Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Geek

En Sık Rastlanan Windows 10 Sorunlarına Nasıl Çözüm Bulursunuz?

Windows 10, Microsoft tarihinin en az sorun yaratan işletim sistemlerinden biri olabilir ancak yine de pek çok probleme sahip. Bu sorunları nasıl çözüleceğini sizin için irdeledik.

Windows XP zamanın şartlarına göre son derece stabil, keyifli ve kullanışlı bir işletim sistemiydi. Maalesef sonrasında Vista faciası ile karşılaştık. Amerikalı teknoloji devi, tarihinin en büyük sıkıntılarına Vista döneminde maruz kaldı. Vista talepkar, sorunlu ve uyumsuz bir işletim sistemiydi. Neyse ki Microsoft’un dönüşü muazzam başarılarla damgalandı: Önce Windows 7, sonra da garip arayüzüne rağmen Windows 8 işletim sistemleri kullanıcılardan tam not aldılar. Güncel işletim sistemi Windows 10 konusunda, uzmanlar ikiye bölünmüş durumda: Evet Windows 10 sorunsuz ve mavi ekran gibi problemlerle uğraşmıyor. Ancak yazılım ve oyun desteği konusunda bazı tartışmalar mevcut.

reklam

windows 10Peki W10 kullanıcılarının en çok rastladığı sorunlar neler ve bunlar nasıl çözülebilirler? Cevabını alt satırlarda bulabilirsiniz.

Windows 10 Ücretsiz Olmasına Rağmen Aktivasyon İçin Para Talep Ediyor

Maalesef bu sorun için kesin çözüm mümkün değil. Bazı uygulamalar, sorunu gölgelese de sıklıkla virüs uyarıları ile karşıya karşıya kalıyorlar. Siz, Windows 8.1’den Windows 10’a ücretsiz geçiş yapan bir kullanıcı dahi olsanız, hayaletler peşinizi bırakmıyor. Bu konuyla ilgili kesin bir çözüm sunamıyoruz zira çözüm bulunmuş değil. Bahsi geçen eylem Microsoft’un garip politikaları arasında.

Eski Oyunlarımı W10’da Oynayamıyorum

Bu konuyla ilgili sıkıntılarınız varsa sizi anlayabiliyoruz. Bazı oyunlar; popüler öncü işletim sistemleri ve W10 arasında sıkışıp Araf’a düşmüş konumda. Neyse ki DirectX güncellemeleri ve Uyumluluk Modu yardımınıza koşuyor. Eğer eski oyununuz istediğiniz gibi çalışmıyorsa, simgesi üzerine farenin sağ tuşuyla tıklamanız ve Uyumluluk Modu’nda gereken işletim sistemini tercih etmeniz yeterli.

Internet Hızı Problemleri

İnternet Servis Sağlayıcımız tarafından sağlanan gerçek internet hızını elde edememeniz daima bir baş ağrısıdır. Çoğu W10 kullanıcısı, güncel işletim sistemi sistemine geçiş yaptıktan sonra internet hızlarının düştüğünü iddia ediyor. Sorunun temelinde görünmeyen pek çok arka plan işlemi ve güncellemeler var. Sorunun üstesinden gelmek için W10’unuzu casusluk uygulamasına karşı optimize edebilir ve geri plandaki gereksiz uygulamaları, görev yöneticisiyle durdurabilirsiniz.

W10’u Nasıl Güvenli Modda Açarım

Belki de en çok sorulan kısım bölüm. W10’u güvenli modda açmak için eski alışkanlıklarınızı geride bırakmalısınız:

 • CTRL+ALT+DEL tuşlarına aynı anda basın
 • Sağ alt köşedeki Güç simgesine tıklayın
 • Yeniden başlatma opsiyonunu seçin
 • Yeniden başlatma sırasında Shift tuşuna basılı tutun
 • Sırasıyla Kurtarma, Sorun çözme ve Gelişmiş sekmelerine ulaşın. Daha sonra Başlangıç Seçenekleri’nden PC’nizi yeniden başlatın.
 • İşte Güvenli Mod ile karşı karşıyasınız.

W10’a Yönetici Seçeneği Atama

Pek çok durumda karşınıza çıkan “Bunu, Yönetici olarak çalıştırmak istiyor musunuz?” sorusundan sıkıldıysanız, izlemeniz gereken güzergah belli.

 • Windows key + r tuşlarına aynı anda basın
 • Çıkan sekmede “netplwiz”  yazın
 • Kullanıcı seçin
 • Microsoft hesabına girin
 • Önce kaldır, sonra da seçtiğiniz kullanıcı için onayla simgesini kullanın
 • Onaylama işlemi gerçekleştikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın
MSI reklamı

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun LEGO seti Stratosfer’e gönderildi

En çok bilinen maket-modelleme şirketlerinden biri olan LEGO, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS)‘na ait setini duyurdu.  LEGO ise bu model setinin çıkışını kutlamak adına bir meteoroloji balonuna konularak gerçek ISS‘e doğru, olabilecek en yakın konuma yani Stratosfer’e gönderdi.


İlginizi çekebilir: Netflix, The Witcher’ın izlenme verilerini açıkladı

reklam

LEGO tarafından yapılan açıklamaya göre, bu set geliştirilirken NASA uzmanlarından da yardım alınmış. Neredeyse her gün farklı bir görünümde olan ISS‘in son hali nasıl olacağı belli olmadığı için bu set, gerçeğinin ana modülleriyle ele alınmış hali diyebiliriz. Mini ISS birçok dikkat çekici ayrıntıya sahip. Örneğin aracın enerjisini üretmesini sağlayan sekiz adet devasa güneş paneli ve astronotların uzay yürüyüşlerini yapmak için çıktıkları vakumlu kapıyı bile göstermeyi ihmal etmemişler. Ayrıca sette ISS‘e kargo ve astronot trafiğini sağlayan, Rus Soyuz Kapsülü‘ne ve diğer araçlara göndermede bulunan bir uzay mekiği de var.

Fakat mini ISS‘te bulunan bazı ayrıntılar, gerçek ISS‘te güncel olarak bulunmayabiliyor. Örneğin sette bulunan, 2000’li yıllara kadar kullanılan ve ISS‘e kenetlenebilen uzay mekiğinin programı 2011’den itibaren askıya alınmış vaziyette.  Yani bu mini ISS seti sizi zamanda yolculuğa çıkartacak da diyebiliriz.

Ayrıca LEGO son zamanlarda, uzay içerikli setlerinin sayısını arttırdı. İnsanlığın aya ilk ayak basışına görev alan efsanevi Saturn V roketi ve Apollo mekiğinden, Space X‘e ait roketler ve kapsüllere kadar bir çok aracı barındıran geniş bir koleksiyona sahip.

ISS LEGO seti 864 parçadan oluşuyor ve 1 Şubat‘ta satışa çıkacak. Yaklaşık 70 $‘lık bir fiyat etiketine sahip set, 90’lı yılların başında 87 milyar $’dan fazla yatırım yapılan ISS‘in kendisine kıyasla daha ulaşılabilir duruyor.

 

MSI reklamı
Devamını oku

Geek

Avengers: Endgame yeni TV Spot yayınlandı!

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame “to the end” başlıklı TV Spot bugün Marvel Entertainment’in resmi Youtube kanalı üzerinden yayınlandı.


İlginizi Çekebilir: Avengers Endgame Fragmanı yayınlandı

reklam

Avengers: Endgame şüphesiz 2019 yılının en çok beklenen sinema filmi olmasıyla beraber, Reddit ve Twitter gibi platformlarda hayranları tarafından en fazla teori yazılan film. Daha önce yayınlanan fragman ve TV Spotlarda gördüğümüz kadarıyla ekibimizin Mad Titan Thanos‘a karşı yapacakları bir saldırının planlarını yapacağını biliyoruz.

Yeni yayınlanan TV Spot’ta Marvel Sinematik Evreni‘nin (MCU) geçtiğimiz 10 yılda yapmış olduğu tüm filmlerden kısa sahneler görmemizle beraber Infinity Gauntlet ve Infinity War çizgi romanlarının beyaz perdeye aktarılmak için yavaş ve planlı işlendiği süreci görüyoruz.

MSI reklamı
Devamını oku

Geek

Thor: Ragnorak Hem Eleştirmenler Hem de Seyircilerden Tam Not Aldı!

Yazan:

Dün itibariyle “dünya çapında” gösterime giren Thor: Ragnorak, hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden geçer not almayı kolayca başardı.

Kadrosunda; Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Cate Blanchett, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Karl Urban, Anthony Hopkins, Tom Hiddleston ve Idris Elba gibi birbirinden ünlü oyuncuların bulunduğu ve yönetmenliğini Taika Waiti’nin üstlendiği Thor: Ragnorak, 25 Ekim 2017’den itibaren 28 milyon dolar gişe hasılatı elde etmeyi başardı. Üstelik bu rakama, Marvel-Disney işbirliğinin en güçlü olduğu Amerika Birleşik Devletleri dahil değil. Yapım, 5 Kasım 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime girecek.

thorYapımın şimdiden gösterime girdiği ülkeler arasında Türkiye de var. Buna ek olarak Uzak Doğu ve Batı Avrupa ülkelerindeki sinemaseverler, filme yoğun ilgi gösterdiler.

reklam

Film; IMDB’de 8.3/10, Rotten Tomaetos’da 9.5/10 gibi puanlar elde etmeyi başardı.

Thor: Ragnorak’ın dünya çapında 1 milyar dolar gişe hasılatı sınırına yaklaşma bekleniyor.

MSI reklamı
Devamını oku