Sosyal medya

Apple

Apple, Kaliforniya’daki mağazalarını kapatıyor

Apple

Apple, Güney Kaliforniya’daki COVID-19 vakalarının artması nedeniyle Los Angeles bölgesindeki mağazalarını kapatma ararı aldı. Bu kararın uzun sürmeyeceğini ve salgının bitmesi sonucunda mağazaların tekrar açılacağını da belirtti.


İlginizi çekebilir: Ücretsiz Apple Music üyeliği alın

reklam
Aorus reklamı

Apple, mağazalarını sınırlandırdı

Apple

Bilindiği üzere pandemi döneminde, önlemleri ve sosyal mesafeyi önemsemeyen ülkeler vardı. Bu ülkelerden bir tanesi de ABD. Sürecin başlarında gerekli önlemler alınmadığı için ABD ve bünyesinde bulunan birçok şirket kötü sonuçlarla karşı karşıya kaldı. Los Angeles’taki mağazalar birkaç ay sonra ilk kez kapatıldı. Şirket, The Grove ve Beverly Center alış veriş mağazaları da dahil olmak üzere, birden fazla perakende satış noktasına sahip. Şirket, Los Angeles’ta iki mağazayı bugünden itibaren, geçici olarak, kapattı. Kapatılan bu iki mağaza yanında, Cumartesi gününden itibaren, 11 mağaza daha kapatılacak. Şirket, mağazaların geçici olarak kapatılacağını söylese de ne zaman açılacağına dair bir bilgi vermedi. Mağazaların tam olarak açılması, salgın döneminin tamamen bitmesine bağlı gibi görünüyor.

Tüm Güney Kaliforniya salgın sebebiyle yasakların daha baskın uygulandığı bir bölge. Aralık ayının başlarından itibaren, yürürlüğe giren bir evde kalma emri var. Verilen bu emir, perakende mağazalarının kapatılması gerektiğini söylemiyor. Bunun yerine perakende mağazalar ve alış veriş merkezleri daha düşük kapasitede çalışabileceğini söylüyor. Evde kalma emri sonrasında insanlar, alış veriş merkezlerine gitmeyi ya da alış veriş yapmayı pek sağlıklıklı bulmuyorlar.  Buna rağmen bazı insanlar, salgın sürecini önemsemiyor ve alış veriş yapmaya devam ediyor. İstatistiklere bakıldığında şirket, devlet tarafından kapatılmayı pek anlamlı bulmuyor. Ancak yapılan bu geçici kapatılma, büyük ihtimalle, şirket çalışanlarının sağlığını korumak amaçlı.

Adventure İstanbul

Bilindiği üzere Apple, ABD’de birçok şubeye sahip. Genel merkezinin bulunduğu San Francisco Körfez Bölgesi‘nde de korona virüs artış göstermekte. Vaka sayıları artış gösterirken şirket, buradaki şubelerini henüz kapatmadı. Bunu yanında çoğu mağaza, alternatif bir mod geliştirdi. Bu mod “Ekspres” modu. Ekspres modu, sipariş alımlarına ve dahiyane bar randevularına izin veren, ancak insanların buna göz atmasına izin vermeyen sınırlı bir mod.

Şirket, bu yılın başında birçok perakende satış yerini kapatmaya başladı ve mağazaların çoğu ilkbaharda aylarca kapalı kaldı. Fakat gelişen önlemler ve insanların sosyal durumları, kısıtlamaları az da olsa hafifletti. Haziran ayının başında, kapaılan mağazalar, tekrar açılmaya başladı. Açılan mağazalara, yerel kurallara göre tekrar kapanabilecekleri de söylendi.

Bulunduğumuz bu durum ne zaman son bulacak bilinmemekte. Fakat şirketin mağazaları ne ölçüde kapatacağı, ne zaman açacağı da merak konusu.

Bulduğu güncel teknoloji, sinema ve diğer haberleri sizlerle paylaşmaya gayretli kişi :)

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

AWS artık bulut üzerinden macOS Big Sur çalıştırmaya izin verecek

aws

Amazon Web Services (AWS) macOS tekliflerini önemli ölçüde geliştiren yeni güncellemeler yayınladı. Buna göre daha öncesinde macOS Mojave ve Catalina desteği veren sistem; artık en son versiyon macOS Big Sur işletim sistemini çalıştırmaya izin verecek.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Geçtiğimiz Kasım ayında Big Sur versiyonunun çıkışından hemen önce Amazon, macOS tekliflerini kullanıcılara getirmişti. Ancak aradaki zamanın azlığından dolayı bu son versiyon sisteme gelmemişti. Sisteme gelmesinin neden bu kadar uzun sürdüğünü bilmesek de böylelikle AWS için Big Sur gelmiş oluyor.

Güncellemeyle gelen önemli yeniliklerden birisi de Amazon Elastic File System (EFS) özelliğinin bulut macOS’lerde kullanılabilmesi. Bu işlevin de cihazların hızlarında önemli etkiye sahip olması muhtemel. Onun dışında yine şu anda Amazon firması macOS bulut kullanıcılarının doğal dosya sistemleri yerine Amazon Block Storage kullanmalarını öneriyor.

Adventure İstanbul

aws

Biraz da Big Sur güncellemesinden bahsetmemiz burada uygun olacaktır. Öyle ki macOS işletim sisteminin en son halini sunan Big Sur versiyonu; şimdiye kadar macOS X versiyonundan itibaren yapılan en büyük yenilikleri işletim sistemine getirmiş durumda. Ara yüz değişikliklerinin yanında bu güncellemede firma, özellikle Safari tarayıcısını yenileme konusunda oldukça uğraş verdi. Tarayıcının aldığı diğer yeniliklerin arasında entegre çevirici işlevi özellikle göze çarpıyor.

Son olarak güncellemenin şimdilik sadece Amerika’nın bazı bölgeleri, Avrupa ve Asya-Pasifik ülkelerinde ulaşılabilir olduğunu belirtelim.

Devamını oku

Apple

iMac 2021 serisi 5 yeni renk seçeneğiyle gelebilir!

iMac

iMac, bilgisayar dünyasına adını büyük harflerle yazdırmış, kullanıcıların yıllardır severek kullandığı cihazlardan. Ancak, iMac’lerin tasarım açısından uzun süredir ciddi bir yenilik getirmediği de bir gerçek. Haliyle, cihazın değişen dizayn trendlerine ayak uydurması iMac severlerin en büyük beklentilerinden biri. Görünüşe göre, Apple, sonunda bu sese kulak veriyor. 2021 iMac’leri yepyeni bir dizayn ve göz alıcı 5 yeni renk seçeneğiyle tanıtılabilir…


İçinde Apple tarafından da seçenekler barındıran, günlük işlerinizi halledebileceğiniz laptoplar listemize göz atmanızı tavsiye ederiz!

reklam
Aorus reklamı

iMac, ilk defa farklı renk seçeneklerine kavuşuyor

Ünlü Apple sızıntıcılarından olan Jon Prosser (FrontPageTech), bugün yeni iMac’lerle ilgili önemli bilgiler paylaştı. İlk olarak, Apple’ın iMac tarafında ilk defa renk seçeneği sunacağını söyleyen Prosser, bu renkleri de açıkladı. Aslında, bu renkler Apple’da yabancı olduğumuz seçenekler değil. Öyle ki, Prosser’in iddiasına göre yeni iMac’ler 4. nesil iPad Air’ın renk seçenekleriyle gelecek. Başka bir deyişle, bu renkler şu şekilde olacak: Space Gray, Silver, Rose Gold, Green ve Sky Blue.iMac

Adventure İstanbul

Haberin bir diğer iddiası ise bu renk seçeneklerinin sunulma nedeni Apple’ın ilk iMac’lere ,deyim yerindeyse, selam vermek istemesi. Yukardaki görselimizdeki görüldüğü gibi, ilk nesil iMac’ler de rengarenkti. Açıkcası, Prosser’in renk seçeneklerinin arkasındaki neden olarak nostaljiyi öne sürmesi bizi ikna etmedi. Eğer gerçek neden bu olsaydı, iPad Air renklerinin aksine, yeni iMacler retro orijinal iMac renkleriyle gelirdi diye düşünmekteyiz.


Bu haberi de sevebilirsiniz: AirPods 3 görselleri sızdırılmış olabilir! İşte tüm detaylar


Yeni tasarım ve sızan diğer detaylar

iMac

Açıkcası, bu sızıntı çok fazla detay içermiyor. Özellikle, teknik detay olarak elimizde hiçbir şey yok desek yalan söylemiş olmayız. Ancak, sızıntının tasarım konusunda verdiği diğer bir bilgi ise cihazların çok daha ince ekran çerçeveleriyle geleceğini söylüyor. Buna ek olarak, paylaşılan bir diğer detay da yine tasarımla ilgili. Öyle ki, yeni iMac’in iPad Pro ve Pro Display XDR arası bir görünüme sahip olacağı söylenmekte. Son olarak, Prosser, cihazın arkasını aslında görmediğini söyledi. Dolayısıyla, cihazdaki port durumu hakkında bir bilgimiz yok. Teknik özelliklerin ne olacağını henüz bilmiyoruz. Fakat, yeni iMac’ler gerçekten bu renk seçenekleriyle gelirse birçok kişiyi mutlu edeceği aşikar…

Kaynak: iPhoneInCanada, AppleInsider

Not: Görseller temsilidir.

Devamını oku

Apple

Apple, “Apple ile Giriş Yap” sorunuyla karşı karşıya!

Apple ile Giriş Yap

ABD Adalet Bakanlığı, geliştiricilerin “Apple ile Giriş Yap” seçeneğiyle ilgili yaptıkları şikayetleri araştırdığını bildirdi.


İlgili haber: iPhone 12s ekranı için yeni gelişme!

reklam
Aorus reklamı

Apple ile Giriş Yap” özelliği iOS 13 ile birlikte hayatımıza girdi. Özellik, bir kullanıcı adı oluşturmadan veya bir e-posta adresi paylaşmaya gerek kalmadan sadece Apple Kimliğiyle uygulamalara giriş yapmaya izin veriyor. Bu da doğrudan gizlilik odaklı bir kayıt seçeneği sağlıyor.

Ancak bazı geliştiriciler Apple’ın bu özelliğinden oldukça rahatsızlar. The Information’a göre, geliştiricilerin geçen yaz yaptığı şikayetler şu anda ABD antitröst denetçileri tarafından araştırılıyor. ABD Savunma Bakanlığı, Apple’ın oturum açma seçeneğini ve “kullanıcıların rakip bir cihaz üreticisine geçmesini zorlaştıran” App Store kurallarını nasıl kullandığını denetliyor.

Adventure İstanbul

Apple ile Giriş Yap

Araştırma, Apple’ın “App Store” üzerindeki kontrolünü, geliştiricilere uyguladığı ücretleri ve Apple’ın konum izleme ve diğer izleme biçimlerindeki kısıtlamalara ilişkin şikayetleri inceliyor.

Apple sözcüsü Fred Sainz, antitröst soruşturması hakkında yorum yapmayı reddetti. Ancak Apple ile Giriş Yap özelliğini müşterilere gizlilik odaklı bir alternatif sunmak için tasarladıklarını söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı, Apple’a dava açıp açmayacağına henüz karar vermedi. Ancak Apple gibi Facebook ve Google da antitröst davalarla boğuşuyor. İki şirkete de izinsiz bilgi erişimi ve haksız rekabet sebebiyle açılan davalar hala sürüyor.

Apple ayrıca Avrupa Birliği, Avustralya, Rusya, Almanya ve İtalya’dan antitröst soruşturmalarıyla da karşı karşıya kaldı. Aynı zamanda Fransa ve Güney Kore tarafından da para cezasına çarptırıldı.

İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler