Sosyal medya

Kripto Para

Bitcoin Hash Oranında Yeni Zirve!

Bitcoin ağı hash oranı, ağın tam 13. yaşında günü saniyede 207.53 milyon terahash ile (TH / s) yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 2009 yılında bugün Bitcoin’in gizli mucidi Satoshi Nakamoto Bitcoin’in genesis bloğunu çıkardı ve bugünün finansal devrimini başlattı.

Bitcoin hash oranındaki yeni rekor, geride bıraktığımız yılın mayıs ayında Çin tarafından kripto paralara açılan savaş ile beraber ülkedeki madencilerin ülkeden göç etmesinin ardından geldi. Çin, Bitcoin madencilik gücünün %60’ına yakınını elinde bulunduruyordu. Ancak Pekim hükümetinin ülkedeki madencilik faaliyetlerini tamamen yasaklaması, Bitcoin madenciliğinde gözle görülür bir etki yarattı.

Aşağıdaki madencilik ısı haritası, Çin’in nisan ve temmuz aylarında madencilik payını temsil ediyor ve bu da madencilik sonrası yasağın sıfıra sert düşüşünü gösteriyor.

Çin’in Bitcoin ağındaki payı temmuz sonunda %60’ın üzerindeyken sıfıra düştü. Bununla birlikte, madencilik çiftliklerinin toplu çıkışı ve kapatılması, Bitcoin ağının hash gücünde %60’lık bir düşüşe yol açtı ve 27 Haziran’da saniyede 58.46 milyon tera hashe (TH/s) kadar düştü.

Bitcoin fiyatı, ekim ayında 69 bin doların üzerindeki rekor seviyesinden %30 düşmüş durumda. 2021’in son iki ayı düşüş eğilimine girerek birkaç fiyat tahmininin başarısız olmasına neden oldu. 2021 yılının sonunda 100.000 bin dolara ulaşması beklenen BTC fiyatı yazı sırasında 46.743 dolar seviyesinde bulunuyor. Uzmanlar, ekim ayı yükseliş trendi nedeniyle fiyatı aştıklarını kabul etseler de, Bitcoin pazarının zirveden çok uzak olduğuna ve yeni yılın ilk çeyreğinde boğa koşusunun başka bir ayağını görebileceğine inanıyorlar.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval