Sosyal medya

Kripto Para

Bitcoin İçin Ayı Piyasası Zamanı Mı?

Kripto para piyasası son günlerde düşüşler ile boğuşurken Bitcoin de resmen ayı piyasasına girmiş gibi görünüyor. 70 bin dolar seviyelerinin ardından uzun zamandır 50 bin dolar seviyelerinde konsolide olan BTC fiyatı yazı sırasına 42 bin dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda. Kripto analitik platformu Coinglass’tan alınan verilere göre, son 24 saat içinde 900 milyon doların üzerinde kripto para tasfiyesi gerçekleşti. Tasfiyelerin %80’e yakını, uzun pozisyonlardaki tüccarların oyun dışı kalmasından kaynaklı.

bitcoin ayı

Bitcoin tasfiyeleri çarşamba gününden bu yana 500 milyon dolara yaklaştı. Tasfiyeler, Bitcoin fiyatının 46.000 dolar fiyat seviyelerinden 42.000 doların altına düşmesinin bir sonucu oldu. Bazı piyasa gözlemcileri, Bitcoin’in artık resmi olarak bir ayı piyasasında olduğunu ifade etti. Daha önce fiyat düşüşünü bir ayı tuzağı olarak nitelendiren bir gözlemci olan KSICRYPTO geri adım attı ve bunun tam bir ayı piyasası olduğunu söyledi.

2022’de bir Bitcoin ayı piyasası yaşanacağını öngören Bitcoin yatırımcısı ve şüpheci CryptoWhale, fiyat düşüşüne şaşırmadığını tekrar etti. CryptoWhale, Bitcoin’in uzun zamandır sahte para ve dolandırıcılık tarafından desteklenen bir balonun içinde olduğunu savunuyor. USDT  ihraççısı olan Tether’in de bu dolandırıcılığın arkasında olduğuna dikkat çekiyor ve Bitcoin’in çok düşük talebi olduğunu, çünkü satın alanların yalnızca balonu daha iyi bilmeyen perakende yatırımcılar olduğunu ekliyor. Ayrıca, kripto para borsalarının ticareti azaltmak ve Bitcoin fiyatının düşmesini durdurmak için harekete geçmesini ve çevrimdışı olmaya başlamasını bekliyor. CryptoWhale’e göre Bitcoin’in bu ayı piyasası lider kripto para biriminin fiyatını 10 bin doların altında çekecek.

Tüm bu olumsuz görünüme ve gelişmelere rağmen Bitcoin için bazı analistler hala oldukça iyimser. Smartcontracter’a göre, Bitcoin fiyatlarının 37.500 dolar civarında dibe vurması muhtemel ve bu durum 2019’daki piyasaya benzer bir yapının yaşanmasını sağlayacak. Analist, hala Bitcoin’in bu yıl 100.000 bin dolara ulaşmasını bekliyor.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası, piyasaların karamsar durumda olduğu ve fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılan bir terimdir. Bir varlığın ayı piyasasında olduğunu söyleyebilmek için ana trendin düşüş yönlü olması ve bir önceki tepe seviyesinden %20 aşağıda olması gereklidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval