Sosyal medya

Kripto Para

Ethereum ve Solana NFT Piyasası Canlılığını Kaybediyor

Kripto piyasasında yaşanan çöküşün ardından NFT piyasasının genel ticaret hacminde de önemli düşüş yaşandı. Ancak hala yüksek fiyatlı NFT’ler ve yeni projeler satılmaya devam ediyor.

NFT piyasası, Ağustos ayında tarihi zirve rekorunu kırmıştı. Ethereum tabanlı NFT pazar yeri OpenSea, aylık bazda ticaret hacminde 3.4 milyar doları aşarak Temmuz ayına göre %950 artış yaşamıştı. OpenSea’nin yalnızca Ağustos ayında, 2020 yılında yaptığı tüm ticaret hacminin toplamından 140 kat daha büyük meblağlara ulaştı. Ancak Eylül ayıyla birlikte kripto piyasasındaki hareketliliğin de düşmesiyle genel NFT market momentumunda da bir düşüş yaşandığı görülüyor.

NFT piyasası ticaret hacminde geçen haftadan beri büyük bir düşüş yaşanıyor. Verilere göre market Ağustos ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra düşüş evresine geçmiş gibi gözüküyor. Ve CryptoPunks, Art Blocks gibi piyasanın önde gelen NFT serilerindeki hareketlilikte ciddi oranda azalma gözlemleniyor. Piyasa aktivitesi, anlık olarak hala daha bu yazın başında yaşanan uyuşukluğa göre iyi durumda. Ancak yine de son yaşanan düşüş, dijital koleksiyonculuğa olan ilginin de azaldığını gösteriyor.

Dune Analytics verilerine göre, hafta sonunda Opensea, Cumartesi ve Pazar günü toplamda 107 milyon dolar değerinde Ethereum ticaret hacmi bildirdi. 4-5 Eylül tarihindeki bir önceki hafta sonunda bu değer 274 milyon dolara ulaşmıştı. Yalnızca 1 haftada ticaret hacminde yarıdan fazla bir azalma olduğu görülebiliyor.

OpenSea’nin geçen haftaki günlük ortalama ticaret hacmi 84 milyon dolar değerindeki Ethereum’a tekabül ediyordu. Ancak son yedi günde kripto para piyasasında önemli düşüşler yaşandı. NFT piyasasının lideri konumundaki Ethereum da bu düşüşten önemli oranda etkilendi.

21 Ağustos tarihi OpenSea için ilk defa 1 günlük periyotta 100 milyon dolarlık ticaret hacminin aşıldığı ilk gün oldu. Bunun ardından yükseliş devam etti ve 29 Ağustos tarihinde günlük ticaret hacmi 323 milyon dolara ulaştı. Geçtiğimiz günlerde ise günlük bazda bu değer 50 milyon dolar seviyelerine gerilemiş durumda.

Eylül ayı için şimdiye kadar toplam ticaret hacmi Ethereum bazında 1.5 milyar doların üstüne çıkmış durumda. Daha Eylül ayı bitmeden ulaşılan bu değer hala daha bu yılın Temmuz ayına kadarki toplamından daha fazla. Ağustos ayında ise toplam ticaret hacmi ay kapanışı 3.5 milyar dolara yakın bir değerde yapıldı. Eylül ayında bu seviyelere ulaşılması beklenmiyor.

NFT (Non-Fungible Token), aslında dijital bir eser veya ürünün sahipliğinin elde edilmesini temsil ediyor. Popüler NFT koleksiyonları genellikle profil avatarları, spor videolarındaki önemli anlar, üretken sanat işleri ve interaktif video oyunu eşyaları olabiliyor. Ancak NFT’ler bu alanlarla sınırlandırılmış değil. Etkinlik biletleri, müzik besteleri veya fiziksel bir eşyanın sahipliği gibi bir çok şey bir NFT olabiliyor.

NFT piyasasında liderliği Ethereum tabanlı projeler açık ara farkla elinde bulunduruyor. Ancak geçen hafta tüm projelerin satış hacimlerinde de önemli düşüşler görülüyor. Cryptoslam verilerine göre, Ethereum tabanlı oyun Axie Infinity’nin satış hacminde son 1 haftada %15 azalma gözlemlendi. Popüler NFT serileri Art Blocks ve CryptoPunks da geçen haftadan beri %50 civarında satış hacimlerinde düşüş yaşadı.

Solana blok zincirinde üretilmiş projeler de özellikle son zamanlarda etkinliğini arttırıyor. Solanalysis verilerine göre, Solana tabanlı NFT projelerin son 1 haftalık hacminde %8 oranında düşüş yaşandığı görülüyor. Solana tabanlı NFT serilerinde liderlik de Degenerate Ape Academy ismindeki maymun avatarlarının elinde. Solana’nın yerel tokenı SOL de son zamanlarda NFT piyasasındaki varlığının yükselmesine bağlı olarak önemli yükselişler yaşadı.

NFT koleksiyonları genel olarak bu ay, geçen aya göre daha az hareketlik sergilese de gelecekte çok daha fazla yaygın olarak kullanılacağı öngörülüyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku