Sosyal medya

Donanım

ARM, AI destekli yeni işlemcilerinde, bulut desteğini kullanmayacak!

ARM, yapay zeka destekli yeni nesil işlemcilerinde artık yazılım tarafını göz ardı edecek. Edge AI denen bu sistem sayesinde, tamamen makine öğrenme temelli bir yapıya geçilecek.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 10 tasarımı ve lansman tarihi netleşti

reklam
MSI reklamı

Edge AI, çip dünyasının en büyük trendlerinden biri haline gelmeye başladı. Bu yonga sistemleri, tümünü edge adı verilen bir sistemde yapay zeka işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Diğer bir değişle, bu yeni sistemle birlikte, bulut tabanlı yazılımlar cihaz sistemine dahil olmadan kullanım imkanı sunulabiliyor.

Apple, geçtiğimiz günlerde bu işin üstüne çalışan özel bir şirketi bünyesine katmıştı. Google ise kendi bünyesinde bir süredir bulunan Coral ile yapay zeka teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor.

Yonga üretici devi ARM ise senelerdir yapay zeka ve makine programlama üzerine çalışmalarına devam ediyor.

ARM, yakın bir zamanda bu çalışmalarına iki yeni çip eklemişti. Arm Cortex-M55 ve Ethos-U55 isimli bu yonga setleri, tamamen deneysel çalışmalar üzerine kurulu.

Edge AI destekli ARM Cortex-M55 ve Ethos-U55!

Nöral işleme ünitesine sahip Cortax M55 donanım aksamına çok daha fazla talep olduğunu görüyoruz.

Edge AI teknolojisinin kullanıldığı işlemci aksamı, AI işlemlerini, dışarıdan bulut tabanlı bir server üzerinden bilgi çekmek yerine,  içerisinde bulunduğu cihaz üzerinden çalıştırıyor.  Böylece, cihaz böyle bir işlemi donanım aksamından talep ettiği takdirde direkt donanımdan çözüm üretildiği için daha gizli ve hızlı bir yarar sağlamış oluyor.

ARM

ARM, bu teknolojiyi engelleri aşmak için kullanacak!

Özellik bakımından, ARM Cortex M ailesinin en yeni model işlemcisi M55’te, firmanın dediğine göre 15 kat daha gelişmiş makine öğrenme performansı sunan bir işlemci olacak. Bu performans ile birlikte 5 kat dijital sinyal işleyebilecek. Bu da, önceki nesil Cortex-M nesline göre de toplamda 5 kat hız sağlayabiliyor.

AI işlemlerini için kullanılan bu işlemci Ethos-U55 NPU (Nöral İşlemci) ile birlikte de kullanılabilir. Böylece 32 kat makine öğrenme performansına ve önceki Cortex-M mimarisine oranla 480 kat daha işleme yapabiliyor. Keza bu gerçekleşirse rekor düzeyde bir sonuç görebiliriz.

ARM’ın diğer çip teknolojilerinde olduğu gibi, firma tek başına bu donanım birimlerini üretmiyor. Kendi donanımı için geniş bir partner kuruluşu ile iş birliğine gidiyor.

Fakat, ARM’ın yeni çiplerinde kısmen ilginç olsa da gerçekten akıllı telefon ve tabletler için bu donanım aksamlarının kullanılacağı anlamına gelmiyor. Mevzu bahis cihazlar yerine aslında ARM, bu teknolojiyi IoT dediğimiz cihazlarda kullanacak olabilir.

Yani, buzdolabınız dünyayla iletişim kurarken daha yavaş olan bulut tabanlı öğrenim yerine makine öğrenimine sahip çok daha hızlı bir çözüm kullanacak.

ARM’ın konumlandırmak istediği ürünlerden biri de, engelliler için üretilmiş bastonlar. Bu bastonların içine 360 derece kamera konumlandırılacak. AI destekli baston, etraftaki nesneleri tanımlayabilecek. Yapay zeka öğrenimine sahip sensörler olacak. Böylece tanımlama problemleri ortadan kalkabilecek.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Nvidia GeForce RTX 3090 benchmarkları sızdırıldı

Nvidia, geçtiğimiz haftalarda yeni RTX 3000 serisi ekran kartlarını tanıttı. RTX 3080 ve 3070 geçtiğimiz nesle göre daha uygun fiyata çok daha yüksek performans göstererek son kullanıcıyı etkilemişti. Nvidia, aynı zamanda yüksek fiyatıyla cüzdanları, güç tüketimiyle PSU’ları korkutan GeForce RTX 3090 ekran kartını duyurdu. Şimdiyse RTX 3090’ın rekorları alt üst eden, önceki nesle hatta RTX3080’e fark atan benchmark test sonuçları sızdırıldı.


İlginizi çekebilir: Nvidia RTX 3080’ın 4K’daki Crysis Remastered performansı ortaya çıktı

reklam
MSI reklamı

Nvidia GeForce RTX 3090 test sonuçları etkiliyor

Nvidia’nın tepe seviyesi kartı, GeForce RTX 3090 1500 dolar, 14 bin 500 TL, gibi oldukça yüksek bir fiyata sahip. Ancak ortaya çıkan performans testlerine göre bu fiyatın hakkını verecek gibi gözüküyor. RTX 3090, 10496 CUDA çekirdeğine ve 24 GB GDDR6X belleğe sahip. 384 bit ekran kartı, 936 GB/s bant genişliğine sahip. Teknik özellikleri oldukça etkileyici ekran kartı bu başarısını test sonuçlarına yansıtmayı başarmış. RTX 3090, Time Spy Extreme’de 10.300 puan ve Time Spy’da 20.000 puan almayı başardı. Bu sonuçlar RTX 2080 Ti’dan %50, RTX 3080’den %19 daha yüksek.

RTX 3090

RTX 3090 normal şartlar altında Nvidia’nın verilerine göre 390 W güç tüketim değerine sahip. Bir kullanıcı, ekran kartını overclock ederek bu değeri 550 W’a kadar çıkardığını iddia etti. Bu güç artışı, perfromans değerlerinde kayda değer bir artışı beraberinde getirmiş. Kullanıcının paylaştığı test sonuçlarına göre RTX 3090, Time Spy’da 20.000 olan skorunu 21.905’e çıkararak neredeyse yüzde 10 performans artışı gerçekleştirdi. Time Spy Extreme skoru ise 10.300’den 11.816’ya yükselmiş. Verilere göre güç tüketimi ortalama %41 artarken performans ortalama %7 artış göstermiş.

 

Devamını oku

Donanım

Huawei’nin Kunpeng işlemcili bilgisayarları yakında hizmette olabilir!

Yazan:

Huawei’nin Kunpeng işlemcili bilgisayarları yakında hizmette olabilir!

Mobil pazarda yaşadığı sıkıntıların gölgesinde Huawei, Kunpeng işlemcileri ve işlemcilerin bulunduğu bilgisayarları test etmeye devam ediyor. Kunpeng işlemcili sistemleri pek yakında faaliyette görebiliriz.


İlginizi çekebilir: Huawei masaüstü bilgisayarın teknik özellikleri sızdırıldı!

reklam
MSI reklamı

Huawei için mobil pazarda pek iyi gitmeyen işleri ve ABD ile yaşadığı problemleri göz önüne alındığında ortaya kötü bir tablo çıkıyor. Şirketin halen daha gelecekte çıkarmayı planladığı işlemciler için üretici bulamaması ve diğer bazı engeller, Huawei’yi yıldırmışa benzemiyor.

Sızıntılar Weibo’dan

Bir Weibo kullanıcısının paylaştığı görselle beraber tekrar gündeme gelen Kunpeng işlemcili bilgisayarlar, Huawei’nin hız kesmeden bu pazardaki çalışmalarına devam ettiğini gösteriyor. Weibo kullanıcısının iddiasına göre Kunpeng işlemcili sistemler halihazırda birçok şirket ve enstitü tarafından kullanılıyor. İddiaya göre sistemler geçen senden beri hepsi bir arada ve masaüstü olarak test ediliyor.

Huawei’nin Kunpeng işlemcili bilgisayarları yakında hizmette olabilir!

Çince olmayan çıkartma dikkat çekti

Sistemin sızıntı görselini de paylaşan kullanıcı, Huawei’nin Çin’de bulunan yirmiyi aşkın şehirdeki endüstriyel zincir ve üretim şirketiyle anlaşma yaparak sistemleri kullanıma soktuğunu öne sürdü. Sızdırılan görüntüde USB Tip A 3.0 portunun altında Çince olması beklenen ancak İngilizce yazılmış bir ‘Powered by Kunpeng’ çıkartması yer alıyor. HiSilicon Kirin ailesinde yaşadığı üretim sorunlarını Kunpeng’de yaşamayan Çinli şirket, gerçekleştirdiği üretimle sanayide yerelleşmeyi hızlandırıyor.

Huawei’nin Kunpeng işlemcili bilgisayarları yakında hizmette olabilir!

Çoklu çekirdek performansında rakibi i9-9900K

Gelen sızıntılardan derlenen bilgilere göre Huawei masaüstü bilgisayarlarda yer alan 8 GB RAM ve 512 GB büyüklüğündeki SSD Samsung üretimi. AMD Radeon 520 grafik kartı bulunan Huawei bilgisayarlar yerel bir işletim sistemiyle çalışıyor. Kunpeng işlemci için gelen sızıntılarında ise 28 çekirdek detayı göze çarparken işlemcinin çoklu çekirdek performansında Intel i9-9900K’yı az farkla geçtiği ifade ediliyor. Şirketin masaüstü sistemler için 23.8” büyüklüğünde FHD çözünürlüğe ve NTSC renk gamutunun yüzde 70’ini karşılayan panele sahip monitörleri de bulunuyor. Huawei’nin Kunpeng işlemcili sistemleri hakkında yakında detaylı paylaşım yapması bekleniyor.

Devamını oku

Donanım

Nvidia RTX 3080’ın 4K’daki Crysis Remastered performansı ortaya çıktı

Crysis Remastered‘ın en yüksek grafik ayarının isminin “Crysis’i çalıştırabilir mi” olması teknoloji basınında oldukça büyük bir yer bulmuştu. Nvidia‘nın yeni nesil grafik kartlarından RTX 3080‘in Crysis Remastered’ın en yüksek grafik ayarlarındaki 4K performansı da ortaya çıktı. RTX 3080, oyunu en yüksek grafik ayarında ortalama 37.46 FPS ile çalıştırmayı başardı.

İlginizi çekebilir: Hangisini almalı: PlayStation 5 ve Xbox Series S karşılaştırması!

reklam
MSI reklamı

Nvidia’nın RTX 3080 grafik kartı üzerindeki ambargo Çarşamba günü kalkmıştı. Ambargonun kalkması sonrası da kartla ilgili performans verileri gelmeye başladı. İlk çıktığı zamanlarda dahi alınacak bilgisayarlar için referans olan Crysis, Remastered sürümü ile de referans olacak gibi gözüküyor. Crysis Remastered’ın en yüksek grafik seviyesi ayarı olan “Crysis’i çalıştırabilir mi?” ayarında, RTX teknolojisi açık şekilde 4K çözünürlükte ortalama 37.46 FPS vermeyi başaran RTX 3080, Nvidia’nın bu nesildeki başarısını da şimdiden ortaya koyuyor.

Crysis Remastered’ın ülkemizdeki satış fiyatı

Crysis Remastered Epic Games Store üzerinden 133.99 TL‘ye alınabiliyor. Oyun ayrıca konsollar için de satışta, PlayStation 4 için 139, Xbox One için de 85 TL‘den satışa sunulan oyun bugün oyunculara resmi olarak sunuldu.

Devamını oku