Sosyal medya

Haber

Epic, Apple Davasından Çıkan Sonucu Temyiz Etti

Epic Games, mahkemeden Cuma günü çıkan kararı temyiz ederek, bir üst mahkemenin davayı yeniden incelemesi için başvuruda bulundu. Mahkemeden Epic Games’in tüm zararları ödemesi kararı çıkmıştı.

Epic Games ve Apple arasında geçen sene başlayan olaylarda Epic Games, Apple’nin aldığı yüksek komisyon ücretlerini protesto ederek kendi ödeme sistemini izin almadan Fortnite oyununun içerisine entegre etmişti. Bunun üzerine Apple da Epic Games’in popüler Fortnite oyununu App Store uygulama mağazasından kaldırma kararı almıştı ve olaylar mahkemeye taşınmıştı. 10 Eylül 2021 Cuma günü mahkemeden bir karar çıktı ve Epic Games tarafından Apple şirketinin yaşadığı zararların tazmin edilmesine karar verilmişti.

Apple – Epic Games Davasında Önemli Karar!

Epic Games, Apple karşısında çıktığı mahkemede Apple şirketinin kendi ödeme sistemini geliştiricilere dayatarak tekellik oluşturduğunu savunmuştu. Ancak Hakim Yvonne Gonzalez Rogers, Epic Games’in Apple şirketinin uygulama içi satın alma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle zararların karşılanmasına karar verdi. Böylece Apple şirketinin kullanıcıların alternatif ödeme sistemlerini kullanmasını engelleyen sert kuralları da geçerliliğini korumuş oldu.

Mahkemeden daha dikkat çeken bir sonuç daha çıktı. Hakim, Epic Games’in Apple şirketinin mobil oyun marketinde tekellik oluşturduğu iddiasını savunmada başarısız olduğu kararına vardı. Hakim mahkeme dosyasına şu ifadeleri yazdırdı:

“Kanıt gösteriyor ki Apple, önemli pazar payını kullanarak büyük bir market gücü veya tekellik oluşturmanın kıyısındadır.”

Hakim Rogers aynı zamanda Apple’ın tekellik oluşturmaya yakın olduğunu söylese de Epic Games’in bunun üzerine odaklanmadığı için tekellik iddialarının başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti.

Epic Games ve Apple arasında görülen davalar henüz bitecek gibi durmuyor. Gelecek günlerde Apple ve Google gibi mobil uygulama mağazası sahiplerinin tekel konumları bu davaların sonucunda sarsılabilir. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de alınan karara göre de Apple ve Google uygulama mağazalarında alternatif ödeme sistemlerine izin vermek zorunda kalmıştı.

Apple ve Google, Uygulama Geliştiricilerinin Farklı Ödeme Yöntemleri Kullanmasına İzin Vermek Durumunda!

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir