Sosyal medya
MSI reklamı

Finans

Dünyanın en büyük kripto madencilik sitesi NiceHash hacklendi!

Kripto para madenciliği ve pazarı NiceHash, geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı sonucu 4700 Bitcoin’in kaybolduğunu itiraf etti. 64 milyon dolar değerinde bitcoin çalındığı belirtildi.

NiceHash kullanıcıların madencilik yapabilmesi için sistemlerini kiralayan Dünya’nın en büyük kripto-madencilik firmalarından biri.  Kiraladığı sistemlerle Bitcoin, Ethereum, Monero, Dash, Zcash, Litecoin ve diğer altcoinlerin elde edilmesi ve transferi hizmetleri sağlayan firma geçtiğimiz günlerde hack saldırısı sonucu 24 saat boyunca siteye ulaşımda problemler yaşamıştı.

NiceHash CEO’su Marko Kobal ve kurucularından Sasa Coh, sitelerinin hacklendiğini ve ödeme sistemi değiştirilirerek içerisindeki tüm Bitcoin hesaplarının boşaltıdığını açıkladı. Facebook üzerinden canlı yayın yapan yetkililer çalınan toplam paranın 64 milyon dolar(246 milyon tl) olduğunu belirtti.

reklam

Saldırı gerçekleştiği sırada Bitcoin fiyatlarının 19 bin dolara kadar yükselmesi hackerların verdiği zararın son derece büyük olmasına sebep olurken NiceHash sitesi siber güvenlik uzmanlarıyla hacker veya hacker grubunu belirlemeye çalışıyor. Marko Kobal saldırının 6 Aralık tarihinde Avrupa’nın dışından bir ip adresi üzerinden yaklaşık 4700 Bitcoin’in çalındığını ve NiceHash’in bilgisayarlarına erişildiğini söyledi. Bu erişim sayesinde hackerlar  NiceHash mühendisinin kimlik bilgilerini çalış ödeme sistemine giriş yaptılar.

Saldırı sonrası yatırımcıların ateş püskürdüğü Kobal ve Coh, Facebook yayınında kullanıcıların sorularını yanıtlamaktan ziyade kendilerini aklamaya çalıştı. Öte yandan birçok kullanıcı bunun yöneticilerin suçu olduğunu söylemekte. Birçok kullanıcının yönelttiği “Hesabımdaki Bitcoin bize iade edilecek mi?” sorusu defalarca sorulmasına rağmen yanıtlanmazken siteye hala erişim sağlanamamakta.

Kullanıcıların çoğu hack hareketinin düzmece olacağı yönünde şüphelere sahip. Öte yandan site üzerinden yapılan açıklama harici telafi için bir hareket yokken bu durum pekte mantıksız gelmiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finans

LG 2020 1. çeyrek raporları açıklandı!

LG 1. çeyrek raporlarına göre şirket genel anlamda iyi bir çeyrek geçirmiş olsa dahi mobil tarafta sıkıntılar devam ediyor.

İlginizi çekebilir: GIGABYTE AORUS yeni Z490 anakart serisini lanse etti!

reklam

LG 2020 1. çeyrek gelirleri oldukça iyi ancak mobil tarafta hala sıkıntılar mevcut!

LG, alt işletmelerinin ekonomik sonuçlarını içeren 1. Çeyrek raporunu paylaştı. Güney Koreli şirket tarihinde ikinci defa yılın ilk çeyreğinde 1 trilyon KRW’ı (826 milyar dolar) aştı. Şirketin toplam geliri ise 12.4 milyar dolar oldu. LG’nin Ev Aletleri, Hava Çözümleri ve Ev Eğlencesi şirketleri 6.95 milyar dolar gelir ile oldukça iyi sonuçlar elde etti. Tüm bu olumlu tablonun yanı sıra LG Mobil hala pazarda kalabilmek için mücadele ediyor. İlk çeyrek sonuçlarına göre şirketin mobil tarafı 843.9 milyon dolar değerinde satış yapmış durumda. İşletmenin 200 milyon dolar zarar ettiği düşünülürse sonuç oldukça kötü. İşletmenin giderleri, pazarlama ve diğer masraflarının yanı sıra kalkınma için harcanan değerlerin sonucu olarak mobil tarafta böyle bir zarar ortaya çıkmakta. İlginçtir ki şirketin 2020 1. çeyrek sonuçları geçtiğimiz yılın 4. çeyreğinden daha iyi fakat tabii ki de bu tablonun yeterli olmadığının hepimiz farkındayız.

LG Velvet

Koreli şirket geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %34 daha az akıllı telefon sattı. Tabii ki bu rakamlarda Çinli şirketlerin tedarik kesintilerinin de etkisi var. COVID-19 salgınından etkilenen tek şirket LG değil. Akıllı telefon satışlarında önümüzdeki yıl için genel bir düşüş beklenmekte. İçinde bulunduğumuz günlerde kullanıcıların daha temel ihtiyaçlarına öncelik vermeleri hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Şirketin son akıllı telefonu LG Velvet 5G oldukça büyük bir önem ifade ediyor. Yakında çıkacak telefon LG’nin yıllardır bir numaralı serisi olan G serisinin yerini alacak. Ancak söylentilere göre telefonun fiyatı Snapdragon 765G kullanan bir cihaza göre oldukça pahalı olacak. Bu hamlesi LG mobil için oldukça riskli olabilir.

Devamını oku

Finans

MasterCard, izinsiz abonelik yenilemeye dur dedi!

Yazan:

MasterCard

MasterCard şirketlerin bedava deneme sürümlerinin ardından kullanıcıların aboneliklerini izinsiz yenilemelerini yasakladı.

İlginizi çekebilir: Redmi Note 7 Pro Snapdragon 675’li ilk telefon olacak!

reklam

MasterCard bu sistemi nasıl işletecek?

Herhangi bir hizmetin ücretsiz deneme sürümünü kullanmak için ilk önce kullanıcı bilgilerimizi ve kredi kartı numaramızı yazarız. Daha sonra genellikle ücretsiz aboneliğin bitiş tarihini unuturuz ve belirlenmiş aylık ücret hesabımızdan kesilir. Yeni uygulamayla artık satıcılar, bitiş tarihi geldiğinde biz müşterilere aboneliğe devam etmek için para ödememiz gerektiğini bildiren bir metin veya e-posta gönderecekler. Bu mesajda satıcı adı, abonelik ücreti ve ödeme tarihi belirtilmek zorunda. 

MasterCard

Bu mesajda ayrıca fiyata gelen zamlar ve üyeliğin nasıl iptal edileceği hakkındaki bilgiler açıkça yazılacak. MasterCard bu uygulamasıyla günümüzde tüketicileri en çok mağdur eden durumlardan birine çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Devamını oku

Apple

eBay’de Apple Pay ile ödeme dönemi başlıyor!

Yazan:

Apple Pay

Popüler online alışveriş sitesi eBay, yaptığı açıklamayla müşterilerine yıl sonuna doğru ödemelerin artık Apple Pay ile de yapılabileceğini belirtti.


İlginizi çekebilir: eBay, PayPal ayrılığı 2400 kişiyi işsiz bırakacak

reklam

Apple Pay kullanımı artıyor

iPhone ve iPad kullanıcıları, Amerika Birleşik Devletleri‘nde sonbaharda başlayacak olan uygulamayla eBay‘in hem web sitesi hem de mobil uygulaması aracılığıyla ürün satın almak için Apple Pay‘i kullanabilecekler.

ebay apple pay

eBay , bu yılın başlarında Apple’in da bu değişimin bir parçası olduğu uçtan uca ödeme sistemine geçeceğini duyurdu. Amsterdam merkezli Adyen, PayPal’ı eBay’in birincil ödeme seçeneği olarak değiştireceklerini belirtti.

eBay, 2019 yılında yeni ödeme sistemini genişletip, müşterilerinin çoğunluğunu 2021 yılına kadar yeni sisteme geçirmeyi planlamakta. Apple ise bu süre zarfında daha fazla ürün ve bölge seçeneğine kavuşmuş olacak.

Devamını oku