Sosyal medya

Kripto Para

Elon Musk’a Göre Satoshi Nakamoto Kim?

Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı olarak tanımlanan Satoshi Nakamoto’nun kimliği, bugüne kadar yeni ortaya çıkan dijital para birimleri dünyasında en iyi saklanan sırlardan biri olmaya devam ediyor. Kim ya da kimler olduğu bilinmeyen Satoshi Nakamoto hakkında bugüne kadar pek çok teori üretildi. Herkes bu dehanın kim/kimler olduğu hakkında tahmin yürütürken, bir tahmin de Tesla CEO’su Elon Musk‘tan geldi.

Satoshi’nin kimliğini açığa çıkarma oyunu ve arayışı devam ederken, Tesla CEO’su Elon Musk da tartışmada sesi duyulan isimlerden biri oldu. Lex Fridman’ın Podcast’inde yer alan Musk, Satoshi’nin dijital sözleşmeler ve dijital para birimi konusundaki araştırmalarıyla tanınan bir bilgisayar bilimcisi, hukuk bilgini ve kriptograf olan Nick Szabo olabileceğini vurguladı. Elon Musk, seçiminin nedenini açıklarken şunları söyledi;

“Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden önce fikirlerin evrimine bakabilir ve bu fikirler hakkında kimin yazdığını görebilirsiniz. Görünüşe göre Nick Szabo muhtemelen bu fikirlerin evriminden herkesten daha fazla sorumlu. Nakamoto olmadığını iddia ediyor ama bunun ne burada ne de orada olduğundan emin değilim. Ancak bitcoin’in arkasındaki fikirlerden herkesten daha sorumlu olan kişi o gibi görünüyor.”

Nick, erken dönem kripto para çalışmaları nedeniyle uzun zamandır Bitcoin ile bağlantılı. Kendisi herkesin aradığı Satoshi olduğunu inkar etse de, dilbilimsel tarzı, bir dilbilimci ekibi tarafından 2014 yılındaki bir raporda gözlemlendiği gibi, Bitcoin teknik incelemesinde kullanılanlara çok benziyor.

Araştırmacılar, “Szabo’nun yazısı ile Bitcoin teknik incelemesi arasındaki dilsel benzerliklerin sayısı tekinsiz” ifadelerini kullanıyor ve “diğer olası yazarların hiçbirinin bu kadar iyi bir eşleşme olmadığını” ekliyor.

Satoshi Nakamoto kendini ifşa etmeye hazır olana kadar, kripto para birimi endüstrisine daha fazla tahminin nüfuz etmesi muhtemel. Sizin Satoshi Nakamoto’nun kimliği ile ilgili çılgın bir tahmininiz var mı? Bizimle paylaşın!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval