Sosyal medya
Oppo Reno5 Advertisement
Oppo Reno5 Advertisement

Akıllı Telefonlar

Apple iPhone 13 serisindeki beklentiler neler?

apple

iPhone 12 ailesinin çıkmasının üzerinden yaklaşık 9 ay olmuşken Apple iPhone 13 ailesi hakkında birçok söylenti çıkmaya başladı bile. Sızıntılara göre Apple iPhone 13 serisinde birçok yeniliği birlikte getirecek.


Bakmakta fayda var: OnePlus, Oppo ile birleştiğini duyurdu!


2021 model iPhone’ların piyasaya sürülmesine 4 aydan kısa bir süre kaldı ve yeni modellerin diğer tanıtımlar gibi Eylül ayı içerisinde yapılması bekleniyor. Daha iPhone 12 ailesinin çıkmasından hemen sonra iPhone 13 için söylentiler çıkmaya başlamıştı bile. Genellikle Apple, telefonları hakkında en az sızıntı veren markaların başında geliyor.

reklam

iPhone 12 ailesinde olduğu gibi yeni iPhone modelleri de üç farklı boyutta dört farklı telefon olarak gelecek. Bunlar 5,4 inç mini, 6,1 inç standart ve Pro, 6,7 inç Pro Max olarak sıralanıyor. Tasarım tarafında çok büyük değişiklikler olmasa da beklentiler arasında daha küçük bir çentik, daha büyük bir kamera çerçevesi ve lensleri, yeni nesil A işlemci ve daha büyük bir pil ile batarya ömründe iyileştirmeler yer alıyor.

Yeni iPhone serisinin ismi ne olacak?

Geçmişten günümüze iPhone isimlerine bakacak olursak bir sene numara ile bir sene de o numaranın S takısı almış haliyle devam etti. Ta ki Apple 10. yıl dönümü şerefine iPhone X telefonunu çıkaran kadar. Bundan sonraki yılda isimlendirme XR, XS ve XS Max olarak devam etti. Sonrasında numaralı seriye geri dönen Apple iPhone 11 isimlendirmesiyle karşımıza çıktı. Geçen sene ise S takısı beklenirken tekrardan numarayla devam etti ve iPhone 12 olarak telefonları karşımıza çıkarttı. Şimdi ise 2021 iPhone modellerinin isminin ne olacağı merak konusu. Sızıntılara göre yeni isimlendirme iPhone 12S veya iPhone 13 olacağı yönünde.

Yeni iPhone tasarımlarında radikal değişiklik olacak mı?

iPhone X modeliyle hayatımıza çentik denilen kesik ekran modelini sokan Apple, XS, 11 ve 12 serisiyle bu tasarımı devam ettirdi. Geçen sene küçültülmesi beklenen çentik tasarımın bu sene hayata geçmesi bekleniyor. Sızıntılardan gelen fotoğraflarda bu iddiayı kantılar nitelikte. Geçen sene de bu şekilde sızıntılar vardı ancak bu beklenti gerçekleşmemişti. Ek olarak bu çentiğin küçültülme sebeplerinden birisinin de Apple’ın yeni seride parmak izini ekran altına entegre edeceği iddiası. Face ID modüllerini kaldırarak çentiği küçültecek olan Apple Ultrasonic parmak izi okuyucu kullanabilir. Hatta Qualcomm’dan bu entegreyi alabileceği de konuşulanlar arasında.

iPhone 12 ile köşeli tasarıma geçen marka yeni seride de bu tasarımı devam ettirecek gibi gözüküyor. Ayrıca geçen seneden kalan sızıntılarda herhangi bir girişin olmayacağı konuşuluyordu fakat bu beklenti de gerçekleşmemişti. Bu sene de bu yeniliğin gelmeyeceği hatta yeni modellerde USB Type-C yuvasının bu modellerde de gelmeyeceği ve Lightning girişiyle devam edeceği belirtiliyor.

Standart model ve Mini modelinin arka kamera yapısında da farklılıklar bekleniyor. 12 serisinde alt alta bulunan kameralar bu sefer çapraz şekilde konumlanması bekleniyor. Pro modellerde ise kamera sensörlerinin büyümesi sebebiyle kamera çıkıntısının da artması olasılığı bulunuyor.

Ekran tarafında yenilikler gelecek!

iPhone 12 serisinde gelmesi beklenen yüksek ekran yenileme hızının (Hertz) bu sene gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Hali hazırda iPad Pro modellerinde ProMotion Display olarak 120Hz kullanan Apple, yeni iPhone modellerinde de 120Hz ekran yenileme hızını kullanması bekleniyor. LTPO OLED ekran kullanmaya devam edecek olan modellerin ekran üretimini de muhtemelen Samsung ve LG üstlenecek. Geçen sene 5G teknolojisini telefonlarına entegre eden marka 120Hz ekranı getirmemesinin ana sebebi olarak pil kapasitesinin düşük olması ve pil harcaması olduğu düşünülmüştü.

Yeni nesil 5G destekli Bionic işlemci ve WiFi 6E

Her yeni iPhone modelinde işlemcisini daha da güçlendiren Apple bu seferde A15 işlemcisi ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Ayrıca bu işlemcinin üretimini de TSMC üstlenecek. Özellikle dünyada yaşanan çip kriziyle Apple nasıl baş edecek merak konusu. Ek olarak  , iPhone 12 modellerinde kullanılan X55 yongasından daha küçük bir alanda daha yüksek güç verimliliği sunan 5 nanometrelik bir süreç üzerine inşa edilen Qualcomm’un Snapdragon X60 5G modemi kullanılacak. X60 modemi geliştirilmiş hızlar ve kapsama alanı için mmWave ve 6GHz altı bantlardan 5G verilerinin aynı anda toplanmasına izin veriyor.

Yeni iPhone, daha büyük pil

Çin sosyal ağ sitesi Weibo’dan gelen bir söylentiye göre, iPhone 13 modellerinin hepsinde daha büyük pillere sahip olacağını öne sürüyor. iPhone 13 Pro Max’in 4352 mAh pile sahip olduğu söylenirken, iPhone 13 ve iPhone 13 Pro’da 3095 mAh pile sahip olacak. iPhone 12 mini’deki 2227 mAh pil  büyütülerek iPhone 13 Mini’de ise 2406 mAh pil içermesi bekleniyor. Yeni işlemci ile birlikte pil verimliliği de arttıracağı için eksi modele göre %15-20 arası daha iyi bir batarya performansı olacağı söz konusu.

Kamera tarafındaki yenilikler

Apple her sene kamera tarafında iddialı modeller çıkarmayı başarıyor. Bu iddiasını yeni modellerde de devam ettirecek gibi gözüküyor. iPhone 13 Pro modellerinin, Apple’ın “tasarım ve üretim avantajları” ile mümkün olduğu söylenen 5 elemanlı bir lensten 6 elemanlı bir merceğe yükseltmesiyle geliştirilmiş bir Ultra Geniş lensle gelmesi bekleniyor. Ekran analisti Ross Young, 2021 iPhone serisinin tamamının iPhone 12 Pro Max ile aynı kamera sensörlerini kullanacağına ve alt modellere genel iyileştirmeler getireceğine inanıyor. Ming-Chi Kuo, iPhone 13 mini, iPhone 13 ve iPhone 13 Pro’nun, iPhone 12’nin önceki modellerinde olduğu gibi f1.6 diyafram açıklığına sahip aynı  geniş açılı lense sahip olacağını söylüyor.  iPhone 13 Pro Max’in ise  f1.5 diyafram geniş açılı merceğe sahip olacağı söyleniyor. Ayrıca Lidar sensörün önceki modellerde olduğu gibi sadce Pro modellerinde olacağı konuşuluyor.

 

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

2021 iPhone Fotoğrafçılık ödülü iPhone 7’nin!

Yazan:

iphone

Bilindiği üzere her sene  iPhone akıllı telefonlar ile çekilen fotoğraflardan oluşan bir yarışma düzenleniyor. Bu yarışmaya göre yarışma sonucunda kazanan kişi ve kullandığı telefon modeli açıklanıyor. Yarışmanın bu sene yapılan ayağında ise kazanan fotoğrafı çeken telefon iPhone 7 oldu.


Bakmakta fayda var: GM 21 Pro Alınır Mı? | O Ekran Olmamış Mı Ne?


Eski bir fotoğrafçının dediği gibi; en iyi fotoğraf makinesi cebinizde bulunan fotoğraf makinesidir. Bu yönden de bakacak olursak dünyada da bir günde milyonlarca fotoğraf çekildiğini düşünürsek bunlarında bir çoğunun iPhone telefonlar ile çekildiğini söylersek hiçte yanlış olmaz. Ödülü kazanan telefonun iPhone 7 olması aslında çok şaşırtıcı olsa da yeni nesil iPhone telefonlar ile kafa tutabilecek bir kamera performansı olduğunu görüyoruz.

reklam

Soğuk ve donmuş Transilvanya kışlık arazisinde iki çobanın bu fotoğrafı en beğenilen fotoğraf seçilmiş. Ortamın kasveti de düşünülünce ilginç ve değişik bir sonuç ortaya çıkmış. Büyük ödül de Hırvatistanlı Istvan Kerekes’e gitmiş.

iPhone

Birçok kategoride yapılan yarışmada iPhone 7 “Diğer” kategorisinde de birinciliği elde etti. “New Clothes for the Pole” adı verilen fotoğrafı Çinli Zerry Song çekmiş.

iPhone

Doğa temalı fotoğrafları birçok kişinin sevdiği bir gerçek. Ancak zor bir kategori olduğunu da söyleyebiliriz. Bu şekilde zor bir alanda yarışırken birçok fotoğraf arasından birinci olmak da kolay değil tabiki. Burada da “Pondering the Positives” adlı fotoğrafı Avusturalyalı Christian Horgan iPhone X ile çekmiş. Gerçekten de etkileyici bir kare olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone

Avusturalyalı Glenn Homann ise Abstract kategorisinde renklerin birbirine bağlandığı ve bir yol ile kesiştiği bu fotoğraf ile kategori birincisi olmayı başarmış. Fotoğrafı da iPhone 11 Pro ile çekmiş.

iPhone

Hayvan fotoğrafçılığı en zor kategorilerden bir tanesidir. Çünkü fotoğrafı çekilen hayvanın sürekli hareket halinde olması fotoğrafın kötü çıkmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden de fotoğraf çekmek zorlaşıyor. Ancak burada Hollandalı Laila Bakker  iPhone 11 Pro Max ile bir iguanayı çok iyi bir şekilde çekmeyi başarmış.

iPhone

Mimari kategorisi ise diğerleri kadar zorlu olmasa da birçok farklı açıyı bir arada yakalamak ve o perspektifi oluşturmak yetenek istiyor. Burada da Çinli Yuexiang Wang görece eski sayılabilecek iPhone 8 Plus telefonuyla güzel bir kare yakalamış.

iPhone

Eğer siz de diğer kategorilere ve bu kategorilerdeki iPhone telefonlar ile çekilen diğer kazananların fotoğraflarına bakmak isterseniz buradaki sayfadan fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Telefonların Kameraları Corning Gorilla Glass ile Korunacak!

Yazan:

samsung

Corning, akıllı telefon kameralarını korumak için iki yeni Gorilla Glass türü piyasaya sürüyor. Samsung, Corning’in yeni teknolojisini kullanacak olan ilk akıllı telefon markası olacak. Yeni Gorilla Glass korumaları, görüntü kalitesini korurken telefon kameraları için çizilmeye karşı daha iyi dayanıklılık vaat ediyor.


Bakmakta fayda var: Cardano kurucusu ADA yatırımcılarını sevindirecek şeyler söyledi!


Corning, akıllı telefon kamera lenslerini korumak için yeni bir cam kompozit seti duyurdu. DX özellikli yeni Corning Gorilla Glass ve DX+ özellikli Gorilla Glass, daha fazla ortam ışığı yakalayıp yansımaları en aza indirirken akıllı telefon kameralarını çizilmelere karşı daha dayanıklı hale gelmesi için tasarlanmış.

reklam

samsung

Corning’e göre Samsung, kamera lensi camları için yeni Gorilla Glass DX ürünlerini kullanan ilk akıllı telefon markası olacak. Bu arada, Samsung ayrıca 2018’de Galaxy Watch’ta Gorilla Glass’ın DX’li başka bir sürümünü kullanan ilk marka olmuştu. Ancak o zamanlar teknoloji akıllı telefon kameralarında kullanıma uygun ve hazır değildi.

Corning, yeni Gorilla Glass camlarının telefon kameraları için etkili kılmak için, geleneksel yansıma önleyici kaplamalara kıyasla görüntü kalitesini bozmadan daha fazla dayanıklılık vaat ediyor. Şirket bunu nasıl başardığını ise Youtube’da yayınladığı videoda açıklıyor.

Şirket tarafından da “Kamera merceği için ışığın %98’ini yakalayan cam kompozitlerimiz, kamera tasarımının tüm kapasitesini artırıyor ve yüksek kaliteli görüntüler ve videolar oluşturmaya yardımcı oluyor. Gorilla Glass DX ürünlerimiz, nihai tüketici deneyimi için endüstrinin en iyi optik performans ve koruma kombinasyonunu sunuyor” açıklaması yapıldı.

Samsung’un hangi telefonunun Corning’in yeni kamera koruma camlarına sahip olacağı belli değil ancak duyurunun zamanlaması göz önüne alındığında, Samsung tarafından gelecek katlanabilir telefonlardan (yeni Fold veya yeni Flip) birinde olabilir. İleriki zamanlarda da Samsung’dan başka diğer akıllı telefon markalarının da bu teknolojiyi kullandığını görebiliriz.

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Honor Magic 3, Geekbench’te rekor kırdı!

Honor Magic 3

Honor, Huawei ile yollarını ayırmasının ardından Honor 50 serisini tanıtmıştı. Şimdi ise firma, Honor Magic 3 serisi lansmanına hazırlanıyor. Bu seride taban model ve pro model olmak üzere iki farklı cihaz bulunacağını biliyoruz. Şirket, pro modelin en rekabetçi amiral gemileri arasında yer alacağını belirtiyor. Bugün ise Honor Magic 3, Geekbench’te ortaya çıktı. Test sonuçlarına göre cihaz, günümüzde piyasaya çıkan bütün Snapdragon 888’li cihazlardan daha yüksek sonuç verdi.


İlginizi çekebilir: Google, Android 12 için yeni oyun modu API’leri üzerinde çalışıyor!


Honor Magic 3, Geekbench’te hangi skorları aldı?

Honor Magic 3, tekli çekirdekte “1215“, çoklu çekirdekte ise “3806” puan aldı. Cihazın testi, Android 11 tabanlı Magic UI 5.0 üzerinde gerçekleşti. Piyasadaki en güçlü amiral gemilerinden olan Black Shark 4 Pro ise Geekbench’te 1130/3700 skor almıştı. Bununla birlikte Xiaomi Mi 11 Ultra da bu testte 1000/3300 puan alarak çıktığı dönemdeki en iyi skorlardan birine imza atmıştı. Magic 3 serisi ise bu amiral gemilerinden daha yüksek puan alarak en yüksek performansı vermeyi hedefliyor. Çeşitli sızıntılara göre Magic 3 serisi, Snapdragon 888’in gelişmiş bir versiyonu ile gelecek. Bu yonga setinin Snapdragon 888 Plus olarak adlandırılması muhtemel gözüküyor. Bununla birlikte Geekbench’te alınan skor, yeni yonga seti ile artmış olabilir.

reklam

Honor Magic 3

Honor Magic 3, 6.76 inçlik 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip AMOLED bir panel ile gelecek. Bununla birlikte ekran, 2772 x 1344 piksel çözünürlüğe ve HDR10+ desteğine sahip olacak. Cihaz, 8/12 GB RAM ve 128/256/512 GB UFS 3.1 depolama alanı seçeneklerini kullanıcılara sunacak. Ayrıca telefon, donanım tarafında Snapdragon 888 veya Snapdragon 888+ yonga setinden gücünü alacak. Magic 3, 66W hızlı şarj destekli 4500 mAh değerinde batarya ile gelecek. Ancak cihazın kutusundan 50W’lık bir şarj cihazı çıkması muhtemel. Son olarak, cihazda NFC ve Google Hizmetleri bulunan Android 11 tabanlı Magic UI 5.0 arayüzü mevcut olacak.

Honor Magic 3

Magic 3 Pro ise taban modelin bazı eksiklerini kapatan bir cihaz olacak. Telefon, 100W hızlı şarj destekli 5000 mAh değerinde batarya ile gelecek. Ayrıca 16 GB/512 GB’lık daha üst bir modelin Magic 3 Pro’da bulunması muhtemel gözüküyor. Bununla birlikte cihazda ekran altı ön kamera bulunacağı da geçtiğimiz günlerde sızıntılar arasında yer aldı. Ancak bazı teknoloji kaynaklarına göre Honor, şimdilik bu teknolojiye sahip değil.

Honor Magic 3 serisi, 12 Ağustos tarihinde resmi olarak dünya çapında bir lansman ile piyasaya çıkacak. Şirketin lansman sloganı ise “Beyond Epic” olacak.

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Oppo Reno5 Advertisement

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval