Sosyal medya

İşlemci

ARM’ın Yeni İşlemcileri Yapay Zeka Destekli Geleceğe Adım Atıyor

ARM’ın işlemci teknolojisi sıradan bir günde gördüğümüz bir çok elektronik işlemci içerisinde yer alıyor ve hayatımızı yakından etkiliyor.

ARM yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini destekleyecek DynamIQ’yu tanıttı. Bu teknoloji ile beraber yakında yapay zekayı arabalarımızda, telefonlarımızda, oyun konsollarımızda diğer her şeyde görebilecek. DynamIQ teknolojisi halihazırda varolan big.Little teknolojisine evrim geçirtecek.

Alslında 2011 yılında duyurulan sistem çoklu çekirdeğe sahip işlemcilerde işlem gücü isteyen işlemlerin daha hızlı ve daha fazla enerji tüteken çekirdeklerde yapılması. daha düşün işlem gücüne ihtiyaç duyan işlemlerin ise daha yavaş ve az enerji tüketen çekirdeklerde yapılması sistemi. DynamIQ ise bu sistem ile işlemci çekirdeklerini neye ihtiyaç varsa ona göre kombine ederek çalıştırabiliyor.

reklam
MSI reklamı

Bu sistem ARM için inanılmaz karlı olabilir. Çünkü ARM işlemci üretmiyor, işlemci mimarisi geliştiriyor ve geliştirdiği mimariyi Qualcomm, NVIDIA, Samsung, Apple hatta Intel gibi devlere satıyor. 2013 ile 2017 yılları arasında bu mimariye sahip 50 milyardan fazla işlemci satıldı. 2021’de ise bu sayının yıllık 100 milyara çıkması bekleniyor.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Intel Alder Lake işlemcisi görüntülendi

Intel’in 10 nm SuperFin mimarili ilk işlemcilerinin resmi olarak 2021’in ikinci yarısında çıkacağı açıklanmıştı. 2021’in dördüncü çeyreğinde çıkması beklenen Intel Alder Lake işlemcileri ilk kez görüntülendi. Rocket Lake işlemciler ise 2021 yılının ilk çeyreğinde çıkacak.


İlginizi çekebilir: 11. nesil Intel işlemcilerin tanıtım tarihi belli oldu

reklam
MSI reklamı

Intel Alder Lake neler sunacak?

Intel Core serisinin 12. neslini temsil edecek Alder Lake işlemciler hibrit bir mimari üzerine şekillenecek. İşlemciler performans odaklı ve verimlilik odaklı farklı çekirdekler barındıracak. Böylece Intel, masaüstü x86 döneminde yeni bir yaklaşım benimseyecek. Daha önce yapılan açıklamalara göre Alder Lake işlemcilerin ana odağı yüksek performans olacak. Alder Lake ile birlikte gelecek olan en büyük yeniliklerden biri DDR5 bellek desteği olacak. PCI Express 5.0 desteği de beklenen yenilikler arasında.

intel alder lake

Bu yeniliklerden dolayı ,Intel’den alıştığımız üzere, Alder Lake işlemciler LGA 1700 olarak adlandırılan yeni bir sokete ihtiyaç duyacak. Ancak, LGA 1700 soketin 3 nesil boyunca kullanılması bekleniyor. İşlemci tasarımında en dikkat çekici taraf ise dikdörtgen form. LGA 1700 soket 37.5 mm x 45 mm ölçülerinde olacak. Yani 37.5 mm x 37.5 mm ölçülere sahip bir önceki soket tasarımı olan LGA 1200’e göre 7.5 mm daha uzun olacak. Ancak, bu bilgilerin bir mühendislik örneğine ait olduğunu ve nihai üründen farklılık gösterebileceğini hatırlatmakta fayda var.

Devamını oku

İşlemci

ARM, 32 bit desteğini 2022’den itibaren tamamen bırakacak

Yazan:

ARM 32 bit 64 bit

ARM, yaklaşmakta olan yeni Cortex-A CPU çekirdekleriyle alakalı yeni bilgiler verirken aynı zamanda 32 bit desteğini bırakıp 64 bit ile yoluna devam edeceğini açıkladı.


İlginizi çekebilir: Microsoft ARM tabanlı Windows PC’lere x64 desteği getiriyor

reklam
MSI reklamı

ARM, kod adı Matterhorn ve Makalu olan 2021 ve 2022 için yeni Cortex-A CPU çekirdekleriyle alakalı ilk ayrıntıları paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre şirket, 2022’de piyasaya süreceği Makalu kod adlı CPU’da 32 bit çağını kapatıp tamamen 64 bitle yoluna devam edecek.

ARM, 32 bit devrini kapatmaya başlıyor

ARM 32 bit

Bu duyuru, ARM DevSummit’te konuşan Genel Müdür Paul Williamson tarafından yapıldı. Duyuru aynı zamanda mevcut 32 bit uygulamalar için donanım desteği olmayacağı anlamına da geliyor. Yalnız bu gelişme son kullanıcı için herhangi bir tehlike arz etmiyor. Çünkü Google, Ağustos 2019′dan itibaren Google Play Store’da yalnızca 64 bit uygulamaları kabul ettiğini söylemişti. Yani ARM CPU’larda 32 bit desteğinin bırakılması kesinlikle dezavantaj yaratmayacak.

ARM ayrıca, şu anda uygulamaların yaklaşık %60′ının halihazırda 64 bit uyumlu olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra uygulama geliştiricilerinin mevcut uygulamalarını güncellemek ve 64 bit desteği kazandırmak için bolca zamanı var. Öyle ki ARM yeni CPU’larını 2022′de piyasaya sürmeye başlayacak fakat sevkiyatların tamamlanması ve son kullanıcıya ulaşmasının 2023′ün başlarını bulabileceği düşünülüyor. Ama eğer söz konusu 32 bit uygulamanın güncellenmesi ve 64 bit’e geçirilmesi mümkün değilse, gelecekteki ARM Cortex-A çekirdeklerine sahip olan telefonlarda maalesef kendine yer edinemeyecek.

ARM, uygulamaların, oyunların ve hatta işletim sistemlerinin tamamen 64 bit olduktan sonra performansta %20’ye kadar artış göreceğini tahmin ediyor. Hem şirket 32 bit desteğinin sonlanmasıyla ek silikon kalıp ihtiyacından da kurtulmuş olacak. Bununla birlikte yonga tasarımcıları ve uygulama geliştiricileri de yalnızca 64 bit işlemlere odaklanacak.

Devamını oku

İşlemci

Intel Core i3-10100F işlemcisini görücüye çıkardı!

Yazan:

Intel, 10. Nesil Comet Lake-S tanıtım etkinliğinde hiç adından sanından dahi bahsetmediği Core i3-10100F işlemcisini sürpriz bir şekilde web sitesine ekledi. Bu işlemci, bütçe dostu fiyatıyla öne çıkıyor.


İlginizi çekebilir: 11. nesil Intel işlemcilerin tanıtım tarihi belli oldu

reklam
MSI reklamı

Çip üreticisi Intel, geçtiğimiz kısa bir süre önce Tiger Lake işlemci ailesinin tanıtımını gerçekleştirmesinin ardından çok geçmeden 10. Nesil ailesinin yeni üyesini tanıttı. Intel’in $79.00 – $97.00 arası müşteri fiyatı belirlediği Core i3-10100F işlemci, fiyatından da anlaşılacağı üzere bütçe dostu olmasıyla öne çıkıyor.

10. Nesil Comet Lake-S’in yeni üyesi: Intel Core i3-10100F

3.6 GHz saat hızında çalışan Intel Core i3-10100F, dört çekirdek ve sekiz iş parçacığını 14nm üretim sürecinden geçen kalıba sığdırmayı başarabilen bir işlemci. Ayrıca kullanıcılar isterse Core i3-10100F’in saat hızını 4.3 GHz’e kadar artırabiliyor. Ek olarak Intel’in yeni işlemcisi, 65W TDP değeri sayesinde dört çekirdeğini soğutmak için öyle üst seviye gereksinimlere de ihtiyaç duymuyor. Bu, bütçe dostu bir sistem dizmek isteyenler için oldukça mutluluk verici bir haber.

Intel Core i3-10100F

Bunun yanı sıra Core i3-10100F, adındaki “F” ibaresinden de anlaşılacağı üzere entegre grafiklerden yoksun. Ancak Intel burada bütçe dostuna göz kırptığı için bu işlemciyi satın alanlar güçlü bir ekran kartına daha fazla bütçe ayırabilecek, dolayısıyla işlemcinin entegre grafik eksikliği bir şekilde çok da problem olmayacak.

İşlemci Çekirdek / İş parçacığı Temel / En yüksek saat hızı L3 Önbellek (MB) TDP (W) Fiyat
Core i3-10100F 4 / 8 3.6 / 4.3 6 65 $79 – $97
Ryzen 3 3300X 4 / 8 3.8 / 4.3 16 65 $120

Intel’in Core i3-10100F ile, rekabet açısından AMD Ryzen 3 3300X yonga setini hedeflediği çok açık. Zira özelliklerine baktığımızda rakibiyle benzer özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Hatırlatmak gerekirse AMD’nin 7nm üretim sürecinden geçen Zen 2 mikromimarisine sahip yongası da dört çekirdekli ve sekiz iş parçacıklı bir yapılandırmaya sahip. Bu noktada Core i3-10100F’yi rakibiyle karşılaştırdığımız zaman Ryzen 3 3300X’in, 200 MHz daha yüksek bir temel saat hızına ve 10MB daha fazla L3 önbelleğe sahip olduğunu görüyoruz.

Core i3-10100F gibi, Ryzen 3 3300X de entegre grafiklere sahip değil. Ek olarak AMD’nin işlemcisi de 65W kategorisinde kendine yer ediniyor, bu nedenle Core i3-10100F için çok dişli bir rakip. AMD, Ryzen 3 3300X ile birlikte Wraith Stealth CPU soğutucusunu sunuyorken, Intel ise muhtemelen Core i3-10100F’de alışılageldik isimsiz stok soğutucuya yer verecek.

Intel, yeni işlemcisini şu an ARK web sitesinde görücüye çıkarmış durumda; ancak perakende kanallarına ne zaman ulaşacağını belirtmiyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler