Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Donanım

GIGABYTE AORUS yeni Z490 anakart serisini lanse etti!

GIGABYTE

GIGABYTE AORUS yeni Intel 10. nesil işlemcileri destekleyen daha güçlü daha çevik ve daha performanslı anakart serisi Z490’ını resmen açıklamamış oldu.


İlginizi çekebilir: GIGABYTE AORUS Z490 ailesi görselleriyle sızdırıldı!

reklam

Firmanın yeni Intel 10. nesil işlemcilerini destekleyen anakart ailesi Z490 resmen tanıtılmış oldu. Geçtiğimiz haftalarda sızıntıları ortaya çıkan anakartların tasarımı tahmin edildiği gibi açıklanmış oldu.

Yüksek performans sunan soğutma teknolojileriyle donatıldı!

16 fazlı dijital güç tasarımı ve geliştirilmiş Fins-Array II soğutma sistemiyle 90 ampere kadar aşamalı olarak geçiş sağlanabiliyor. GIGABYTE’ın Z490 serisi için hız aşırtma performansından daha verimli faydalanmak adına termal yönetim sistemiyle donatılmıştır. Aynı zamanda 10 çekirdekli K serisi Intel Core işlemcilere tamamıyla destek sağlar.

Z490 serisi anakartlar bellek hız aşırtma ve kararlığı arttırmak için parazit önleyici bir tasarım olan “Daisy Chain” yönlendirmesini kullanır. Birinci sınıf ses kalitesi, Thermal Guard II teknolojisi ve çok daha fazlasını sunar. Performans, güç yönetimi ve ses özellikleriyle firmanın anakartları bilgi işlem gücünü bir üst seviyeye çıkarır.

Intel Core 10. nesil işlemcilere tam destek!

Bildiğiniz üzere Intel Core 10. nesil işlemci mimarisi nihayet çıktı. Bununla birlikte LGA 1200 soketi aktif hale geldi. Bu da eski platformların BIOS güncellemeleriyle bile uyumlu olmayacağı anlamına geliyor. Core ™ i9-10900K, 20MB önbellek ve varsayılan 125W TDP ile birlikte 10 çekirdeği ve 20 iş parçacığını masaya getirerek önceki nesil işlemcileri geride bırakıyor.

Turbo Boost Max ile neredeyse tüm çekirdeklerde 5GHz değerlerine ulaşabiliyor. Çekirdek sayısındaki ve stok frekanslarındaki artış, daha yüksek güç tüketimine yol açabilir.. Tüm çekirdeklerde 5.3GHz’ değerlerine ulaşmak için 200W’ın üzerinde bir TDP (Thermal Design Power) gerekebiliyor.

GIGABYTE Z490 AORUS anakartları, her bir değeri “Akıllı Güç Sahne tasarımı” ile 90 ampere kadar tutabildiği 16 fazlı dijital güç tasarımıyla birlikte gelir.

Her ikisi de en iyi güç dengesini sağlayan amplifikatörler GIGABYTE Z490 AORUS anakartlarındaki katı güç pimi konektörleri, hız aşırtma için overclock sırasında aşırı ısıyı azaltırken güç dağıtımının sabit kalmasını sağlar.

Tantal Polimer kapasitörlerin eklenmesi, VRM’nin yüksek ve düşük yükler arasındaki geçici tepkisini iyileştirerek işlemcinin dengesini düzenler. Böylece kullanıcılar kararsız güçten kaynaklanan overclock arızaları konusunda endişelenmek zorunda kalmaz.

GIGABYTE AORUS Z490 serisinde ısı dağılımına odaklandık!

GIGABYTE Z490 AORUS anakartlar, ısı dağılımına yenilenerek odaklanarak tasarlanmıştır. GIGABYTE Z490 AORUS PRO’dan başlayarak, dizilim, geleneksel soğutuculara kıyasla yüzey alanının 3 katıyla gelen ve yeniden ısıtılmış kanatçıklara sahip yeni yeniden şekillendirilmiş yüzgeçleri tanıtan Fins-Array II teknolojisini kullanıyor.

Direct-Touch Heatpipe II teknolojisi, VRM’den soğutuculara ısı transferini hızlandırmak için sıcaklıkları önemli ölçüde düşürür. Daha kısa mesafeli ısı borusu, soğutucu arasındaki artan temas alanı ile daha büyük ısı soğutma alanı sağlar. Hem işlevselliği hem de stili ile metal arka plaka, anakarta ekstra sağlamlık kazandırır. Nanokarbon kaplaması ısıyı arka bileşenlerden ve PCB’den hızla uzaklaştırır.

Güç ve termal yönetimin yanı sıra, yeni mimari tek yuvalı 32 GB bellek kapasitesine sahip etkileyici bir bellek yapılandırması oluşturuyor. PCB’nin “Daisy Chain” bellek yönlendirme ve parazit önleme teknolojisi, bellek yapılandırmasının çoğu kullanıcının ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlar.

Bellek devreleri PCB toprak katmanları içine gömülürken PCB’nin metal dış katmanı elektromanyetik paraziti azaltır. Böylece çift kanallı konfigürasyon kullananlar, DDR4 4800MHz hızlarına kadar çıkabilirler Böylece hız aşırtmalı RAM performansının tadını çıkarabilir. GIGABYTE Z490 AORUS XTREME, yüzey yapıştırma kaynak teknolojisini kullanan özel SMT Bellek DIMM tasarımına sahiptir.

Bellek yuvalarının lehim bağlantıları PCB’ye düzgün bir şekilde sabitlenir. Bu, PCB’nin açık fiber bezleri ile bellek kabloları arasındaki sinyal parazitini azaltır. Bellek yuvalarının tabanındaki tantal Polimer kapasitörlerin sinyal dengeleme fonksiyonu, özellikle XMP yüksek frekanslarda hız aşırtma yaparken kartın dengesini düzenler.

MSI reklamı

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

DualShock 4, PlayStation 5 özel oyunlarında kullanılamayacak!

Yazan:

dualshock 4 ps5

Sony, şu anda da satın alabileceğimiz bazı parçaların dahil olduğu, PlayStation 5 üzerinde çalışabilecek aksesuarları açıkladı. Uzun süredir beklenen ve hakkında çeşitli söylentiler bulunan DualShock 4 desteği ise PS5 oyunları için sürdürülmeyecek. Ancak geriye dönük uyumluluk içeren, PS5 içerisinde oynayacağımız bazı PS4 oyunlarında DualShock 4 kontrolcüsünü kullanabileceğiz. 

DualShock 4’ün neden kullanılamadığı sorusuna Sony; DualSense kablosuz denetleyicisinin de dahil olduğu yeni platform özelliklerini kullanıcıların tam anlamıyla kullanabilmesini istiyoruz” şeklinde bir söylemle açıklık getirdi. Bu demek oluyor ki hali hazırda elimizde bulunan PS4 kontrolcüleri, PlayStation 5 oyunları için kullanılamayacak. Yeni nesil konsola eklenen özellikler sebebiyle istenen deneyimi sunmayacağını düşünülen kontrolcü, kullanıcılara yeni PS5 ile birlikte yeni DualShock kontrolcüsünü de almaya neredeyse mecbur bırakacak.

reklam

İlginizi çekebilir: Mobil yapım Diablo: Immortal için yeni oynanış videosu yayınlandı

playstation 5 üretim arttı
Yayınlanan açıklamada ayrıca, PS4 için özel olarak çıkan kulaklık, direksiyon setleri, arcade ve flight (uçuş) aksesuarlarının, teknolojileri destekleyen PS5 oyunları üzerinde kullanılabileceğini vurgulandı. Ek olarak VR aksesuarları ve PS Move kiti de PlayStation 5 üzerinde kullanılabilecek. 06 Ağustos tarihinde gerçekleşmesi beklenen yeni State of Play etkinliğinin öncesinde, kullanıcılar aksesuarlar konusunda yayılan söylentilerden sonra gerçekleri öğrenmiş oldu.

MSI reklamı
Devamını oku

Donanım

AMD’nin yeni grafik kartları en tepeye oynamayacak

AMD ve Nvidia yeni grafik kartlarını yakın zamanda tanıtacak. Ancak son raporlara göre AMD‘nin yeni Big Navi RDNA 2 grafik kartlarının, RTX 2080 Ti seviyesinde olacağı, en iyi senaryoda da %15 daha iyi olacağı söyleniyor. RTX 3080‘in ise 2080 Ti grafik kartından daha iyi olması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Huawei, Enjoy Tablet 2 modelini tanıttı

reklam

Yeni nesil grafik kartları bu yıl içinde satışa sunulacak. Son dönemlerde AMD orta seviyeyi hedeflemiş ve Nvidia’nın en üst grafik kartlarına yakın bir güce sahip bir grafik kartı çıkarmamıştı. Yeni nesil grafik kartlarında AMD‘nin en üst seviyeyi hedeflemesi bekleniyordu ancak Coreteks‘in raporuna göre yeni nesil AMD grafik kartları da Nvidia‘nın bayrak gemisi diyebileceğimiz grafik kartlarına performans olarak yaklaşamayacak. Big Navi‘nin en üst seviye grafik kartının RTX 2080Ti/RTX 3070 ayarında bir performans vermesi bekleniyor, ki Nvidia‘da RTX 3080/RTX 3080 Ti gibi çok güçlü kartlar geleceğini düşünürsek performans olarak AMD  yine en tepede olmayacak gibi gözüküyor. Mevcut nesilde AMD‘nin 5700XT grafik kartı, RTX 2070-RTX 2070 Super arasında bir performans vermekte. Ancak tepe performans RTX 2080 / RTX 2080 Super ve RTX 2080 Ti ile yine Nvidia‘da bulunuyor.

AMD’nin Sienna Cichlid kod adlı yeni grafik kartlarından sadece 2 tanesinin bu sene çıkış yapması bekleniyor, bu kartların da kendi içinde üst seviye olanlar olması bekleniyor. Orta seviyede sistem kurup Big Navi serisini kullanmak isteyenlerin 2021 yılını beklemesi gerekecek. Orta ve alt seviye AMD ekran kartlarının 2021‘in ilk 3 ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

AMD Big Navi ve Nvidia Ampere grafik kartları için halen çok net bilgiler olmasa da alınan duyumlara göre Nvidia’nın Eylül ortasında, AMD’nin ise Ekim ayının başında yeni grafik kartlarını piyasaya sürmesi bekleniyor.

MSI reklamı
Devamını oku

Aksesuar

YARATICI DÜŞÜNCELER İÇİN ÖZEL ANAKART: ASUS PROART Z490 CREATOR 10G

YARATICI DÜŞÜNCELER İÇİN ÖZEL ANAKART: ASUS PROART Z490 CREATOR 10G

Asus ProArt Z490 Creator 10G modeli, profesyoneller için özel olarak dizayn edilmiş bir anakart olarak dikkat çekiyor. 3D modelleme, görüntü işleme, animasyon veya medya prodüksiyon alanlarında çalışan içerik üreticilere en uygun performansı sunmak için dizayn edilmiş.


İlginizi çekebilir; Intel Core i9 10900 ve ROG Maximus XII Hero Wi-Fi incelemesi | Yeni Intel işlemciler neler sunuyor?

reklam

YARATICI DÜŞÜNCELER İÇİN ÖZEL ANAKART: ASUS PROART Z490 CREATOR 10G

Dahili 2.5G Intel Ethernet ve ayrıca 10G Ethernet kartı yer alan anakartta bulut ve internet tabanlı iletişimi güçlendirerek iş akışlarını yüksek oranda hızlandırmayı başarıyor. Üzerinde yer alan iki adet Thunderbolt 3 Type-C girişinin de dahil olduğu yüksek performanslı giriş çıkışlar, esnek ve zahmetsiz bağlantıyla yüksek veri aktarım hızları ve geniş depolama seçenekleri sunuyor.

Kutudan çıkan HYPER 10G LAN kartı, standart Gigabit Ethernet’ten 10 kata kadar daha hızlı bir çözüm sunmakta. Bu da Asus ProArt Z490 Creator 10G kullanan çoğunlukla büyük dosyalarla çalışan içerik üreticilere ideal bir çözüm sunuyor. 4K videoları yüklemek veya büyük dosyaları göndermek çok daha kolay ve hızlı hale geliyor.

Yapay zekalı anakart

Z490 Creator 10G, içerik üretimi için kullandığınız sistemi her açıdan daha iyi hale getirmenizi araçlar sunuyor. Böylece iş akışınız için gereken hızlı ve kullanışlı kontrole kavuşuyorsunuz. AI Hız Aşırtma ve AI Soğutma özellikleriyle dinamik ve otomatik ayar yapabilmenin yanı sıra CreationFirst yazılımıyla ağ trafiğini optimize edip internet üzerinden kesintisiz çalışabiliyorsunuz. Bu da profesyonel kullanıcıların ayrıca teknik bilgi gerekmeden sistmemlerinin en doğru, en stabil bir biçimde çalışmasına olanak tanıyor.

Güçlü yapı, yüksek performans

Dijital güç kontrolü ve DrMOS güç aşamalarıyla Asus ProArt Z490 Creator 10G, gelişmiş Intel CPU’larının gereksinimlerini karşılayabiliyor. Bunu da 12+2 MOSFED düzeni ile sağlıyor. Yüksek sıcaklıklara dayanabilecek şekilde geliştirilen üst düzey bobinler ve dayanıklı kapasitörlerin kullanıldığı bu modelde yüksek güç gerektiren render işlemleri için işlemci tam manasıyla beslenmiş oluyor.

Asus ProArt Z490 Creator 10G ile gelişmiş ses deneyimi

Profesyonel kullanıcıların tercihi olacak bu kartta özellikle görüntü işleme, animasyon veya medya prodüksiyon alanlarında önemli noktalardan biri de ses deneyimi olması da dikkat çekiyor. Bu nedenle özel olarak geliştirilen Crystal Sound 3 sistemine sahip olan kart, ön güç düzenleyicisi, ses kalkanı, entegre amplifikatör gibi ekstraları ile işlenecek videoda gerçek sesi duymanızı ve buna göre doğru biçimde düzenleyebilmenizi sağlıyor.

Asus ProArt Z490 Creator 10G özellikleri

 • İşlemci: Intel Soket 1200 10.Nesil Intel Core, Pentium Gold ve Celeron
 • Yonga Seti: Z490
 • Bellek: 4 x DIMM, Max. 128GB, DDR4 (4800 MHz O.C)
 • Thunderbolt: 2 x Intel Thunderbolt 3 portları (Tip C) desteği DisplayPort ve Thunderbolt video çıkışları – veri transfer hızı 40 Gbps
 • Grafik: 1 x DisplayPort 1.4 – 1 x HDMI 1.4b
 • Çoklu GPU: AMD 3-Yönlü CrossFireX
 • Genişleme Yuvaları: 2 x PCIe 3.0 x16 (x16 veya çiftli x8) – 1 x PCIe 3.0 x16 (x4 modu) – 2 x PCIe 3.0 x1
 • Depolama: Toplamda 2 x M.2 yuvası ve 4 x SATA 6Gb/s yuvası destekler
 • LAN: Intel I225-V 2.5Gb Ethernet
 • Ses: Realtek ALC S1220A 8-Kanal Yüksek Tanımlı Ses CODEC’i
 • USB Portları: 2 x USB 3.2 Gen 2 (Tip C) – 4 x USB 3.2 Gen 2 (Tip A) 2 x USB 3.2 Gen 1 (Tip A) – 1 x USB 3.1 Gen 1 (Tip C) – 2 x USB 3.2 Gen 1 (Tip A) 4 x USB 2.0
MSI reklamı
Devamını oku