Sosyal medya

İnternet

Brave Browser Nedir? Tam Gizlilik Sunuyor Mu? İşte Tüm Bilinenler

Dijital çağda, gizlilik sorunlarıyla ilgili artan endişeler görmezden gelinemeyecek kadar ciddi hale geldi. Tehlikede olan kişisel veriler, para ve hatta arama alışkanlıklarınızı takip etmektir, bunların hepsi bir anda kaybolabilir veya dikkatli olmazsanız yanlış amaçlar için kullanılabilir. Tabii ki, arama tarayıcınızın izleri bile saldırıya uğrayabilir! Kısacası, mahremiyet bir atıştırmaya gider. Kesinlikle kimse özel bilgilerini sızdırmak istemez. Artık çoğu insan Google Chrome, Safari, Microsoft Edge, FireFox gibi tarayıcıları ve verilerinizi bilgisayar korsanlarının saldırılarından korumak için donatılmış büyük şirketlerin diğer tarayıcılarını kullanıyor. Ancak dikkatli olun! Bu, işleri güvende tutmak için yeterli seviyede güvenlik olasılığı yok. Arama motoru verilerinizi gerçekten düzgün bir şekilde korumak için birkaç güvenlikle donatılmış uzantıya veya gizlilik ayarına ihtiyacınız var. Ana odak noktası gizlilik sağlamak ve reklamların ve diğerlerinin sizi izlemesini engellemek olan bir tarayıcı var.


İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy S22, Snapdragon 8 Gen 1 İle Birlikte Piyasaya Sürülecek; İşte Detaylar


Günümüzün web tarayıcısı olan ‘Brave‘, kurulum ve uzun süreçleri ortadan kaldıran, yalnızca veri güvenliğine odaklanmanıza olanak tanıyan, gizlilik odaklı kendi arama motoruna sahiptir. Çevrimiçi etkinliğinizi izleyen izleyiciler ve üçüncü taraf tanımlama bilgileri, Brave tarayıcısı tarafından engellenebilir. Ancak, reklamlardan ve çerezlerden Facebook ve Google giriş düğmelerine kadar, tarayıcı, engellenmesini istediğiniz şeyleri kontrol etmenizi sağlar.

Şimdi, Brave tüm reklamları engellerse, içerik oluşturma web sitelerinin nasıl kazanacağını düşünüyor olmalısınız? Brave‘in buna da bir çözümü var. CNET‘in bildirdiği üzere, Brave web tarayıcı, içerik oluşturucuları, ziyaret ettiğinizde kullanıcıların web sitelerine anonim katkılarda bulunmalarına izin veren akıllı bir yaklaşım benimserken ve yayıncılar veya içerik oluşturucular katkıyı kripto para birimi biçiminde alır. Oldukça ilginç, değil mi? Canınız sıkılmıyorsa Brave tarayıcısında reklamlara ve takibe izin verebilir ve bunlardan da kazanabilirsiniz.

Ayrıca Brave web tarayıcının kendi arama motoru bile var. Brave, daha sonra tarayıcısında varsayılan arama motoru olarak Google‘ın yerini alacak kendi gizlilik odaklı arama motoru olan Brave Search‘ı genel beta sürümünü yayınladı. Brave arama motorunu masaüstünüzde bile deneyebilirsiniz, ancak akıllı telefonlar için arama için biraz daha beklemeniz gerekiyor.

Brave web tarayıcı Windows, MacOS, Linux, Android ve iOS için kullanılabilir. Chrome ile aynı çerçeveyi temel alır; bu, Brave kullanıcılarının Chrome uzantılarını kullanabileceği anlamına gelir. Brave web tarayıcısında ‘Uzantıları ve temaları bul’a gittiğinizde, sizi Chrome Web Mağazası’na yönlendirecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir