Sosyal medya

Dosya

Bir solukta donanım upgrade nasıl yapılır?

Hala iki üç sene önceki donanım teknolojilerini kullanan bilgisayar sahiplerinin dikkatine! Upgrade makinesi ayağınıza geldi. İşlemci, anakart, bellek ve ekran kartı kenarına upgrade yapılır.

Bir gün yeni bir bilgisayar satın alırsınız. Oldukça hızlı olan ve tüm beklentilerinizi karşılayan o yeni bilgisayarınız gün gelir yavaşlar, beklentilerinizi karşılayamaz, yeni yazılımları çalıştıramaz veya çok yavaş çalıştırır hale gelir. Peki bu bilgisayara ne olmuştur? Ve neden bu kadar fazla yavaşlamıştır?

Manset2

Aslında sahip olduğunuz o bilgisayar hiç yavaşlamamış ve hatta hala ilk gün ki performansında çalışıyordur (Tabii yazılımsal veya virüssel olarak bir sorun yaşamadığınızı varsayarak söylüyoruz). Sizde yavaşlık hissini uyandıran o yeni dediğiniz gün ve gün itibariyle eski bilgisayarınızın güncel teknolojilerin gerisinde kalmasıdır.

Bir başka değişle, sürekli gelişen yenilenen ve büyüyen dijital içerik, sahibi olduğunuz bilgisayar sisteminde bulunan donanım bileşenlerinin en güncel olanlarıyla uyumlu olarak üretilmiştir. Böylelikle eski sisteminiz, yeni dijital içeriğe ayak uyduramaz ve yavaş çalışır. Bu durumu örneklendirecek olursak 2009 yılında bilgisayarınızda PES 2009 oyununu çok rahat bir şekilde oynayabiliyorsunuzdur. Fakat yıl 2012’ye geldiğinde PES 2012 oyununu çok daha yavaş bir şekilde oynarsınız. Belki de hiç oynayamazsınız.

Bunun sebebi PES 2012 oyununun 2012 yılında piyasaya çıkmış en güncel donanım bileşenleriyle uyumlu olarak geliştirilip üretilmesidir. Daha hızlı işlemci, daha hızlı ekran kartı ve daha hızlı bellekler. Çünkü görüntü kalitesi ve oyunun fiziksel motoru gelişip çok daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyar, eski sisteminizde bu ihtiyacı karşılayamaz.

Böyle bir durumda paranız varsa yepyeni bir bilgisayar satın alabilir veya daha az bir bütçeyle ufak tefek upgrade’ler yaparak sisteminizi oldukça hızlandırabilir ve zamana ayak uydurabilirsiniz.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağ Teknolojileri

TP-Link’ten yeni yönlendirici: Archer C4000!

TP-Link'ten

TP-Link, güçlü işlemcili, yüksek performans vadeden yeni oyun yönlendiricisini duyurdu. Archer C4000 model yönlendirici, başta online oyun tutkunları olmak üzere yüksek hız gerektiren uygulamaları çalıştıran, çok sayıda cihazın ağa bağlandığı kullanıcılar için tasarlandı.


İlginizi çekebilir: TP-Link, WiFi 6 ile Mesh sistemleri birleştiren teknolojileri CES’te!


TP-Link, dört çekirdekli güçlü işlemciye sahip, performanslı yeni yönlendirici (router) modelini satışa sunuyor. Archer C4000 model yönlendirici çok sayıda cihazın ağa bağlı olduğu ve yüksek hız, güçlü performans gerektiren uygulamalar çalıştıran (online oyun, HD film vb) kullanıcılar için özel tasarlanan bir ürün.

Oyuncular için düşük ping sağlayacak çözüm!

Çok sayıda cihazın WiFi’a bağlı olduğu evlerde, her cihaz için yüksek WiFi performansı için güçlü bir yönlendirici gerekiyor. Özellikle online oyun, HD film indirme gibi yüksek hız gerektiren uygulamalar çalıştırılıyorsa WiFi performansı daha da önemli hale geliyor.

TP-Link’in yeni yönlendiricisi Archer C4000, tüm bu gereksinimlere uygun bir model. 1.8 GHz 64-bit dört çekirdekli ana işlemciye sahip olan yönlendirici, WiFi’a erişen tüm cihazların hızlı ve gecikmesiz olarak bağlanmasını sağlıyor.

Bu ana işlemcinin yanı sıra üründe yer alan üç adet ek işlemci, tüm cihazların WiFi talebini dengeliyor ve ağın sürekli yüksek performansta çalışması için dört çekirdekli ana işlemciye destek veriyor.

TP-Link'ten

 

Geniş kapsama alanı ve güvenli yapı tek bir cihazda buluşuyor

Archer C4000, güçlü performansını geniş WiFi kapsaması ile destekliyor. Yönlendiricide yer alan elektrikli amplifikatöre sahip yüksek performanslı antenler (altı adet), güçlü WiFi sinyali oluşturuyor. Ayrıca “rangeboost” teknolojisi, daha uzakta yer alan ya da daha düşük güce sahip cihazları saptayabiliyor ve WiFi sinyallerini bağlı cihazlara odaklıyor.

Archer C4000, sadece kablosuz değil güçlü kablolu bağlantı desteği de sunuyor. Cihaz üzerinde yer alan Gigabit Ethernet girişleri (1 adet WAN, 4 adet LAN girişi), PC, akıllı TV, oyun konsolu gibi kablo ile ağa bağlanan cihazların yüksek hızda bağlanmasını sağlıyor.

Ayrıca “Bağlantı Birleştirme (Link Aggregation)” özelliği, iki ayrı Ethernet girişini 2Gbps bağlantıda birleştirerek ağa bağlı depolama (NAS) cihazlarına güç oluşturuyor.

TP-Link'ten

Kolay kurulum ve sesli komut desteği!

Archer C4000, TP-Link’in Tether uygulaması sayesinde birkaç dakika içinde kurulabiliyor. Android ve iOS destekli Tether uygulaması, aynı zamanda yönlendiricinin akıllı telefon aracılığıyla her yerden, her zaman kolayca yönetilmesini de sağlıyor.

Amazon Alexa ve IFTTT destekli olan Archer C4000, ses ile de yönetilebiliyor. Alexa ile yönlendiriciye sesli komut vererek ağa yeni cihaz eklenebiliyor, bir cihaza öncelik tanınabiliyor ya da konuk şifresi ve daha fazlası yapılabiliyor.

 

Devamını oku

İnternet

Anadolu Ajansı, Türkiye fiber altyapı verilerini açıkladı!

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı, Türk Telekom’un açıkladıkları istatistiksel verilerden sonra, konuyla ilgili kapsamlı verilerin yer aldığı bir haber hazırladı.


İlginizi çekebilir: Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, yeni yıla fiber altyapı ekibiyle girdi!


Türkiye’nin nüfusunun 1/3’ü İstanbul içerisinde hayatını idame ettiriyor. Ülkemizin en kalabalık ili olan İstanbul’da toplamda 47 bin 421 kilometrelik fiber altyapı ağından kişi başına yaklaşık 3,1 metre fiber kablo düşüyor. Bu oran Stockholm’de 770 metreye kadar düşüyor.

İstanbul’da fiber altyapıya kaç kişi ulaşabiliyor?

Seneye hayatımıza tamamen girmesi beklenen 5G iletişim teknolojileri için çalışmalar devam ediyor. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) Sektör Verileri Raporu’nu temel alarak Türkiye’nin fiber istatistiklerini göz önüne serdi.

AA’nın rapordan derlediği bilgilere göre, Türkiye genelinde şu an aktif halde bulunan fiber kabloların uzunluğu 355 bin 28 kilometre. Alternatif işletmecilerin sahip olduğu toplam fiber ağ uzunluğu 73 bin 6 kilometre iken, Türk Telekom’un sahip olduğu fiber altyapı uzunluğu 282 bin 22 kilometre.

Bu fiber altyapının 124 bin 954 kilometresi şehirler arası mesafe olarak belirlenmiş, 157 bin 68 kilometresi ise şehir içi amaçlı kullanılıyor.

Ankara’da kişi başına düşen fiber altyapı 4,3 metre!

Fiber altyapının yaygın olduğu büyük şehirlerde nüfus dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda kişi başına düşen fiber altyapı uzunluk oranlarının oldukça düşük olduğu ortaya çıkıyor.

Bu rakamlar dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda İstanbul’da kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğunun sadece 3,1 metre olduğu görülüyor. Keza, 23 bin 678 kilometre fiber altyapı uzunluğuna ulaşıyor. 5,5 milyon kişilik nüfusa sahip olan Ankara’da kişi başına düşen fiber altyapı oranı sadece 4,3 metre olarak hesaplanıyor.

Fiber altyapı eksiklikleri, nüfusu az şehirlerde daha bariz

4,3 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 3. şehri olan İzmir’de ise kullanılan fiber altyapı uzunluğu 17 bin 626 kilometre, kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğu da 4 metre olarak belirlendi.

Türkiye’de kişi başına en uzun fiber altyapı turizm başkenti Antalya’da bulunuyor. Antalya’nın nüfusu 2 milyon 426 bin 356 olarak açıklandı.  Fiber altyapı uzunluğu 11 bin 166 kilometre seviyesinde iken, şehirde kişi başına 4,6 metre fiber altyapı düşüyor.

Antalya’yı, kişi başına düşen 4,1 metre fiber altyapı uzunluğuyla Konya, 3,7 metre ile Adana, 3,6 metre ile Kocaeli, 3,3 metre ile Bursa, 2,7 metre ile Gaziantep ve 2,1 metre ile Şanlıurfa takip ediyor.

Fiber altyapının 200 kat artması gerekiyor!

Gelişmiş internet altyapısına sahip olan Stockholm, TELKODER çalışmasında örnek gösterildi.  2 milyonu aşkın bir nüfusa sahip şehirde 1 milyon 800 bin kilometre fiber altyapı uzunluğu bulunduğu ve kişi başına düşen fiber altyapı uzunluk oranının 770 metre olduğu kaydediliyor.

TELKODER: Fiber altyapı hazır değil

TELKODER çalışmasına göre, Avrupa Konseyi’nin açıkladığı “Ev Halkı Fiber Yaygınlık Oranları” esas alındı. Avrupa’da ortalama yüzde 13,9 rakamını gösterirken Türkiye’de yüzde 10,8 seviyesinde kaldı.

OECD ülkelerinde 2018’de her 100 kişi için sabit geniş bant aboneliği oranı ortalama 30,6 iken, Türkiye’de bu oran 16,03 düzeyindeydi.

ABD’li teknoloji şirketi Akamai verilerine göre OECD ülkelerinin internet hızları ortalaması 15,3 Mbps iken, bu rakam Türkiye’de 7,6 Mbps düzeyinde bulunuyor.

Anadolu Ajansı, çalışmada ortaya çıkan veriler doğrultusunda, seneye hayatımıza tamamen girmesi beklenen 5G teknolojisine hazırlık kapsamında fiber altyapı yatırımlarının hızla artırılması ihtiyacı bir kez daha ortaya çıkıyor.

 

Devamını oku

Donanım

Qualcomm, akıllı telefonlar için dünyanın en büyük parmak izi sensörünü tanıttı

Yazan:

Qualcomm, şu anda Samsung Galaxys S10‘un çarpıcı ekranı altında yer alan ve 3D Sonic sensör adıyla ekran altında gömülü halde bulunan ultrasonik parmak izi tarayıcısını tanıtan ilk şirketti. Aradan geçen bir yılın ardından Amerikalı şirket, 3D Sonic Max adıyla bir parmak izini üç boyutlu olarak doğru bir şekilde taramayı vaat eden yükseltmeyi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Qualcomm-3d-sonic-max

Kullanıcıların yalnızca bir parmak izi taramasına izin veren ilk sensörün aksine, 3D Sonic Max aynı anda iki parmak izi taranmasına olanak sağlıyor. Qualcomm’un ekrandan parmak izi okumada son noktası olan 3D Sonic Max, önceki nesle göre 17 kat daha büyük bir tanıma alanı sunuyor. Bu sensör sayesinde ekranın alt kısmı komple tarama alanı oluyor. Ayrıca, aynı anda iki parmak ile kimlik doğrulama, artan hız ve kullanım kolaylığı ile daha fazla güvenlik sağlıyor.

Bu özellikler, 3D Sonic Max’i dünyanın en büyük ekrandan parmak izi okuyan sensörü yapıyor. İki parmaklı kimlik doğrulamasını sağlayan sensör, sahteciliği ve yanlış sonuçları önlemek için 1 :: 50.000 yerine 1 :: 1.000.000 oranında yanılma payı vaat ediyor. Ayrıca, Qualcomm yeni sensörünün öncekinden daha hızlı olduğunu söylemesine rağmen ne kadar hızlı olduğu konusunda ise herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Hangi cep telefonu üreticilerinin Qualcomm’un yeni parmak izi sensörünü telefonlarında kullanacağı henüz bilmiyoruz ancak Samsung müşterilerinden biri olacak gibi görünüyor.

Devamını oku