Sosyal medya

Kripto Para

Ethereum ve Solana NFT Piyasası Canlılığını Kaybediyor

Kripto piyasasında yaşanan çöküşün ardından NFT piyasasının genel ticaret hacminde de önemli düşüş yaşandı. Ancak hala yüksek fiyatlı NFT’ler ve yeni projeler satılmaya devam ediyor.

NFT piyasası, Ağustos ayında tarihi zirve rekorunu kırmıştı. Ethereum tabanlı NFT pazar yeri OpenSea, aylık bazda ticaret hacminde 3.4 milyar doları aşarak Temmuz ayına göre %950 artış yaşamıştı. OpenSea’nin yalnızca Ağustos ayında, 2020 yılında yaptığı tüm ticaret hacminin toplamından 140 kat daha büyük meblağlara ulaştı. Ancak Eylül ayıyla birlikte kripto piyasasındaki hareketliliğin de düşmesiyle genel NFT market momentumunda da bir düşüş yaşandığı görülüyor.

NFT piyasası ticaret hacminde geçen haftadan beri büyük bir düşüş yaşanıyor. Verilere göre market Ağustos ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra düşüş evresine geçmiş gibi gözüküyor. Ve CryptoPunks, Art Blocks gibi piyasanın önde gelen NFT serilerindeki hareketlilikte ciddi oranda azalma gözlemleniyor. Piyasa aktivitesi, anlık olarak hala daha bu yazın başında yaşanan uyuşukluğa göre iyi durumda. Ancak yine de son yaşanan düşüş, dijital koleksiyonculuğa olan ilginin de azaldığını gösteriyor.

Dune Analytics verilerine göre, hafta sonunda Opensea, Cumartesi ve Pazar günü toplamda 107 milyon dolar değerinde Ethereum ticaret hacmi bildirdi. 4-5 Eylül tarihindeki bir önceki hafta sonunda bu değer 274 milyon dolara ulaşmıştı. Yalnızca 1 haftada ticaret hacminde yarıdan fazla bir azalma olduğu görülebiliyor.

OpenSea’nin geçen haftaki günlük ortalama ticaret hacmi 84 milyon dolar değerindeki Ethereum’a tekabül ediyordu. Ancak son yedi günde kripto para piyasasında önemli düşüşler yaşandı. NFT piyasasının lideri konumundaki Ethereum da bu düşüşten önemli oranda etkilendi.

21 Ağustos tarihi OpenSea için ilk defa 1 günlük periyotta 100 milyon dolarlık ticaret hacminin aşıldığı ilk gün oldu. Bunun ardından yükseliş devam etti ve 29 Ağustos tarihinde günlük ticaret hacmi 323 milyon dolara ulaştı. Geçtiğimiz günlerde ise günlük bazda bu değer 50 milyon dolar seviyelerine gerilemiş durumda.

Eylül ayı için şimdiye kadar toplam ticaret hacmi Ethereum bazında 1.5 milyar doların üstüne çıkmış durumda. Daha Eylül ayı bitmeden ulaşılan bu değer hala daha bu yılın Temmuz ayına kadarki toplamından daha fazla. Ağustos ayında ise toplam ticaret hacmi ay kapanışı 3.5 milyar dolara yakın bir değerde yapıldı. Eylül ayında bu seviyelere ulaşılması beklenmiyor.

NFT (Non-Fungible Token), aslında dijital bir eser veya ürünün sahipliğinin elde edilmesini temsil ediyor. Popüler NFT koleksiyonları genellikle profil avatarları, spor videolarındaki önemli anlar, üretken sanat işleri ve interaktif video oyunu eşyaları olabiliyor. Ancak NFT’ler bu alanlarla sınırlandırılmış değil. Etkinlik biletleri, müzik besteleri veya fiziksel bir eşyanın sahipliği gibi bir çok şey bir NFT olabiliyor.

NFT piyasasında liderliği Ethereum tabanlı projeler açık ara farkla elinde bulunduruyor. Ancak geçen hafta tüm projelerin satış hacimlerinde de önemli düşüşler görülüyor. Cryptoslam verilerine göre, Ethereum tabanlı oyun Axie Infinity’nin satış hacminde son 1 haftada %15 azalma gözlemlendi. Popüler NFT serileri Art Blocks ve CryptoPunks da geçen haftadan beri %50 civarında satış hacimlerinde düşüş yaşadı.

Solana blok zincirinde üretilmiş projeler de özellikle son zamanlarda etkinliğini arttırıyor. Solanalysis verilerine göre, Solana tabanlı NFT projelerin son 1 haftalık hacminde %8 oranında düşüş yaşandığı görülüyor. Solana tabanlı NFT serilerinde liderlik de Degenerate Ape Academy ismindeki maymun avatarlarının elinde. Solana’nın yerel tokenı SOL de son zamanlarda NFT piyasasındaki varlığının yükselmesine bağlı olarak önemli yükselişler yaşadı.

NFT koleksiyonları genel olarak bu ay, geçen aya göre daha az hareketlik sergilese de gelecekte çok daha fazla yaygın olarak kullanılacağı öngörülüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval