Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Donanım

GIGABYTE AORUS yeni Z490 anakart serisini lanse etti!

GIGABYTE
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

GIGABYTE AORUS yeni Intel 10. nesil işlemcileri destekleyen daha güçlü daha çevik ve daha performanslı anakart serisi Z490’ını resmen açıklamamış oldu.


İlginizi çekebilir: GIGABYTE AORUS Z490 ailesi görselleriyle sızdırıldı!

reklam
MSI reklamı

Firmanın yeni Intel 10. nesil işlemcilerini destekleyen anakart ailesi Z490 resmen tanıtılmış oldu. Geçtiğimiz haftalarda sızıntıları ortaya çıkan anakartların tasarımı tahmin edildiği gibi açıklanmış oldu.

Yüksek performans sunan soğutma teknolojileriyle donatıldı!

16 fazlı dijital güç tasarımı ve geliştirilmiş Fins-Array II soğutma sistemiyle 90 ampere kadar aşamalı olarak geçiş sağlanabiliyor. GIGABYTE’ın Z490 serisi için hız aşırtma performansından daha verimli faydalanmak adına termal yönetim sistemiyle donatılmıştır. Aynı zamanda 10 çekirdekli K serisi Intel Core işlemcilere tamamıyla destek sağlar.

Z490 serisi anakartlar bellek hız aşırtma ve kararlığı arttırmak için parazit önleyici bir tasarım olan “Daisy Chain” yönlendirmesini kullanır. Birinci sınıf ses kalitesi, Thermal Guard II teknolojisi ve çok daha fazlasını sunar. Performans, güç yönetimi ve ses özellikleriyle firmanın anakartları bilgi işlem gücünü bir üst seviyeye çıkarır.

Intel Core 10. nesil işlemcilere tam destek!

Bildiğiniz üzere Intel Core 10. nesil işlemci mimarisi nihayet çıktı. Bununla birlikte LGA 1200 soketi aktif hale geldi. Bu da eski platformların BIOS güncellemeleriyle bile uyumlu olmayacağı anlamına geliyor. Core ™ i9-10900K, 20MB önbellek ve varsayılan 125W TDP ile birlikte 10 çekirdeği ve 20 iş parçacığını masaya getirerek önceki nesil işlemcileri geride bırakıyor.

Turbo Boost Max ile neredeyse tüm çekirdeklerde 5GHz değerlerine ulaşabiliyor. Çekirdek sayısındaki ve stok frekanslarındaki artış, daha yüksek güç tüketimine yol açabilir.. Tüm çekirdeklerde 5.3GHz’ değerlerine ulaşmak için 200W’ın üzerinde bir TDP (Thermal Design Power) gerekebiliyor.

GIGABYTE Z490 AORUS anakartları, her bir değeri “Akıllı Güç Sahne tasarımı” ile 90 ampere kadar tutabildiği 16 fazlı dijital güç tasarımıyla birlikte gelir.

Her ikisi de en iyi güç dengesini sağlayan amplifikatörler GIGABYTE Z490 AORUS anakartlarındaki katı güç pimi konektörleri, hız aşırtma için overclock sırasında aşırı ısıyı azaltırken güç dağıtımının sabit kalmasını sağlar.

Tantal Polimer kapasitörlerin eklenmesi, VRM’nin yüksek ve düşük yükler arasındaki geçici tepkisini iyileştirerek işlemcinin dengesini düzenler. Böylece kullanıcılar kararsız güçten kaynaklanan overclock arızaları konusunda endişelenmek zorunda kalmaz.

GIGABYTE AORUS Z490 serisinde ısı dağılımına odaklandık!

GIGABYTE Z490 AORUS anakartlar, ısı dağılımına yenilenerek odaklanarak tasarlanmıştır. GIGABYTE Z490 AORUS PRO’dan başlayarak, dizilim, geleneksel soğutuculara kıyasla yüzey alanının 3 katıyla gelen ve yeniden ısıtılmış kanatçıklara sahip yeni yeniden şekillendirilmiş yüzgeçleri tanıtan Fins-Array II teknolojisini kullanıyor.

Direct-Touch Heatpipe II teknolojisi, VRM’den soğutuculara ısı transferini hızlandırmak için sıcaklıkları önemli ölçüde düşürür. Daha kısa mesafeli ısı borusu, soğutucu arasındaki artan temas alanı ile daha büyük ısı soğutma alanı sağlar. Hem işlevselliği hem de stili ile metal arka plaka, anakarta ekstra sağlamlık kazandırır. Nanokarbon kaplaması ısıyı arka bileşenlerden ve PCB’den hızla uzaklaştırır.

Güç ve termal yönetimin yanı sıra, yeni mimari tek yuvalı 32 GB bellek kapasitesine sahip etkileyici bir bellek yapılandırması oluşturuyor. PCB’nin “Daisy Chain” bellek yönlendirme ve parazit önleme teknolojisi, bellek yapılandırmasının çoğu kullanıcının ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlar.

Bellek devreleri PCB toprak katmanları içine gömülürken PCB’nin metal dış katmanı elektromanyetik paraziti azaltır. Böylece çift kanallı konfigürasyon kullananlar, DDR4 4800MHz hızlarına kadar çıkabilirler Böylece hız aşırtmalı RAM performansının tadını çıkarabilir. GIGABYTE Z490 AORUS XTREME, yüzey yapıştırma kaynak teknolojisini kullanan özel SMT Bellek DIMM tasarımına sahiptir.

Bellek yuvalarının lehim bağlantıları PCB’ye düzgün bir şekilde sabitlenir. Bu, PCB’nin açık fiber bezleri ile bellek kabloları arasındaki sinyal parazitini azaltır. Bellek yuvalarının tabanındaki tantal Polimer kapasitörlerin sinyal dengeleme fonksiyonu, özellikle XMP yüksek frekanslarda hız aşırtma yaparken kartın dengesini düzenler.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Office dosya düzenlemeleri artık iOS’ta da ücretsiz

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Microsoft Office dosyalarının tamamı iOS işletim sistemli herhangi bir cihazdan görüntülenebiliyor. Ancak bilindiği gibi dosyaları bu işletim sisteminden düzenlemek Microsoft ve daha üst sürüm bir Office 365 üyeliği gerektirmeye devam ediyordu. Google, yeni yayınladığı Google Workspace güncellemesiyle, dosya düzenleme özelliğini iOS’ta da ulaşılabilir yaptığını açıkladı.


İlginizi çekebilir: Microsoft Office, tek uygulama ile iPhone’da!

reklam
MSI reklamı

Resmi bloğundan yaptığı açıklamada Google, Android ve web için daha önceden ulaşılabilir kıldığı bu özelliği, biraz geç de olsa, iOS için de getirdiğini paylaştı . Aynı zamanda da bu özelliğin Google Docs’, Sheets’, Slides’ gibi araçlarla birlikte de kullanılabileceğini belirtti. Bu düzenlemenin, daha kısıtlı özelliklere sahip ve Office’in Uyumluluk Modu olarak da bilinen Quickoffice’in yerini alacağını söyleyen Google, kişisel Google hesabı olan herkesin buna erişebileceğini de not düştü. Bu işlevler bütün Google Workplace kullanıcıları ile birlikte Essentials, Business Starter, Business Standard, Business Plus, Enterprise Essentials, Enterprise Standard ve Enterprise Plus kullanıcılarının yanı sıra G Suite Basic, Business, Education, Enterprise for Education ve Nonprofits kullanıcıları için de ulaşılabilir olacak.

Office

Bu güncelleme ile paylaşım seçenekleri ve kontrolleri de hatırı sayılır bir gelişime uğruyor; elektronik postaya eklenmiş dosyaları indirme ve dosya türünü değiştirme gerekliliği ortadan kalkıyor ve daha rahat bir çalışma imkanı oluşuyor. Yine bu özellikler, farklı sistemlerden paylaşılan dosyaların oluşturabileceği problemleri de gideriyor. Bu güncellemeyle Google, Office dosyalarını iOS’tan açmak ve düzenlemek isteyenlere kolaylık sağlamış oluyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei ve Honor akıllı telefonlar, Dimensity 1000+ ile gelecek!

Huawei
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Huawei, geçtiğimiz iki yıl içerisinde hem ABD ile olan ambargo sorunu hem de geliştirdiği yeni teknolojiler ile her zaman gündemdeydi. İki hafta önce şirket, alt markası olan Honor’un satışını resmi olarak duyurdu. Ancak firma, bu satışın kendilerini çok fazla etkilemeyeceğini düşünüyor. Huawei’nin önündeki en büyük sorun şimdilik yonga seti ambargosu ile oluşan çip üretimi sıkıntısı. Uygulanan ambargo yüzünden şirketin TSMC ile iş yapması engelleniyor.


İlginizi çekebilir: Huawei P50 Pro, yenilenen tasarımıyla ilk kez görüntülendi!

reklam
MSI reklamı

Huawei, yonga seti sorununu nasıl çözecek?

Huawei, kendi yonga setini tasarlayabilen ve teknolojik anlamda destekleyebilen bir firma. Fakat şirketin yonga seti üretim tesisi bulunmuyor. Giriş ve orta segment için bazı Çinli yonga seti üreticileri ile anlaşabilirler fakat amiral gemileri için bu söz konusu değil. Çinli üreticiler genellikle 14 nm ve 12 nm yonga setleri üzerinde çalışıyorlar. Ağustos aylarında Huawei‘nin MediaTek‘ten çip almak istediği haberleri yayınlanmıştı. Ortaya çıkan son raporlarda ise ambargo henüz yürürlüğe girmeden, MediaTek‘in Dimensity çipleri Huawei‘ye teslim ettiği belirtiliyor.

Huawei

Bugün, Digital Chat Station tarafından paylaşılan gönderide Huawei ve Honor ile ilgili önemli açıklamalar bulunuyor. Söylentilere göre Huawei‘nin ve Honor‘un yeni cihazları, Dimensity 1000+ yonga seti ile satışa sunulacak. Cihazlar, henüz bunu doğrulayabilecek kadar yakın değiller. Bu sebeple bu söylentinin doğruluğunu ancak gelecek yılın başlarında öğrenebileceğiz.

Devamını oku

Donanım

Radeon RX 6700 XT ve RX 6700 Ocak 2021’de gelebilir

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Radeon RX 6800 serisini henüz yayınlayan AMD, RX 6900 serisi için de gün sayıyor. Bunları takiben RX 6700 ve RX 6700 XT grafik kartları da Ocak’ta kullanıcılarıyla buluşabilir.


İlginizi çekebilir: Asus, RX 6800 Serisi ekran kartlarını duyurdu

reklam
MSI reklamı

Radeon RX 6700 serisi Ocak’ta gelebilir

Başta gelen grafik kartı üreticilerinden AMD, yeni nesil grafik kartlarını ardı ardına sergiliyor. Amerika merkezli firma, sunduğu yeni özelliklerle birlikte, serinin tamamında yeni RDNA 2 mimarisini kullanacağını açıkladı. VideoCardz tarafından paylaşılan ve bu kartların muhtemel özelliklerini de içeren son veriye göre ise RX 6700 serisinin Ocak’ta gelmesi bekleniyor.

Radeon

Cihaz birçok kullanıcı için heyecan oluşturacak potansiyele sahip. Bunun nedenlerinden birisi de PS5’te kullanılan bu kartın birkaç değişiklikle birlikte bilgisayar dünyasına da giriş yapacak olması. Konsolun rakibi Xbox Series X için konuşacak olursak bu alanda bir benzeri bulunmasa da Radeon RX 6700 XT ve RX 6800 arasında kendine bir yer bulduğunu söyleyebiliriz. Güçleri bakımından RX 6700 XT, tahmini olarak Nvidia RTX 2070 ile karşılaştırılabilecek durumda. Serinin diğer kartı olan RX 6700’in ise RTX 2060 ile benzer bir performansa sahip olması bekleniyor.

Kartın fiyatı ilgili henüz resmi bilgiler ortaya çıkmadı. Ancak mevcut kartlar hakkında şimdiye kadar sunulan bilgilerden ve RX 6700 XT ve RX 6700 özelliklerinden yola çıkarak bu iki kartın öncelikle orta segment içinde kendilerine yer bulabileceklerini söylemek mümkün. Fiyat açısından da genel olarak rakibine göre avantaja sahip olan AMD’nin, Radeon RX 6700 serisini de RX 6800 ve RX 6900 kartlarına oranla biraz daha uygun bir fiyata piyasaya sürmesi bekleniyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler

RSS Error: WP HTTP Error: Geçerli bir adres sağlanmadı.