Sosyal medya

Oyun

Assassin’s Creed Origins İncelemesi (PS4)

Son dönemde birçok sevenini kendinden nefret ettirecek seviyeye getiren Assassin’s Creed şimdi efsane dönüyor!

Assassin’s Creed, AC II, Brotherhood, Revelations derken bizi bizden alan efsanevi Ubisoft serisi, üçüncü oyunundan sonra benim gibi birçok sevenini uzaklaştırmıştı. Black Flag ile başlayan eleştiri yağmuru, Unity, Rouge, Syndicate’te ise hat safhalara ulaştı. Deyim yerindeyse “Ya tamam ya devam” gibi bir duruma gelen Assassin’s Creed Origins, neyse ki devam kararı almışa benziyor.

Ancak bu incelemede birçok AC sevenler ayrı görüşler sunacağını tahmin ediyorum. Çünkü tarz olarak bir Assassin’s Creed’in başta bahsettiğim oyunlarından uzaklaşmış olan Origins, RPG deneyimi noktasında ise tam manasıyla doyurucu olmuş. Bu nedenle RPG severler oyunu fazlasıyla beğenecek iken, AC severler ise bu nedenle yadırgayabilir.

Fakat bana soracak olursanız hem AC için hem RPG deneyimi için harika bir oyun olmuş diyebilirim. Hatta benim yılın oyunu diyebileceğim oyunlardan biri haline gelmiş. Hikaye sürükleyici, dövüş mekaniği efsane, yan görevler ise arada benzer şekilde olsa da bir şekilde farklı tutmayı başarmış bir oyun var karşımızda. Özellikle yetenek ağacında gelişmeye başladıkça oyun daha da iyi hale geliyor.

Devasa Harita, Tam Bir Açık Dünya!

Evet, gerçekten bir Assassin’s Creed oyunu için devasa haritaya sahibiz. Mısır’ın tamamını oyuna aktaran Ubisoft, karakterimiz Bayek’in memleketini Siwa olarak ayarlamış. Ama İskenderiye, Giza, Nil Deltası gibi gerçekten çölün ortasında ve harika grafikleri hissediyorsunuz. Tabii bu kadar büyük bir harita olunca Fast Travel, yani bir yerden bir yere hızlıca gidebileceğiniz noktalar da belirlenmiş. Ancak bunu klasik bir AC deneyimi olarak yüksek bir noktaya çıkarak senkronize etmeniz gerekecek. Bu da can dostunuz olup oyunda fazlasıyla işinize yarayacak Senu’ya yaradığını belirtelim.

Can Dostum Senu

Oyundaki en hoş değişiklerden biri Senu olmuş. Bonelli Kartalı ya da Türkçe’deki tür adı olan Tavşancıl olan kartalımız, AC serisinin ikonikleşen Kartal Görüşü, yani Eagle Vision özelliğini üstlenerek üslerdeki düşmanlarımızın konumunu bulma, gireceğimiz devasa bir yapıdaki gitmemiz gereken noktayı görme gibi özelliklere sahip. Aynı zamanda yetenek ağacında düşmanı rahatsız etme gibi ekstra özellikler kazanabilen Senu, her senkron edilen hızlı seyahat bölgeleri ile görüş özelliği de gelişiyor. Bu da bulmanız gereken noktaları daha hızlı bulabilme şansı sunuyor.

Mısır’ın Koruyucusu Bayek

Siwa’lı bir Medjay, yani firavunun koruyucularından biri olan Bayek, hikayedeki ana karakterimiz ve AC serisi içerisinde Assassin’s Brotherhood’a dönüşecek Hidden Ones’ın kurucularından biri olarak dikkat çekiyor. Eşi Aya ile intikam ve Mısır’ı koruma adına kendini ortaya koyan Bayek, Medjay görevinin yanı sıra Mısır’ın bir nevi derin devlet oluşumu olan Order of the Ancients adındaki ülkenin güçlü isimlerinden oluşmuş örgütün her bir bireyini yok etme isteği mevcut. Bunun sebebi ise oğlu Khemu’yu öldürmesi. Yani hem vatani hem de duygusal bir görevimiz mevcut.

Bir de arkadaşımızın çeşitli kılıç, kalkan ve mızrak gibi silahların yanı sıra ok kullandığından da bahsetmek gerekli. Bu oklar da hafif, avcı gibi çeşitleri ve farklı özellikleri mevcut. Oyuna hoş bir tat kattığı da gerçek. Sessiz ilerlemeyi sevenler kılıçtan ve hidden blade dediğimiz bıçağından çok ok kullanacaklardır kesinlikle.

Kleopatra, Ptolemy XIII ve Sezar

Tarihin önemli karakterleri olan Mısır denilince akla gelen Kleopatra ile bizzat konuştuğumuz oyunda Firavun Ptolemy ve Julius Sezar gibi isimler ile de irtibata geçiyoruz. Bu da her oyunda ortaya çıkan önemli tarihi kişiliklerin Assassin’s Creed Origins versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

Ana Görevi Unutturan Yan Görevler, Aktiviteler

Oyundaki beni en etkileyen kısım ise sizi sıkmayan, hatta güçlenmek adına yapmayı bizzat istediğiniz, en önemlisi ise yaparken zevk aldığınız yan görevler olmuş. Çok çeşitli olmasına rağmen bazı anlarda tekrar ettiğini de gördüğünüz yan görevler, ayrı ayrı ilgi çekici konulara sahip ve tekrar etmesi bile bu sebepten sizi yormuyor.

Ayrıca yarışlara ve gladyatör olarak arenalara da girebiliyorsunuz. Ki bunun bile Bayek adına bir hikayesi ve önemi var. Bu da oyunun zevkini çıkarmak için sürekli ana görev gitme, ya da sırf ana görevde başarılı olmak için yan görev zorlama gibi durumlara düşürmüyor. Hatta ben o kadar sevdim ki bu yan görev içini, her başka şehire gitmeden bulunduğum bölgedeki yan görevleri bitirmek istedim.

Oyunun Eksileri, Değeri

Oyunda açıkcası pek de bir eksiklik yok. Fakat ufak tefek sorunlar mevcut elbet. Mesela dövüş mekaniği oldukça iyi, ama çok daha iyi olabilirdi. PS4’te asıl oynadığım sürede fast travel yaparken ya da Senu ile çok takıldıktan sonra Bayek’e dönerken ortaya çıkan yükleme süreleri, mesafe arttıkça can sıkıcı hale gelebiliyor. Abartısız 2dk’yı bulan bekleme süresi gördüm.

Ama bunu PC için söyleyemeyeceğim. Ryzen 1300X, 1050Ti ve 8GB RAM ile donatılmış, SSD üzerinden oynadığım deneyimde ilk dikkat çeken detay yükleme süresi yok denecek kadar azalması idi. Ama zaten PS4 ve XBO oyuncuları olarak bekleme sürelerine alıştığımız için çok da dert edilecek bir şey değil bana sorarsanız.

Sonuç

Sonuca geldiğimizde Revelations’tan sonra ilk defa seve seve, bayıla bayıla oynadığım bir Assassin’s Creed oyunu ile karşılaştığımı açıkca söyleyebilirim. Mısır ortamında takılmak, piramitlerin, tapınakların içerisine dalmak, Kleopatra ile kanki olmak gibi detaylar, gelişmiş dövüş grafikleri ile beni fazlasıyla cezbetti.

Konusu, yan görevleri, zorluğu, yetenek ağacı vb tüm etmenleri toplayınca parasını hakkıyla veren, tam olmasa da PlayStation 4 Pro’da ve Xbox One X’te 4K deneyimi yaşayarak, ya da evinizdeki sistem de sağlam ise muhteşem görüntüler ile oynama zevkinizi karşılayabilecek, 30 saat üzeri yan görevleri ile beraber oynama süresi sunan bir oyun var karşımızda.

PC’de 210TL, XBO ve PS4’te ise 270TL fiyatla satışa çıkan Assassin’s Creed Origins, parasının hakkını veren, Witcher severlerin fazlasıyla hoşuna gidecek bir yapım olarak bizden tam not alıyor.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Gerçeklikten fazlası: HTC Vive Cosmos incelemesi

Gerçeklikten fazlası: HTC Vive Cosmos incelemesi

HTC Vive Cosmos sunduğu özellikleri ve yüksek çözünürlüğü ile şu anda piyasanın en iyi sanal gerçeklik gözlüğü olarak dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir; Sanal dünyanın kapılarını araladık! | HTC Vive Pro incelemesi


Baz istasyonları olmadan kendi başına bir PC’ye bağlanarak kullanılabilen Vive Cosmos, geliştiricilerden ve oyunculardan gelen dönütleri uygulayarak oldukça başarılı bir sonuç ortaya koyuyor.

Bir dizüstü bilgisayar ile dilediğiniz yerde kullanabileceğiniz HTC Vive Cosmos, iki adet 3,4 inç ekranda her bir göz için 1440 x 1700 piksel ve 90 Hz tazeleme hızı sunarken kombine olarak 2880 x 1700 piksel ve 110 derecelik açıyla görüntü sağlıyor.

Yeni kontrolcüleri ile gelen Cosmos, şarj derdini ortadan kaldırarak AA piller ile kolayca değişim ve kullanım imkanı sunuyor. Hi-Res Audio destekli kulaklıkları sizi sanal dünyaya daha hızlı sokarken Origin ve Lens teknolojileri ile farklılık yaratacak.

Cihazın tüm detaylarını videomuzda görebilirsiniz.

Devamını oku

İnceleme

ETS 2 Türkiye haritası | Türk yapımı F-Max ile İstanbul’a gidiyoruz!

ETS 2 Türkiye haritası | Türk yapımı F-Max ile İstanbul'a gidiyoruz!

Euro Truck Simulator 2 için beklenen ek paket Türkiye haritası çıktı! Road to the Black Sea ek paketi ile resmi olarak Türkiye haritası da ETS 2’ye eklenmiş oldu.


İlginizi çekebilir; ETS 2 için Türkiye haritası 5 Aralık’ta geliyor!


İstanbul’un Avrupa yakası, Edirne ve Tekirdağ şehirlerimizi ve Kapıkule sınır kapısını ekleyen ETS 2 Türkiye haritası DLC paketine Logitech G29 direksiyon seti ve vites ile beraber göz atıyoruz.

Road to the Black Sea ek paketi; https://hwp.to/ETS2Turkiye
F-MAx SimulasyonTürk ana konu; https://hwp.to/FMax
F-Max Steam atölye; https://hwp.to/FMaxSteam
SiSL mod Steam atölye; https://hwp.to/SiSL

ETS 2 Road to the Black Sea ek paketi ile beraber Romanya, Bulgaristan ve Türkiye haritaları ekleniyor. İstanbul, Edirne ve Tekirdağ dışında 17 şehir eklenen oyunda 10.000 km’den fazla yol eklenmiş olacak.

22 yeni firma ve 11 yerel firmanın eklendiği DLC paketinde tramvay, metrobüs gibi farklı ve hareketlı toplu ulaşım araçları da yer alacak. Bulgaristan’da ise at arabaları da görmek mümkün.

Devamını oku

Haber

Football Manager 2020: Daha gerçekçi menajerlik

Football Manager 2020

Football Manager 2020, 19 Kasım itibari ile merakla bekleyen futbol severlerin karşısına çıktı. Peki FM 2019 ile FM 2020 arasında ne gibi farklar var, FM 2020‘nin yeni özellikleri neler? Bu soruların cevabı yazımızın devamında.


İlginizi çekebilir: Football Manager 2020 satışa çıktı!


Oyunun detaylarını azaltın!

Football Manager 2020 sürümü ile birlikte 500 binden fazla futbolcuyu içerinde barındırmaya başladı. Kırmızı ön planda oyun tasarımı ile bu yıl karşımıza çıkan FM 20’nin giriş ekranına da yeni özellikler eklendi. Kişisel profil bilgilerini girdiğimiz kısımda “Tecrübeli bir menajer misin?” sorusunu bizlere yönelten oyun, tecrübeliyim kısmını seçtiğinizde ek sorumluluklar ekranını bizlere açıyor. Bu sorumluluklar ekranı ile birçok sorumluluğu üzerinizden ekibinize devredebiliyorsunuz. Peki bu özellik ne işimize yarayacak? Bildiğiniz gibi FM 2012‘den sonra oyun içi birçok sorumluluk bizlere bırakılmış durumda. Bu da bazı oyun severlerin oyundan uzaklaşmasına neden olmuştu. Eğer sizde çok fazla detaydan sıkılıyorsanız oyun içi sorumluluklarınızı buradan ayarlayıp detayları minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Football Manager 2020

Football Manager 2019‘da olduğu gibi bir ana ekran bizleri bu oyunda karşılıyor. Sağ tarafa dizilmiş menü seçeneklerinden zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde yeni kariyerinizi başlatabiliyorsunuz. İstediğiniz takımı seçip, ligleri ekleyip gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra, oyunu başlatırken FM 2019 ile arasındaki hız farkını anlayacaksınız. Tabi bu bilgisayarınızın donanım performansına bağlı olarak değişiyor. Biz iki sürümü de aynı bilgisayarda test ettiğimiz için bu aradaki farklı anlayabiliyoruz.

Oyunun dikkatleri üzerine çeken kısımlarından birisi, başlangıçta karşınıza çıkan ekran olmuş diyebiliriz. Eski sürümlerde “gelen kutusu” bizleri karşılarken bu sürümde kendinizi bir toplantı odasında görüşmenin içinde buluyorsunuz. Karşınızda adınızın yazıldığı ve hangi takımla oynuyorsanız onunla imzaladığınız sözleşme ve haber duruyor.

Football Manager 2020

Football Manager 2020 detaylarıyla birlikte oynamaya başladığınızda, sözleşmelerde bulunan yenilikler, artık monotonlaşmış oyuncu görüşmelerinin değişikliği ve gözlemleme kısmındaki farklılıkları görebiliyorsunuz. Alışılmışın dışında gözlemleme bölümünde birçok farklılık bizleri karşılıyor. Bu farklılıklardan ilki teknik ekibinizi yönetecek bir teknik müdürü işe alabiliyor olmanız. Diğer bir değişiklik ise kiralama yapacağınız durumlarda size yardımcı olması için kiralama görevlisini işe alabiliyor olmanız.

Daha keyifli maç motoru

Tüm bunları geçip, yenilikleri gördükten sonra maç motorundaki değişiklere biraz değinelim. Herkesin en çok beklediği kısımlardan biri olan maç motorunda da bazı değişiklikler yapılmış. Bunda ilk göze çarpan kısım, hava durumlarına göre statlarda olan değişiklikler. Bazı statlarda artık yağmurlu havada stat zemininde olan su birikintilerini görebilecek, karlı havalarda oluşan buzlanmaları takip edebileceksiniz. Ayrıca oyuncu hakaretlerinde yapılan düzenlemeler, daha gerçekçi bir deneyimi bizlere sunmak için hazırlanmış. Gol yediğinizde oyuncuların hareketleri ile oyuncu sevinmelerinde de birçok yeni düzenleme yapılmış.

Bahsettiğim kısımlar 3D maç motoru ile alakalı olduğunu söyleyeyim. Gelelim 2B oyun motoru kısmına, burada da birçok yenilik yapılmış. Yukarıda bahsettiğim tüm yenilikler, 2B maç motorunda da geçerli. Maçta bulunan su birikintileri ve buzlu alanlar 2B olarak gördüğümüz sahada da bizlerin karşısına çıkıyor. Ayrıca 2B maç motorunun daha akıcı bir hale getirildiğini söyleyelim.

Genişletilmiş kulüp vizyonu ile gerçekçi kariyerler yaratın

Football Manager 2020 sürümünde yapılan köklü bir değişiklik bulunmasa da, kulüp vizyonunda yapılan değişiklik neredeyse köklü bir değişiklik olarak kabul edilebilir. Genişletilmiş kulüp vizyonu ile birlikte, yöneticilerle daha fazla haşır neşir oluyorsunuz. Sezon öncesi ve sonrası yapılan değerlendirmeler sonucunda yönetimden bir harf notu alıyorsunuz. Bu aldığınız harf notu ile gözleminiz de bulunan futbolcuların maliyetini yönetime ödettirmeniz mümkün oluyor.

Yani gözlemlediğiniz, wonderkid oyuncularını kulüp bütçeniz yeterli olmasa bile yönetime kabul ettirip teklif gönderebiliyorsunuz. Ayrıca hayallerinizi süsleyen yıldız oyuncularla görüşmeleriniz olumlu geçse de, yönetime takılan oyuncular olabiliyor. Bu şekilde almak için gün saydığınız oyunculara, yöneticiler tarafından ambargo koyulabiliyor. Bu yenilik ise oyundaki gerçekçiliği artırmış olarak görünüyor. Siz siz olun yönetimin ambargo koyabileceği oyuncu için umut beslemeyin.

Daha detaylı kişilik bilgileri

Football Manager 2020 içerisinde bulunan sezon öncesi yeniliklerinden bir tanesi ile daha tanışalım. Olaylara verilen cezaları sezon öncesi artık belirleyebiliyorsunuz. Yani antrenmana izinsiz katılmama, bir gün boyunca kulübe gelmeme ve kartlardan doğan cezaları artık siz belirleyebiliyorsunuz. İsterseniz bir gün ile 2 hafta arasında bu cezaları değiştirebilirsiniz. Bu cezalarla birlikte katı bir teknik direktör ya da sakin bir teknik direktör olabilirsiniz.

Football Manager 2020

Zamanı gelmişken, teknik direktörlük profilinizde bulunan detaylara artık profil kısmından ulaşabildiğinizi söyleyelim.. Kullandığınız profil kısmında, nasıl bir yapıya sahip teknik direktör olduğunuz belirtiliyor ve oyuncuların gözünde yönetim biçiminiz benimseniyor. Bu şekilde oyuncularla olan görüşmeleriniz, sizi tanıdıkları için değişebiliyor. Ayrıca oyun içinde sergilediğiniz tüm tutumlar kaydedilebiliyor ve bu oyun profilinize yansıtılıyor.

Juventus’u bulamadım nerede Juventus?

Football Manager 2020‘de bir lisans sorunu da Juventus ile çıktı. Eğer sizde oyunda Juventus‘u bulamıyorsanız İtalya liginde Zebre adında bir takım görüyor olacaksınız. Teknik ekip ve takım ismi değişik olarak karşımıza çıkan Juventus’ta, Andrea Barzagli’nin adı Federico Ranucci olmuş durumda.Lakin kormanıza gerek yok çünkü sadece antrenör ve takım ismi farklı olarak yapılmış, oyuncu isimleri orijinal olarak duruyor.

Football Manager 2020

Ülkemiz için beklenen özellik olarak karşımıza çıkan VAR sistemi, Beta sürümünde sadece Türkiye Kupası‘nda uygulanmış olsa da tam sürümle birlikte ligimize de eklenmiş durumda. Yani Türkiye liglerinde oynuyorsanız, gerçekte olduğu gibi VAR sistemi de oyuna eklenmiş.

Football Manager 2020 Türkiye fiyatı

Sonuç olarak, birçok farklı noktada yeniliklerle karşımıza çıkan FM 2020, futbol sevenlerin beklentilerini karşılayacak gibi görünüyor. Eğer sizde detaylardan hoşlanıyorsanız, yeni sürümü oynamaya başlayabilirsiniz. Oyun şu anda Steam‘de 179 TL gibi bir fiyattan satışa çıkmış durumda. Oyun içinde kullanacağınız, Football Manager 2020 Editor uygulamasını ise 18 TL‘ye satın alabiliyorsunuz. İyi kariyerler..

Devamını oku