Sosyal medya
Oppo Reno5 Advertisement
Oppo Reno5 Advertisement

Anakart

ASUS Maximus V Extreme

Oyun ve overclock meraklıları için Intel Z77 yongasetli anakart. Asus’un, zengin overclock seçenekleriyle donatılmış ATX formundaki Extreme serisi anakartlarının son sürümü Maximus V Extreme, Intel Z77 platformu üzerine kurulmuş profesyonel bir anakart. LucidLogix Virtu grafik sanallaştırma teknolojisiyle beraber, işlemciye gömülü grafik arabirimi destekli Intel Quick Sync ve Smart Response teknolojilerini destekleyen Maximus, AMD CrossFireX ve Nvidia SLI desteği de sunuyor. Maximus V Extreme’de, tıpkı ASUS’un ROG serisi diğer anakartlarında olduğu siyah devre kartı üzerine kırmızı renk kullanılmış. Ürün Realtek ALC898 7.1 ses yongasının yanında Extreme Engine Digi+ II, ROG Extreme OC kit, ProbeIt, ROG Connect gibi ekstralara sahip.

Intel, Z77 yongaseti ile birlikte artık doğal USB 3.0 desteğine geçiyor. Maksimum 64 GB sığalı SSD ile, üzerine işletim sistemi yüklenen mekanik diske önbellekleme yapan Intel Smart Response teknolojisi, Z77 yongasetine dahil edilmiş durumda. Bu anakartta Ivy Bridge işlemcilerdeki gömülü denetleyici ile PCIe 3.0’ın avantajlarından faydalanabiliyoruz. Son olarak yine işlemci içinde yer alan bellek kontrolcüsü sayesinde Z77 anakartlarda 2667 MHz’e kadar bellekleri kullanılabiliyoruz. Maximus V Extreme’in işlemci yuvası LGA 1155 destekli. Intel’in 3. Nesil Ivy Bridge işlemcilerini olduğu gibi 2.nesil Sandy Bridge işlemcilerini de bu yuvada kullanabiliyoruz. Ancak PCIe 3.0’ın avantajlarından faydalanmak için Ivy Bridge işlemci tercih edilmeli.

overview

 

Anakartta ısı yayan voltaj regülatörü, yonga seti gibi tüm öğeler CeraM!X adlı özel maddeden yapılmış bloklarla kaplanmış. Asus’un ergonomik yapılı tek tırnaklı bellek yuvaları Maximus V Extreme’de de mevcut. Bu sayede, bellek yuvalarına yakın olarak takılacak ekran kartı, takıp çıkarma işlemlerinde rahatsız etmiyor. 4 adet bellek yuvası toplam 32 GB destekli. 1333 ve 1600 MHz bellekler standart olarak, 2666 MHz’e kadar olan bellekler ise overclock ile kullanılabiliyor.

Anakartın diğer göze çarpan özellikleri kısaca şöyle: Bluetooth 4.0 bağlantısı, HDMI, 2560 x 1600 çözünürlük destekli Displayport ve Thunderbolt bağlantıları, 5 adet PCIe 3.0, 1 adet PCIe 2.0, 1 adet mini-PCI bağlantısı, Raid 0, 1, 5, 10 desteği, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, 4 adet USB 3.0, 8 adet USB 2.0

 

Fiyat: 1065 TL

Firma: Asus Türkiye

Web: www.asus.com.tr

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anakart

B550 AORUS Pro inceleme | X570’ten daha uygun fiyata benzer performans!

B550 AORUS Pro inceleme | X570'ten daha uygun fiyata benzer performans!

B550 AORUS Pro anakart incelememiz ile karşınızdayız. AMD’nin Ryzen 3000 ve Ryzen 5000 serisi ile kullanılabilen kart, performans noktasında X570 yonga setini aratmasa da daha uygun fiyata alınabilecek olmasıyla dikkat çekiyor.


Gigabyte B550 AORUS Pro modelini Hepsiburada’dan satın almak için; https://app.hps.im/d7ct/2643fd10
Gigabyte B550 AORUS Pro modelini Trendyol’dan satın almak için; https://ty.gl/dy4ob8j


B550 AORUS Pro inceleme | X570’ten daha uygun fiyata benzer performans!

B550 AORUS Pro, Türkiye’de satılan en performanslı B550 anakartlarından biri konumunda. Gigabyte‘ın performans odaklşı kartlarından olan AORUS Pro, Elite kadar olmasa da sunduğu özellikler ve soğutma performansıyla dikkat çekiyor.

İlk bakışta 12+2 fazlı sistemiyle dikkat çeken kart, MOSFED ve diğer güç bileşenlerini de soğutma bloğu ve yapraklar ile etkin bir biçimde soğutuyor. Bu soğutma bölgesindeki bakır ısı boruları direkt olarak MOSFED birimine temas ettiği için ısınma sorunu da ortadan kalkıyor.

Dolu dolu bağlantı

I/O portları da bir hayli dolu olan kartta 12 adet USB bağlantısı mevcut. Bu da bir bilgisayarın sadece arka USB bağlantılarını düşünecek olursak oldukça önemli. Aynı zamanda 4 RGB ve 8 fan bağlantısı da kart üzerinde bulunuyor.

PCIe 4.0 desteği de yer alan kartta 2 adet NVMe M.2 SSD bağlantısı ve Ultra Durable olarak korumalı bir şekilde gelen PCIe x16 bağlantısı tarafında bu yeni nesil teknoloji kullanılabiliyor. Ses kanadında ise AMP-UP Audio tercih edilen kartta ALC1220-VB ses yongası ve Nihicon ve Wima kapasitörler kullanılıyor. Bu sayede Hi-Res ses deneyimi sunmayı başarıyor.

Bellek yuvaları klasik olarak 4 adet olsa da X570’ten farklı olarak XMP profiliyle 54000 MHz‘in üzerine çıkabilen bir destek, yine karttan performans ve OC isteyenlerin dikkatini çekecek.

Kartın diğer özelliklerini videoda görebilirsiniz. İlerleyen günlerde AMD Ryzen 7 5800x ile test ve BIOS detayları için bir video daha gelecek. Sizler de kartın performansı hakkındaki merak ettiğiniz soruları yorumlar bölümünden bizlere aktarmayı unutmayın. Cevaplarını ikinci videoda sizlere sunacağız.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Anakart

TRX40 nedir? Neler sunuyor? | ROG Strix TRX40-E Gaming

AMD’nin genel son kullanıcı kitlesinden ziyade profesyonel kullanma yönelik geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi 3. nesli ile yenilendi. PCIe 4.0 başta olmak üzere birçok yeniliği de kazanan bu yeni nesil sTRX4 soketi ve TRX40 platformuna geçiş yaptı. Biz de bu yazımızda ROG Strix TRX40-E Gaming anakartı ile TRX40 platformunun detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; ASUS, AMD Ryzen destekleyen TRX40 serisi anakartları duyurdu!


Nedir bu Threadripper ?

Threadripper ailesinin AMD kanadı tarafından geliştirilen, Intel tarafında Xeon işlemcilere rakip konumlandırılacak fazlasıyla çekirdek barındıran işlemciler olduğunu belirtebiliriz. Yani bireysel kullanımdan ziyade work station olarak bilinen iş istasyonları ve sunucular için geliştirilmiş devasa bir işlemcidir Threadripper.

Render, 3B modelleme, oyun gelliştirme gibi profesyonel alanlarda kullanılabilen bir aile olan Ryzen Threadripper, 64 çekirdek ve 128 izlek gibi oldukça üst seviyelere de çıkmayı başarıyor. 88 adet PCIe 4.0 hattına destek verebilen ECC destekli 4 kanal DDR4 gibi avantajları da mevcut.

3. nesil ile beraber 24 çekirdekli 3960X, 32 çekirdekli 3970X ve 64 çekirdekli 3990X işlemcileriyle güçlenen AMD Ryzen Threadripper, rahat ve sorunsuz çalışabilmek adına da TRX40 platformunu kullanan anakartlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu yazımızda ise ASUS’un ROG Strix TRX40-E Gaming anakartına göz atacağız.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ASUS’un sTRX4 soketi için geliştirdiği 6 farklı anakart modellerinin üst seviye olanlarından biri haline gelen ROG Strix TRX40-E Gaming, oldukça dikkat çekici ve afilli bir tasarıma sahip.

İlk dikkat çeken detaylardan biri olan bellekler noktasında dört kanallı bellek kontrolcüsü yer alan kartta sekiz yuvada toplamda 256 GB’a ve 4666 MHz’e kadar DDR4 bellek kullanılabiliyor. 3 M.2 bağlantı noktasına sahip olan ROG Strix TRX40-E Gaming’de PCIe 4.0 x4 destekli 3 farkı 5 GB/sn okuma ve yazma değerleri sunan depolama birimleri kullanılabilir. Ayrıca kartta 8 adet SATA 6Gb/s bağlantı da bulunmakta.

Panel ve bağlantı noktalarıyla beraber toplamda 13 adet USB 3.2 Gen 2, 8 adet de USB 2.0 bağlantı desteği yer almakta. Anakart bağlantı tarafında da oldukça iddialı. Bluetooth 5.0 desteği ve 2.5G Ethernet ve yeni nesil Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) ile donatılmış.

Ses tarafında da zirveye göz diken anakartta SupremeFX ses teknolojisi bulunuyor. S1220 kodek kullanan SupremeFX, nötr ve detaylı bir ses imzası için düz bir frekans tepkisi sağlamak için üretildi. Ayrıca ön panel çıkışı, çift op amfi ile donatılmış.

Son olarak güç ve soğutma tarafına baktığımızda ise ProCool II soketler ile daha dayanıklı CPU güç bağlantısı vadeden ROG Strix TRX40-E Gaming, Digi+ VRM ie donatılmış. 16 faz güç desteğiyle yüksek güç gerektiren işlemler ve hız aşırtmada işlemciye tam destek sağlamayı başarıyor.

Soğutma kanadında mosfetler, bobinler, M.2 blokları, yonga seti bloğu yer alıyor. Birçok noktasında yer alan termal pedler sayesinde tam bir koruma ve soğuma desteği sunuyor. Böylece yüksek çalışma gerçekleştiren bileşenlerin serin kalmasında da öncü rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ROG Strix TRX40-E Gaming, başta profesyonel ve iş istasyonları kullanımlarında aynı zamanda oyun meraklısı olan profesyonel kullanıcıların oldukça hoşuna gidebileceği bir tasarım ve özellik anlayışı ile gelmiş.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Oppo Reno5 Advertisement

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval