Sosyal medya

Diğer

“Gerçek” yüksek hızlı trenler

Gerçek Yüksek Hızlı Trenler
Gerçek Yüksek Hızlı Trenler

İşte dünyanın en hızlı 10 treni

Ülkemizde ilk olarak 13 Mart 2009 günü saat 09:40’ta Ankara’dan Eskişehir’e hareket eden hızlı tren o yılın gündem maddelerinden birisiydi. Eski sisteme göre çok hızlıydı ve Ankara Eskişehir arası sadece 1 saat 20 dakika sürüyordu. Saatte tam 250 Km hızla giden tren için isim belliydi: Yüksek Hızlı Tren! Peki Yüksek Hızlı Tren, dünyadaki diğer ülkelerin trenlerine göre ne kadar hızlıydı? Gelin dünyadaki en hızlı 10 treni inceleyelim.

 

Shangai Maglev

Shangai Maglev saatte 430 km hıza ulaşabiliyor.

Shangai Maglev treni Siemens ve ThyssenKrupp bir ortak girişim tarafından inşa edilmiştir. Saatte 430 km hızla giden tren listenin başını çekiyor. Yani bu alanda “şimdilik” dünyanın en iyisi. Maglev ticari faaliyetlerine 2004’ün Nisan ayında başlamıştır.

 

Harmony CRH 380A

Harmony CRH 380A 380 km/h ile yolcularını taşıyor.

Harmony CRH 380A 380 km/h ile yolcularını en hızlı şekilde taşıyan ikinci tren. 2010 yılı Aralık ayında Shanghai-Hangzhou şehirlerarası deneme çalışması sırasında 486.1km/h ile bir rekor kırdı.

 

AGV Italo

AGV Italo 360 km/h ile Nisan 2012’de faaliyetlerine başladı.

AGV Italo 360 km/h ile Nisan 2012’de faaliyete giren AGV serisi ilk tren. Tren Nisan 2007’de 574.8km/h rekor kırdı. Avrupa’nın en modern treni olarak kabul edilmektedir. Tren Alstrom tarafından üretilmiştir.

 

Siemens Velaro E / AVS 103

Siemens Velaro E / AVS 103 350 km/h ile yolcularını güvenli bir şekilde taşımakta.

İspanya’da bulunan Velaro E, yolculuk sırasında 350 km/h yapıyor. Testler sırasında 400km/h ile sürüş gerçekleştirmiştir. Barcelona-Madrid arasında faaliyet göstermekte. Faaliyetlerine Haziran 2007 tarihinde başladı.

 

Talgo 350

Talgo 350 İspanya’da yolcularını 350 km/h ile taşıyor.

İlk adı RENFE AVE Class 10 idi. Deneme sürüşleri sırasında 365 km/h ile sürüş gerçekleştirdi. Şimdi faaliyetlerine 350 km/h ile devam ediyor. Patentes Talgo tarafından imal edilmiştir. Adını İspanyolca ördek kelimesinden alan trenin tasarımı da bunu destekler nitelikte.

 

Shinkansen Hayabusa E Serisi

Shinkansen Hayabusa E Serisi Japonya’da 320 km/h ile seferlerini sürdürüyor.

İlk olarak Mart 2011’de 300 km/h yapan tren yapılan geliştirmeler sonucunda şu anda 320 km/h ile seyahat ediyor. Deneme sürüşlerinde 400’ü gören tren Kawasaki Heavy Industry (KHI) ve Hitachi tarafından imal edilmiştir.

 

Alstom Euroduplex

1020 yolcuyu aynı anda taşıyan Alstom Euroduplex 320 km/h ile seyahat ediyor.

Aralık 2011 yılında hizmete giren tren, başlangıç olarak 512 yolcuyu taşıyabiliyordu. Günümüzde tam 1020 yolcuyu aynı anda taşıyabiliyor. Seyahatler sırasında azami olarak 320 km/h ile hareket ediyor. Euroduplex trenler, Fransa, Almanya, İsviçre ve Lüksemburg demiryolu ağlarında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. İlerleyen günlerde İspanya’yı da ağına katmayı planlıyor.

 

 

TGV Dubleks

TGV Duplex 300 km/h yapıyor.

2004 yılında yapım süreci biten TGV Duplex test aşamasında 320 km/h ile seyahat etse de yolculuk sırasında 300 km/h yapmaktadır. Çift katlı olma özelliğini taşıyan tren 512 kişiyi aynı anda taşıyabiliyor. Paris – Marsilya arasında seferlerini sürdürmekte.

 

Elettro Treno Rapido 500

Elettro Treno Rapido 500 tasarımı ile İtalya’da Kırmızı Ok olarak anılmakta.

Test sürüşlerinde 360 km/h yapmış olmasına rağmen Elettro Treno Rapido 500’de TGV Duplex gibi 300 km/h azami hız ile seyahat etmekte. 2008 yılında hizmete girdi. Tren ses yalıtımına sahip olduğunda yolcularını oldukça memnun ediyor.

 

THSR 700T

THSR 700T Tayvan’da hizmet etmekte.

2007 yılında hizmete giren THSR 700 T Tayvan’da bulunmakta. Bu trende 300 km/h ile seyahat etmekte.  Kawasaki, Hitachi ve Nippon SHARYO tarafından inşa edilmiştir. Tayvan’ın ilk yüksek hızlı treni.

Eğri oturup doğru konuşmakta fayda var. Bizim hızlı trenimiz aslında hiç de hızlı değil. Tabi ki eski trenlere göre gayet iyi. Fakat şu anda yapmış olduğu hız aslında Avrupa’da hatta dünyada “hızlı” olarak kabul edilmiyor. Umarız bu alanda TCDD elinden geleni değil daha fazlasını yapar da bizde diğer ülkeler gibi “gerçek” yüksek hızlı trenlerle seyahat edebiliriz.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

Eski NASA çalışanı açıkladı: Mars’ta yaşam bulduk

Eski NASA

Eski NASA çalışanından heyecanlandıran uzayda yaşam açıklaması geldi. NASA çalışanın yaptığı açıklamalar bu konunun gerçeklik payının olduğunu gösteriyor. NASA, yıllardır Mars görevleriyle Kızıl Gezegen üzerinde araştırmalarını sürdürüyor.

İlginizi çekebilir: HTC Vive Cosmos Türkiye’de!

Eski NASA

Birçok kişi NASA’nın uzaylılar konusunda bazı detayları insanlardan sakladıklarını düşünüyor. NASA tarafından Mars’a ilişkin en yeni görüntüler dünyayı şoka uğrattı. NASA yayınladığı fotoğraflarda sıra dışı ve korkutan nesneler görüldü.

NASA’nın 1970‘lerde gerçekleştirdiği Mars görevleri, Mars’ın kızıl toprağından örnekler almıştı. Bu örneklerde bazı mikroorganizmalar ortaya çıkmış fakat NASA yeterli delil olmadığını iddia etmişti.

Uzay araştırma merkezinin eski ve önemli çalışanlarından biri olan Gilbert Levin, Scientific American dergisine yazdığı yazıda ilginç bir açıklama yaptı. Gilbert, 1970’lerde gerçekleştirilen Viking görevlerinde uzaylı yaşamına dair birkaç ipucu elde ettiklerini açıkladı. Ayrıca yazısının bir kısmında Mars’ta hayat olabileceğinin aksini çıkaran bir kanıt olmadığını da söyledi.

Eski NASA

Levin, Mars toprağını organik bileşiklerle birleştirerek herhangi bir CO2 (Karbondioksit) olup olmadığını kontrol ediyordu. Toprakta bulunan herhangi bir mikroorganizma, bu bileşeni sindirecek ve sera gazı ortaya çıkaracaktı.

Eski NASA çalışanı Levin, 1997 yılına gelindiğinde ise bu testlerde pozitif sonuç alındığını söyledi. Viking araçlarından birisi, Mars’ta bir mikroorganizma bulmuştu. Testlerde alınan pozitif sonuç yalnızca bir teste ait değil, dört teste aitti. Levin, 10 Ekim 2019‘da yayınladığı yazısında Dünya’da sıkça kullanılan bir mikroorganizma testinin o zamanlarda pozitif sonuç verdiğini söyledi. İki Viking aracı da mikroorganizma bulmayı başarmıştı. Ancak NASA, 2020 MARS görevinde herhangi bir yaşam tespit etme testi yapmayacağını belirtelim.

 

Devamını oku

Diğer

Donald Trump şimdi de Twitch yayıncısı oldu!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, sosyal medya ve özellikle Twitter’da oldukça aktif olması ile biliniyor. Farklı mecralara adım atan Trump, şimdi de kendi adına açılan resmi Twitch hesabı ile gündemde!


İlginizi Çekebilir: Apple 5G modem biriminin başına bir Türk getirildi!


Donald Trump artık mitinglerini Twitch’te de yayınlayacak!

ABD Başkan Donald Trump, şu sıralar bir yandan Çin ile ticaret savaşını sürdürürken, diğer yandan da görevinden azledilme tehlikesi yaşıyor. Trump, bütün bunlara rağmen önümüzdeki yıl düzenlenecek başkanlık seçiminde ikinci kez seçilebilmek adına ilginç bir strateji belirlemiş gibi gözüküyor. Kısa bir süre önce popüler canlı yayın platformu Twitch’e katılan Donald Trump, yaptığı mitingleri canlı yayınlayarak farklı kitlelere ulaşmak istiyor.

Twitter’daki atışmaları ile sık sık gündeme oturan Trump, platforma üye olan ilk ülke başkanı olarak da dikkat çekiyor. Ancak karşısındaki adaylara bakıldığında Bernie Sanders’ın Twitch’e katılma konusunda Trump’tan daha erken davrandığı görülüyor. ABD Başkanı, bunun yanı sıra daha önce yaptığı açıklamalarda Twitch’in sahibi olan Jeff Bezos’u ve diğer şirketlerini sıkça eleştirmişti. Yani Trump’ın bu noktada mecburi bir geri adım attığı da söylenebilir.

Şu an Trump’ın mitinglerinin canlı yayınlandığı Twitch kanalı yalnızca 24 saat içerisinde 60.000’den fazla takipçi kazanmış durumda. 73 yaşındaki başkanın ilerleyen dönemde bu platform için özel bir miting düzenleyip düzenlemeyeceğini ise zaman gösterecek.

Devamını oku

Diğer

Google Maps için Gizli Mod özelliği geliyor

Google Maps

Google Maps uygulması için yeni bir özellik kullanıcıların hizmetine sunuldu. Google’nin dünyadaki yol göstericisi haline gelen haritalar uygulaması, kullanıcı deneyimi odağında yeni özellikler ilave edilerek, daha kapsamlı bir hale geliyor. Bu gelişim sürecinde de en yeni olarak Google Haritalar’a gizli mod özelliği ilave ediliyor.

İlginizi çekebilir: HP, atık bilgisayar bileşenlerini hurdadan kurtarıyorGoogle Maps

Google Maps, yeni özelliğini bir süredir test ediyordu. Dünya çapında kullanıma sunulan yeni özellik gizli mod işlevi. Gizli modu etkinleştirdiğinizde, gittiğiniz yerler konum geçmişinize eklenmiyor ve dolayısıyla “Maps deneyimini kişiselleştirmek için” kullanılmıyor. Gizli moddayken gittiğiniz mekanlara puan vermeniz de istenmiyor. Gizli modu etkin hale getirmek için profil fotoğrafınıza dokunmanız ve gizli mod seçeneğini açmanız yeterli oluyor.

Google’ın internet tarayıcısı olan Chrome’u kullanan kişilerin aşina olduğu gizli mod, geride hiçbir ayak izi bırakmadan internet sitelerde gezmeye ve bu doğrultuda şahsi verilerin korunmasını sağlamaya yarıyor. Google Maps uygulamasına eklenecek gizli modun ise kullanıcıların nereye gittiğinin ve bu yerlerde ne kadar süre geçirdiğinin kayıt altına alınmasını önlemeye yardımcı olacağı söyleniyor.

Google Maps

Google Maps’te gizli moda geçmeniz, diğer uygulamaların konumunuzu takip etmesini elbette engellemiyor. Örneğin kamera uygulamanız, fotoğraflara konum eklemeyi sürdürebilir. Hatta gizli mod, Google’ın sizi takip etmediği anlamına da gelmiyor.

Google Maps, Android kullanıcıları için bu ay içerisinde yayınlanacak olan yeni özellik, iOS kullanıcıları için de çok yakın bir zamanda kullanılabilir olacak. Bununla birlikte şirketin YouTube tarafında da gizlilik odaklı yeni planları var gibi gözüküyor.

Devamını oku