Sosyal medya

Haber

Bir bağlantı paylaşımına 105 yıl hapis cezası

İnternet üzerinden paylaşım yapmak şu sıralar yediden yetmişe herkesin başlıca alışkanlıklarından biri olmuş durumda. Özellikle ülkemizde yaşanan son olayların ardından sosyal ağlar çok aktif kullanılmakta. Peki yaptığınız paylaşımların hapis cezasıyla sonuçlanabileceğini hiç düşündünüz mü?

Genç bir gazeteci ve aktivist olan Barrett Brown, bir bağlantı paylaştığı için tam 105 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Anonymous tarafından sızdırılan bazı dokümanları takip eden Brown, FBI tarafından incelemeye alınmıştı. Bir YouTube videosuyla gündeme gelen ve paylaştığı videoda bağlantıladığı bir link ile hapis cezasına çarptırılan Brown, bilgileri sızdıranlardan bile çok daha büyük bir cezayla karşı karşıya. Brown’ın paylaştığı bilgileri sızdıranlar 10 yıl hapis cezası alacakken, bu sızıntıyı paylaşan Brown, bir asırdan fazla hapis cezasının tehdidi altında.

garrett-brown

Brown’ı zora sokan paylaşım, Anonymous’un hack’lemesi ve WikiLeaks’in yaymasıyla ortaya çıkan Stratfor Global Intelligence dosyalarıyla alakalı. Bu dosyalar içerisinde 5000 kişinin kredi kart numaraları ve kişisel bilgileri olduğu belirtiliyor. Anlaşılan o ki, İnternet aleminde her gördüğümüz şeyi paylaşmamamız gerekiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval