Sosyal medya

Otomotiv

Canoo, fütüristik tasarımlı panelvanı MPDV’yi duyurdu

Canoo
Darüşşafaka

Canoo firması bu fütüristik araç ile taşımacılıkta kullanılacak şık ve çok amaçlı bir alternatif olmayı hedefliyor. Aracın başlangıç fiyatının 33.000 dolar olması ve 2023 yılı gibi trafiğe çıkması bekleniyor. Firma daha önce de ürettiği araçları müşterilerine abonelik yoluyla satmayı planladığını açıklamasıyla gündeme gelmişti.


İlginizi Çekebilir: Honda SUV e:concept, firmanın gelecek SUV’lerine ışık tutuyor


MPDV modelinin özelliklerine bir göz atalım

MPDV, iki farklı model olarak piyasaya sürülecek. MPDV1 modeli 5.5 metreküp, MPDV2 modeli ise 11 metreküp‘lük yükleme hacmine sahip olacak. Her iki varyantta 200 hp güç ve 320 Nm tork ile gelecek. Taşıyabilecekleri maksimum yük ve tam şarjla alabilecekleri yol, pil boyutuna bağlı olacak. Başlangıçta MPDV1 modeli için üç seçenek olacak. 40 kWh’lik pil ile 210 km, 60 kWh’lik pil ile 305 km ve 80 kWh’lik pil ile 370 km yol alınabilecek. MPDV2 modeli için bu değerler 48 ile 65 km arasında değişebilecek. Panelvan ayrıca ikici seviye otonom sürüş özelliği de sunacak.

Canoo

reklam
Aorus reklamı

MPDV’yi en ilginç kılan unsur tasarımı. Araç sanki son dönemde hatalarla dolu çıkış yapmasıyla oyuncuların gündeminden düşmeyen Cyberpunk 2077 oyunundan fırlamış gibi. MPDV iç tasarımında da sürücülerin hayatını kolaylaştıran detaylara sahip. Örneğin sürücü tarafındaki kapıda elektrik prizleri, telefon tutucuları ve saklama alanı bulunurken yaklaşık 2 mt’lik yükseklik ise içeride dolaşmak için bolca alan sunuyor. Ayrıca yükleme rampası, saklama dolabı, elektrikli aletler için 240 voltluk priz ve hatta katlanabilir bir dolly de araçta mevcut.

Canoo firmasının MPDV model elektrikli panelvanı, fütüristik tasarımı ve sunduğu kullanıcı dostu özellikler sayesinde oldukça dikkat çekici duruyor. Umarın bu ve benzeri araçları ülkemizde de en kısa zamanda görebiliriz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yeni teknolojiler ve simülasyon oyunları meraklısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Ferrari’nin yeni F1 direksiyonunu Carlos Sainz’den dinleyin

Darüşşafaka

2021 sezonu için Ferrari ile anlaşma imzalayan Carlos Sainz, yayınlanan bir videoda Ferrari’nin yeni F1 direksiyonunu anlatıyor. Yeni sezondan önce 3 ay boyunca bu direksiyon hakkında eğitim alan Sainz, hala daha eğitimi almaya devam ettiğini söylüyor. Sainz, direksiyonun özelliklerine hakim olmak zor olsa da çok da kötü olmadığını belirtti.


İlginizi çekebilir: Google Kamera Nasıl Kurulur? | Mi Kamera vs GCam


F1, otomotiv dünyasındaki en son ve en üst seviye teknolojierin kullanıldığı bir alan. Hatta orada kullanılan teknolojilerin, gündelik hayatta kullandığımız araçlar için uyarlanmış hallerini farkında olmadan bile kullanıyoruz. Son zamanlarda çıkan otomobillerin radyoları bile 10 yıl içinde büyük bir sıçrama yaşadı. Önceden sadece müzik sistemini kontrol ettiğimiz donanımlar üzerinden artık klima gibi araç donanımlarını bile kontrol edebiliyoruz. Gündelik hayatta bile durum bu haldeyken F1 araçlarının barındırdığı teknolojilerin ne kadar karmaşıklaştığını buradan anlayabiliriz.

F1 araçlarının direksiyonu üzerinde, araç kontrolüne dair neredeyse bütün işlevleri kontrol eden tuşlar yer alıyor. Misal, üstünde “N” yazan büyük yeşil tuşla arabanın vitesi boşa atılıyor. N tuşunun hemen yanında, üzerinde “PC” yazan tuş ile takımınızdan gelen pite giriş komutunu duyduğunuzu onaylayabiliyorsunuz.

reklam
Aorus reklamı

Ferrari’nin yeni F1 direksiyonu

 

F1 araçlarında da sürüş modları yer alıyor

Artık gündelik araçlarımızda bile yer alan sürüş modları, F1 araçlarında da bulunuyor. Ferrari’nin direksiyonunda ise sürüş modlarını ayarlamak için kullanılan anahtar, üzerinde markanın şahlanan at logosu yer alıyor.  Butonu çevreleyen çizelgeye baktığımızda “RACE” ve “BOX” (Box modu, pite girilen esnada kullanılan moddur.) gibi temel işlevlerin yanında birçok mod görmek mümkün. “WU” ile motoru ısıtabilir, “PSH” ile sıralama turlarında araca takviye güç yapabilirsiniz. Bu modlar ile aracın güç aktarım sistemini, araca zarar vermeden en üst performans ile kullanmak hedefleniyor.

Ferrari’nin direksiyonu üzerinde motorun gücünü ayarlayan bir düğme de bulunuyor. Sağ alt tarafta, “ENG” yazan bu düğme ile 1’e ne kadar yakın bir ayarda olursanız, araç o kadar tam güç verme eğiliminde oluyor. Direksiyonun alt kısmında ise lastiklerin ne kadar aşındığını gösteren bir kadran yer alıyor. Malum, lastiklerin F1 için oldukça önemli. Sırf lastiklerdeki sorunlar yüzünden birçok pilotun yarıştan çekildiği, hatta yarışların iptal olduğu bile olmuştu. Ayrıca direksiyondan motor freni, akü kullanımı, lastik tipi seçimi, debriyaj ayarı gibi daha bir çok özellik de kontrol edilebiliyor.

F1 demişken, Türkiye GP’si hakkındaki son durum

13 Haziran‘da yapılması planlanan Türkiye GP‘sinin gidişatı, Türkiye‘nin İngiltere tarafından kırmızı listeye alınması üzerine belirsiz bir hale geldi. Eğer ki yarış yine de yapılırsa takımlar ve pilotları İngiltere’ye döndüğünde iki hafta boyunca karantina altında kalmaları gerekecek. F1 ekibinin karantina sürecinden muaf tutulması durumunda bile yarışın yapılacağına kesin gözüyle bakılamıyor.

İngiltere hükumeti ise böyle bir muafiyetin olmayacağını söylüyor. Bu durumda Türkiye GP’sinin iptal olmaması için tek çıkar yol, İngiliz takımlarının Türkiye GP’sinden sonra İngiltere’ye dönmeden Avrupa’da kalıp, sonraki yarışı beklemeleri. Yani bu olay, takımların tüm ekip üyelerinin 4-6 hafta gibi bir süre boyunca evlerinden ve takım çalışmalarından uzak kalıp, 27 Haziran‘daki Fransa GP‘sine direkt geçmeleri demek oluyor.

Haas takımının patronu Gunther Steiner, “Her türlü senaryo mümkün fakat insanlardan isteyebileceğimiz fedakarlıkların da bir sınırı var. Burada, insanları evlerinden 6 hafta uzak tutmaktan bahsediyoruz. Bu hiç de basitçe karar verilecek bir durum değil. Fakat bir yolunu bulacağız.” dedi

Mercedes AMG takımının patronu Toto Wolff ise, “Stefano Domenicali (F1 CEO’su)’nin doğru bir karar vereceğini düşünüyoruz. Dünyanın herhangi bir yerinde iki haftta boyunca bir otelde karantinada kalmak çok da hoş bir durum değil. Dolayısıyla Domenciali’nin planını bekleyip, ona göre yolumuzu çizeceğiz.” dedi.

Kaynak: Carscoops, tr.motorsport.com

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Haber

Yeni MINI John Cooper Works Performansı Konforlu Sürüşle Birleştiriyor

Yazan:

MINI
Darüşşafaka

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu MINI,  performans modeli MINI John Cooper Works’ü yeniledi. Yeni MINI John Cooper Works, yüksek performans sürüş dinamiklerini lüks ve konforla birleştiriyor.


Bakmakta fayda var: Among Us sonunda PlayStation’a geliyor!


Yarış pistlerinden aldığı mirası şehrin caddelerine taşıyan MINI’nin ikonik modeli MINI John Cooper Works, farklı tasarımı ve lüks donanımıyla artık  daha iddialı. Yeni MINI John Cooper Works genlerinden gelen yarışçı karakterini korurken, yüksek standart donanımlarıyla aynı zamanda çok daha konforlu şehir sürüşü vadediyor.

Standart Donanımda Yeni Bir Eşik

MINI

reklam
Aorus reklamı

Yeni MINI John Cooper Works yenilenen tasarımı ve sürücü asistanı donanımlarıyla yüksek performansın yanı sıra güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor. Direksiyon ısıtması, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Fren Fonksiyonlu Hız Sabitleyici ve Park Mesafe Kontrolü, Yeni MINI John Cooper Works’ün standart donanımları arasında yer alıyor. Yeni MINI John Cooper Works standart olarak gelen siyah panel tasarımına sahip 8,8 inç dokunmatik bilgi-eğlence ekranıyla da dikkat çekiyor. Yeniden tasarlanan orta gösterge ekranı araç ayarlarının, ses işlevlerinin ve navigasyonun kontrolünü yapan yeni bir işletim sistemine sahip. Uygulamaları daha da sezgisel hale getiren yeni işletim sistemiyle dokunmatik ekranda bir kaydırma hareketi ile seçilebilen Canlı Pencere Öğeleri de ilk kez sunuluyor.

Bilgi-eğlence ve gösterge ekranı iki farklı renkte kişiselleştirilebiliyor. “Lounge” modunda, ekran yüzeyleri rahatlatıcı mavi ve turkuaz tonlarında görünürken, “Sport” modunda ekran arka planları kırmızı ve antrasit renge geçiyor. Ekranların renk seçenekleri Yeni MINI John Cooper Works’te standart olan MINI Sürüş Modlarına bağlanabiliyor. Bu sayede “Sport” sürüş modu etkinleştirildiğinde, gaz pedalı, direksiyon özellikleri, amortisör ve vites seçim özellikleriyle aynı anda ekran rengi de değişebiliyor.

 Sportif Tasarım

MINI

MINI’nin güncel tasarım diliyle şekillenen Yeni MINI John Cooper Works, ön tarafta yuvarlak LED farlar ve aşağıya doğru uzanan altıgen radyatör ızgarasıyla dikkat çekiyor. Genişletilmiş motor soğutma kanalları, otomobilin sportif görünümüne katkı sağlarken, aynı zamanda fren sisteminin optimum sıcaklıkta kalmasına yardımcı oluyor. Yeniden tasarlanan difüzör ve arka rüzgarlık hava akışını kontrol ederek, Yeni MINI John Cooper Works’ün yere daha sağlam basmasını sağlıyor.

Saf Performans Sunan TwinPower Turbo Motor

MINI

Yeni MINI John Cooper Works’ün yarış uzmanlığıyla geliştirilen 2,0 litrelik motoru TwinPower Turbo teknolojisiyle, 231 hp güç ve 320 Nm tork sunuyor. 8-ileri Steptronic Sport şanzımanlı Yeni MINI John Cooper Works 0-100 km/sa hızlanması için sadece 6,1 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Yeni Adaptif Süspansiyon ile Hem Yolda Hem Pistte Üstün Yol Tutuş

MINI

Yeni MINI John Cooper Works’ün sportif süspansiyon ayarı, sadece yarış pistindeki hızlı sağ-sol kombinasyonlarında değil, aynı zamanda dolambaçlı şehir trafiğinde de heyecan veren çevik yol tutuşuna katkıda bulunuyor. Frekans seçimli amortisör teknolojisi ile sportiflik ve sürüş konforu arasında optimize edilmiş bir denge sağlayan Adaptif Süspansiyonun yeni bir versiyonu da artık bir seçenek olarak MINI tutkunlarına sunuluyor. Yeni MINI John Cooper Works’ün, yenilenen Adaptif Süspansiyonu eskisine göre yüzde ondan daha fazla sönümleme gücüyle çalışıyor.

İki adet 85 milimetre paslanmaz çelik egzoz borusuna sahip spor egzoz sistemi,  sesiyle Yeni MINI John Cooper Works’ün performansına eşlik ediyor. Performans denilince akıllara fren üreticisi olan Brembo da geliyor. Brembo ile iş birliği içinde geliştirilen spor fren sistemi standart donanımın bir parçası olurken, ön tekerleklerde dahili havalandırmalı disklere sahip dört pistonlu Yeni MINI John Cooper Works logosunu taşıyan kırmızı fren kaliperleri, otomobili en kısa mesafede durdurma görevini başarıyla yerine getiriyor. Standart olarak sunulan 18 inç Circuit Spoke alaşım jantlar otomobilin dış tasarım ögelerini pekiştiriyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Volkswagen ID.4 yılın otomobili seçildi!

Yazan:

Volkswagen ID.4 Ön Görünüm
Darüşşafaka

World Car of the Year (WCOTY) yani “Dünyada Yılın Otomobili” ödülü her yılın başlarında açıklanan bir ödül. Birçok farklı ülkeden otomotiv alanında tecrübeli 90’dan fazla jürinin oylamasıyla aylar süren bir sürecin sonunda belirlenen bu ödül, genel kazanana ek olarak birkaç farklı kategoride de kazanan otomobilleri belirliyor. 2021 yılının dünyadaki en iyi otomobili ise Volkswagen ID.4 olarak belirlendi.

Volkswagen ID.4’ü bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse de bu aracın bir elektrikli SUV olduğunu söyleyebiliriz. Bu model an itibariyle, Volkswagen’in ID serisi elektrikli araçları arasında ID.3 adlı elektrikli hatchback’in bir üst modeli niteliğinde bulunuyor.


Bu da ilginizi çekebilir: Volkswagen elektrikli mobil şarj prototip robotunun videosu yayınlandı


Volkswagen, ID.4 adlı bu başarılı elektrikli SUV’sinin üretimine de çoktan başladı ve hatta birçok ID.4 bayilerdeki yerini almış durumda. Buna ek olarak ABD gibi ülkelerde basın mensuplarına test araçları da verildi. ID.4’ün 2 farklı batarya seçeneği ile sunulduğunu da biliyoruz. Bunlar 55 kWh ve 77 kWh kapasite şeklinde. Sundukları menzil değerleri de 346 ve 522 km oluyor. Bu menzil değerlerinin en güncel ve tutarlı WLTP standartlarına göre hesaplandığını da belirtmiş olalım.

reklam
Aorus reklamı

Volkswagen ID.4 Arka Görünüm

Arkadan itişli ID.4’ün 204 beygir güç ve 310 Nm tork üreten 1 adet elektrik motoruna sahip olduğunu da biliyoruz. Volkswagen, aracın bu motor ile 0-100 km/s hızlanma değerini 8.5 saniye, maksimum hız değerini de 160 km/s olarak açıklıyor.

Ayrıca tüm bunlara ek olarak Volkswagen ID.4’ün ilerleyen zamanlarda GTX isim ekine sahip 4 tekerden çekişli performanslı bir versiyonunun geleceğini de biliyoruz. Çünkü Volkswagen, yakın zaman önce bu konuda bazı ipucu paylaşımları gerçekleştirmişti.

Volkswagen ID.4 İç Mekan

Volkswagen ID.4’ü bir kenara bırakarak World Car of the Year ödülünün 2021’de diğer kategorilerdeki kazananlarına bakacak olursak, lüks otomobil kategorisinde yeni nesil Mercedes-Benz S Serisi’ni, performans otomobili kategorisinde yeni Porsche 911’i, şehir otomobili kategorisinde bir diğer elektrikli otomobil olan Honda e’yi, tasarım kategorisinde de yeniden canlanan ikonik bir otomobil olan Land Rover Defender’ı görüyoruz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler