Sosyal medya

Donanım

GIGABYTE AORUS yeni Z490 anakart serisini lanse etti!

GIGABYTE

GIGABYTE AORUS yeni Intel 10. nesil işlemcileri destekleyen daha güçlü daha çevik ve daha performanslı anakart serisi Z490’ını resmen açıklamamış oldu.


İlginizi çekebilir: GIGABYTE AORUS Z490 ailesi görselleriyle sızdırıldı!


Firmanın yeni Intel 10. nesil işlemcilerini destekleyen anakart ailesi Z490 resmen tanıtılmış oldu. Geçtiğimiz haftalarda sızıntıları ortaya çıkan anakartların tasarımı tahmin edildiği gibi açıklanmış oldu.

reklam
Huawei P40 reklamı

Yüksek performans sunan soğutma teknolojileriyle donatıldı!

16 fazlı dijital güç tasarımı ve geliştirilmiş Fins-Array II soğutma sistemiyle 90 ampere kadar aşamalı olarak geçiş sağlanabiliyor. GIGABYTE’ın Z490 serisi için hız aşırtma performansından daha verimli faydalanmak adına termal yönetim sistemiyle donatılmıştır. Aynı zamanda 10 çekirdekli K serisi Intel Core işlemcilere tamamıyla destek sağlar.

Z490 serisi anakartlar bellek hız aşırtma ve kararlığı arttırmak için parazit önleyici bir tasarım olan “Daisy Chain” yönlendirmesini kullanır. Birinci sınıf ses kalitesi, Thermal Guard II teknolojisi ve çok daha fazlasını sunar. Performans, güç yönetimi ve ses özellikleriyle firmanın anakartları bilgi işlem gücünü bir üst seviyeye çıkarır.

Intel Core 10. nesil işlemcilere tam destek!

Bildiğiniz üzere Intel Core 10. nesil işlemci mimarisi nihayet çıktı. Bununla birlikte LGA 1200 soketi aktif hale geldi. Bu da eski platformların BIOS güncellemeleriyle bile uyumlu olmayacağı anlamına geliyor. Core ™ i9-10900K, 20MB önbellek ve varsayılan 125W TDP ile birlikte 10 çekirdeği ve 20 iş parçacığını masaya getirerek önceki nesil işlemcileri geride bırakıyor.

Turbo Boost Max ile neredeyse tüm çekirdeklerde 5GHz değerlerine ulaşabiliyor. Çekirdek sayısındaki ve stok frekanslarındaki artış, daha yüksek güç tüketimine yol açabilir.. Tüm çekirdeklerde 5.3GHz’ değerlerine ulaşmak için 200W’ın üzerinde bir TDP (Thermal Design Power) gerekebiliyor.

GIGABYTE Z490 AORUS anakartları, her bir değeri “Akıllı Güç Sahne tasarımı” ile 90 ampere kadar tutabildiği 16 fazlı dijital güç tasarımıyla birlikte gelir.

Her ikisi de en iyi güç dengesini sağlayan amplifikatörler GIGABYTE Z490 AORUS anakartlarındaki katı güç pimi konektörleri, hız aşırtma için overclock sırasında aşırı ısıyı azaltırken güç dağıtımının sabit kalmasını sağlar.

Tantal Polimer kapasitörlerin eklenmesi, VRM’nin yüksek ve düşük yükler arasındaki geçici tepkisini iyileştirerek işlemcinin dengesini düzenler. Böylece kullanıcılar kararsız güçten kaynaklanan overclock arızaları konusunda endişelenmek zorunda kalmaz.

GIGABYTE AORUS Z490 serisinde ısı dağılımına odaklandık!

GIGABYTE Z490 AORUS anakartlar, ısı dağılımına yenilenerek odaklanarak tasarlanmıştır. GIGABYTE Z490 AORUS PRO’dan başlayarak, dizilim, geleneksel soğutuculara kıyasla yüzey alanının 3 katıyla gelen ve yeniden ısıtılmış kanatçıklara sahip yeni yeniden şekillendirilmiş yüzgeçleri tanıtan Fins-Array II teknolojisini kullanıyor.

Direct-Touch Heatpipe II teknolojisi, VRM’den soğutuculara ısı transferini hızlandırmak için sıcaklıkları önemli ölçüde düşürür. Daha kısa mesafeli ısı borusu, soğutucu arasındaki artan temas alanı ile daha büyük ısı soğutma alanı sağlar. Hem işlevselliği hem de stili ile metal arka plaka, anakarta ekstra sağlamlık kazandırır. Nanokarbon kaplaması ısıyı arka bileşenlerden ve PCB’den hızla uzaklaştırır.

Güç ve termal yönetimin yanı sıra, yeni mimari tek yuvalı 32 GB bellek kapasitesine sahip etkileyici bir bellek yapılandırması oluşturuyor. PCB’nin “Daisy Chain” bellek yönlendirme ve parazit önleme teknolojisi, bellek yapılandırmasının çoğu kullanıcının ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlar.

Bellek devreleri PCB toprak katmanları içine gömülürken PCB’nin metal dış katmanı elektromanyetik paraziti azaltır. Böylece çift kanallı konfigürasyon kullananlar, DDR4 4800MHz hızlarına kadar çıkabilirler Böylece hız aşırtmalı RAM performansının tadını çıkarabilir. GIGABYTE Z490 AORUS XTREME, yüzey yapıştırma kaynak teknolojisini kullanan özel SMT Bellek DIMM tasarımına sahiptir.

Bellek yuvalarının lehim bağlantıları PCB’ye düzgün bir şekilde sabitlenir. Bu, PCB’nin açık fiber bezleri ile bellek kabloları arasındaki sinyal parazitini azaltır. Bellek yuvalarının tabanındaki tantal Polimer kapasitörlerin sinyal dengeleme fonksiyonu, özellikle XMP yüksek frekanslarda hız aşırtma yaparken kartın dengesini düzenler.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Powerbeats Pro için yeni renk seçenekleri duyuruldu!

Powerbeats Pro

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen tam kablosuz kulaklık olan Powerbeats Pro modelinin dört yeni renk seçeneği duyuruldu. Yeni renk seçenekleri, kulaklığın çıkışında sunulan seçeneklere kıyasla çok daha parlak ve canlı görünüyor.

İlginizi çekebilir: Sennheiser Momentum True Wireless 2 incelemesi | Efsane yenilendi!

Powerbeats Pro

reklam
Huawei P40 reklamı

Apple’ın 2014 yılında satın aldığı ünlü müzik firması Beats tarafından hazırlanan kablosuz kulaklıkları özellikle sporcular tarafından büyük ilgi gördü. Şirketin AirPods modellerinin tanıtımında kısa bir süre sonra piyasaya sürdüğü kulaklıklar Türkiye’de şu an dört farklı renk seçeneğiyle resmi olarak 1.999 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Renkleri yenilenmiş kulaklıklar açık mavi, kırmızı, pembe ve sarı renklerde piyasaya sürülüyor. Bu renk seçenekleri henüz Türkiye Apple’ın sayfasında yayınlanmadı. sporculara özel olarak hazırlanan model, kulak içi formunda olduğundan iyi bir ses yalıtımı getiriyor. Kulak etrafına geçecek şekilde hazırlandığı için spor yaparken düşmesi imkansız görünen kulaklık, AirPods gibi şarj yetenekli bir hazneye sahip.

Powerbeats Pro

Powerbeats Pro, kancalı bir tasarıma sahip olmasının yanında, diğer Beats kancalı modellerine göre daha küçük ve daha hafif. Tasarımın yanında 9 saatlik pil ömrü sunan Powerbeats Pro, rakiplerini geride bırakıyor.  Şarj çantasında takıp şarj edildiğinde 24 saat kullanım sunması bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Bunun yanında 5 dakikalık hızlı şarj ile 1,5 saat daha size hizmet edebiliyor.

Bluetooth ile tüm cihazlar ile bağlantı sağlayan Powerbeats Pro, yeni nesil AirPods’ta da yer alan H1 çipiyle Apple cihazlara zahmetsizce bağlanabiliyor. Kulaklık bölümünde fiziksel kontrol butonları taşıyor. Bu sayede bir sonraki parçaya geçebiliyor, çalmakta olan parçayı durdurabiliyorsunuz. Ancak tüm bu özelliklerin yanında Powerbeats Pro modeli aktif gürültü önleme özelliğine sahip değil.

Devamını oku

Donanım

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı!

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı! 75 dolarlık fiyatıyla satışa sunulan Raspberry Pi 4 fiyatına oranla çok iddialı bir güçle geliyor.

İlginizi çekebilir: Yeni Samsung Galaxy Watch modelleri FCC onayı aldı!

reklam
Huawei P40 reklamı

Raspberry Pi 4, 75 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunuldu. 8 GB RAM ile gelen yeni Raspberry Pi, muadilleri arasında bu miktarda RAM sunan ilk ürün oldu. Daha önce sunulan en yüksek RAM miktarı 4 GB idi. 8 GB RAM, Raspberry için büyük bir adım, çünkü bu sayede ileri düzeyde oyun, emulasyon ve sistem programları çalıştırma gibi işlevler için kullanıcıların önü açılacak. 2011‘den beri 32-bit işletim sistemi ile sınırlı kalan Raspberry Pi, ayrıca 64-bit işletim sistemini de beta olarak kullanıma sundu. Bu da çok önemli bir adım çünkü 32-bit işletim sistemleri tek bir işleme 8 GB RAM atayamıyor. Raspberry Pi kullanıcıları bu sorunu Ubuntu Linux gibi çözümler kullanarak çözebiliyordu ancak şirketin de bu yönde adım atması çok olumlu gözüküyor. Ayrıca Raspberry Pi Vulkan sürücüsünün de geliştirilmekte olduğu açıklandı, bu da Raspberry Pi‘nin geleceği açısından çok önemli bir hamle olarak gözüküyor.

Raspberry Pi kullanarak 100 $‘a oldukça işlevsel bir Mini PC kurmak mümkün. Raspberry Pi 4 ile ilgili daha geniş kapsamlı teknik bilgilere ulaşmak ve/veya satın almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Devamını oku

Diğer

Samsung Money kart duyuruldu!

Samsung Money

Samsung, Apple ve Huawei şirketlerine rakip olacak “Samsung Money” olarak adlandırdığı kendi kartını duyurdu. Samsung Pay uygulaması ile çalışacak bir banka kartı duyuran şirket, rakipleri karşısında lider olmayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir: Huawei Card duyuruldu!

Samsung Money

reklam
Huawei P40 reklamı

Teknoloji şirketleri hayatın her anına dokunmak için mesai harcamaya devam ediyor. Kullanıcılarının satın alma işleminde de kendi ürünlerinin kullanması için ilk adımı atan Apple’dan sonra Samsung da kendi kartını duyurdu. Rakibi Apple Card gibi titanyum bir malzemeden yapılmış ve üzerinde kart sahibinin adı dışında herhangi bir kart numarası, son kullanma tarihi veya CVV kodu bulunmuyor.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamada Samsung Money sahiplerinden herhangi bir hesap/kart kullanım ücretinin alınmayacağına da özellikle dikkat çekiliyor. Bununla birlikte kartın faiz oranının oldukça düşük olacağı da yetkililer tarafından belirtiliyor. Ayrıca banka kartı Samsung Pay mobil ödeme platformları ile bağlantılı olarak çalışabiliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kartlarını kaybetse dahi, Samsung Pay üzerinden kapatabiliyor.

Samsung Money

Şirketin yeni banka kartı, yapacağınız alışverişler ile birlikte ek puanlar kazanmanızı sağlayacak. Böylece bu puanları paraya veya diğer hizmetlere çevrilebilecek. Ayrıca kullanıcılar kartın gelmesine gerek kalmadan, Samsung Pay üzerinden kolaylıkla ödemelerini yapabilecekler.

Samsung’un yeni kartının ne zaman satışa sunulacağı henüz netlik kazanmadı. Söz konusu banka kartı ilk olarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak. Samsung Money kartının diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağı da şimdilik bilinmiyor.

Devamını oku