Sosyal medya

Haber

ASUS Maximus V Extreme

Oyun ve overclock meraklıları için Intel Z77 yongasetli anakart. Asus’un, zengin overclock seçenekleriyle donatılmış ATX formundaki Extreme serisi anakartlarının son sürümü Maximus V Extreme, Intel Z77 platformu üzerine kurulmuş profesyonel bir anakart. LucidLogix Virtu grafik sanallaştırma teknolojisiyle beraber, işlemciye gömülü grafik arabirimi destekli Intel Quick Sync ve Smart Response teknolojilerini destekleyen Maximus, AMD CrossFireX ve Nvidia SLI desteği de sunuyor. Maximus V Extreme’de, tıpkı ASUS’un ROG serisi diğer anakartlarında olduğu siyah devre kartı üzerine kırmızı renk kullanılmış. Ürün Realtek ALC898 7.1 ses yongasının yanında Extreme Engine Digi+ II, ROG Extreme OC kit, ProbeIt, ROG Connect gibi ekstralara sahip.

Intel, Z77 yongaseti ile birlikte artık doğal USB 3.0 desteğine geçiyor. Maksimum 64 GB sığalı SSD ile, üzerine işletim sistemi yüklenen mekanik diske önbellekleme yapan Intel Smart Response teknolojisi, Z77 yongasetine dahil edilmiş durumda. Bu anakartta Ivy Bridge işlemcilerdeki gömülü denetleyici ile PCIe 3.0’ın avantajlarından faydalanabiliyoruz. Son olarak yine işlemci içinde yer alan bellek kontrolcüsü sayesinde Z77 anakartlarda 2667 MHz’e kadar bellekleri kullanılabiliyoruz. Maximus V Extreme’in işlemci yuvası LGA 1155 destekli. Intel’in 3. Nesil Ivy Bridge işlemcilerini olduğu gibi 2.nesil Sandy Bridge işlemcilerini de bu yuvada kullanabiliyoruz. Ancak PCIe 3.0’ın avantajlarından faydalanmak için Ivy Bridge işlemci tercih edilmeli.

overview

 

Anakartta ısı yayan voltaj regülatörü, yonga seti gibi tüm öğeler CeraM!X adlı özel maddeden yapılmış bloklarla kaplanmış. Asus’un ergonomik yapılı tek tırnaklı bellek yuvaları Maximus V Extreme’de de mevcut. Bu sayede, bellek yuvalarına yakın olarak takılacak ekran kartı, takıp çıkarma işlemlerinde rahatsız etmiyor. 4 adet bellek yuvası toplam 32 GB destekli. 1333 ve 1600 MHz bellekler standart olarak, 2666 MHz’e kadar olan bellekler ise overclock ile kullanılabiliyor.

Anakartın diğer göze çarpan özellikleri kısaca şöyle: Bluetooth 4.0 bağlantısı, HDMI, 2560 x 1600 çözünürlük destekli Displayport ve Thunderbolt bağlantıları, 5 adet PCIe 3.0, 1 adet PCIe 2.0, 1 adet mini-PCI bağlantısı, Raid 0, 1, 5, 10 desteği, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, 4 adet USB 3.0, 8 adet USB 2.0

 

Fiyat: 1065 TL

Firma: Asus Türkiye

Web: www.asus.com.tr

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval