Sosyal medya
Huawei P40 reklamı

Haber

Efsane Sorular: Konsol mu? Bilgisayar mı?

Günümüzde bu soru sıklıkla forumlarda, sözlüklerde ve bir çok sosyal platformda tartışılıyor. PC vs Mac, Nvidia vs AMD gibi cevabı kesin olmayan sorular… Kimisi bilgisayarın tadını almış ve kopamamış konsolcuları sevmez, kimi konsolun rahatlığına alışmış bilgisayarcıları sevmez. Ya siz hangisisiniz?
Dilerseniz bu sorunun cevabını birlikte arayalım. Yazımıza bilgisayarın ve konsolun pozitif ve negatif yönlerine bakarak başlayalım.

Konsolun pozitif yanlarını saymak ile başlayalım;

 • Ücretsiz oyun imkanı: Aslında ne kadar ücretsiz tartışılır ancak bugün Xbox One ya da PS4 alırsanız. Online hizmetinden yararlanmak için belli bir para ödemeniz gerekiyor. Ödediğiniz bu para ile oyunları çevrimiçi oynayabiliyorsunuz. Çevrimiçi oyunun yanında iki konsol firması da sizlere ayda 2 adet oyunu ücretsiz hediye ediyor. Bu oyunlar her ay AAA kalitesinde olmasa da bu konu, konsolun pozitif bir yanı.
 • Online rahatlığı: O kadar çevrimiçi (online) konuştuğumuz için bu başlığı da eklemek istedim. Konsollarda çevrimiçi oynamak gerçekten kolay. Tıklıyorsunuz ve giriyor. Ek bir programa (Steam, Origin, Uplay) ihtiyaç duymuyorlar.
 • Exclusive oyunlar: Bu başlık listemizin en başında yer alabilirdi, ancak bir liste sıralama yapmadığımız için bu konuya çok dikkat etmedim. Exclusive’i kısaca tanımlamak gerekirse, Konsollara özel çıkan oyunlar. God of War, The Last of Us, Forza, Halo gibi, bu örnekleri çoğaltabiliriz ancak konumuzdan şaşmayalım.
 • Oyun takası: Xbox’da bu konuya pek hakim değilim, ancak konsollarda oyun takası bir hayli kolay, CD’yi çıkartıp arkadaşınıza veriyorsunuz takıp oynuyor. Dedim ya; Xbox’ta konuya pek hakim değilim ancak onlar da bir yolunu bulmuştur 🙂
 • Donmadan kasmadan oyun oynamak: Exclusive oyunlar bir yana bana soracak olursanız konsolların en büyük avantajı bu. Oyunlar sizin cihazınıza göre tasarlandığı için donma kasma yaşamıyorsunuz.(Bu konuda tartışmalar devam ediyor. Örnek olarak Batman Arkham Knight’ı verebiliriz.)

Biraz da bilgisayarın pozitif yönlerinden bahsedelim;

 • Ücretsiz oyun imkanı: Bu başlık bir yerden tanıdık geldi. Evet bilgisayarımızda oynayabileceğimiz yüzlerce F2P (Free to Play) oyun var. Bu oyunların bedava olmaları onları kötü yapmıyor aksine Free 2 Play oyunlar daha iyi kazandırıyor (yapımcı firmaya). League of Legends, Dota 2, Team Fortress 2 ve World of Tanks gibi ücretsiz olarak dağıtılan ve milyonlarca oyuncusu olan oyunlar da piyasada mevcut.
 • Resmi olmayan eklentiler: Kısaca mod olarak tanımlayabiliriz. Bilgisayarın en büyük avantajlarından biri oyunlardaki modlar. Günümüzde bir çok oyun hayatlarına mod olarak başlayıp bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Bunun en büyük örneği Counter Strike ve Dota ‘dır. 3. kişilerin hazırlamış oldukları bu modlara yapımcılar pek sıcak bakmasa da biz oyuncular bir hayli seviyor ve kullanıyoruz.
 • İstediğiniz yerden devam etme imkanı: Aslında bu başlık biz oyuncuların yardımlaşması ile doğuyor. GTA V’in %60’ını bitirdiniz ve bilgisayarınıza bir şey oldu kayıt dosyalarınız silindi vs… İnternet üzerinden başka oyuncuların paylaşmış olduğu kayıt dosyalarını indirebilir, oyununuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 • Ucuz oyunlar: Yazımızın devamında daha da çok değineceğimiz para mevzusu… Herkesin bildiği gibi bilgisayar oyunları daha ucuz. G2A, Kinguin gibi oyun satın alma siteleri arttı ve oyun fiyatları bir hayli ucuzladı.
 • İşlevsel PC: Hepimiz oyun oynuyoruz fakat hayatta da yapmamız ve tamamlamamız gereken işler var. Oyun konsolları sadece oyun konusunda bizlere yardımcı olabilir. Fakat bilgisayar başında oyun haricindeki işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz.

konsol-pc-ps4-xbox-one-nintendo

FİYAT

Konsol ve bilgisayarın artı yönlerine değindik. Şimdi konu paraya geldi. Yazımızın asıl amacı konsol ve bilgisayar arasında seçim yapmaktan çok toplamda harcadığınız paraya değinmek.

Konsolların ömrü ne kadar? Playstation 3 ağabeyi PS4 gelene kadar 7 sene piyasada hüküm sürdü. Xbox 360 ise yaklaşık 8,5 sene kadar… (Dip not: Türkiye’ye 2012’de geldi) Ortalama 8 sene diyebiliriz. Çünkü PS4 çıkar çıkmaz PS3 oynamayı bırakmadık değil mi ?

Peki bilgisayarın ömrü ne kadar? Daha doğrusu ekran kartının? GTX 660TI çıkalı 3 yıl oldu ve günümüzdeki oyunları rahatça oynayabiliyorsunuz. Bilgisayarların da ömürlerini 3 yıl olarak hesaplayalım.

Bir yıl içerisinde ortalama bir oyuncunun aldığı oyunları seçelim şimdi. Call of Duty: Black Ops 3, GTA V, Fallout 4, Fifa 2016 ve Need for Speed. Bu oyunların şu anki maliyeti konsolculara 1000 TL. Bilgisayar oyuncularına ise 600 TL. Fiyatları Steam, G2A ve Kinguin sitelerinden aldığımız verilerin ortalaması ile elde ettik.

Yazıyı biraz toplarlayacak olursak, Konsola 1500 TL verdik. 5 oyun’a  1000 TL toplamda 8 senede boyunca aynı oranda oyun aldık. 8 senenin sonunda cebimizden 9500 TL para çıktı.

Bilgisayara 3000 TL verdik ve 3 sene sonra 1000 TL‘ye ekran kartımızı yeniledik. Aynı oyunları bilgisayar platformunda aldık, toplamda 600 TL verdik. 8 Sene boyunca aynı aynı oranda oyun aldık ve 8 sene içinde (600*8=4800 TL + 3000 TL(bilgisayar) + 1000 TL (3. seneden sonra alacağımız ekran kartı) Toplamda 6100 TL cebimizden çıkan para.

3_pc_vs_console1_id1393001684_252197

 

SONUÇ

Sonuç olarak bilgisayarı seçip F2P oyunların tadını çıkartabilir, AAA oyunları daha ucuza oynayabilir ve oyun dışındaki bir çok işimizi halledebiliriz. Konsolu seçip, oyunları takas yaparak, kardeşlik sisteminden yararlanarak konsola harcadığımız parayı, bilgisayara oranla çok daha düşük seviyelere taşıyabiliriz.

Yazımın en başında da belirttiğim gibi bu sorunun, aslında net bir cevabı yok. Sizler için konsol ve bilgisayarların artı ve eksi yönlerine değindik. Fiyatlarını karşılaştırdık. Seçim Sizin.

1 yorum

1 yorum

 1. İbrahim Baydemir

  27 Aralık 2015 at 14:49

  Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Oppo kendi işlemcisini üretmek için adım atıyor!

Apple, Huawei ve Samsung; ürettikleri mobil ürünlerinde kendi mobil yonga setlerini kullanarak bu alanda bağımsız hareket edebilme şansına sahip oluyor. Yeterli altyapıya sahip olmayan pek çok akıllı telefon üreticisi ise Qualcomm ve MediaTek ile çalışmak durumunda kalıyor. Son dönemde adından söz ettiren Oppo, yakın dönemde başladığı bağımsız yonga tasarımı çalışmalarını hızlandırdı!


İlginizi çekebilir: PlayStation 5’in tanıtım günü belli olmuş olabilir!


Oppo, bağımsız işlemci tasarımı için çekirdek bir ekip kurdu!

Nikkei Asia Review’ın raporuna göre, Oppo’nun geçtiğimiz yıl başlattığı çalışmaları bir adım öteye taşımak için hazırlık yaptığı belirtiliyor. Bunun için Şanghay’da özel bir ofis kuran marka, mobil yonga konusunda tecrübe sahibi birkaç üst düzey ismi bünyesine kattı. Bu isimler arasında MediaTek eski COO’su Jeffrey Ju ve şirketin 5G çalışmalarında aktif olarak yer alan birkaç yöneticinin olduğu ifade ediliyor.

oppo reno 3 pro

Yönetimsel kadronun yanı sıra işin mühendislik tarafında da yoğun bir hazırlık başlamış. Çin’in en büyük ikinci yonga üreticisi UNISOC’tan üretim konusunda yetkin çok sayıda mühendisin transfer edildiği, gelen bilgiler arasında bulunuyor. Ayrıca Qualcomm ve Huawei’de çalışan bazı mühendisler de yakın zamanda Oppo tarafından transfer teklifi aldıklarını belirterek durumu doğruluyor.

Analistlere göre, Oppo’nun kendi mobil yongalarını üretme projesi zaten uzun süredir masada duruyordu. Amerika’nın geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei’ye karşı takındığı tutum şirketin çalışmalarını hızlandırmasına neden oldu. Sektör uzmanları ise işlemci üretiminde son kullanıcıyı memnun edecek seviyeye gelmenin hem zaman, hem de maliyet açısından kolay olmayacağını söylüyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Apple iPhone 12 tanıtımı, Kasım sonuna ertelenebilir!

iPhone 12

Cowen Yatırım Bankası tarafından yayımlanan bir rapora göre Apple, her yıl olduğu gibi Eylül Ayı ortasında gerçekleştirilmesi planlanan iPhone 12 modellerinin lansmanını 2 ay kadar erteleyerek Kasım Ayı sonunda gerçekleştirebilir. Önceki haberlerde, devam eden salgın sebebiyle lansman ve seri üretim süreçlerinin 1 ay kadar gecikebileceği tahmin ediliyordu. Bunlara ek olarak yeni yayımlanan habere göre üretim sayıları 2020 Yılı’nın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre %13 düşerek 35 milyon seviyesine geriledi.

iPhone 12 lansmanında, hepsi 5G bağlantısı destekli 4 model tanıtılaması bekleniyor. Daha önce piyasaya sürülen modellere göre daha küçük çentiklere sahip olması beklenen modeller, OLED panellerle gelecek. Tanıtılacak cihazların 6.7, 5,4 ve 6,1 inç ekran boyutlarına sahip olmaları bekleniyor. Söz konusu modellerin, iPad Pro tasarımını andıran keskin hatlar sunacağı tahmin ediliyor.

iPhone 12


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ekranlarını Samsung, LG ve BOE üretecek!


Apple iPhone 12 modellerinin, TSMC’nin 5 nm sürecinde üretilmiş A14 yonga setleri ile piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Serinin giriş seviyesi modelleri olacak 5,4 ve 6,1 inç ekran boyutlu iPhone’ların 4 GB, diğer 6,1 ve 6,7 inç boyutlu modellerin ise 6 GB RAM kapasitesine sahip olması bekleniyor. 512 GB’a kadar depolama kapasitesi sunacak olan modellerin en düşük 128 GB kapasite ile gelmesi bekleniyor. Bir önceki seride gördüğümüz 64 GB depolama kapasiteli modeller yerini 128 GB kapasiteli modellere bırakabilir.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Vivo X50 Pro canlı fotoğraflarıyla ortaya çıktı!

Vivo X50 Pro

Vivo X50 serisi hakkında son zamanlarda çok fazla teaser ve sızıntı gördük. Bugün ise Vivo X50 Pro, canlı fotoğraflarıyla görüntülendi. Cihazın canlı fotoğrafları, CGI olmayan ve kamera kurulumunu detaylıca görebileceğimiz şekilde paylaşıldı. Ayrıca ön taraftan da bir fotoğraf paylaşıldı ve burada ekranın kavisli olduğunu daha net görebiliyoruz.


İlginizi çekebilir: ZTE, Axon 11 SE’nin lansman tarihini onayladı!


Vivo X50 serisi hakkında başka neler ortaya çıktı?

Vivo, X50 Pro kamerasının tıpkı bir gimbal gibi çalıştığından bahsetmişti. Şirketin paylaştığı yeni teaser ile cihazın “micro-cloudstabilizasyonu ve kameranın optimizasyonu gösterildi. Bu arada Digital Chat Station taban sürüm X50 için bazı özellikler ortaya çıkardı. Cihaz 6.56 inçlik 1080p+ çözünürlüklü 90 Hz ekran tazeleme hızına sahip AMOLED bir ekran ile gelecek. Ayrıca renderlarda gördüğümüz gibi kavisli bir ekrana sahip olacak.

Vivo X50, arka tarafta 48 MP çözünürlüklü Sony IMX598 sensörünü kullanacak. İkincil kamera 13 MP çözünürlüklü Samsung S5K3L6, üçüncül kamera ise 8 MP OmniVision OV08A10 olacak. OmniVision 2x ve 3x optik zoom yapabilen kameralar için özel olarak tasarlanmıştır. Cihazın son arka kamerası ise 8 MP çözünürlüklü ultra geniş açılı Hynix Hi-846 sensörü olacak. Ön tarafta ise 32 MP çözünürlüklü Samsung GD1 sensörü bulunacak.

Vivo X50 Pro Vivo X50 Pro

DCS‘ye göre Vivo X50, Snapdragon 765G yonga seti ve 4.315 mAh pil kapasitesi ile gelecek. Ayrıca cihada 3.5 mm kulaklık girişi olması bekleniyor. X50 ve X50 Pro, 1 Haziran‘da resmi olarak tanıtılacak.

Devamını oku