Sosyal medya

Apple

Apple, sözleşme ihlali gerekçesiyle Epic Games’ten tazminat istiyor!

Apple, Epic Games ile devam eden yasal savaşını tırmandıracak bir talepte bulundu. Şirket, mahkemenin Epic Games’i, App Store kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tazminata mahkum etmesini istiyor.


İlginizi çekebilir: Apple, Epic Games geliştirici hesabını kapattı!

reklam
Aorus reklamı

Apple ile Epic Games arasında yaşanan Fortnite krizi, gün geçtikçe yeni bir boyut kazanıyor. Hatırlatmak gerekirse Epic Games, Apple’ın Fortnite’ı App Store’dan kaldırma girişimini mahkemeye taşımıştı ve bu mahkeme süreci hala devam ediyor. Devam eden bu mahkeme gölgesinde Apple’dan yeni bir atak geldi.

Şirket, App Store kurallarını ihlal etmek ve ücret ödemekten kaçınma girişimi nedeniyle Epic Games’e karşı dava açtı. Söz konusu dava kapsamında Apple, Epic’in kasıtlı olarak sözleşmeyi ihlal ettiğini öne sürüyor ve mahkemeden Epic Games aleyhine tazminat kararı vermesini istiyor. Ek olarak Epic’in böyle bir şeyi tekrarlamasının da yasaklanması, Apple’ın talepleri arasında yer alıyor.

Adventure İstanbul

Apple Epic Games

Konuyla alakalı olarak dava dosyasında şu ifadeler yer alıyor:

“Epic’in sözleşmeden doğan taahhütlerini ve diğer suistimallerini göz ardı etmesi Apple’a önemli zararlar verdi. Epic, yetkisiz harici satın alma mekanizmasıyla uygulama içi satın alımlardan milyonlarca dolar elde etti ve böylece Apple’ın Lisans Sözleşmesi kapsamında sahip olma hakkı olan komisyonları kendisine yönlendirdi. Bu hırsızlıktır, nokta! Apple, Epic’in sözleşme yükümlülüklerini ve diğer adil olmayan ve haksız davranışları ihlal etmesi durumunda tazminat alma hakkına sahiptir.”

Tüm bu tartışmalar, Apple’ın ekosistem üzerinde tam kontrol uygulama hakkına sahip tekel olmakta haklı olup olmadığı sorusu odağında gerçekleşiyor. Bakalım mahkeme dava neticesinde kimi haklı bulacak? Eğer mahkeme Apple’ın tekel olmakta haklı olduğunda hükmederse, Epic Games’in güzel günlere gebe olacağını söyleyebiliriz. Ancak aksi bir durumda Epic oldukça zor duruma düşeceğe benziyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Yeni Apple MacBook Air daha da ince ve hafif olabilir

Geçen hafta Bloomberg tarafından Apple firmasının yeni bir tasarıma sahip olacak Apple MacBook Air bilgisayarı planı olduğu duyurulmuştu. Ancak diğer MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarının yanında bu bilgi biraz dikkatlerden kaçmıştı.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Cihaz hakkında bugün Bloomberg tarafında Mark Gurman’dan gelen detaylara göre ise; yeni tasarım ile bilgisayar çok daha ince ve hafif olacak ve yeni nesil M1 çiplerini barındıracak. Aynı şekilde gelecek MacBook Pro için düşünülen MagSafe şarj sistemine sahip olacak. Şirketin yine bilgisayarın çerçevelerinde de küçültmeye giderek zaten nispeten ufak olan cihazı böylelikle daha da küçülteceği söyleniyor.

yeni apple macbook air

Adventure İstanbul

Gelen rapor bilgisayarın tam olarak ne kadar küçük, hafif ve ince olacağı hakkında net bir bilgi vermiyor. Ancak Bloomberg yeni cihazın mevcut olan MacBook Air için yükseltilmiş bir alternatif oluşturarak giriş seviyesi bir cihaz sunacağını söylüyor. Buna ek olarak Apple kasada yapacağı değişikliklerle Air ve Pro serilerini daha da ayırt edilir yapacağını da söyleyebiliriz. Çünkü, örneğin yeni çıkan ve şirketin M1 işlemcisini barındıran Apple MacBook Air bilgisayarı görünüş olarak MacBook Pro’ya oldukça benziyor.

Bloomberg’e göre yeni MacBook Air bu senenin sonları veya 2022 başları gibi piyasaya sürülebilir. Yani bu bilgisayarların, yükseltilmiş olup 14 veya 16inç ekran seçenekleriyle gelecek diğer MacBook Pro cihazlarından sonra gelmeleri muhtemel. Apple firması aynı zamanda bu senenin sonlarına doğru yeniden tasarlanmış bir iMac hepsi bir arada bilgisayarını ve Mac Pro serisine yeni eklentileri de kullanıcıya sunmayı planlıyor.

Devamını oku

Apple

M1 Mac üzerinden Linux işletim sistemi çalıştırmak mümkün

m1 mac

Apple M1 çipli Mac bilgisayarları üzerinden macOS dışında işletim sistemleri de çalıştırmak mümkün. Ancak biraz uğraştırma gerektirebiliyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

AppleInsider tarafından aktarıldığına göre Corellium çalışanları Ubuntu Linux sistemini M1 çipine uyarladıklarını açıkladı. M1, 64-bit’lik bir ARM çipi olduğundan dolayı üretilen çözüm çok da basit değil ve denenmek istenmesi durumunda birkaç adım izlenmesi gerekiyor.

Apple işlemcileri, kendine has çoklu çekirdek yöneticilerine sahip olmalarından ötürü Linux sisteminin normalde desteklemediği teknolojilerin içinde yer alıyorlar. Dolayısıyla da Corellium’dakiler sadece ona özel bir kod aracı yapmakla kalmadılar. Cihaza yalnızca USB takmanın yanında başka alternatifler de bulmak zorunda kaldılar.

Adventure İstanbul

m1 mac

Süreç tekrar edilebilir olarak karşımıza çıkıyor ancak en az 16GB’lık bir USB sürücüsünün yanında; komut sıralarının ara yüzleriyle ve kurtarma modlarıyla kişinin daha önceden oldukça haşır neşir olmuş olmasını gerektiriyor. Yani Mac bilgisayarınıza özellikle de iş ve okul için oldukça ihtiyacınızın olduğu bir durumdaysanız, bu süreci denemeniz pek de önerilmiyor.

Bu gelişme M1 Mac cihazları üzerinden Linux sistemini ikinci bir işletim sistemi olarak kullanma hayalleriyle pek de aynı şey değil. Hatta diğer işletim sistemlerini kullanabilmek için Paralells gibi sanal araçların kullanılması daha uygun gibi. Yine de en azından x86 Mac bilgisayarlarının işletim sistemi seçeneklerini kısıtlamadıklarını da böylelikle görmüş oluyoruz.

Devamını oku

Apple

Hangi Apple cihazları iOS 15 alacak, 6s’in fişi çekiliyor mu?

iOS 15

Bugün yayınlanan yeni bir raporda, Apple’ın iOS 15 ile birlikte desteği bırakmayı planladığı cihazlarla ilgili ayrıntılara yer verildi. Bilgiler, geçen yılın sonunda gördüğümüz raporlarla da eşleşerek, iPhone 6s, 6s Plus ve 1. nesil iPhone SE‘nin iOS 15 güncellemesi almayacağını öne sürdü.


İlginizi çekebilir: LG, iPhone için olan LCD üretimini durdurdu!

reklam
Aorus reklamı

Bilgilerin doğrudan Apple’dan geldiğini öne süren raporda, önümüzdeki Haziran ayında iOS 15 beta‘yı barındıracak Apple cihazlarının ilk listesinden bahsediliyor.

Bu noktada Apple, A9 yongaya veya daha eski modellere sahip iPhone’lar için desteği bırakmayı planlıyor gibi görünüyor. Bu birçok kişi için üzücü bir durum gibi görünse de, iPhone 6s’in çıkış tarihine ve donanım özelliklerine bakıldığında kullanıcılar için fazlasıyla normal karşılanması gerekiyor.

Adventure İstanbul

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, ilk olarak Eylül 2015‘te piyasaya sürüldü ve ardından ilk iPhone SE Mart 2016‘da piyasaya çıktı. Bu cihazlar oldukça popüler oldu ve Apple tarafından beş yıl boyunca yazılım güncellemesi aldı. Bu durum göz önüne alındığında Apple ve iPhone 6s aslında işini fazlasıyla yapmış gibi gözüküyor.

ios 15


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


iOS 15 desteği almayacak iPhone’lar;

 • iPhone 6s
 • 6s Plus
 • iPhone SE (2016)

Bilgiler, geçen Kasım ayında gördüğümüz raporları destekliyor. Ancak bu bilgilerin de ötesine geçen kaynak, iOS 15‘in bu cihazlarla da “muhtemelen kullanılamayacağını” söylüyor:

 • iPad mini 4
 • iPad Air 2
 • iPad 5

iOS/iPadOS 15 desteği alacak cihaz listesi;

 • 2021 iPhone serisi
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPod touch (7. nesil)

iPad için;

 • 2021 iPad serisi
 • 12.9 inç iPad Pro
 • 9.7, 10.5 ve 11 inç iPad Pro
 • iPad Air 3
 • iPad Air 4
 • iPad 6/7/8
 • iPad mini 5
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler