden itibaren mevcut olup, Android 7 veya daha yenisini çalıştıran tüm telefonlara önümüzdeki birkaç gün içinde çıkması bekleniyor. Bir Google yardım sayfasına göre bu özellik, telefonunuzun kilidini açmak için belirlediğiniz pin ve desen kilidi yöntemlerini kullanarak da giriş yapmanızı sağlıyor.


İlginizi çekebilir: Google Pixel 4, 20x zoom kamerayla gelebilir!


Android telefonlar, Google Pay alımlarını doğrulamak ve uygulamalara giriş yapmak için parmak izinizi kullanmanıza halihazırda izin veriyor. Yenilik ise şu; Google, Chrome tarayıcısındaki kendi web servislerinden birine giriş yapmak için aynı parmak izini kullanabiliyor. Şu anda, Google’ın sizin için kaydettiği şifreleri passwords.google.com adresinde görüntülemek ve düzenlemek için bu işlevi kullanabilirsiniz ancak Google, işlevselliği gelecekte daha fazla Google ve Google Cloud hizmetlerine eklemeyi planladığını söylüyor.
Google, 2. parmak izi donemine geciyor

Bir şifreyi hatırlamak zorunda olmamak, bunun oturum açmak için çok daha kullanışlı bir yol olduğu anlamına geliyor ve ayrıca daha güvenli olabiliyor. Şifrelerin zayıf noktaları olabiliyor ve çoğu daha önce başka sitelerde kullanılmış “bile” olabiliyorlar. Ancak bu yöntemle birlikte, kimlik bilgileri cihazınızda yerel olarak depolanıyor, böylece bir şirketin sunucularını ele geçiremiyorlar veya hackleyemiyorlar, sizi sahte bir web sitesini ziyaret ederken kandıramıyorlar ve şifrenizi çalamıyorlar. İki faktörlü kimlik doğrulaması ile birlikte bir parola yöneticisi kullanmak bu güvenlik açıklarının çoğunu azaltmaya yardımcı oluyor ancak Google’ın kullandığı yeni yöntem noksanlıkları ortadan tamamen kaldırıyor.

Google, 2. parmak izi donemine geciyor 2

Yeni özelliği deneme

Şu an için sadece “Google Pixel” cihazlarda çalışabilen bu yeni servisi, Pixel telefonunuzdaki Chrome uygulamasıyla passwords.google.com adresine giderek deneyebilirsiniz. Bu servis, Chrome‘un sizin için kaydettiği tüm şifreleri yönetmenize olanak sağlıyor. Bu kaydedilmiş şifrelerden birine dokunursanız, Google size “Siz olduğunuzu doğrulayın” diye soracaktır, bu noktada parmak izinizi veya telefonunuzun kilidini açmak için genel olarak kullanacağınız başka bir yöntemi kullanarak kimlik doğrulaması yapabilirsiniz. Servisin çalışması için kişisel Google hesabınızın, Android cihazınıza tanımlı olması gerekiyor.

Google’ın yeni özelliği, sitelerin web tabanlı yapılan girişlerini güvenceye almak için kullanabilecekleri açık bir standart olan WebAuthn protokolü ve FIDO2 kullanılarak tasarlanmış. FIDO2 standardı normal şifrelerden çok daha güvenli. 7.0 veya daha yeni bir Android versiyonu çalıştıran tüm cihazlar FIDO2 sertifikasına sahip. Google, hesabınıza giriş yapmak için aynı teknolojiyi kullanarak bir Android telefonu, 2FA güvenlik anahtarı olarak kullanmanıza olanak sağlıyor.

Uzuncadır teknoloji okuyucusu-takipçisi-izleyicisi, yenice teknoloji hakkında bir şeyler yazan yazarımsı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Türk Telekom kullanıcıları Google servislerine erişemiyor

Yazan:

Türk Telekom kullanıcılarının sosyal medya üzerinden Google servislerine erişemediği belirtiliyor. Sorunun devam ettiği belirtilirken, internet erişim hızlarında yavaşlama olduğu söyleniyor.

İlginizi çekebilir: Android 11 R, Google Pixel 4 ile çalışırken ortaya çıktı

Saat 16.00 itibariyle bazı kullanıcılar Google arama motoru da dahil olmak üzere Google servislerine erişim sıkıntısı yaşıyordu. Twitter, Facebook üzerinden yaşadığı erişim sıkıntısını dile getiren kullanıcıların Türk Telekom abonesi olduğu fark edildi. Google etiketi ile servislerin kullanılmadığının ekran görüntülerini paylaşan kullanıcılar Türkiye genelinde gündem olmayı başardı.

Türk Telekom

Hem hücresel veri hem de ev internet altyapısını kullanarak Google’a erişim sağlamaya çalışanların www.google.com.tr sunucusunun IP adresi bulunamadı yazısı karşılıyor. Diğer internet siteleri ve Rus menşeili arama motoru Yandex arama hizmetleri Türk Telekom kullanıcıları için çalışmaya devam ediyor. Operatör kanalınının sosyal medya hesaplarından 16:37 itibariyle henüz resmi bir açıklama yapılmazken, erişimde sıkıntıların devam ettiği görülüyor. Bölgesel site erişim sorunlarını paylaşan downdetector internet sitesinde google.com.tr servisleri için Türkiye’de kırmızı ışık yansıyor.

Güncelleme Türk Telekom’dan internet problemi hakkında açıklama

“20 Ocak 2020 Pazartesi günü internet erişiminde yaşanan problemlere dair, Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde açıklama yapılması gereği doğmuştur.

Söz konusu erişim aksaklıkları, dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği ‘Siber Saldırı’ ile ilgili olup, saldırılar bu kez Türk Telekom’un DNS’lerine yönelik yapılmaktadır.

Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları, saldırıları bertaraf etmek, yurt içi ve yurt dışı internet trafiğini normal seyrinde devam ettirmek için yoğun bir çalışma içerisindedir.

Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan Türk Telekom’un, gerekli önlemleri alarak, kullanıcılarımızın bu saldırılardan etkilenmemesi için çalışmalarını sürdüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 

Devamını oku

Google

Google yönetiminde, yeni bir dönem başlıyor!

Google

Google, geçtiğimiz senelerde yeni bir şirket kurarak tüm faaliyetlerini Alphabet Inc. çatısı altında yapacağını açıklamıştı. Bu açıklamayla birlikte Google dahil olmak üzere altında bulunan tüm şirketler Alphabet Inc’e geçmişti.


İlginizi çekebilir: Samsung beklenen Theme Park uygulamasını kullanıma sundu


Bugün, Google’ın kurucularından Larry Page ve Sergey Brin, şu andaki rollerinden ayrılacaklarını duyurdu. Dünyanın en geniş arama motorlarından birinin yaratıcıları için tarihi bir adım olacak bu ayrılık duyurusu aynı zamanda firma içerisinde yepyeni bir dönem olarak adlandırılıyor.

Google’ın şu anda CEO’luğunu  üstlenen Sundar Pichai, uzun süredir bu görevini devam ettirmekteydi. Başarılı işler yürüten Pichai, artık Alphabet Inc.’in eski kurucu ortakların yürütmekte olduğu yönetim faaliyetlerini gerçekleştirecek.

Google

Bu değişiklik yeni şirketin kuruluşundan dört yıl sonra gerçekleşti. Holdingleşme kararı alan Google’ın yöneticileri 20 seneye aşkındır bu görevi devam ettirmenin vermiş olduğu yorgunlukla bu kararı almış olabilirler. Page ve Brin’în veda notları ise bunu kanıtlar nitelikte olmuş.

2019 yılı itibariyle artık Google bir kişilik. Google’ı biz doğurduk, büyüttük ve artık çocuğumuza veda etme zamanımız geldi. Artık 21 yaşında olgun bir bireyle karşı karşıyayız. Bize de kümesi terk etmek düşer. Hem geliştirmesinde hem de yönetiminde uzun seneler bulunduğumuz şirketimizden ebeveyn görevini üstlenerek çıkmanın verdiği gururu yaşıyoruz.

Bu sakın yanlış anlaşılmasın. Google’ın babaları evlatlarını öksüz bırakmayacaklar. Yazının devamında, şu ifadeler kullanılıyor.

Biz Google ve Alphabet’e uzun süredir derin bağlarla bağlıyız. Kurul üyeleri, hissedarlar ve kurucular arasındaki geliştirme süreçleri devam edecek. Pichai’ye görevine alışma sürecinde de desteğimizi esirgemeyeceğiz.

Google, Microsoft ve birçok Amerikan şirketi oldukça yol katettiler ve bu sürede şirket başlı başına devam eden bir yapı haline geldi. Bu süreçten sonra da kolay kolay bu yapının bozulabileceğini söyleyemeyiz.

Devamını oku

Genel

Pixel 4, nasıl bir batarya performansı sergiliyor?

Pixel 4XL

Pixel 4, geçen hafta tanıtılan Google etkinliği sonrasında satışa çıktı. Fakat, halan cihazın batarya performansıyla ilgili kafa karıştırıcı bazı durumlar oluşmuştu.


İlginizi çekebilir: Google Pixel 4, 11W kablosuz şarj destekleyecek!


Pixel 4 ailesi, muhteşem kamera dizaynı, ekranı ve yaşattığı yazılım deneyimiyle kullanıcılardan olumlu dönüşler alınmaya başlanmıştı. Günlük kullanımda, cihazı faal olarak ne kadar süre kullanabileceğiniz ise kesinlik yaratan bir bilgi değildi maalesef ki. Bunu öğrenmek için cihazı edinip, bir süre kullanmanız gerekiyor.

Google, yeni bayrak gemisi cihazında, 2.800mAh kapasiteye sahip vasat bir çözüm kullanıcıları sunuyor. Yani, bazı Pixel severleri hayal kırıklığına uğratacak bir batarya performansı sunmasını bekliyoruz. AndroidCentral forumunda, telefonu satın alan bazı kullanıcılar yorumlarını dile getirmeye başladılar.

Cihazla ilgili görüşleri kısaca açıklamak gerekirse kullanıcılar kullandıkları telefondan oldukça memnuniyet duyuyorlar. Birkaç tanesini, sizler için derledik. Aşağıdan okuyarak, bilgi sağlayabilirsiniz:

Dün gece telefonumu şarja taktım. Normal günlük rutinimi uygulamaya başladım ve çalışmaya devam ediyorum. Hala pil seviyesini %100 olarak duruyor. Google Pixel XL cihazım olsa çoktan %80’e düşerdi.

Bir diğeri ise şu şekilde devam ediyor:

Batarya ömrüm güzel, Sabah 9:00’da şarjdan çektim ve 7 saat sonra cihazın pil durumunu %67 olarak gördüm. Günlük kullanımda, bu cihazla ilgili herhangi bir sıkıntı görmüyorum. Pixel 4XL cihazını kullanıyorum.

Genel olarak kullanıcılar cihazlarının genel performansından oldukça mutlular. Tabiki Lityum Polimer piller verimlilikleri doğrultusunda zamanla performans kaybı yaşatabiliyorlar. Umarım, böyle bir durum Google’ın yeni cihaz ailesinin de başına gelmez.

Devamını oku