Sosyal medya

Politika

Çin ile ticari görüşmeler ilerlerse Trump, Huawei kısıtlamalarını hafifletebilir

Steven ABD

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin yaptığı açıklamada ‘ Çin ile ticari görüşmelerin ilerlemesi halinde Donald Trump, Huawei üzerindeki kısıtlamaları hafifletebilir.’ dedi.

İlginizi çekebilir : Rusya 5G altyapısı Huawei’ye emanet!

reklam
Aorus reklamı

Huawei kısıtlamaların kalması içi ticaretin gelişmesi gerekiyor

Reuters haber ajansına göre ; ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ‘ABD ve Çin arasındaki ticari görüşmelerin ilerlemesi halinde Başkan Donald Trump, Huawei üzerindeki kısıtlamaları hafifletebilir.’ açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından; olası anlaşmaların sağlanamaması konusunda, Steven ‘ Anlaşma sağlanmazsa Washington,  mali açıklıklarını kesmek için Huawei kısıtlamalarını koruyacaktır.’ dedi.

Adventure İstanbul

ABD ve Çin arasındaki ticaretin gelişmesi ve güvencenin sağlanması noktasında ABD’nin kısıtlamaları kaldırmakta istekli olduğu söyleniyor. Ancak bu noktada temkinli yaklaşan Mnuchin ‘ Ama bunlar ulusal güvenlik sorunları.’ dedi.

Ticaret savaşlarında ABD ilk olarak mali açıklıklarını kapatmak amacıyla Çin ürünlerinde vergiyi arttırmıştı. Ayrıca ABD, Çin telekomünikasyon devini, altyapısını Pekin’e bilgi sızdırmak amacıyla kullandığını suçlayarak Huawei’nin 5G şebekesini kullanmayı reddetti. Diğer ülkelere de Huawei ile anlaşmalarını durdurması noktasında baskı yapmıştı. Geldiğimiz noktada ise hazine sekreteri ‘ ABD’nin Çin’le anlaşma yapmaya hazır’ açıklamasını yaparak Çin’e yeşil ışık yaktı. Ayrıca bu konuda sekreter Steven ‘ Çin anlaşma ile ilerlemek istiyorsa, yaptığımız şartlar üzerinde ilerlemeye hazırız. Bunu istemiyorsa Trump mevcut ilişkilerden gayet memnun.’ diyerek mevut düzenin korunacağını belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple, Çin’deki Uygur Türkleri’nin Zorla Çalıştırılmasına Karşı Çıktı

Yazan:

Apple

Apple, Nike ve Coca-Cola, Çin hükümeti tarafından zulüm gördüğü bilinen Uygur Türkleri‘ne ev sahipliği yapan Doğu Türkistan bölgesinde zorunlu işçilik ile yapılan malları yasaklayacak bir yasa tasarısına destek veren açıklamalarda bulundu. Bir Capitol Hill çalışanı, yasayı iki partinin desteklediğini ve yıl sonundan önce meclisten geçebileceğini söyledi.


İlginizi çekebilir: Çin, Özellikle Uygur Türklerini İzleme Uygulaması Yüklemeleri İçin Zorluyor!

reklam
Aorus reklamı

Çin’deki birçok fabrikada ücretsiz veya çok düşük ücretlerle işçi çalıştırılıyor

Yasa tasarısı Eylül ayında ABD Temsilciler Meclisi’nde 406 evet – 3 hayır oylarıyla kabul edildi ve şu an senatoda. Kabul edilirse, insan haklarının korunması amacıyla Doğu Türkistan‘da zorunlu çalıştırma ile üretilen ürünlerin ithalatına kısıtlamalar getirecek.

Bu bölge, Çin‘in endişe verici bir oranda gözetim altına aldığı ve hapse attığı bildirilen tahmini 12 milyon Uygur Türkü‘ne ev sahipliği yapıyor.

Adventure İstanbul

Pekin bu iddiaları defalarca yalanladı. Yine de dünya hükümetleri, Birleşmiş Milletler‘in insan hakları ihlalleri olarak adlandırdığı suç için Çin‘i suçlamaya başladı. Buna Zorunlu İşçilik Yasası’nın Amerika’da meclisten geçmesi de dahil.

Apple

Yasa hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların desteğine sahip. Yine de ürünlerini bir araya getirmek ve dağıtmak için Çinli şirketlere ve işçilere güvenen büyük ABD işletmeleri, kendilerini Amerika ve Çin arasında sıkışıp kalmış durumda buluyor.

Çin Apple için dünyanın en büyük 3. pazarı

Apple dahil dünyanın en büyük şirketlerinin çoğu, mallarını üretmek için Çin‘den geçen tedarik zincirlerine güveniyor. Çinli tüketiciler de bu şirketlerin satış tabanlarının büyük ve büyüyen bir parçası. Örneğin Apple, Ekim ayında Çinli müşterilerin ürünlerine yaklaşık 8 milyar dolar harcadığını söyledi. Bunun da Çin‘i Amerika ve Avrupa‘nın ardından üçüncü büyük pazar haline getirdiğini belirtti.

Apple, Uygur’ları Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası‘nı desteklediğini söyledi ve “insanları zorla çalıştırmaktan nefret ediyoruz” dedi. Şirketin, kanun koyucuların “zorla çalıştırmayı ortadan kaldırma ve ABD yasalarını güçlendirme” çabalarını desteklediğini ve bunu başarmak için onlarla birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Nike yaptığı açıklamada, tasarının aleyhine çalışmadıklarını söyledi. Hem Nike hem de Coca-Cola, zorla çalıştırmanın kendi davranış kurallarına aykırı olduğunu ve her bir kötü davranışın kökünün kazındığından emin olmak için tedarik zincirlerini denetlediklerini söyledi.

Apple

Apple on yıldan fazla bir süredir, kaç tedarikçisinin çalışanları makul olmayan uzun saatler çalışmaya ittiğini, kaç tane güvenlik olayı bulduğunu ve çocuk işçiliğini önlemeye karşı ne kadar başarılı olduğunu gösteren verileri içeren yıllık tedarikçi sorumluluğu raporları yayınlıyor.

Apple web sitesinde raporlar için  “Tedarikçilerin işçileri için adil çalışma saatleri, güvenli bir çalışma sahası ve ayrımcılıktan uzak bir ortam sağlamalarını şart koşuyoruz. Bu korumalar, bir kişinin işi veya konumu ne olursa olsun tedarik zinciri boyunca geçerlidir.” dedi.

Devamını oku

Haber

ABD, Türkiye’yi Huawei hakkında uyardı!

ABD hükümeti, Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşının teknoloji tarafındaki baş aktörü olarak Huawei’yi görüyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana marka aleyhinde ticari kısıtlamalar uygulanırken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Türkiye’yi Huawei faaliyetleri nedeniyle uyardı!


İlginizi çekebilir: Nokia 7.3 tasarım detayları sızdırıldı!

reklam
Aorus reklamı

Mike Pompeo: Huawei, Türkiye için risk oluşturuyor!

Washington Examiner dergisine bir röportaj veren Pompeo, ZTE ve Huawei’nin Türkiye’de artan faaliyetlerine vurgu yaptı. Bu hareketlilikten rahatsız olduklarını belirten Pompeo, “Çin Komünist Partisi’nin elinde Türkiye’den gelen önemli miktarda verinin bulunması, her zamankinden daha dikkatli olmamız anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Mike Pompeo, Huawei’nin Türkiye’deki faaliyetlerini yoğunlaştırmasının askeri ve güvenlik iletişim ağlarını etkilemesine izin vermeyeceklerini vurguluyor.

Adventure İstanbul

Özellikle son yıllarda Türkiye’de kurulan 4G – 5G altyapı ürünlerinin dağılımında Huawei ve ZTE firmaları öne çıkıyor. Ericsson ve Cisco gibi ABD’ye yakın ağ sağlayıcıları ise maliyet dezavantajından dolayı ikinci planda kalmış durumda. Bundan ötürü Amerika hükümetinin rahatsızlık duyduğu ve Pompeo’nun son açıklamalarının bu konuyla ilişkili olduğu belirtiliyor. Öte yandan Çin’in dünya genelinde ticaret ağını güçlendirmek için başlattığı “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin Türkiye’yi kapsaması da Amerika’yı endişelendiriyor.

huawei abd türkiye

Amerika hükümeti, Huawei başta olmak üzere Çin merkezli çoğu teknoloji markasını hükümet casusu ve Çin Komünist Partisi’ne bağlı olmakla suçluyor. Huawei’nin savunması ise şirket faaliyetlerinin tamamen bağımsız şekilde yürütüldüğüne yönelik şekilleniyor. Bakalım Çin-ABD geriliminde Türkiye’ye yönelik ifadeler nasıl karşılık bulacak?

Devamını oku

Haber

Netflix, Cemal Kaşıkçı sansürüne ilişkin itirafta bulundu

Yazan:

Netflix

Anadolu Ajansı‘nın haberine göre; Netflix, Suudi Arabistan veliaht prensi Muhemmed bin Selman‘ın Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili eleştirildiği bir programın Suudi Arabistan‘da yayından kaldırması karşılığında, pedofili ve eşcinsellik içerikli videoları yayınlamalarına izin verildiğini açıkladı.


İlginizi çekebilir: Netflix, bazı dizi ve filmleri ücretsiz hale getirdi!

reklam
Aorus reklamı

Netflix CEO’sundan itiraf

Netflix CEO’su Reed Hastings‘in CNN‘e verdiği bir röportajda; Ocak 2019‘da Hasan Minhaj‘ın sunduğu Patriot Act adlı programın, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bölümünün Suudi Arabistan‘da yayından kaldırılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Netflix
Yeni yayımladığı kitabında ifade özgürlüğünden bahseden Reed Hastings, Suudi Arabistan‘ın talebi doğrultusunda söz konusu programın yayından kaldırılmasının doğru bir karar olup olmadığının sorulması üzerine, “Bu çok zor bir karardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Adventure İstanbul

Patriot Act‘in ilgili bölümünün yayından kaldırılmasına karşılık; Queer Eye, Sex Education ve Orange is the New Black gibi programları Suudi Arabistan‘da yayınlama şansı bulduklarını belirten Reed Hastings, “Bu endişe verici bir tavizdi, bunu onaylamamız kolay olmadı ama bu adımın iyi birisi olduğunu düşünüyoruz.” sözleriyle kararını savundu.

Reed Hastings‘in açıklamalarının ardından, sosyal medya kullanıcıları söz konusu programlarda pedofili ve eşcinsellik gibi ögelerin çokça bulunduğunu ancak Suudi Arabistan‘ın siyasi çıkarları için bu programların yayınlanmasına izin verildiğini belirterek, Netflix‘in kararına tepki gösterdi.

“Tüm dünyada sanatsal özgürlüğü destekliyoruz. Geçerli bir hukuki talep üzerine bu bölümü sadece Suudi Arabistan’da yayından kaldırdık.” açıklaması her kesimden eleştiri çekmişti.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler