Sosyal medya

Mobil

Apple kullanıcılarını “oyalıyor mu?”

Sonunda beklenen gün geldi, çattı ve Apple yeni amiral gemisi iPhone 6’yı kullanıcılarına tanıttı. Hatta sadece iPhone 6 yetmez diyerek bunun yanında iPhone 6 Plus ve Apple Watch’da tanıtıldı. Peki bu lansman yeteri kadar tatmin edici oldu mu? Hatta asıl soru şu: “Apple kullanıcılarını oyalıyor mu?” Bu soruyu sormamızı sağlayan 4 maddeyi aşağıda tek tek yazacağım. Yorum sizin.

NFC

NFC, Android cihazlarda uzun zamandır kullanılan, oldukça yararlı bir teknoloji. Apple’da bu teknolojiyi “sonunda” kendi cihazlarına da getirdi. Bunu tanıtmalarının sebebi kendi yeni sistemleri Apple Pay. Apple Pay, Amerikan Express, Visa ve Master Card ile anlaşma imzaladı. Yani artık Apple kullanıcıları tek tıkla ödeme yapabilecekler. Yurt dışı için baktığımızda çabuk kullanılabilir fakat ülkemizde kısa sürede uygulanacağına dair ciddi şüphelerim var.

Android kullanıcıları bu sistemin altında yatan NFC teknolojisini uzun zamandır kullanabiliyordu. Hatta ülkemizde pek bilinmese de ödeme konusunda da NFC teknolojisi Android cihazlarda kullanılabiliyordu.

Apple Pay

Apple’ın “yeni” NFC teknolojisi.

SIRI

Apple’ın kişisel asistanı Siri! Oldukça kullanışlı olan bu kişisel asistan kesinlikle Apple kullanıcıları için büyük bir kolaylık. Açıkçası bir Android kullanıcısı olarak Siri konusunda Apple kullanıcılarını kıskanıyorum. Fakat Siri konusunda bir sıkıntı var. Bu muhteşem asistanın maalesef Türkçe dil desteği yok! Yani Apple’ın Türkiye’de ki kullanıcılarından İngilizce bilmeyenleri maalesef bu güzelim teknolojiden yararlanamıyor! Ya da eksik yararlanıyor. Burada suç İngilizce bilmeyen kullanıcıda değil, bu zamana kadar hala Türkçe dil desteği yapamayan Apple’da. Apple bu güzelim asistanı Apple Watch’da da uygulayacağını açıkladı. O zamana kadar Siri’ye Türkçe dil desteği gelmezse bu Apple için bir ayıp olur.

Apple SIRI

SIRI’de hala Türkçe dil desteği yok!

iOS

Geçtiğimiz aylarda iOS 8 kullanıcılarına tanıtıldı. Apple için güzel geçen iOS lansmanı, Android kullanıcıları için tam bir fiyaskoydu. Apple’ın “yeni” olarak lanse ettiği ne kadar teknoloji varsa Android kullanıcıları bunları uzun zamandır kullanıyordu. Lansman öncesinde “Apple bu sefer gövde gösterisi yapacak” diye düşünürken lansman sonrasında beni hayal kırıklığına uğrattı.

iOS 8

iOS 8 bir devrim mi yoksa var olan bir sistem mi?

FİYAT

Öncelikle şunu söyleyeyim fiyatları Türkiye bazlı olarak alacağım. Evet ülkemize girerken vergiler, kar derken fiyatlar alıyor başını gidiyor. Fakat bu sadece Apple için geçerli değil! Samsung, LG, HTC gibi markalarda yurt dışı üretimli ve ülkemize iPhone’lara göre daha uygun bir fiyatla gelmekte.

Örneğin son günlerin parlayan yıldızı ASUS’a bir bakın! Özellikle fiyat/perfomans konusunda ASUS ZenFone 5 adeta rakip tanımıyor! Hatta ASUS lansmanından sonra telefonun özelliklerini görüp fiyatı öğrendikten sonra “Nasıl olur?” dedim. Bu fiyata, böyle teknoloji olur mu? Oluyor! Peki neden fazla para ödüyoruz diğer markalara? Cevap belli. İsim. Samsung’un, LG’nin, HTC’nin adı var. Onlara nazaran iPhone’un daha da ağır bir adı var.

Apple para

Her yeni telefonla artan fiyatlar hak ettiği değerden fazla mı?

Sonuç olarak yukarıdaki maddelere bakacak olursak Apple’ın artık biraz daha devrimsel nitelikte hareket etmesi gerekiyor. Üzülerek söylüyorum ki ortada Steve Jobs’tan önce, Steve Jobs’tan sonra diye bir gerçek var. Evet, Apple yıllardır kendi kullanıcılarını bünyesinde tutuyor. Kullanıcıları ondan vazgeçemiyor. Peki ama neden diğer marka kullanıcılarını da kendine çekecek bir hamle yapmıyor? Neden hala yazılımlarında Türkçe desteği sunamıyor? Neden hala Apple ürünleri diğer ürünlere göre fahiş fiyatla satılıyor? Bana kalırsa Apple’ın bu soruları kendisine sorup bir şeyler yapması gerek. Yorum sizin.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Mobil internet abone sayısı 60,4 milyona ulaştı

Mobil internet abone

Mobil internet abone istatistikleri, Türkiye’nin internet kullanım alışkanlıklarındaki değişimi görünür kılıyor. Mobil cepten internet abonesi sayısı, geçen yılın sonu itibarıyla 60 milyon 436 bin 864’e yükseldi.

Pazar Verileri Raporu’ndan derlenen bilgiye göre, geçen yılın sonu itibarıyla Türkiye’de yüzde 99 penetrasyon oranına karşılık gelen, makineler arası iletişim (M2M) aboneleri dahil toplam 80,1 milyon mobil abone bulunuyor.

İlginizi çekebilir: UBER hakkındaki davada, sonuca gelindi!

Mobil internet abone

Temmuz 2009‘da sunulmaya başlanan 3G hizmeti kullanıcısı Mart 2016 sonu itibarıyla 65 milyon 949 bin 652 aboneye ulaştı. 1 Nisan 2016‘da 4,5G‘nin hizmete girmesiyle 3G aboneliğinden bu teknolojiye hızlı bir geçiş süreci yaşandı.

Geçen yılın sonunda 3G abone sayısı 6 milyon 641 bin 597‘ye kadar gerilediği görüldü. Ancak 4,5G abone sayısı 71 milyon 348 bin 727′ye yükseldi. 2018 sonu itibarıyla M2M abone sayısı da 5 milyon 209 bin 371 oldu.

Mobil internet abone

Mobil internet abone sayısı 60,4 milyon

2017 yılında 56 milyon 116 bin 304 olan 3G ve 4,5G hizmetiyle mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan mobil genişbant üye sayısı, geçen yılın sonu itibarıyla 60 milyon 436 bin 864’e ulaştı. Sadece 4,5G hizmetiyle mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan mobil genişbant abone sayısı da 41 milyon 562 bin 755 olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu dönemde mobil internet kullanım miktarı toplam 864 bin 370 terabaytı buldu. Ayrıca 4,5G kullanıcılarının toplam mobil internet kullanım miktarı 849 bin 952 terabayt olarak hesaplandı.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung One UI 2.0 yüz tanıma özelliği güncellendi!

Samsung One UI 2.0

Samsung One UI 2.0 Beta güncellemesi ile karşımızda ve arayüzde oldukça önemli bir güncelleme bizler karşılıyor. Kullanıcı arayüzünde çeşitli değişiklikler yapan Android 10, yüz tanıma korumasına 2 yeni özellik ekledi.

Samsung yüz tanıma kilidi sistemi, kullanıcıların telefonlarını koruyarak istenmeyen el değiştirme vakalarını engelliyor. Yüz tanıma ve parmak izi tanıma sistemleri telefonlarımızı korurken bunlar bir yerde saklanıyor mu bu da halen tartışma konusu.

İlginizi çekebilir: Eski NASA çalışanı açıkladı: Mars’ta yaşam bulduk

Samsung One UI 2.0

Yüz tanıma kilidinin bağlı olduğu ön kamera ile güvenlik hizmeti veren Galaxy S10, bu yazılımda yalnızca bir kişinin yüzünü kullanıyor ve diğer kişilere izin vermiyor. Bu bağlamda yüzünüzde yaptığınız en ufak bir değişiklik, telefonun güvenlik sebebi ile açılmamasına sebep olabiliyor.

Android 10 vasıtasıyla gelen ikinci özellik, kullanıcıların gözlerini baz alarak tarama işlemini gerçekleştiriyor. Ek güvenlik sağlamak adına aktifleştirilen yazılım, telefon sahiplerinin yüzlerini yalnızca onların gözleri açıkken tanıyor.

Galaxy S10’un “Ayarlar” sekmesindeki güvenlik menüsünde yer alan özellikler, henüz tamamlanmış değil. Beta aşamasında olan özelliklerin tamamlanılması, kullanıcıların belli bir süre içerisinde Samsung’a vereceği geri bildirimlere bağlı.

Samsung One UI 2.0

Samsung One UI 2.0 güncellemesi kendi ülkesi için yayınladıktan kısa bir süre sonra aralarında ABD‘nin de bulunduğu birkaç farklı bölgeye de dağıtmayı planlıyor. Güncellemenin ülkemizde kullanıma sunulup sunulmayacağı ise bilinmiyor.

Samsung Android 10 Beta güncellemesi ile birlikte sunulan bu özellikler daha iyi bir yüz tanımaya telefonların kavuşabilmesini sağlayacak. Kısa süre içinde başta amiral gemisi Galaxy S10 ve Galaxy Note 10 başta olmak üzere birçok orta segment telefona bu güncellemeler sunulacak.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi MIUI 11 güncellemesi başlıyor!

Xiaomi MIUI 11

Xiaomi MIUI 11 güncellemesi geçen ay Çin’de bazı modeller için dağıtıma çıktı. Şirket bugün gerçekleştirdiği etkinlikle birlikte yeni MIUI  sürümünün küresel çapta dağıtım tarihine ve hangi modellerin güncelleme alacağını açıklık getirdi.

Merakla beklenen yeni nesil arayüz Xiaomi MIUI 11, bugün Hindistan merkezli olarak da lanse edildi. MIUI 11 güncellemesi alacak modeller ve hangi ay alacağı daha önce duyurulmuştu. Ancak, yeni açıklama ile birlikte bu güncellemeyi alacak modellerin tarih aralığı netleşti. Firma burada arayüz için yeni bir takvim paylaştı.

Xiaomi MIUI 11

İlginizi çekebilir: Huawei Mate 20 Pro, Android 10 almaya başladı!

22-31 Ekim

POCO F1, Redmi K20, Redmi Y3, Redmi 7, Redmi Note 7, Redmi Note 7”ler, Redmi Note 7 Pro

4-12 Kasım

Redmi K20 Pro, Redmi 6, Redmi 6 Pro, Redmi 6A, Redmi Note 5, Redmi Note 5 Pro, Redmi 5, Redmi 5A ,Redmi Note 4, Redmi Y1, Redmi Y1 Lite, Redmi Y2, Redmi 4, Mi Mix 2, Mi Max 2

13-29 Kasım

Redmi Note 6 Pro, Redmi 7A, Redmi 8, Redmi 8A, Redmi Note 8

18-26 Aralık

Redmi Note 8 Pro

Xiaomi MIUI 11

Xiaomi MIUI 11 güncellemesi ile birçok yenilik geliyor

Yeni güncelleme ile birlikte yazı tipi değiştirme ve karanlık mod gibi görsel değişiklikler Xiaomi kullanıcılarına sunulacak. Karanlık mod özellikle daha az şarj tüketmesi sebebiyle kullanıcılar için oldukça önemli.

Xiaomi MIUI 11 arayüzü ile birlikte yazı tipi değiştirme özelliği sayesinde de telefonun arayüzü daha fazla kişiselleştirilebiliyor. Şirket, bu konuda kalın, ince ve italik olmak üzere birçok farklı yazı tipiyle karşımıza çıkıyor. Bünyesinde “Milan Pro” isimli yeni bir font kullanılan arayüz, aynı zamanda doğadan gelen yeni ses efektleri de taşıyor. Ayrıca Allways-on display özelliğinin de yenilendiği telefonların ekranında artık özel metinler ve servislerden gelen bildirimler de görülebilecek.

Birçok eski Redmi cihaza destek veriyor olmasıyla kullanıcıları oldukça sevindiren Xiaomi, şimdilik sürümün Türkiye gibi diğer bölgelerdeki dağıtımı hakkında bir bilgi vermiyor.

Devamını oku