Sosyal medya

Geek

En Sık Rastlanan Windows 10 Sorunlarına Nasıl Çözüm Bulursunuz?

Windows 10, Microsoft tarihinin en az sorun yaratan işletim sistemlerinden biri olabilir ancak yine de pek çok probleme sahip. Bu sorunları nasıl çözüleceğini sizin için irdeledik.

Windows XP zamanın şartlarına göre son derece stabil, keyifli ve kullanışlı bir işletim sistemiydi. Maalesef sonrasında Vista faciası ile karşılaştık. Amerikalı teknoloji devi, tarihinin en büyük sıkıntılarına Vista döneminde maruz kaldı. Vista talepkar, sorunlu ve uyumsuz bir işletim sistemiydi. Neyse ki Microsoft’un dönüşü muazzam başarılarla damgalandı: Önce Windows 7, sonra da garip arayüzüne rağmen Windows 8 işletim sistemleri kullanıcılardan tam not aldılar. Güncel işletim sistemi Windows 10 konusunda, uzmanlar ikiye bölünmüş durumda: Evet Windows 10 sorunsuz ve mavi ekran gibi problemlerle uğraşmıyor. Ancak yazılım ve oyun desteği konusunda bazı tartışmalar mevcut.

windows 10Peki W10 kullanıcılarının en çok rastladığı sorunlar neler ve bunlar nasıl çözülebilirler? Cevabını alt satırlarda bulabilirsiniz.

Windows 10 Ücretsiz Olmasına Rağmen Aktivasyon İçin Para Talep Ediyor

Maalesef bu sorun için kesin çözüm mümkün değil. Bazı uygulamalar, sorunu gölgelese de sıklıkla virüs uyarıları ile karşıya karşıya kalıyorlar. Siz, Windows 8.1’den Windows 10’a ücretsiz geçiş yapan bir kullanıcı dahi olsanız, hayaletler peşinizi bırakmıyor. Bu konuyla ilgili kesin bir çözüm sunamıyoruz zira çözüm bulunmuş değil. Bahsi geçen eylem Microsoft’un garip politikaları arasında.

Eski Oyunlarımı W10’da Oynayamıyorum

Bu konuyla ilgili sıkıntılarınız varsa sizi anlayabiliyoruz. Bazı oyunlar; popüler öncü işletim sistemleri ve W10 arasında sıkışıp Araf’a düşmüş konumda. Neyse ki DirectX güncellemeleri ve Uyumluluk Modu yardımınıza koşuyor. Eğer eski oyununuz istediğiniz gibi çalışmıyorsa, simgesi üzerine farenin sağ tuşuyla tıklamanız ve Uyumluluk Modu’nda gereken işletim sistemini tercih etmeniz yeterli.

Internet Hızı Problemleri

İnternet Servis Sağlayıcımız tarafından sağlanan gerçek internet hızını elde edememeniz daima bir baş ağrısıdır. Çoğu W10 kullanıcısı, güncel işletim sistemi sistemine geçiş yaptıktan sonra internet hızlarının düştüğünü iddia ediyor. Sorunun temelinde görünmeyen pek çok arka plan işlemi ve güncellemeler var. Sorunun üstesinden gelmek için W10’unuzu casusluk uygulamasına karşı optimize edebilir ve geri plandaki gereksiz uygulamaları, görev yöneticisiyle durdurabilirsiniz.

W10’u Nasıl Güvenli Modda Açarım

Belki de en çok sorulan kısım bölüm. W10’u güvenli modda açmak için eski alışkanlıklarınızı geride bırakmalısınız:

 • CTRL+ALT+DEL tuşlarına aynı anda basın
 • Sağ alt köşedeki Güç simgesine tıklayın
 • Yeniden başlatma opsiyonunu seçin
 • Yeniden başlatma sırasında Shift tuşuna basılı tutun
 • Sırasıyla Kurtarma, Sorun çözme ve Gelişmiş sekmelerine ulaşın. Daha sonra Başlangıç Seçenekleri’nden PC’nizi yeniden başlatın.
 • İşte Güvenli Mod ile karşı karşıyasınız.

W10’a Yönetici Seçeneği Atama

Pek çok durumda karşınıza çıkan “Bunu, Yönetici olarak çalıştırmak istiyor musunuz?” sorusundan sıkıldıysanız, izlemeniz gereken güzergah belli.

 • Windows key + r tuşlarına aynı anda basın
 • Çıkan sekmede “netplwiz”  yazın
 • Kullanıcı seçin
 • Microsoft hesabına girin
 • Önce kaldır, sonra da seçtiğiniz kullanıcı için onayla simgesini kullanın
 • Onaylama işlemi gerçekleştikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geek

Avengers: Endgame yeni TV Spot yayınlandı!

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame “to the end” başlıklı TV Spot bugün Marvel Entertainment’in resmi Youtube kanalı üzerinden yayınlandı.


İlginizi Çekebilir: Avengers Endgame Fragmanı yayınlandı


Avengers: Endgame şüphesiz 2019 yılının en çok beklenen sinema filmi olmasıyla beraber, Reddit ve Twitter gibi platformlarda hayranları tarafından en fazla teori yazılan film. Daha önce yayınlanan fragman ve TV Spotlarda gördüğümüz kadarıyla ekibimizin Mad Titan Thanos‘a karşı yapacakları bir saldırının planlarını yapacağını biliyoruz.

Yeni yayınlanan TV Spot’ta Marvel Sinematik Evreni‘nin (MCU) geçtiğimiz 10 yılda yapmış olduğu tüm filmlerden kısa sahneler görmemizle beraber Infinity Gauntlet ve Infinity War çizgi romanlarının beyaz perdeye aktarılmak için yavaş ve planlı işlendiği süreci görüyoruz.

Devamını oku

Geek

Thor: Ragnorak Hem Eleştirmenler Hem de Seyircilerden Tam Not Aldı!

Yazan:

Dün itibariyle “dünya çapında” gösterime giren Thor: Ragnorak, hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden geçer not almayı kolayca başardı.

Kadrosunda; Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Cate Blanchett, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Karl Urban, Anthony Hopkins, Tom Hiddleston ve Idris Elba gibi birbirinden ünlü oyuncuların bulunduğu ve yönetmenliğini Taika Waiti’nin üstlendiği Thor: Ragnorak, 25 Ekim 2017’den itibaren 28 milyon dolar gişe hasılatı elde etmeyi başardı. Üstelik bu rakama, Marvel-Disney işbirliğinin en güçlü olduğu Amerika Birleşik Devletleri dahil değil. Yapım, 5 Kasım 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime girecek.

thorYapımın şimdiden gösterime girdiği ülkeler arasında Türkiye de var. Buna ek olarak Uzak Doğu ve Batı Avrupa ülkelerindeki sinemaseverler, filme yoğun ilgi gösterdiler.

Film; IMDB’de 8.3/10, Rotten Tomaetos’da 9.5/10 gibi puanlar elde etmeyi başardı.

Thor: Ragnorak’ın dünya çapında 1 milyar dolar gişe hasılatı sınırına yaklaşma bekleniyor.

Devamını oku

Dizi/Film/Kitap

Audi Tasarımcısından Muhteşem TIE Fighter Konseptleri!

Yazan:

Star Wars filmlerinin en etkileyici uzay savaşçılarından TIE Fighter’lara bir Audi tasarımcısının eli değerse ne olur? Audi’nin en yetenekli tasarımcılarından Jason Battersby, uzay savaşçıları için muazzam konseptler geliştirdi.

X-Wing ve Tie Fighter arasındaki çarpışmalar daima efsanevi olmuştur. Kurgusal uzay savaşçıcı X-Wing teknik olarak, rakibinden daha üstündür: Dört kanatlı atış sistemi, proton toplarına ve sınırlı da olsa kalkanlara sahiptir. Rakibi ise herhangi bir kalkana sahip değildir; hızı ve çevikliği ile öne çıkar.

Star Wars: A New Hope filminde sadece ama sadece bir Tie Fighter hayatta kaldı: Darth Vader’ın kullandığı özel model. Söz konusu uzay aracı Star Wars evreninin en çevik uzay savaşçısıydı.  Jason Battersby, bu gemiden ilham aldığını vurguluyor. Battersby’in tasarımları hayranlık uyandırıcı. Bunlara hep birlikte göz atalım.

Devamını oku