Sosyal medya

Politika

Çin ile ticari görüşmeler ilerlerse Trump, Huawei kısıtlamalarını hafifletebilir

Steven ABD

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin yaptığı açıklamada ‘ Çin ile ticari görüşmelerin ilerlemesi halinde Donald Trump, Huawei üzerindeki kısıtlamaları hafifletebilir.’ dedi.

İlginizi çekebilir : Rusya 5G altyapısı Huawei’ye emanet!

reklam
MSI reklamı

Huawei kısıtlamaların kalması içi ticaretin gelişmesi gerekiyor

Reuters haber ajansına göre ; ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ‘ABD ve Çin arasındaki ticari görüşmelerin ilerlemesi halinde Başkan Donald Trump, Huawei üzerindeki kısıtlamaları hafifletebilir.’ açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından; olası anlaşmaların sağlanamaması konusunda, Steven ‘ Anlaşma sağlanmazsa Washington,  mali açıklıklarını kesmek için Huawei kısıtlamalarını koruyacaktır.’ dedi.

ABD ve Çin arasındaki ticaretin gelişmesi ve güvencenin sağlanması noktasında ABD’nin kısıtlamaları kaldırmakta istekli olduğu söyleniyor. Ancak bu noktada temkinli yaklaşan Mnuchin ‘ Ama bunlar ulusal güvenlik sorunları.’ dedi.

Ticaret savaşlarında ABD ilk olarak mali açıklıklarını kapatmak amacıyla Çin ürünlerinde vergiyi arttırmıştı. Ayrıca ABD, Çin telekomünikasyon devini, altyapısını Pekin’e bilgi sızdırmak amacıyla kullandığını suçlayarak Huawei’nin 5G şebekesini kullanmayı reddetti. Diğer ülkelere de Huawei ile anlaşmalarını durdurması noktasında baskı yapmıştı. Geldiğimiz noktada ise hazine sekreteri ‘ ABD’nin Çin’le anlaşma yapmaya hazır’ açıklamasını yaparak Çin’e yeşil ışık yaktı. Ayrıca bu konuda sekreter Steven ‘ Çin anlaşma ile ilerlemek istiyorsa, yaptığımız şartlar üzerinde ilerlemeye hazırız. Bunu istemiyorsa Trump mevcut ilişkilerden gayet memnun.’ diyerek mevut düzenin korunacağını belirtti.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

ABD, Türkiye’yi Huawei hakkında uyardı!

ABD hükümeti, Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşının teknoloji tarafındaki baş aktörü olarak Huawei’yi görüyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana marka aleyhinde ticari kısıtlamalar uygulanırken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Türkiye’yi Huawei faaliyetleri nedeniyle uyardı!


İlginizi çekebilir: Nokia 7.3 tasarım detayları sızdırıldı!

reklam
MSI reklamı

Mike Pompeo: Huawei, Türkiye için risk oluşturuyor!

Washington Examiner dergisine bir röportaj veren Pompeo, ZTE ve Huawei’nin Türkiye’de artan faaliyetlerine vurgu yaptı. Bu hareketlilikten rahatsız olduklarını belirten Pompeo, “Çin Komünist Partisi’nin elinde Türkiye’den gelen önemli miktarda verinin bulunması, her zamankinden daha dikkatli olmamız anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Mike Pompeo, Huawei’nin Türkiye’deki faaliyetlerini yoğunlaştırmasının askeri ve güvenlik iletişim ağlarını etkilemesine izin vermeyeceklerini vurguluyor.

Özellikle son yıllarda Türkiye’de kurulan 4G – 5G altyapı ürünlerinin dağılımında Huawei ve ZTE firmaları öne çıkıyor. Ericsson ve Cisco gibi ABD’ye yakın ağ sağlayıcıları ise maliyet dezavantajından dolayı ikinci planda kalmış durumda. Bundan ötürü Amerika hükümetinin rahatsızlık duyduğu ve Pompeo’nun son açıklamalarının bu konuyla ilişkili olduğu belirtiliyor. Öte yandan Çin’in dünya genelinde ticaret ağını güçlendirmek için başlattığı “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin Türkiye’yi kapsaması da Amerika’yı endişelendiriyor.

huawei abd türkiye

Amerika hükümeti, Huawei başta olmak üzere Çin merkezli çoğu teknoloji markasını hükümet casusu ve Çin Komünist Partisi’ne bağlı olmakla suçluyor. Huawei’nin savunması ise şirket faaliyetlerinin tamamen bağımsız şekilde yürütüldüğüne yönelik şekilleniyor. Bakalım Çin-ABD geriliminde Türkiye’ye yönelik ifadeler nasıl karşılık bulacak?

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Haber

Netflix, Cemal Kaşıkçı sansürüne ilişkin itirafta bulundu

Yazan:

Netflix

Anadolu Ajansı‘nın haberine göre; Netflix, Suudi Arabistan veliaht prensi Muhemmed bin Selman‘ın Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili eleştirildiği bir programın Suudi Arabistan‘da yayından kaldırması karşılığında, pedofili ve eşcinsellik içerikli videoları yayınlamalarına izin verildiğini açıkladı.


İlginizi çekebilir: Netflix, bazı dizi ve filmleri ücretsiz hale getirdi!

reklam
MSI reklamı

Netflix CEO’sundan itiraf

Netflix CEO’su Reed Hastings‘in CNN‘e verdiği bir röportajda; Ocak 2019‘da Hasan Minhaj‘ın sunduğu Patriot Act adlı programın, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bölümünün Suudi Arabistan‘da yayından kaldırılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Netflix
Yeni yayımladığı kitabında ifade özgürlüğünden bahseden Reed Hastings, Suudi Arabistan‘ın talebi doğrultusunda söz konusu programın yayından kaldırılmasının doğru bir karar olup olmadığının sorulması üzerine, “Bu çok zor bir karardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Patriot Act‘in ilgili bölümünün yayından kaldırılmasına karşılık; Queer Eye, Sex Education ve Orange is the New Black gibi programları Suudi Arabistan‘da yayınlama şansı bulduklarını belirten Reed Hastings, “Bu endişe verici bir tavizdi, bunu onaylamamız kolay olmadı ama bu adımın iyi birisi olduğunu düşünüyoruz.” sözleriyle kararını savundu.

Reed Hastings‘in açıklamalarının ardından, sosyal medya kullanıcıları söz konusu programlarda pedofili ve eşcinsellik gibi ögelerin çokça bulunduğunu ancak Suudi Arabistan‘ın siyasi çıkarları için bu programların yayınlanmasına izin verildiğini belirterek, Netflix‘in kararına tepki gösterdi.

“Tüm dünyada sanatsal özgürlüğü destekliyoruz. Geçerli bir hukuki talep üzerine bu bölümü sadece Suudi Arabistan’da yayından kaldırdık.” açıklaması her kesimden eleştiri çekmişti.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Politika

TikTok CEO’su Kevin Mayer istifa etti

TikTok‘un CEO‘su Kevin Mayer, son gelişen olaylar sonrası istifa etti. Disney‘de de yöneticilik yapmış olan Mayer, Amerika hükümetinin son hamleleri sonrası bu kararı aldı.

İlginizi çekebilir: Realme 6 ve 6i modelleri yeni özelliklerle güncellendi

reklam
MSI reklamı

Kevin Mayer, Disney‘de de yöneticilik yapmış önemli bir yönetici. Mayer, Amerika hükümetinin TikTok ile aldığı son karar sonrası istifa etme kararı aldı ve TikTok‘a katıldıktan 100 gün sonra istifa etmiş oldu. Amerika hükümeti, TikTok‘un Amerika operasyonlarının satılmaması durumunda uygulamanın ülkede engelleneceğine dair bir karar çıkarmıştı. Donal Trump’ın imzasıyla da bu karar yürürlüğe konmuştu. Bu karar sonrasında da TikTok karşı dava açma kararı almıştı. TikTok‘tan bir yetkili yaptığı açıklamada Kevin Mayer‘in yaşanan süreçte yaşadıklarını anladıklarını ve kararına saygı duyduklarını, TikTok bünyesindeki çalışmalar için kendisine teşekkür ettiklerini belirtti ve sonraki hayatında kendisine başarılar diledi. Şuan genel menajer konumundaki Vanessa Pappas da Mayer yerine geçici olarak baş yönetici konumuna getirildi.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu