Sosyal medya

Donanım

Apple, iMac Serilerine Pro Modelini Eklediğini Açıkladı

Apple’ın dün başlayan WWDC geliştirici etkinliği açılış konferansında iMac aile yeni bir iş istasyonu sınıfı iMac Pro modeli eklendiği duyuruldu.

Apple’ın yeni iMac Pro modeli 27 inç büyüklüğünde 5K çözünürlüğe sahip bir All-in-One. Bilgisayarın üzerinde bulunan donanımlar ise herhangi bir iş yükü altında pek zorlanacağa benzemiyor.

Yeni iMac Pro’nun en üst modelinde 18 çekirdekli Intel Xeon işlemci bulunuyor. Ayrıca bilgisayarın 22 Teraflop’a kadar çıkabilen grafik işleme birimi mevcut. Bilgisayar özellikle profesyonel grafik düzenleme ve sanal gerçeklik içeriği sektörüne hitap ediyor.

Bilgisayarın ekran kartı ise henüz duyurulmamış olan Radeon Vega mimarisine sahip. Radeon Pro Vega GPU’nun üzerinde yeni nesil işlem çekirdeği ve 16 GB VRAm bulunuyor. HBM2 teknolojisi sayesinde gerçek zamanlı 3D render alma ve yüksek kare hızlı VR içeriği oluşturmak mümkün.

Bilgisayar 4TB SSD ve 128 GB RAM ile geliyor. Üzerinde bulunan dört adet Thunderbolt 3 sayesinde iki yüksek performanslı RAID dizisi ve iki 5K ekranı aynı anda bilgisayara bağlamak mümkün.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

AMD Ryzen mobil işlemcileri ve Vega grafik birimleri – Neler sunuyorlar?

Yazan:

AMD Ryzen mobil işlemcileri

AMD Ryzen mobil işlemcileri ve onunla beraber gelen Vega grafik birimlerini son dönemde sıkça görür olduk. Şirketin geçtiğimiz yıllarda masaüstü PC’ler için yapmış olduğu Ryzen atağı sonrası, dizüstü bilgisayar modelleri için geliştirilen mobil modeller de ciddi bir gelişim gösterdi. Ayrıca eski dönemde AMD Ryzen işlemcili dizüstü modellerini nadiren görebiliyorken bugün Acer, HP ve Lenovo gibi markaların Ryzen işlemcili laptop modelleri satışta.

AMD Ryzen mobil işlemcileri kendi aralarında nasıl ayrılıyor?

Aynı masaüstü Ryzen işlemcilerinde olduğu gibi mobil modeller de Ryzen 3, Ryzen 5 ve Ryzen 7 olarak sınıflanıyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi Ryzen 3 ailesi, uygun fiyatlı giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş olan bir seri. Ryzen 5 fiyat performans odaklı yapısıyla öne çıkarken, Ryzen 7 ise dizüstü bilgisayarından en yüksek performansı isteyen kullanıcılar için sıralanıyor.

AMD Ryzen mobil işlemcileri

İşlemcilere gömülü olarak gelen Vega grafik birimleri ise kendi arasında Vega 3, Vega 6, Vega 8, RX Vega 10 ve RX Vega 11 olarak sıralanıyor.

Üretim teknolojisi noktasında şu an işlemciler 12 nm ve 14 nm olarak sınıflanıyor. AMD Ryzen 2000 serisi işlemciler 14 nm üretim süreciyle gelirken, AMD Ryzen 3000 serisi daha yeni ve verimli olan 12 nm üretim teknolojisinden faydalanıyor.

AMD Ryzen 3 mobil işlemci modelleri ve özellikleri

AMD Ryzen 3 modellerine baktığımızda 2 çekirdek/ 4 izlek veya 4 çekirdek/ 4 izlek yapısını sunan farklı modeller görüyoruz. Bu noktada karşımıza çıkan modeller şöyle:

  • AMD Ryzen 3 2200U – Radeon Vega 3 GPU
  • AMD Ryzen 3 2300U – Radeon Vega 6 GPU
  • AMD Ryzen 3 3200U – Radeon Vega 3 GPU
  • AMD Ryzen 3 3300U – Radeon Vega 6 GPU

Yukarıda sıralamış olduğumuz Ryzen 3 mobil işlemciler uygun fiyat, verimlilik ve taşınabilirlik odaklı. Zaten modellerin sonundaki U takısından da bunu anlayabilmek mümkün. Biraz önce belirttiğimiz gibi bu işlemciler modele göre 2 çekirdek/4 izlek veya 4 çekirdek/4 izlek olarak karşımıza çıkıyor. İşlemcilerin tümü sadece 15 W TDP değerine sahip, bu da oldukça verimli oldukları anlamına geliyor.

Ryzen 3 modelleriyle birlikte gelen Vega 3 ve Vega 6 GPU‘ları arasındaki temel fark ise çekirdek sayısı. Zira Vega 3 adı gibi üç çekirdekli bir yapıdayken, Vega 6 modelinde altı çekirdekli bir yapı söz konusu. Her iki GPU da 1200 MHz frekans hızında çalışıyor. Ryzen 3 ailesiyle gelen Vega grafik birimi 4K film izleme, basit Photoshop işlemleri ve diğer günlük kullanım için oldukça yeterli.

Konu oyun olduğunda ise tabii ki AAA türü oyunlar için pek yeterli değiller. Ancak modele göre LoL ve CS:GO gibi e-spor oyunlarını çözünürlük ve grafik kalitesini ayarlayarak oynayabilmek mümkün. Tabii ki eğer sözünü ettiğimiz dizüstü bilgisayarında Ryzen 3 ile beraber harici bir ekran kartı yer alıyorsa, sözünü ettiğimiz oyun performansında artış görülüyor.

AMD Ryzen 5 mobil işlemci modelleri ve özellikleri

Ryzen 5 mobil işlemci ailesi, aynı masaüstü işlemci modellerinde olduğu gibi fiyat performans oranıyla öne çıkıyor. Zira Ryzen 5 mobil işlemcileriyle birlikte uygun fiyat etiketinde yüksek performans sunan Acer Nitro 5 gibi dizüstü bilgisayarları daha önce incelemiştik.

Ailenin çekirdek yapısına baktığımızda modellere göre 4 çekirdek/8 izlek veya 8 çekirdek/8 izlek yapısında işlemcilerin olduğunu görüyoruz. Güç tüketiminde ise U takılı modellerde yine 15W TDP bulunurken, H takılı ve daha yüksek performans odaklı modellerde 35W TDP yer alıyor. Bu da aslında ailenin, benzer Intel işlemcilere göre yine daha verimli ve fiyat olarak da daha avantajlı bir konumda olduğunu gösteriyor.

AMD Ryzen 5 mobil işlemci modelleri şu şekilde sıralanıyor:

  • AMD Ryzen 5 2500U – Radeon Vega 8 GPU
  • AMD Ryzen 5 2600H – Radeon Vega 8 GPU
  • AMD Ryzen 5 3500U – Radeon Vega 8 GPU
  • AMD Ryzen 5 3550H – Radeon Vega 8 GPU

Fark edebileceğiniz üzere Ryzen 5 mobil işlemci ailesinde Vega 8 GPU‘su yer alıyor. Sekiz çekirdekli bir yapıda olan bu GPU’nun çalışma frekansı ise 1200 MHz.

AMD Ryzen 7 mobil işlemcileri ve özellikleri

AMD Ryzen mobil işlemcileri arasında en performanslı aile olan Ryzen 7 modelleri, karşımıza 4 çekirdek/8 izlek yapısında çıkıyor. İşlem performansının yanı sıra Ryzen 7 modellerinde yer alan RX Vega 10 ve RX Vega 11 GPU‘larıyla birlikte grafik performansı da bir hayli etkileyici. Zira yapılan testlerde RX Vega 10 GPU‘suyla dahi 1080p Full HD çözünürlük ve normal grafik ayarlarında GTA V‘i 30 FPS‘in üzerinde oynayabilmek mümkün. Bu performansın dahili grafik birimiyle gördüğünü unutmamak gerek.

AMD Ryzen 7 mobil işlemcileri şu şekilde sıralanıyor:

GPU tarafına Vega 10 modelleri 10 çekirdek bir yapıda karşımıza çıkarken, Vega 11’de ise 11 çekirdek bulunuyor. GPU’ların frekans hızı ise 1300 MHz ila 1400 MHz arasında değişiyor.

AMD Ryzen mobil işlemcileri – Hangi teknolojileri barındırıyorlar?

Radeon Vega grafik birimiyle gelen ikinci jenerasyon AMD Ryzen mobil işlemcileri, taşınabilir cihazlarda ihtiyaç duyulan yüksek performansı vadediyor. Burada çoklu işlem performansı, video kurgulama, 4K film stream etme gibi işlemler öne çıkıyor. Rekabet noktasında ise şirketin belirttiğine göre AMD Ryzen 7 3700U, medya düzenlemeyi Intel Core i7-8550U’dan %29’a kadar daha hızlı yaparken, AMD Ryzen 5 3500U ise web sayfalarını Intel Core i5-8250U’dan %14’e kadar daha hızlı yükleyebiliyor.

Sözünü ettiğimiz mobil işlemciler, 4K çözünürlükle birlikte HDR ve Radeon FreeSync 2 teknolojilerini destekliyor. HDR desteğiyle buna uygun filmleri, kristal netliğinde görüntü kalitesi ve renk kontrastı ile görebiliyorsunuz. FreeSync 2 ise bildiğiniz gibi direkt olarak oyuncuları ilgilendiren bir teknoloji. Bu teknolojiyle birlikte GPU ve ekran arasındaki tazeleme hızı uyumsuzluğu dengelenerek, görüntü yırtılmalarının önüne geçiliyor ve daha akıcı bir görüntü elde ediliyor.

AMD Ryzen mobil işlemcileri pil ömrü konusunda da iddialı. AMD SmartShift teknolojisi, işlemci ve grafikler arasındaki güç alışverişini akıllı bir şekilde dağıtıyor ve böylece performanstan ödün vermeden daha uzun bir pil ömrü sağlıyor. Şirketin 3000 serisi Ryzen mobil işlemcilerle birlikte 10 saate kadar bir pil ömrü sunduğunu belirtelim.

Devamını oku

Donanım

Corsair iCUE 465X RGB tanıtıldı!

Yazan:

Corsair iCUE 465X RGB akıllı kasa tanıtıldı. Kasa siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı seçeneğiyle satışa sunulacak.

İlginizi çekebilir: Samsung, Galaxy S ve Galaxy Note serilerini birleştirebilir!

Corsair iCUE 465X RGB özellikleri

Yan ve ön tarafında 4 milimetre kalınlığında cam paneller olan kasanın içinde üç adet Corsair LL120 RGB PWM fana yer verilmiş. Kullanıcılar kasayla beraber gelen aydınlatma kontrolcüsü ve iCUE yazılımıyla RGB ışıklandırmaları istedikleri gibi ayarlayabilirler.

Kullanıcılar RGB fanları ayrı ayrı kontrol edebilecekler. 1,500 RPM‘e kadar ulaşabilen kasanın güçlü soğutma sistemi de ısınma sorunun önüne geçecek. iCUE yazılımı ve aydınlatma kumandasıyla; fanlar, DRAM ve klavyeler gibi tüm uyumlu araçların RGB aydınlatmaları kontrol edilebilinecek. Aydınlatmalar bilgisayarda oynanan oyunlara uygun tepkiler de verebilecekler.

Corsair iCUE 465X

Kasada üç RGB fan dışında altı adet 120 mm çapındaki fan da bulunuyor. Kasa bu sayede oyunculara şık görünümünün yanı sıra Direct Airflow Path adını verdiği güçlü bir soğutma sistemi de sunuyor. 360 mm çapındaki radyatör de dahil olmak üzere birden fazla radyatörü destekleyebilen geniş iç bölüm de bu amaca hizmet ediyor.

Bunların yanı sıra kasada; ikisi 3,5 inç HDD, dördü 2,5 inç SSD olmak üzere altı adet sürücü yuvasına yer verilmiş. Ayrıca öndeki, tavandaki ve döşemedeki üç çıkarılabilir toz filtresi sayesinde kasanın daha uzun süre temiz kalması amaçlanmış. Kablo yönlendirme kanalları ve bağlantı noktalarıyla da bilgisayara daha düzenli ve profesyonel bir görünüm kazandırılması hedeflenmiş.

Türkiye’deki satış fiyatı henüz belli olmayan kasa, kasım ayının ortalarında piyasaya çıkacak.

Devamını oku

Donanım

Lenovo, dünyanın ilk 5G destekli dizüstü bilgisayarını tanıttı

Yazan:

Lenovo 5G

Lenovo, bu hafta Tayvan’da gerçekleşen Computex fuarında dünyanın ilk 5G destekli dizüstü bilgisayarını tanıttı.

İlginizi çekebilir : MediaTek 5G yonga setini bu ayın sonunda tanıtacak!

‘Limitsiz’ dizüstü bilgisayar 5G destekli

Özellikle mobil platformlarda firmalar cihazlarında 5G desteğini sunma konusunda yarış içerisindeler. Lenovo’da  5G teknolojisini, ‘Limitsiz’ kod adlı dizüstü bilgisayarına getiriyor. Computex Tayvan fuarında tanıtımını yaptığı dizüstü bilgisayar Qualcomm işbirliği ile 2020 yılında satılması planlanıyor. Intel’in akıllı telefon ve uyumlu bilgisayar parçalarında 5G sisteminden çekilmesinin ardından Lenovo, yeni bilgisayarında Qualcomm Snapdragon 8CX  işlemcisini kullanacak. Bu işlemci ile beraber gelen 5G modem, yüksek veri transferine ( 2Gbps ) olanak sağlayacak. Ayrıca 5G erişiminin sağlanamadığı durumlarda dizüstü bilgisayar 4G şebeke hizmetinden de yararlanabilecek.

Lenovo 5G

Bilgisayarın özellik kısmına geldiğimizde ise cihaza güç verecek Snapdragon 8CX 7nm işlemcisi 2.8 Ghz frekansında çalışacak. Bu işlemci Intel Core i5-8250U ile piyasada rekabet edecek seviyedeyken, PCMark10 sentetik test sonuçlarına göre 8CX Microsof Edge ve Word gibi basit uygulamalarda rakibinin önünde. Cihazın RAM kapasitesi 16 GB olarak belirlenmiş. Batarya süresi noktasında ise Qualcomm ekran-pil ömrü noktasında ‘Limitsiz’ kod adlı bilgisayarda 20 saate kadar deneyim sunacak. Hem tablet hem bilgisayar formatında olan cihazın giriş çıkış noktalarında kulaklık sağ tarafta bulunurken sol tarafında ise USB Type-C şarj noktası olacak.

 

Devamını oku